Kelemen Hunor: Nu există motive pentru suspendarea preşedintelui şi cred că ar fi cea mai mare greşeală politică

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 15 iunie 2018, 15:47 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Nu există motive pentru suspendarea preşedintelui Klaus Iohannis, spune liderul UDMR, Kelemen Hunor, potrivit Mediafax.”Poate să se gândească (la decizia CCR-n.n) încă o săptămână, două sau şase luni, neexistând termen. (...) Sunt convins că, într-un termen rezonabil, va da un răspuns”, adaugă liderul maghiar.

Kelemen Hunor a declarat, vineri, că Iohannis nu are un termen în care să decidă revocarea şefei DNA, dar este convins că şeful statului va da un răspuns într-un termen rezonabil.

”Există o decizie a CCR şi din declaraţiile preşedintelui Iohannis asta am înţeles, că deciziile Curţii trebuie respectate, nu se poate altfel. Dar nu există termen pentru preşedinte, fiindcă vorbim despre un conflict instituţional, constituţional, iar din acest punct de vedere preşedintele nu a greşit că nu a semnat decretul de revocare a şefei DNA. Din acest punct de vedere nu văd niciun motiv pentru suspendarea preşedintelui. Nu există motive pentru suspendarea preşedintelui şi cred că ar fi cea mai mare greşeală politică dacă acum cineva s-ar apuca de suspendarea preşedintelui Iohannis. Eu nu sunt de acord cu un astfel de demers. Sigur, preşedintele poate să se gândească încă o săptămână, două sau şase luni, neexistând termen. Este o lacună legislativă, dar sunt convins că, într-un termen rezonabil, va da un răspuns”, a spus Kelemen.

Potrivit acestuia, cei care spun că nu trebuie respectate deciziile Curţii Constituţionale spun, de fapt, şi asta înţeleg oamenii, că deciziile justiţiei nu trebuie respectate, ”ceea ce înseamnă anarhie, că fiecare îşi face de cap”.

”Ne plac sau nu, deciziile CCR trebuie respectate, nu pot fi nici rediscutate, nici supuse unui referendum, nu funcţionează statul şi societatea dacă nu respectăm deciziile instanţelor, iar CCR este o instanţă. Pe de altă parte, construcţia instituţională nu ar trebui să depindă de un singur om, mai ales în această situaţie când sunt multe dispute pro şi contra legate de persoana respectivă care conduce DNA. Eu cred că dacă suntem serioşi şi ne gândim la instituţii solide care nu depind de şefi ar trebui să găsim o soluţie pentru a salva ideea şi principiile luptei împotriva corupţiei. Dar nu îndrăznesc să dau sfaturi nimănui”, a subliniat liderul UDMR.

Kelemen Hunor i-a îndemnat pe cei care susţin suspendarea preşedintelui să înveţe din lucrurile petrecute în trecut legate de demersuri similare.

”Noi, în 2007, am intrat într-o aventură privind suspendarea preşedintelui Băsescu şi sunt convins că atunci am avut dreptate, dar degeaba am avut dreptate, lucrurile au fost făcute cu totul şi cu totul de altfel de oameni. Fiind vorba despre o acţiune politică, oamenii au avut o altă abordare. În 2012 când noi nu am fost de acord cu suspendarea, a doua oară, şi am învăţat din lecţia 2007, s-a văzut ce s-a întâmplat. Acum, în 2018 nu văd motive pentru suspendarea preşedintelui”, a mai spus Kelemen.

Acesta a menţionat că se poate discuta despre construcţia instituţională, despre separarea puterii în stat, despre împărţirea puterii, dacă se doreşte un stat semiprezindenţial sau dacă se vrea întărirea rolului preşedintelui sau se vrea o republică parlamentară şi nu semiprezidenţială.

”Toate opţiunile sunt deschise, poţi amenda Constituţia”, a conchis Kelemen Hunor.


















3487 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    cum s-ar zice... (Vineri, 15 iunie 2018, 15:51)

    grongobar [utilizator]

    ...adio 2 treimi la vot in parlament...Puie MSD
    • +2 (4 voturi)    
      stai putin (Vineri, 15 iunie 2018, 17:13)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      sa le dea guvernul gazele din Marea Neagra, vreo autonomie sau alte privilegii, sa vezi cum brusc apar motive de suspendare.
    • 0 (0 voturi)    
      Te inseli (Vineri, 15 iunie 2018, 18:03)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Au spus doar ca se vor vinde pe mai mult.
  • +5 (7 voturi)    
    Gura ungurului adevar vorbeste!! (Vineri, 15 iunie 2018, 16:10)

    bancher [utilizator]

    In sfarsit spune si el adevarul!
  • +5 (5 voturi)    
    Discurs dublu (Vineri, 15 iunie 2018, 16:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar ca sa facei din presedinte notar, cum a votat lepra ungureasca pe care ati implantat-o in CCR sunt motive? Si sa votati porcaria numita coduri penale in parlament, sunt motive? Sunt, pentru ca de cand existati sunteti doar o gasca de hoti pusa pe distrugerea României si inhaitata cu penalii din toate guvernarile.
    • +4 (4 voturi)    
      subscriu (Vineri, 15 iunie 2018, 17:18)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Desii sunt de nationqalitate maghiara. Nu le mai votez de vreo 15 ani.
      • 0 (0 voturi)    
        Ok, desii (Vineri, 15 iunie 2018, 18:03)

        DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui was

        Dar rarii?
  • +5 (9 voturi)    
    Toți ungurii au votat KJ (Vineri, 15 iunie 2018, 16:33)

    Captain Obvious [utilizator]

    Tu nu cred că mai prinzi un mandat. Le faci jocurile adversarilor lui, deci nu pe placul lor.
  • +6 (8 voturi)    
    e clar (Vineri, 15 iunie 2018, 16:37)

    razeshu [utilizator]

    HUnor ridica miza, Daddy trebuie sa puna mai mult pe masa. Acum ca gazele din Marea Neagra s deja antamate mai trebuie sa suplimentam si livrarile de cherestea probabil sa aiba cu ce si aprinde aragazele.
  • +8 (8 voturi)    
    cineva miroase (Vineri, 15 iunie 2018, 16:44)

    aidrag [utilizator]

    ca barca se scufunda si incearca sa sara din ea. sper sa fie prea tarziua, succesuri s0-----ilor.
    • +8 (8 voturi)    
      De obicei UDMR simte cand barca se scufunda (Vineri, 15 iunie 2018, 17:25)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui aidrag

      UDMR a fost intodeauna oportunist, dar acum au luptat chiar impotriva intereselor maghiarilor, sustinand PSD si ALDE, si sutinand hotia la nivel de politica de stat. Acum ca simpt miros de sange, scapa cine poate.
  • +7 (7 voturi)    
    Centura (Vineri, 15 iunie 2018, 17:22)

    omezu [utilizator]

    Eu zic ca mai vor ceva de la Daddy si ii forteaza mana la negocieri prin astfel de declaratii. Am incredere in udmr-isti cum am in Ciordache!
  • +5 (5 voturi)    
    Humor si iudemere se gudura (Vineri, 15 iunie 2018, 17:36)

    Dalinar [utilizator]

    Asteapta sa vada cine e castigatorul. Oricum, psd ar trebui sa realizeze ca mamaliga e aproape de pctul critic, daca bubuie, au kkt-o!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Pendula UDMR (Vineri, 15 iunie 2018, 17:43)

    andipetre [utilizator]

    Stanga-dreapta, stanga-dreapta, oscilatii oportuniste normale pentru a se asigura ca mecanismul maghiar merge constant inainte.
    • 0 (0 voturi)    
      ... mai stiu un stat... (Vineri, 15 iunie 2018, 18:23)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ...cu politica pendulara ... wezi wwi, wwii...
  • +4 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 15 iunie 2018, 17:44)

    ABCDetc [utilizator]

    scoateti gulasul din meniuri si-o sa vedeti mai bine realitatile din tara romaneasca ...