Vicepreședinte PSD: Nu cred că e cazul să-l suspendăm pe președinte. Avem două experiențe traumatizante cu Băsescu

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 14 iunie 2018, 9:00 Actualitate | Politic


Vicepreședintele PSD Gabriel Zetea spune că nu există temei pentru suspendarea președintelui Klaus Iohannis și că, în opinia sa, partidul aflat la putere nu trebuie să recurgă la acest demers pentru că are două experiențe ”traumatizante” cu Traian Băsescu, iar social-democrații și-ar dori stabilitate. Declarațiile sale vin în contextul în care în PSD circulă mai multe scenarii în aceste zile, unul dintre ele vizând chiar suspendarea președintelui fără a mai declanșa referendumul de demitere, așa cum prevede Constituția, ceea ce ar însemna practic preluarea abuzivă a președinției.

Gabriel Zetea a spus că ar fi o mare greșeală din partea președintelui să refuze respectarea deciziei CCR privind revocarea șefei DNA, dar nu crede că PSD ar trebui să apeleze la suspendarea șefului statului. ”E o mare greşeală din partea preşedintelui, va fi sancţionat de către români. Nu cred că e cazul să facem din nou suspendare. Am trecut prin două experienţe traumatizante cu Băsescu. Ne dorim stabilitatate", a declarat Gabriel Zetea, la Digi 24. el a făcut astfel trimitere la cele două suspendări ale fostului președinte din 2007 și 2012, care au fost invalidate la referendumul pentru demitere.

Zetea a mai afirmat că Iohannis poate cere în schimb referendum pentru revizuirea Constituției. ”Până acum preşedintele nu a refuzat să respecte decizia CCR, a spus că se mai gândeşte, caută scuze pentru a vedea cum va ieşi din această situaţie. Nu vorbim de un temei de suspendare, cu atât mai puţin despre plângeri penale. Azi, legile şi Constituţia sunt mai clare decât îşi doresc unii. Dacă vor altfel de justiţie, să facă modificări ale Constituţiei prin referendum, să facă schimbări legislative, atunci când vor avea în spatele lor votul popular. Acolo ne vom bate cu preşedintele Iohannis. O să spunem românilor că e primul om în stat, care trebuie să respecte legea, iar el nu o respectă”, a mai comentat el.

Vicepreședintele PSD a mai susținut că în forurile de conducere ale partidului nu s-a discutat despre suspendare.

















3218 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    P$D in Ilegalitate, apoi Alt partid de Stanga (Joi, 14 iunie 2018, 9:07)

    un domn [utilizator]

    Cu Oameni fara relatii/rudenii cu actuala Ciuma Roshie si FSN,unepere.pemepe,pdl,P$D, etc
    Revizuirea Constitutiei prin Inserarea Proclamatiei de la Timisoara In Ambele Variante
    Parlament de Max 150 de Oameni, NU Politicieni
    Minoritatile sa NU aiba drept de vot in Parlament dar sa fie reprezentati STRICT pentru chestiunile lor
    Buget National prezentat tabelar pe siteul Monitorului Oficial cu rubrica Realizat si Incalcat la fiecare 3 luni
    Inchisoare pe viata pentru ORICE fapta de Coruptie de la primari in sus pana la Guvern, Parlament si Presedentie
    Confiscarea averilor TUTUROR membrilor actuali si fosti Parlamentari INDIFERENT de orientarea politica cu bunuri imobile si conturi mai mari de 500.000 euro care NU pot fi justificate din 1990 pana in prezent ( bombo si acolitii sa devina asistati social, confiscarea mostenirilor tamariste)
    Recuperarea Banilor Crescent prin natzionalizarea Varanului Insusi
  • +3 (7 voturi)    
    Va e frica tradatorilor!!! (Joi, 14 iunie 2018, 9:09)

    ABBV [utilizator]

    Va e frica de referendum si de votul popular, ajungeti voi la el nui bai. Nu mai catigati voi cu asistati!!
    • 0 (2 voturi)    
      de castigat s-ar putea sa mai castige, (Joi, 14 iunie 2018, 10:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      dar la referendum sigur nu il demit pe Johannis. Va fi o incrancenare a populatiei, toti vor merge la vot sa voteze contra demiterii.
  • +3 (7 voturi)    
    FOSTUL VICEPRESEDINTE!!! (Joi, 14 iunie 2018, 9:11)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    "Vicepreședintele PSD Gabriel Zetea spune ..." OK, cand a zis, era inca vicele Partidului, dar Daddy il va zbura imediat din functie!

    A foacut o afirmatie care este sia devarata, si LOGICA, ori asa ceva este inadmisibil la un partid a carui deviza este "NOI NU GANDIM!"


    "Avem două experiențe traumatizante cu Băsescu" - este perfect adevarat!
    Da, un om normal la cap asa ar proceda: indiferent daca demiterea Presedintelui era justificata sau nu, dupa ce te-ai "fript" de doua ori cu asta, nu mai incerci a treia oara!
    Insa pedesereul, tocmai, este Partidul celor care NU gandesc logic, cum o confirma recent afirmatia Duamnei Fierea, ca soroshistii au huduit-o pe Simona!
  • +2 (6 voturi)    
    Va este frica (Joi, 14 iunie 2018, 9:12)

    vasile-roaita [utilizator]

    Va este frica de referendum pesedistilor, pentru ca nu toata lumea din tara asta si din diaspora este pesedista. Slugi si lepre pesediste. O sa v-o luati crunt pe coaja de la alegatori. Voi sinteti constienti de asta si ca nu tin mantzocarelile minciunile si manipularile pe care le afisati pe unde va duceti pe la latrina 3 si alte televiziuni aservite voua.
  • 0 (4 voturi)    
    PSD trebuie sa-l suspende pe Iohannis, (Joi, 14 iunie 2018, 9:20)

    2087 [utilizator]

    nu are de ales, sunt cei mai ticalosi si cei mai cretini oameni din Romania.

    A nu-l suspenda pe Iohannis pentru a-si trece legile ticaloase ar insemna sa gandeasca, iar asa ceva nu se poate la PSD.

    Inainte! Spre patologizarea tarii!
  • 0 (6 voturi)    
    veto (Joi, 14 iunie 2018, 9:20)

    gpavel [utilizator]

    daca psd accepta nerespectarea deciziei ccr,viitoarele decizii ccr vor avea un caracter "benevol",iar membri ccr(sunt si ei oameni)nu se vor mai complica in decizii riscante,totodata presedintele si-a castigat un drept de veto la hotararile parlamentului,daca in aceste conditii psd crede ca mai merita sa "conduca"e decizia lui, dar sigur se descalifica si populatia nu-l v-a aprecia la urmatoarele alegeri!
  • +4 (6 voturi)    
    PSD vrea stabilitate? (Joi, 14 iunie 2018, 9:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In hoție si îmbuibarea clientelei, nu?
  • -4 (8 voturi)    
    Astia de la PSD au ADNul in sange si vor sa (Joi, 14 iunie 2018, 9:26)

    asistat [utilizator]

    ne dea afara din Europa!!! Constitutia trebuie respectata si de vicepresedintele PSD! Klaus trebuie sa fie de urgenta demis iar Kovesi revocata imediat! Opozitia interzisa prin lege, curatata tara de urmasii comunistilor si securistilor! Ne-am staurat cu astia, v-am facut bagajele!
    • +2 (2 voturi)    
      Iata o "mostra" de logica (Joi, 14 iunie 2018, 11:23)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      tipica pentru un postac sovietic.
      De unde ne scrii, tovarase?
      Leningrad, Moskva...