Tăriceanu nu ar vrea să meargă pe mâna lui Dragnea cu suspendarea lui Iohannis - surse

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 14 iunie 2018, 11:23 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Tariceanu
Foto: Agerpres
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu nu este de acord și nu susține varianta unei eventuale suspendări a președintelui Klaus Iohannis, au declarat pentru Hotnews.ro surse din interiorul ALDE. "Tăriceanu intenționează să candideze la președinție și nu vrea ca imaginea sa să fie cea marioneta direcționată de Dragnea în bătălia pe care acesta o poartă ", au explicat sursele citate. De altfel, la nivel public liderul ALDE a fost rezervat în ceea ce privește o eventuală suspendarea a lui Klaus Iohannis.

Potrivit surselor citate Tăriceanu nu își dorește să execute planul PSD și să fie în același timp cel care îl va ajuta pe Dragnea să-și consolideze puterea. "Nu este un secret pentru nimeni că vrea să intre în cursa pentru Cotroceni iar dacă ar gira astfel de acțiuni ar fi dificil de explicat la nivel extern de ce a făcut-o, ar fi catalogat ca o marioneta a lui Dragnea și ar fi un partener mai puțin credibil la nivel internațional", au explicat sursele Hotnews.ro.

Opinia lui Tăriceanu este cunoscută de Liviu Dragnea și de către social democrați și este un subiect delicat în interiorul Coaliției. Surse din interiorul PSD au declarat pentru Hotnews.ro că subiectul va fi abordat cu liderul ALDE în următoarea perioadă în funcție de acțiuniea președintelui Kalus Iohannis. 

La nivel oficial, întrebat de presă dacă ar susține un eventual demers de suspendarea președintelui, Călin Popescu Tăriceanu a declarat că nu s-a discutat acest lucru în Coaliție.

"Nu știu cine a lansat această temă, cred că trebuie să îi intrebați pe cei de la PNL, ei au ridicat problema. Nu stau să fac speculații la speculații", a răspuns Tăriceanu.Întrebat insistent dacă în Coalitie nu a fost discutat acest subiect până acum, liderul ALDE a răspuns: "Nu! În mod clar și lipsit de echivoc, nu!"

De altfel, în martie preşedintele ALDE Călin Popescu Tăriceanu susținea într-o conferință de presă la Ploieşti, că nu crede că o suspendare a preşedintelui Klaus Iohannis trebuie avută în vedere în cazul în care acesta nu o revocă pe şefa DNA, Laura Codruţa Kovesi.

"Nu cred ca trebuie avută în vedere suspendarea prședintelui dacă nu o revocă pe Kovesi  Să ştiţi că această posibilitate (de suspendare a preşedintelui - n.r.) teoretic există oricând, dar ea trebuie să se sprijine pe ceva concret. Dacă preşedintele României, şi nu vreau să anticipez, nu ştiu ce va face, dar hai să presupunem că va respinge acest lucru (revocarea şefei DNA - n.r.), nu ştiu dacă e nevoie de o astfel de măsură. Eu nu cred că trebuie atunci avută în vedere suspendarea preşedintelui", a spus Tăriceanu, într-o conferinţă de presă la Ploiești, conform agenției Agerpres.






























9317 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Oare? (Joi, 14 iunie 2018, 12:00)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Si eu care credeam ca s-a si lansat concursul de oferte pentru carti de vizita cu"presedinte-adinterim".
    Oricum, sansele de a castiga functia de presedinte sunt infime, (poate daca ar pleca din tara inca 5000000 si s-ar stinge lumina 24 de ore pe tot mapamondul, iar voturile s-ar numara numai cu observatori platiti de alde, cine stie...) asa ca 30 de zile este ceva mai bun decat nimic, pentru un NIMIC cu motz.
    • +3 (5 voturi)    
      Sinteti nemilos domnule (Joi, 14 iunie 2018, 14:02)

      R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      Lasati omul sa aspire, sa viseze cai verzi pe pereti. Mai ales ca in situatia asta chiar sint mai buni caii verzi de pe pereti decit 30 de zile presedinte.
  • +6 (10 voturi)    
    Tradiceanu (Joi, 14 iunie 2018, 12:03)

    CarlosKent [utilizator]

    Tradiceanu pe oricine. El nu poate fi intr-o anumita barca prea mult timp, isi depune tot efortul la scufundarea/distrugerea ei iar apoi fuge si vrea si el barca lui. Cam asta e diferenta dintre sobolani si soricei.
    Tradiceanu nu a construit si nu va construi niciodata nimic, pentru ca este doar un rozator de talie mare.
  • +13 (19 voturi)    
    Tariceanu a frunzarit Constitutia (Joi, 14 iunie 2018, 12:13)

    Rahan5 [utilizator]

    si a vazut probabil destul de clar ca daca se face Suspenderea fara Referendum (dupa ideea lui Iordache), va da motiv Armatei sa intervina.
    Pentru ca in momentul in care Majoritatea Parlamentara a lui Iordache decide Oprirea Suspendarii si oprirea Refendumului, se poate interpreta ca este o incalcare a Constitutiei cu consecinte deosebit de grave, iar atunci generalii nu mai au nevoie de ,,aprecierea CCR" (care este o institutie politica numita in principal de Majoriatea Parlamentara) pentru interventie, si pot sa Suspende Parlamentul si Guvernul pe propria raspundere pana la votarea unei noi Constitutii modificata de generalii Armatei.

    Adica, daca Suspenda Presedintele, Majoritatea Parlamentara a lui Dragnea, Tariceanu si Iordache sunt siliti sa mearga pana la capat -Referendumul, care desigur le va fi fatal.
    Dragnea, poate nu are ce pierde, ca oricum intra in inchisoare pentru Coruptie in Dosarul Bombonica, dar Tariceanu si Iordache au ce pierde.
    • 0 (12 voturi)    
      Armata? (Joi, 14 iunie 2018, 12:52)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Vorbesti de generalii PSD?
      Stai tu linistit ca nu sare armata romana sa ne apere de Dragnea.
      • +3 (7 voturi)    
        N-ai nici o dovada ca generalii (Joi, 14 iunie 2018, 13:16)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        sunt ai PSD. Cu atat mai putin al PSD-ului Aripii Dragnea. PSD -Aripa Dragnea- are generalii la Moscova.
    • +9 (11 voturi)    
      Incurajez Armata sa apere ,la nevoie, (Joi, 14 iunie 2018, 12:58)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Statul Roman daca acesta este pus in pericol de
      Lovitura de Stat aflata in pregatire la coteria penala
      si bolsevica PSD/PCR.
      • -1 (3 voturi)    
        ... (Joi, 14 iunie 2018, 13:36)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Armata nu are nicio treaba aici!!!
      • +4 (8 voturi)    
        Armata trebuie sa intervina numai atunci cand (Joi, 14 iunie 2018, 13:40)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        este incalcata Constitutia cu Consecinte Deosebit de Grave, cum ar fi Suspendarea Presedintelui fara Referendum de Demitere, care este clar impotriva Spiritului si Literei Constitutiei, chiar si daca CCR ar aproba asta. De fapt CCR nici nu are timp sa delibereze, mai ales daca prin Smecherii Guvernamentale se poate taragana pronuntarea unei sentinte.
        Generalii au dreptul moral in asemena situatii sa intervina instantaneu. Cum Iordache a blocat Referendumul de Demitere a Presedintelui blindatele au si parasit unitatile militare in drum spre Palatul Parlamentului. Ii sugerez lui Iordache sa nu scoata capul la fereastra cand intra blindatele in curtea Palatului Parlamentului. : -))))
        In rest, trebuie ca populatia sa suporte situatia pana la urmatoarele alegeri, altfel Romania se obisnuiste gresit cu interventiile Armatei in Politica de Stat.
  • +10 (12 voturi)    
    :)))) (Joi, 14 iunie 2018, 12:17)

    blackbeard [utilizator]

    "Tăriceanu intenționează să candideze la președinție și nu vrea ca imaginea sa să fie cea marioneta direcționată de Dragnea în bătălia pe care acesta o poartă "

    Ahahahahaaa! (ras isteric)
    E plecat cu sorcova! :))
  • +4 (8 voturi)    
    Cum sa mergi pe mâna unui dement? (Joi, 14 iunie 2018, 12:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oricât de dement e CPT, tot nu ar trebui să meargă pe mâna unui dement mai mare ca el.
  • +8 (10 voturi)    
    Tariceanu negociaza (Joi, 14 iunie 2018, 12:26)

    2087 [utilizator]

    Dragnea ii poate da ceva bun ca sa taca din gura si sa fie sluga cum vrea Dragnea, dar nu ii poate da presedintia, pentru ca o vrea pentru sine.
  • +5 (9 voturi)    
    viclean kgb-istul (Joi, 14 iunie 2018, 12:38)

    gwolf [utilizator]

    Sper ca natiunea romana sa realizeze ce ipocrit este acest vierme, si ce nenorociri se pot ascunde in spatele discursului aparent coerent pe care-l varsa tradatorul.
  • +2 (6 voturi)    
    asta pana cand da tunul (Joi, 14 iunie 2018, 12:40)

    Captain Obvious [utilizator]

    cum isi imagineaza asta ca ar ajunge la cotroceni votat????
    • -4 (12 voturi)    
      cum a ajuns si premierul de la Grivco! (Joi, 14 iunie 2018, 12:46)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Isi imagina cineva pe vremea USL ca primarul de la Sibiu, prieten cu Crin, Ponta si Voiculescu va fi votat presedinte? Ca nu era bun nici de PM.
      • +6 (6 voturi)    
        Primarul de Sibiu (Joi, 14 iunie 2018, 13:07)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Avea deja o cota ridicata la momentul "premierul Grivco". Nu cunoastem toate ofertele pe care le-a primit iar el nu si-a notat in jurnal.
        Ghinion! Voiculescu a fost mai iute de mana si a licitat primul.
        Nu sunt convins ca Basescu nu ar fi venit chiar el cu propunerea daca nu-i lua fata varanul, cu limba lui lipicioasa si rapida.
        Ulterior Basescu s-a comportat cum il stim: extrem. Doar nu era sa recunoasca ca i-ar fi convenit si lui sa le rupa gura cu un "independent", daca propunerea ar fi venit de la el. N-a fost sa fie!
        Dar nici varanul n-a mers atat de departe sa-l ia in partidul lui, caci atunci chiar ar fi pierdut controlul.
        • -1 (3 voturi)    
          posibil! (Joi, 14 iunie 2018, 13:37)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          Ar fi culmea sa vorbim la fel, peste 7 ani, despre Tariceanu..... Nu se stie niciodata cine va fi presedinte.
          • +1 (1 vot)    
            Ar fi culmea dar chiar nu vad cum (Joi, 14 iunie 2018, 15:18)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            Mai aproape de real ar fi Firea - Presedinte si Dancila - PM perpetuu, daca reuseste alianta PSD+ORICINE sa ia Presedintia.
            La cat de gol de continut a ajuns postul de Presedinte singurul scop ar fi de poza iar firei i-ar placea pana la extaz.
            PSD n-ar lasa oricum, functia nici celui mai fidel partid aliat.
            Cel mai greu ar fi pentru bietu Dragnea sa traga ca bou' de doua palate... era sa zic paiatze.
  • +5 (5 voturi)    
    Cuiul lui Pepelea (Joi, 14 iunie 2018, 12:40)

    ABBV [utilizator]

    poate poate vedem si minunea sa se rupa monstroasa guvernare, ar fi ceea mai minunata stire pe Hotnews.
  • +4 (6 voturi)    
    Gargara! (Joi, 14 iunie 2018, 13:00)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Adica ma lupt nitel, sunt "nitel" dizident, asaaaa ca sa vada prostii ca eu de fap m-am impotrivit, dar....
    Gargara!
  • +4 (6 voturi)    
    ba o sa o faca (Joi, 14 iunie 2018, 13:02)

    Mos Andrei [utilizator]

    pentru ca intradevar este marioneta lui Dragnea...
  • +5 (7 voturi)    
    Nu poate să nu fie ceea ce este. (Joi, 14 iunie 2018, 13:11)

    unTaran [utilizator]

    Marioneta lui Dragnea.
  • -1 (1 vot)    
    de ce sa-l suspende daca e de-al lor? (Joi, 14 iunie 2018, 14:54)

    Coco Whistle [utilizator]

    asta cu numirea demisia e praf in ochi ptr populatie sa se zica ca cineva inca mica in front dar bre, sa fim realisti,..e o pace desavirsita undeva sus. agitatie mare e la nivel de mase, sintem manipulati de sute de ani, ca ne place. o societate fara criterii, fara morala...simplu bataie de joc.
  • +1 (1 vot)    
    nu te cred (Vineri, 15 iunie 2018, 10:32)

    sim18 [utilizator]

    Vrajeala!
  • +1 (1 vot)    
    Singurul (Vineri, 15 iunie 2018, 10:53)

    vasile-roaita [utilizator]

    Singurul care poate sa-l dea jos pe Drac-nea este Moliceanu. daca ar avea singe in instalatie s-ar rupe de alianta cu PSD si atunci Drac-nea ar sucomba. Atunci ar mai avea poate sanse la prezidentiale. Altfel nu are.
  • +1 (1 vot)    
    Ii este frica (Vineri, 15 iunie 2018, 11:04)

    vasile-roaita [utilizator]

    Sa devina presedinte interimar din cauza asta nu vrea sa-l suspende pe Johannis. Il are ca exemplu pe Cacarau. Dupa ce a fost presedinte o luna s-a ales "ales bules" de el.
  • 0 (0 voturi)    
    ii este frica de Dragnea (Vineri, 15 iunie 2018, 17:03)

    revo [utilizator]

    Ca in bancul cu Ceasca: Ceausescu face o vizita oficiala in Rai si se intalneste cu Dumnezeu. Acesta il saluta si da mana cu el stand pe tronul de aur. Dupa intalnire, Sf. Petru il intreaba: Prea Sfinte, de ce nu te-ai ridicat cand ai dat mana cu Ceausescu? Pai daca ma ridicam de pe tron, asta imi lua locul!

    La cat de ahtiat si de disperat de putere e Dragnea, e in stare sa-i rupa ceva Motocicelanului, sa-l bage in spital sau in pamant, numai sa ajunga el la Cotroceni: Presedinte pentru o zi! Mama, mama cate ar face in ziua aia!