Ponta: Dacă Dragnea va fi condamnat, va arunca țara în aer

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2018, 12:28 Actualitate | Politic


Victor Ponta, la Parlament
Foto: Hotnews
Fostul premier Victor Ponta a declarat miercuri, la Parlament, că dacă liderul PSD Liviu Dragnea va primi o condamnare pe 21 iunie, "va arunca țara în aer".

"Dragnea speră să îi iasă blatul și să fie achitat. Dacă nu, dacă va fi condamnat, pregătiți-vă de ce e mai rău. Va arunca țara în aer", a afirmat Ponta, la Parlament.

Ulterior, Ponta a luat cuvântul în ședința plen pentru o declarație ironică: i-a mulțumit președintelui Camerei Deputaților că "după patru mandate de deputat și unul de prim-ministru" a ajuns "în sfârșit la comisia de abuzuri". "Promit că mă voi ocupa mai departe de abuzurile dvs", a spus Ponta.

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au amânat pentru 21 iunie sentința în dosarul angajărilor fictive, în care este inculpat Liviu Dragnea. DNA a solicitat până la 7 ani şi 6 luni de detenţie, dar şi anularea suspendării pedepsei din dosarul Referendumului.


Citeste mai multe despre   


















15753 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    Tara oricum e in aer (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:43)

    Mircea1978 [utilizator]

    Tara oricum e in aer. Prin urmare, nu conteaza, pentru binele meu si binele copiilor mei prefer sa ajung Dragnea la inchisoare.

    Ce ma surprinde este ca prin aceasta afrimatie, Ponta ii tine parte lui Dragnea. Adica, eu il inteleg ceva de genul: nu-l arestati pe Dragnea, lasa-ti-l in pace ca sa nu arunce tara in aer.
    Ciudat joc!
    • +4 (4 voturi)    
      nu ai inteles (Miercuri, 13 iunie 2018, 19:30)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      Se va folosi de Iohannis cu refuzul lui de a aplica o decizie a justitiei pentru a face acelasi lucru
    • +4 (4 voturi)    
      Pai judecatorii ar trebui sa mai amane inca o data (Joi, 14 iunie 2018, 0:53)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      ...sentinta .
      Doar nu o sa-i tina pe parlamentarii PSD in sesiune extraordinara ,toata vara....;)Daca este condamnat ,Dragnea vrea sa il suspende pe Johannis , pt. ca Tariceanu sa il gratieze. Dar nu prea mai are majoritatea in parlament...mai ales in timpul vacantei.
  • +36 (36 voturi)    
    Mai bine e sa-l arunce tara in puscarie (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:47)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pe infractorul de teleorman. A facut mai mult rau tarii (in unitatea de timp) decat dictatori comunisti sau continuatori (Ilici Iliescu)
  • +24 (24 voturi)    
    e omul dinamita? (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:48)

    rov [utilizator]

    aduce rusii?
    aduce puscariasii ?
    • +9 (9 voturi)    
      tonta o (Miercuri, 13 iunie 2018, 18:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui rov

      fi vrut sa spuna ca o condamnare a lui dragnea va arunca tara in aer de fericire ca se face dreptate si scapam in acest fel de dinu paturica din Gratia. Desi ma indoiesc, ca si asta are mintea pervertita, de parca nu l-am cunoaste ce-i poate pielea.
      • +1 (1 vot)    
        TANASE SCATIU (Joi, 14 iunie 2018, 7:57)

        seb_h [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        dragnea este echivalentul unui tanase scatiu, marginit in ticaloshia sa, dar care nu-shi gaseshte nashul....
  • +22 (22 voturi)    
    hai sa fim seriosi (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    comanda trupe paramilitare din puscarie ?
  • +25 (25 voturi)    
    sa-i dea cu executare lui daddy (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:55)

    mmmircea [utilizator]

    sa scapam de el odata.
  • +26 (26 voturi)    
    Oricum (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:57)

    nu_pot_sa_plec [utilizator]

    Oricum tara e in aer d-le ponta.. ce mai avem de pierdut?
    Lasa sa plece el si ne revenim noi, n-ai nici o grija!
    Nu cred ca se inspaimanta cineva de ce se intampla daca il condamna ci de ce se intampla daca nu il condamna!
    A.. doar partidul lui.. si indraznesc sa cred ca nici ei chiar toti!
  • +18 (20 voturi)    
    Si ce, (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:01)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    iti este frica sa nu te ia... suflul?!
    Asta este, in mod normal ar trebui sa explodeze tot ceea ce este pesede sau are radacini pe acolo!
    Dottore!
  • +18 (18 voturi)    
    Se va gasi (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:02)

    vasile-roaita [utilizator]

    Se va gasi si ac pentru cojocul infractorului sef al PSD. Poate sa se arunce el in aer cu Teleormanul lui cu Tel Drum cu tot daca simte nevoia de aruncat ceva in aer.
  • +13 (19 voturi)    
    Era la fel si cu matale, "doctore " (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:05)

    Plagarus [utilizator]

    Mitomania nu salveaza RO,ci poate doar criogenia partidelor actuale.
  • +20 (20 voturi)    
    Draga Pontache, (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:22)

    Rescator [utilizator]

    Nu o sa apuce.Va fi arestat in secunda doi de forte
    capabile sa o faca(nu din MAI-ul corupt si aservit
    lui Daddy).Va fi dus intr-o mina parasita unde va putea sa-si faca cate guverne vrea.
  • +16 (16 voturi)    
    nop. (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:37)

    ouyang [utilizator]

    va face pârnaie și atât. doar să încerce să facă și altceva și și-o ia toată gruparea mafioată. definitiv și total.
  • +10 (18 voturi)    
    Ponta face o greseala (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:03)

    Rahan5 [utilizator]

    ca isi da cu parerea la ce se intapla in cazul unei condamnari. Pare o incercare de influentare a deciziilor judecatoresti.
    In plus, este putin probabil ca Dragnea sa arunce tara in aer. Romania este deja ,,in aer" de pe timpul votarii Constitutiei din 1991, si care amesteca aiurea Puterile in Stat. In mod normal ar trebuii modificat Constitutia si aprobata printr-un Referendum.
    Pentru asta este nevoie doar cativa generali si un batalion de infaterie mecanizata.
    Daca se incepe actiunea intr-o luni, deja Duminica Referendumul a fost deja votat si se poate merge in vacanta de vara.
  • +10 (10 voturi)    
    mda (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:36)

    gelu antigelu [utilizator]

    Dragnea nu mai poate face prea multe, fata de ce-a facut deja. A facut oricum prea mult. Este cumva trista aceasta zbatere disperata a acestui personaj, victima in final a propriilor slabiciuni si hotii. Nimeni nu-l simpatizeaza si toti se vor delimita de el ca de-o masea stricata.
    Mai trist este ca un astfel de om, absolut limitat ca orizont de gandire a fost lasat sa-si faca de cap atat de mult timp in cel mai mare partid din Romania si sa-si bata joc de tara cu atata nonsalanta. Asta arata nivelul jalnic al politicii romanesti
  • +11 (11 voturi)    
    si daca nu e achitat (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:49)

    liviu_ [utilizator]

    tot in aer o arunca... pt ca vrea sa fure in continuare
  • +10 (10 voturi)    
    adica normalitatea (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:21)

    Coco Whistle [utilizator]

    e privita ca un capat de lume de catre sobolanii rosii? prea mult timp voi ati trait linistiti de ce nu si noi? justitia sper sa-si faca datoria, ca ptr orice muritor de rind.
  • +8 (8 voturi)    
    Problema e (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:23)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    ca daca e codamnat acum nu e definitiv face apel si mai dureaza cam 1 an pana la verdictul final. In timpul asta fiind disperat va accelera la maxim toate mizeriile. Singura speranta e ca i se mai duce din putere in psd daca primeste condamnare dar sa nu ne facem multe iluzii, oamenii lui nu il sustin pt cand de grozav e ci pentru functii si interese.
  • +8 (8 voturi)    
    uitare (Miercuri, 13 iunie 2018, 18:16)

    DrIon [utilizator]

    Cu o astfel de declaratie Ponta ii face un mare serviciu lui Dragnea. Unii s-ar putea sa sperie.
    Opinia mea este ca daca Dragnea merge la puscarie , romanii , asa cum zicea nenea Iancu , impartiali , il uita intr-o saptamina.
  • +8 (8 voturi)    
    Daca va "arunca tara in aer" (Miercuri, 13 iunie 2018, 19:33)

    tarabost [utilizator]

    atunci sa o faca din celula! Fata de scenariul in care ramane in libertate, nu e nicio diferenta!
  • +9 (9 voturi)    
    Dragnea condamnat (Miercuri, 13 iunie 2018, 20:16)

    Danamol [utilizator]

    Sa intre la inchisoare ! Le facem statuie judecatorilor
    daca il condamna ! Cum sa mai arunce tara in aer ?