Senatorul liberal Ion Popa a trecut la ALDE

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2018, 11:11 Actualitate | Politic


Ion Popa
Foto: Senatul Romaniei
Senatorul PNL Ion Popa a anunțat miercuri în plenul camerei superioare a Parlamentului ca trece la grupul ALDE. Demisionarul îți motivează decizia acuzând conducerea PNL că a abandonat principiile şi valorile liberale. Popa susține că noua strategie de conducere a PNL, nu promovează competenţa şi bunul-simţ, iar partidul este măcinat de orgolii interne, motiv pentru care a decis să demisioneze din partid.

"Astăzi, partidul din care am făcut parte, pentru care m-am bătut atâţia ani, s-a transformat complet. PNL ar fi trebuit să garanteze drepturile şi libertăţile fundamentale, să condamne abuzurile şi să renunţe la ipocrizie. Liderii care trebuiau să unească, au dezbinat, abandonând principiile şi valorile liberale. Cei care ar fi trebuit să fie nişte exemple, sunt doar nişte munţi de frustrări şi laşitate... Nu ştiu câţi colegi mai tolerează aceste lucruri, dar eu nu! De aceea am luat cea mai grea hotărâre din toată cariera mea politică: să demisionez din Partidul Naţional Liberal. Nu am părăsit doctrina, ci am lăsat în urmă doar oameni care m-au dezamăgit. Vechilor mei camarazi le garantez că rămân acelaşi bun prieten dăruit principiilor comune", susține Popa într-un comunicat de presă.

Ion Popa va activa ca senator al grupului ALDE. Grupul lui Călin Popescu Tăriceanu numără în acest moment 10 senatori.



















2172 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    PNL (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:20)

    Martinezu [utilizator]

    Un ALDE cu alte culori dar aceiasi oameni...
    ( oameni...ma rog, vorba vine!)
    • +17 (17 voturi)    
      Analfabet funcțional. (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Sa dus la colegii de cultură și inteligență.
      • +1 (1 vot)    
        nooo, (Miercuri, 13 iunie 2018, 18:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        era de mult de-al lor, dar si-o fi incheiat manadatul de spion.
  • +14 (20 voturi)    
    un traseist! (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:40)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Nu era o lege impotrva traseismului?
  • +12 (14 voturi)    
    si ia zi-ne, (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:54)

    Mecelalalt [utilizator]

    probleme de doctrina, nu? Probabil ai fost in Piatza si ti-ai dat seama unde ti-e locul, nu?
  • +14 (16 voturi)    
    Randamente mari la afacerea lucrativa politica RO (Miercuri, 13 iunie 2018, 11:55)

    Plagarus [utilizator]

    28 de ani de imbogatire cu datul din gura !
  • +12 (14 voturi)    
    Lichele,lichele,..... (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:05)

    gigiN [utilizator]

    ...peste tot in politica,doar lichele !!!Ce ar trebui sa facem,....nu suntem in stare.
  • +2 (12 voturi)    
    Sa nu ne facem iluzii, (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:24)

    Heissnachricht [utilizator]

    vrea sa spuna distinsul politician... USL n-a murit, ba dimpotriva!
  • 0 (8 voturi)    
    Prima miscare de rasunet a lui Orban, (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:02)

    xrogo [utilizator]

    cam asa isi pregateste colegii pentru castigarea motiunii de cenzura!!!
  • +4 (4 voturi)    
    ne bucuram (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:07)

    trandafil [utilizator]

    ca parintele Ion a regasit principiile si valorile liberale la ALDE... Pe scurt, lasa-i dracului de parliti, ca ciolanu-i in alta parte!
  • -2 (4 voturi)    
    In curand (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:17)

    tony-s [utilizator]

    se desfiinteaza si grupul pnl din senat, la fel ca pmp.
  • -1 (1 vot)    
    DOMNULE POPA (Miercuri, 13 iunie 2018, 21:30)

    dincannes [utilizator]

    Nu dau doi bani pe dumneavoastra. Spar ca cei ce v-au votat, va vor "respecta" de-a pururi !
  • 0 (2 voturi)    
    Padurea Trivale... (Joi, 14 iunie 2018, 0:19)

    Lim Vasy [utilizator]

    Pe domnul senator Ion Popa il pasc niste procese legate de Padurea Trivale din Pitesti pe care dat-o pe mana samsarilor imobiliari fiind sef al comisiei de retrocedari. Asa ca penal fiind se alatura firesc partidului penalilor=ALDE