Tăriceanu acuză Comisia Europeană de ”politică părtinitoare”: ”În România a fost creat, după integrarea în UE, un sistem represiv asemănător cu modelul Securităţii din anii 1950”

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 15 iunie 2018, 14:19 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a acuzat vineri Comisia Europeană, într-un discurs susținut în cadrul  Reuniunii Asociației Senatelor din Europa, că a avut o „politică părtinitoare, uneori partizană” care a făcut ca Mecanismul de Cooperare şi Verificare să fie „ținut captiv de sistemul de influență ocult” al SRI și DNA. Mai mult, liderul ALDE a susținut că, după integrarea în Uniunea Europeană, a fost creat  un sistem represiv asemănător cu modelul Securităţii din anii 1950”.

Redăm un fragment din discurs (potrivit textului publicat pe site-ul Senatului):

”Numărul foarte mare și nejustificat al interceptărilor telefonice și modul anticonstituțional de operare al așa-numitului binom format din Serviciul Român de Informaţii și Direcţia Naţională Anticorupţie, au deturnat grav lupta anticorupție în România și au grevat relația noastră cu Comisia Europeană. În redactarea numeroaselor rapoarte din ultimii unsprezece ani ale Mecanismului de Cooperare și Verificare, Comisia s-a bizuit aproape exclusiv pe imaginea deformată ce i-a fost furnizată de instituţiile de forță ale statului şi pe percepţiile vehiculate în anumite medii de presă şi grupuri de presiune şi de interese.

Așteptăm încă din partea Comisiei să se poziționeze cu privire la adevărurile incomode care ies la suprafață la București și să explice de ce a desconsiderat şi ignorat sistematic semnalele de alarmă ce i-au fost trimise cu privire la gravele abuzuri comise de unele instituţii şi persoane din sistemul judiciar. Din cauza politicii părtinitoare, uneori chiar partizane, a Comisiei, Mecanismul de Cooperare şi Verificare a fost ținut captiv de sistemul de influență ocult şi meta-legal coordonat de Serviciul Român de Informaţii şi de Direcţia Naţională Anticorupţie, devenind pur si simplu un alt instrument, la nivel național, de presiune asupra oponenţilor acestui sistem paralel cu statul de drept.

În România a fost creat, după integrarea în Uniunea Europeană, un sistem represiv asemănător cu modelul Securităţii din anii 1950. Semnele existenţei acestui sistem cu rădăcini staliniste sunt indiscutabile: arestări abuzive, plimbarea oamenilor încătuşaţi prin faţa camerelor de luat vederi, scurgerea către media de informaţii din dosare.

Prezumţia de nevinovăţie a fost în practică abolită, iar judecătorii au fost presaţi în mod constant, inclusiv prin ameninţări directe şi publice, să dea condamnările cerute de Direcţia Naţională Anticorupţie la dictarea Serviciului Român de Informaţii. Iar acolo unde aceste metode nu funcţionau, s-a declanşat urmărirea penală a magistraţilor care se încăpăţânau să judece în drept şi în echitate şi se dovedeau imuni la abuzuri. S-a ajuns la arestarea şi inculparea, ulterior dovedită nedreaptă, a unor judecători de la Înalta Curte sau de la Curtea Constituţională. Până de curând, încurajat fiind de Comisia Europeană, sistemul s-a crezut invincibil.”


Citeste mai multe despre   


















4184 vizualizari

  • -39 (47 voturi)    
    gresit, sistemul a fost creat de Dept de Stat... (Vineri, 15 iunie 2018, 14:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ...via CIA: Comisia EU are doar rol de monitorizare a mecanismului.
    • +8 (12 voturi)    
      Tăriceanu este un parlamentar dobitoc. (Vineri, 15 iunie 2018, 15:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Procurorii și judecătorii au aplicat legile votate de Parlament.Dacă procurorii și judecătorii nu aplică legile,de ce Parlamentul le-a acordat salarii mai și pensii speciale(nesimțite)?
    • +11 (13 voturi)    
      Dar Soros, CIA, extraterestrii (Vineri, 15 iunie 2018, 15:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de ce ii omiti? Daca tot delirezi, delireaza pana la capat. Ca altfel te da dragnea afara!
    • +7 (9 voturi)    
      Gresit... (Vineri, 15 iunie 2018, 15:54)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      suferi de scenarita si imaginatie debordanta.
    • +7 (9 voturi)    
      Da, toașu sovietic (Vineri, 15 iunie 2018, 16:08)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Sigur ca da, toașu sovietic.
      Aveți dreptate, toașu sovietic.

      Acum treceți pe la casierie, să vă luați naibii copeicile.
    • +4 (8 voturi)    
      Si care este rolul acestui sistem .. (Vineri, 15 iunie 2018, 16:15)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      .. "creat de CIA"?

      In alta ordine de idei, sitemul vostru de hotii, cine l-a creat?
      • -1 (3 voturi)    
        Te prinde bine cand faci pe naivul... (Vineri, 15 iunie 2018, 18:17)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Esti natural in rolul de "naiv".

        Are rolul de a promova interese politice si mai ales externe pe principiul "ba coruptilor ... " Nu conteaza daca sunt corupti sau nu. Important e sa faca ce li se spune.
        • +1 (1 vot)    
          Mercic pentru compliment! (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 3:40)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Care sunt "interesele politice" promovate cu "ba coruptilor"? Da-ne niste exemple, mergi cu logica-ti renumita pana la capat.

          Un exemplu: statu' asta al vostru paralel doreste sa-l inchida (sa zicem) pe dracnea asta al vostru, mult-prea cinstitul. Ce interese politce se promoveaza prin arestarea lui dracnea, sau prin scoaterea lui dracnea de pe scena politica?

          Si care sunt acei necorupti care au fost asa importanti si arestati pentru interesele politice si care au fost urmarile alea nemaipomenite care s-au realizat prin aceste arestari?

          Inca un exemplu: sa zicem ca tonta al tau, cinstt nevoie mare, a fost scos din joc din cauza statului paralel (la initiativa CIA/Soros etc.). Care sunt acele urmari benefice pentru cei care au cerut aceasta arestare (a.k.a. CIA/Soros etc.)?

          Mercic in avans!
          • 0 (0 voturi)    
            De exemplu... (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 19:42)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Un exemplu mic, mic: pai uite, in loc sa punem firmele de stat profitabile la un loc sa face Fondul Suveran de Investitii poate mai facem un fond tip "Proprietatea", mai punem un american de bine gen Gittenstein sef, vin alti capitalisti americani, tot de bine desigur, mai cumpara niste actiuni samd. Sau in loc sa dam Portul Constanta Primariei poate il vindem unor olandezi, de bine desigur si ei si mai ales … "necorupti". Hai ca nu esti naiv … dar te prefaci in mod convingator.
            • 0 (0 voturi)    
              Deci, . (Duminică, 17 iunie 2018, 6:15)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              sa inteleg ca tu vrei sa spui ca pe mazariche l-au condamnat ca sa dea Portul Constanta la olandezi?

              Tot nu am inteles care este legatura intre ce spui tu, lupta anticoruptie "finantata" de CIA si altii etc si Fondul Prorietatea.

              Stiu, eu sunt greu de cap, dar poate ma faci sa inteleg (cu siguranta ca cer prea mult) si raspunzi cu exemple concrete: care arestari au fost facute printre oamenii (politicieni, oameni de afaceri) nevinovati, cinstiti si cum au ajutat aceste arestari "intereselor politice"(sa inteleg ca sunt doar interese politice, nu si financiare?) ale .. cui vrei tu: CIA, EU etc?

              Cazuri concrete, te rog. De exemplu: l-au arestat si condamnat pe omul acela cinstit, felix, ca sa poata face Fondul Proprietatea si sa-l dea americanilor, ca felix (sa zicem) se opunea categoric.

              Gaseste si tu niste exemple concrete: care a fost arestat nevinovat si cum au beneficiat "fortele oculte" de pe urma acestor arestari?

              Inteleg acum (conform PSD) ca tonta ala al tau face parte din statul paralel, care era condus de Coldea si Kovesi, iar dracnea (tot al tau) se ducea pe la intalniri cu ei (tenis, baute), ca sa vada ce mai pune la cale "statul paralel" . Era sub acoperire, nu?

              Inaintedosarele se faceau la comanda lui Basescu, iar acum le face CIA, asa-i? Deci CIA a comandat dosarul Udrei, nu? Ce zici, alta fiinta cinstita condamnata pe nedrept? Sau aia ai lui Basescu sunt hoti si cei a PSD-ului sunt cnstiti condamnati politic de catre CIA? Greu nene...
    • +3 (5 voturi)    
      si ceausescu (Vineri, 15 iunie 2018, 17:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      visa numai spioni de dimineata pana seara.
      Nu zic ca n-or fi fost, dar paranoia care l-a cuprins, l-a distrus.
      Asa si cu daddy-ul tau pe care-l slujesti. E paranoic,
      tradiceanu, trambita paranoicului dragnea, ii face doar jocul, cata vreme acestea ii serveste intereselor personale de manechin pensionat.
      Senilul asta care ar fi fost mai bine sa-si plimbe copii si nepotii impreuna, prin parc. In loc de asta el crede ca lichelismul pe care si-l exprima la fiecare respiratie, este politica. O fi, dar nu e in slujba romanilor.
      Ipochimenul ajuns in Parlament de pe locul 3 prin redistribuire, la alegeri, si cocotat sef al senatului de prea penalul dragnea, distruge ideea de dreapta a politicii romanesti si denigreaza intelepciunea senectutii care ar trebui sa caracterizeze pe intaiul statator al Senatului tarii.
  • +41 (45 voturi)    
    Desigur, UE este de vina (Vineri, 15 iunie 2018, 14:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ca voi furati ca niste jeguri ce sunteti.
  • +35 (39 voturi)    
    Daca nu furati (Vineri, 15 iunie 2018, 14:27)

    Frank777 [utilizator]

    nu avea nimeni nimic cu voi. Va bagat cineva in buzunar furaciunea si vati trezit cu ea acolo? Sunteti nevinovati? De ce nu ati declarat ca nu stiti ce este cu banii aia si ii predeati ca sa se gaseasca ce este cu ei. Spune tariceanu noi usturoi nu am mancat si nu ne miroase gura. Dar le miroase.Cine il crede pe Tariceanu ca si-a facut averea cinstit din salariu? Prezumtia de nevinovatie aplicata osesiv chiar in cazurile flagrante? De exemplu daca il violeaza cineva pe Tariceanu mai zbiara el pentru prezumtia de nevinovatie a violatorului? Sau o da politic ca sa vezi si sa nu crezi ca nu e asa ca nu se aplica etc....
    • +5 (7 voturi)    
      Exact (Vineri, 15 iunie 2018, 15:42)

      vasile-roaita [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Am vazut in Romania palate si domenii care cei bogati din tara unde stau eu nu-si permit sa si le faca. iar cei care le au le-au facut in cursul a citorva geberatii. Tariceanu Dragnea si altii le-au facut in citiva ani. Cum dracu?
    • +1 (3 voturi)    
      Tariceanu demisia! (Vineri, 15 iunie 2018, 17:45)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Gata, hai ca oricum PSD si ALDE si UDMR sunt acum partide pe duca. Nu o sa va mai aleaga nici dracu' la ce mizerii ati facut.
  • +41 (45 voturi)    
    Saracul (Vineri, 15 iunie 2018, 14:29)

    Bogdan_100 [utilizator]

    E complet senil. Oare crede ca cineva in UE inghite asemenea enormitati destinate propagandei pentru Videle? Omul a pierdut de mult contactul cu realitatea!
    • +5 (7 voturi)    
      nu (Vineri, 15 iunie 2018, 16:18)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      nu e deloc senil, pur si simplu isi bate joc si incearca sa prosteasca pe cei mai saraci cu duhul, nu are scrupule deloc in acest sens, mai are sa spuna ca democratia adevarata era pe vremea comunismului iar acum este un regim dictatorial represiv. sigur ar fi analfabeti care ar pune botul
  • +35 (39 voturi)    
    asa-i ma ! (Vineri, 15 iunie 2018, 14:29)

    grongobar [utilizator]

    Oricine nu va lasa sa furati e securist,sorosist,antichrist.Numai voi sunteti martirii si mucenicii neamului in lupta cu diavolul reprezentat de lumea civilizata spre care mai aspira inca ,unii neabrutizati de antene si rtv-uri,si de care sperati sa scapati cumva.Ghinion,nu veti reusi! Ajunge o flacara cat de mica pentru a risipi intunericul.
  • +30 (34 voturi)    
    O sa faci diabet de la atata ciocolata! (Vineri, 15 iunie 2018, 14:31)

    trem [utilizator]

    Caline nu stim daca sa radem de cata prostie emani sau sa plangeam gandindu-ne la ce ne-ar astepta cu tine presedinte. Tampenia asta cu 'statul paralel' ati inceput sa o repetati ca o moara stricata poate se inoculeaza in mintea prostilor....

    Ideea este alta - Comisia a evaluat Romania dupa aceleasi standarde pe care le aplica tuturor statelor membre. Asa incat tu doar bati campii ca sa justifici suspendarea lui Iohannis de saptamana care vine!!!!!
    • +15 (19 voturi)    
      Lasa/l (Vineri, 15 iunie 2018, 15:05)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui trem

      E bolnav!
      Impreuna cu toata shleahta rosie!
      Ii va suna ceasul foarte curand.
      Incearca sa ma crezi!
    • +1 (1 vot)    
      ciocolata??!! Poate ca**t!! (Vineri, 15 iunie 2018, 22:00)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Individul asta trebuie neaparat controlat la sectia de psihiatrie!!
      Nu degeaba l-au lasat toate nevestele... Un asemenea specimen , cu asemenea discursuri schizofrenice, este bine de legat si indepartat cu totul de culoarele parlamentului. Cine stie ce mai face??
  • +29 (33 voturi)    
    Da,pentru cei de teapa voastra,.. z (Vineri, 15 iunie 2018, 14:33)

    gigiN [utilizator]

    ...,pentru hoti si escroci,oriunde in lume exista sisteme represive si nu de tolerare si incurajare precum vreti voi in Romania.
  • +31 (35 voturi)    
    omul e bolnav (Vineri, 15 iunie 2018, 14:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    eu zic ca trebuie reclamat si supus unui examen psihiatric , nu mai poate sa-si exercite functia!
    • +3 (5 voturi)    
      e si prost. (Vineri, 15 iunie 2018, 16:08)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Vorbeste de "verification system". Engleza impecabila, la fel ca româna lu' Dancila. Cine se aseamana se adună...
  • +26 (30 voturi)    
    eu nu am simti acest (Vineri, 15 iunie 2018, 14:34)

    ostrogotul [utilizator]

    sistem represiv, asa cum nu am simtit nici viata buna de pe vremea lui Ceausescu. Cred ca numa' politicienii de teapa ta/Dragnea/Ponta/Orban...lea-u simtit pe amandoua...
  • +27 (31 voturi)    
    Tradator, mincinos, ticalos si nerusinat (Vineri, 15 iunie 2018, 14:34)

    grunespferd [utilizator]

    Asa senin sa trantesti aberatii si minciuni care pot distruge o tara, doar un tradator de cea mai joasa speta e in stare.

    Minciuna cocotata in varful tarii si racnita ori cantata la toate megafoanele, televizoarele ori site-urile... tot minciuna ramane. Iar tradarea... tot tradare!
  • +21 (25 voturi)    
    Bestia care tocmai scapa situatia din (Vineri, 15 iunie 2018, 14:37)

    scaraotchi [utilizator]

    mana si se apuca sa muste pe toata lumea…!

    Am mai vazut o scena ca asta, in ”Creatura/The Thing” a lui John Carpenter….
  • +26 (30 voturi)    
    nino, nino (Vineri, 15 iunie 2018, 14:43)

    lp [utilizator]

    Tov. tariceanu a mers un pic cam departe. El nu intelege ca romanii vor in EUROPA !
  • +27 (31 voturi)    
    A crescut numarul infractorilor... (Vineri, 15 iunie 2018, 14:44)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... a crescut si numarul interceptarilor, ca nu se mai poate, trebuie sa va dovedeasca si sa va opreasca cineva, cumva din furat...
  • +26 (32 voturi)    
    Huuuooooooooo! (Vineri, 15 iunie 2018, 14:44)

    marcus61 [utilizator]

    Atat mai am de spus la adresa acestui individ.
  • -27 (33 voturi)    
    Un inceput. (Vineri, 15 iunie 2018, 14:50)

    Marionette [utilizator]

    E prima oara cand un oficial roman critica UE.
    • +4 (6 voturi)    
      Greșit, băi.. (Vineri, 15 iunie 2018, 15:37)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ... toți „oficiallii” români critică UE, atunci când au dosare penale. Vezi de pildă cei din spatele Teldrum. Schimb placa deci
    • +3 (5 voturi)    
      Un inceput prost ! (Vineri, 15 iunie 2018, 16:03)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nu ca UE n-ar fi criticabila la o adica , dar toate procedurile alea ale UE , toate directivele si MCV se aplica in mod egal pt toti membrii si nu vor sta aia sa puna botul la elucubratiile lui tariceanu , individ care vorbeste pt bizoni , nu pt oficialitati europene .
      Dealtfel, toate prostiile emanate de ipochimen pot fi demontate usor , psd+alde se prevaleaza de puterea pe care o au pt a face o propaganda desantata practic impotriva justitiei si a UE , chipurile tocmai pt a le apara .
      Nu are cum sa mearga prea departe schema asta gen "hotul striga :hotii ! " .
    • +3 (5 voturi)    
      Si ce mai critica! (Vineri, 15 iunie 2018, 16:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Adica, aceasta critica suna asa: "i-a mai lasati-ne cu coruptia voastra in pace! Noi vrem sa furam si voi sunteti partinitori cu cei care ne baga la parnaie, in loc sa fiti partinitori cu noi, cei care furam, ca de la noi va vin si voua banutii!".
    • +2 (2 voturi)    
      Si un sfarsit!!! (Vineri, 15 iunie 2018, 22:03)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Individul este dus cu sorcova!! Dar vad ca nu este singurul, dupa satisfactia relativ nedisimulata pe care o afisezi
  • +9 (13 voturi)    
    Tariceanu, extraterestrul din comunism (Vineri, 15 iunie 2018, 14:53)

    Caligula [utilizator]

    Securitatea facea aresturi, dar nimeni nu avea curajul de a spune ca sunt abuzive.
    Plimbarea cu catusele prin fata camerelor era de fapt un lucru bun, pentru ca puteai afla daca omul inca mai traiese.
    Scurgerea de informatii catre media: odata omul arestat, era ca si cum a disparut.

    Tariceanu e de pe alta planeta. Nu i-e dor de familie? Sa se intoarca de unde a venit!
  • -25 (27 voturi)    
    Tariceanu are un discurs anti DNA (Vineri, 15 iunie 2018, 14:58)

    Con_stan_tin [utilizator]

    foarte bine articulat si ancorat in realitate. Ar fi interesantă o campanie prezidențială cu Tariceanu anti DNA și Iohannis pro DNA.
    • +2 (4 voturi)    
      Adica ponta a fost pro DNA? (Vineri, 15 iunie 2018, 15:54)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Mai vrei o data? Ponta versus Iohannis cum a fost?
    • +2 (4 voturi)    
      Ipochimenul .... (Vineri, 15 iunie 2018, 16:10)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      stie doar sa manipuleze si sa denatureze adevarul intr-un mod destul de convingator pt cine nu cunoaste realitatea (sau nu se oboseste s-o inteleaga ).
      D-ta iti tai craca singur de sub picioare, ia zii , DNA a distrus tara , a blocat constructia de autostrazi ? Litigiile din justitie, procurori sau judecatori necinstiti exista peste tot, cazurile sunt rezolvate tot in justitie , conform legilor, nu hotaraste politicul .
      N-ai aflat insa ca DNA are cel mai mic procent de achitari din UE ? aSTA n-o stii , nu ? stii doar ce va vara pe gat A3 , sau mai rau , cocina aia de RTV. Adica Kovesi si DNA sunt date ca standard de excelenta si noi romanii le infieram in mod comunist, ca atat ne duce capul si cascam gura la toti netrebnicii, gen tariceanu . Stupid people !
    • +3 (5 voturi)    
      Alt postac sovietic (Vineri, 15 iunie 2018, 16:11)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      sau o fi doar pro-psd?
    • +3 (5 voturi)    
      Gresit. (Vineri, 15 iunie 2018, 16:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Ar fi interesanta o campanie "Noi hotii contra voi care vreti sa ne bagati la parnaie". Foarte interesanta campanie ar fi. Foarte ancorata in realitate.
    • +5 (7 voturi)    
      Realitatea ta e delusionala (Vineri, 15 iunie 2018, 16:47)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Tariceanu a jumulit tara, bine de tot, si tu il vrei Presedinte??? Esti pansionar special sau speri la una?
    • +2 (2 voturi)    
      mai draga... tariceanu are un discurs si atat.. (Vineri, 15 iunie 2018, 22:08)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      lasati-ma sa fur, si nu ma mai stresati atat cu legile, DNA, cu justitia , cu morala, cu UE... UE doar sa dea banii si sa nu ne mai plictiseasca cu conditiile lor.. ce imi pasa mie deRomania, cine este poporul roman, ... cu alte cuvinte se prostitueaza cu oricine .. fara scrupule.. foloase sa aiba
  • +11 (15 voturi)    
    Groparul (Vineri, 15 iunie 2018, 14:58)

    mistydo [utilizator]

    Pe zi ce trece , acest politician toxic, va "scufunda" corabia rosie a PSD , poate de drgul lui Dragnea, acesta sa-si vada sobolanii din corabie... In fudulia lui, acuza pe orcine .... de parca noi uitam ca el a fost tot timpul conectat la PSD si guvernarile ce s-au succedat din 2000 .... Acum decalara ca exista un stat paralel...pana acum era un naiv ...cu probleme de mariaj... Adept al biletelelor roz... a fost dominat de Patriciu, iar acum se crede in stare sa emane pretentii de lider, dupa ce s-a simtit excelent in fata multimii din Piata Victoriei....
  • +12 (18 voturi)    
    bai baieti! (Vineri, 15 iunie 2018, 15:12)

    Itsoc [utilizator]

    voi va dati seama ca asta a fost votat de 6% din populatie si ca omul viseaza in secret sa fie presedintele tarii?

    si ca alti 5% cretini au votat partidul lui basescu?

    si ca alti 1,5% au votat partidul ala legionar al dubiosului ala?

    si pe langa astia, 18% au votat psd si 61% au stat acasa?

    putem spune cu mana pe inima ca 91% din populatia tarii e complet debila.
    • +2 (4 voturi)    
      Nici udmr nu e mai breaz. (Vineri, 15 iunie 2018, 15:38)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Stie Kelemen, Frunda si gasca lor de hoti de ce... Altminteri nu s-ar fi dat cu ciuma rosie si in Parlament , si in CCR
  • +11 (13 voturi)    
    Hai sictir (Vineri, 15 iunie 2018, 15:21)

    gica24 [utilizator]

    Nu furi nu umbla nimeni cu catusele dupa tine.
  • -17 (23 voturi)    
    Daca ziceti ca Tariceanu minte, hai explicati-mi (Vineri, 15 iunie 2018, 15:30)

    xrogo [utilizator]

    de ce in nici macar un raport MCV nu se vorbeste despre protocoale SRI cu parchete, curti de apel ICCJ, ANI si alte institutii, de ce nu se vorbeste despre numarul foarte mare de interceptari, mai mare decat pentru orice stat civilizat, nu se vorbeste despre abuzurile procurorilor si terorizarea martorilor, despre presiunile si cercetarea judecatorilor?
    • +4 (8 voturi)    
      prostie (Vineri, 15 iunie 2018, 15:46)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      In nestiinta ta nu observi ca aceste "protocoale" nu mai sunt in vigoare.De ce s-ar referi MCV la ele?
    • +1 (5 voturi)    
      simplu (Vineri, 15 iunie 2018, 15:57)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Despre abuzuri si terorizari nu se vorbeste probabil pentru cu nu exista decat in mintea putina a psd-istilor,iar despre protocale si interceptari mai multe "decat pentru orice stat civilizat" ,pentru ca nu suntem un stat civilizat,iar asta din cauza voastra care de 30 de ani ne trageti in jos cu minciunile,furtul,incompetenta si ticalosia voastra.
    • +6 (8 voturi)    
      Las-o jos! (Vineri, 15 iunie 2018, 16:27)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Mafia s-a reinstaurat in Romania dupa mineriada lui Ilici.

      Cat timp n-ati fost amenintati, n-ati iesit cu pistoalele in strada.

      Acum, dupa ce v-ati obisnuit ca puteti fura cat doriti, vine DNA si va spune STOP!

      Deci, nu ma intereseaza protocoale, SRI (btw SRI are un rol in tara asta, tocmai acela de a apara statul de mafioti), interceptari, etc...!

      La un moment dat s-a vazut ca mergem mai bine....hop v-ati simtit amenintati!

      Te-as arunca la cosul de gunoi - la propriu - ca in clipurile de pe facebook!
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru ca (Vineri, 15 iunie 2018, 17:10)

      Brici [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      in nici un stat civilizat nu exista grup infractional organizat cu partid propriu ca PSD-ul, si cu televiziuni de casa conduse de infractorii lor, ca A3. Deci aici e un caz extrem, de organizatie criminala si de furt continuu timp de 30 de ani, care a necesitat implicarea tuturor institutiilor de siguranta ale statului pentru a o destructura. Protocoalele trebuie sa continuie pana la eradicarea completa a lor.
      Simplu
    • +4 (6 voturi)    
      Bai Ivane, nu mai guitza nimeni (Vineri, 15 iunie 2018, 17:26)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Daca exista Statul Paralel. Cam ineficient as spune, sa lase Hoarda de Hoti sa fure si sa scuipe tot in jur!!!
  • +9 (11 voturi)    
    de unde ca nu Dragnea (Vineri, 15 iunie 2018, 15:30)

    loveparade [utilizator]

    este cel mai stalinist ci, acest Anton scarbos
  • +11 (13 voturi)    
    Dă ți demisia (Vineri, 15 iunie 2018, 15:33)

    Traian2015 [utilizator]

    Și nu mai fura. Și nu mai comenta.
  • +2 (6 voturi)    
    Vadim Tudor (Vineri, 15 iunie 2018, 16:08)

    micul_licurici [utilizator]

    Cineva trebuia sa ocupe locul lasat, deja de ceva timp, de vadim.

    Sincer nu credeam ca Tariceanu este un candidat pentru acest loc.

    Medicamenteeeeeee, medicamenteeeee!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Ca bine le zici, Taricene! (Vineri, 15 iunie 2018, 16:10)

    carmen_i [utilizator]

    Asa este, sunteti persecutati ca in anii '50! Ca tot asa se intampla cu detinutii politici de atunci, ajungeau parlamantari si deputati cu salarii uriase.

    Din pacate, v-a disparut de pe scoarta cerebrala orice urma de bun-simt, alfel v-ar fi crapat obrazul de rusine sa faceti astfel de comparatii nesimtite.
  • +2 (4 voturi)    
    Coana Popeasca Taricioaica fata cu Reactiunea (Vineri, 15 iunie 2018, 16:11)

    Thriller [utilizator]

    Popeasca Taricioaica spune mereu niste tampenii incredibile; oricum nu-l interesa pe el ce facea Securitatea cind era pusti ca doar facea parte din Nomenclatura. Acum face pe anticomunistul de opereta si se da victima a, cui credeti ?! a Securitatii, ca si cum Securitatea se ocupa de demnitari care fura si mint. Sistemul comunist era foarte generos cu sefii, orice critica se oprea la frizeri si controlori de bilete, mai sus de atat se facea liniste !
  • +2 (4 voturi)    
    Tariceanu e un Ghaddafi al UE (Vineri, 15 iunie 2018, 16:22)

    Metec [utilizator]

    Va amintiti discursurile interminabile ale dictatorului Libiei la ONU, prin care acuza necontenit SUA de amestec in treburile interne, de complot antilibian, etc., etc.?
    Pentru toti reprezentantii statelor vest-europene era un prilej de amuzament nebun sa-l vezi pe nenea ala ciudat imbracat, care spumega ore intregi impotriva lor, fara ca cineva sa-l asculte.
    Acum, au aparut niste mici Ghaddafi din Romania, Ungaria, Polonia, Cehia si Slovacia, care se plang necontenit ca sunt discriminati, pusi in inferioritate, tratati de sus sau, ca Tariceanu, persecutati mai dihai decat in comunism. Nimic mai fals!
    Acestia sunt niste dictatori locali frustrati, care se viseaza mari lideri, dar nu sunt decat niste bieti complexati. Nenorocul lor este ca fac parte dintr-o organizatie, UE, care nu le da frau liber ambitiilor lor nebunesti. Acesti oameni corup popoarele cu pomeni si promisiuni, apoi se sumetesc la "interesili straini" sa-i lase pe ei sa incalece popoarele respective.
    Sa sepram ca nu vor reusi, dar popoarele in cauza trebuie sa lupte mai mult decat au facut-o, pana acum.
  • +4 (6 voturi)    
    Control psihiatric obligatoriu (Vineri, 15 iunie 2018, 16:48)

    Brici [utilizator]

    Pentru politicieni peste o anumita varsta. Cei instabili social si emotional, cum e multi-divortatul Tariceanu, pot fi si instabili psihic dupa cum se vede. Ar trebui sa nu poata avea nici permis de conducere, daramite functii de conducere in stat.
  • +2 (4 voturi)    
    Discurs de mazeta (Vineri, 15 iunie 2018, 17:06)

    n.dumiritu [utilizator]

    La asertiunile din primul paragraf, daca vrei sa fii luat in serios, atasezi frumos concluziile unor rapoarte oficiale intocmite cu consimtamintul tuturor partilor implicate, inclusiv sefii puterilor in stat. Altfel, e delir in calitate oficiala.
    Apoi, daca - pe baza asertiunilor tale lipsite de temei - o iei la vale si te apuci sa tragi de urechi pe cine ai tu chef, dovedesti doar ca esti foarte talentat la staruinta in delir in calitate oficiala.
    Daca, pe parcurs, ceri altuia sa-ti confirme delirul venind la fata locului ca sa-ti ia temperatura, dovedesti ca nu te intereseaza sanatatea ci confirmarea starii de delir in care te afli, nu intimplator tii sa o stie tot satul.
    Mic indiciu : primul semn al delirului e cind ai cam toate mijloacele puterii si vezi in jur numai "ocult, Securitate de anii 50, persecutii, politie politica, abuzuri, santaj ordinar".
  • +3 (5 voturi)    
    Marele liberal... (Vineri, 15 iunie 2018, 17:20)

    esimov [utilizator]

    Tarpiceanu stie bine, ca doar si el facea parte din sistemul securitst de care pomeneste dansul.
  • +3 (7 voturi)    
    Taricene, am un sfat! (Vineri, 15 iunie 2018, 17:28)

    ber [utilizator]

    Ia si citeste in fiecare zi tot ce scrie lumea despre tine!
    Dupa aceea uita-te in oglinda, fa-ti un "compte rendu"
    personal si vezi daca macar de acum incolo mai poti indrepta ceva!
  • +3 (3 voturi)    
    Acestui individ,fara pic de simț moral (Vineri, 15 iunie 2018, 18:08)

    Rescator [utilizator]

    si fara urma de decenta,trebuie sa-i amintim zilnic cine este,
    -un om al Moscovei inca de pe vremea cand il
    antrena Mama Zina,
    -un fanariot cu radacini in Istanbul,deci cu gena
    furtului in fiecare celula,
    -curvar de renume mondial,
    -mincinos si manipulator obraznic,
    -ne sta in spinare de trezeci de ani,il hranim,ii
    acordam numeroase privilegii,iar ipochimenul ne
    scuipa in fata,
    -implicat direct in numeroase smenuri,cum ar fi:
    Posta Romana,Rompetrol,Sterling,Padurea
    Baneasa,mizeria cu fratele lui sovietic-Naraskin;
    astea sunt doar cateva cunoscute publc,cred ca
    are la activ zeci.
    Acestea fiind zise trebuie sa intelegem cat rau face
    individul asta impreuna cu stapanul sau LIV JONG
    UNU(multumiri lui CTP).
  • +2 (2 voturi)    
    aha (Vineri, 15 iunie 2018, 18:16)

    lula [utilizator]

    tremens delirium.

    medicamenteeeeee!!!

    cat e halatul???
  • +3 (3 voturi)    
    fotomodelul ruginit (Vineri, 15 iunie 2018, 20:09)

    costelm [utilizator]

    de dambovita iar a consumat substante si iar e in delir
  • +1 (1 vot)