Codul de Procedură Penală în varianta susținută PSD a trecut fără probleme de Senat / Denunțul este practic desființat, un dosar este clasat dacă nu e trimis în judecată în maxim un an

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2018, 9:05 Actualitate | Politic


Plenul Senatului
Foto: Hotnews
 documente
(13 Iun 2018) PDF, 1MB
Cu 74 de voturi pentru și 28 împotrivă, senatorii au adoptat miercuri noile modificări făcute de comisia specială privind legile justiției la Codul de Procedură Penală. PNL și USR au votat împotriva proiectului de lege propus și susținut de PSD. Unul dintre cele mai controversate amendamente prevede că rejudecarea dosarului se poate cere dacă judecătorul nu a semnat/redactat decizia. Opoziția semnalează faptul că această prevedere ar fi dedicată liderului PSD pentru că îi va putea permite să ceară rejudecarea dosarului referendumului.

Proiectul de lege merge spre dezbatere la Camera Deputaților care este și forul decizional în acest caz. Vezi aici varianta Codului de Procedură Penală adoptată de Senat

În cadrul dezbaterilor opoziția PNL și USR s-au opus proiectului de lege acuzând PSD că a operat modificările cu dedicație pentru Liviu Dragnea.

Eugen Dircă USR: "Ce s-a întâmplat în comisia specială excede cu mult transpunerea Directivei europene. (...) Tot ce s-a prezentat ascunde adevărata ţintă controlul asupra justiţiei. Comisia specială a mimat tot timpul dezbaterea pretinzând că ţine cont de părerile tuturor factorilor (...) Fostele soții sau actualele amante ale infractorilor nu pot fi audiate în calitate de martori în dosarele penale. Este regretabil ca aceste modificări să oprească actul de justiție. Vă invit să respingeți acest proiect legislativ și să ne uităm mai atent asupra acestui proiect de lege".

Alina Gorghiu, senator PNL: Mi-aș fi dorit ca la acestă ședință să vin în fața dvs și să vă spun că noile modificări au abordat o viziune corectă și europeană însă așteptările mele în ceea ce vă privește au supraevaluate, am avut așteptări mult prea mari. Obiectivul PSD a fost să aducă procurorii în curtea la Dragnea. Dacă până acum Codul Penal avea în centru  victima, prin aceste modificări infractorul va sta in centru politicii penale, se va vorbi exclusiv despre infractor si nu despre victimă. Să fie dragi colegi o simplă coincidență faptul că modificările efectuate vizează chiar dosarul referndumului domnului Dragnea. A naibii coincidență(...) Nu vă încearcă niciun sentiment de jenă când știți că legiferați doar pentru o singură persoană?”.

Președintele de ședință, seantorul PSD Claudiu Manda i-a replicat Alinei Gorghiu: ”Eu îmi aduc aminte că doamna Gorghiu făcea parte dintr-un doar penal, alături de domul Șova. Domnul Șova are dosar penal, doamna Gorghiu nu are”.

Gorghiu a cerut drept la replică: ”Domnule Manda, cand mai aveți remarci sexiste fata de alte colege de la USR sau față de mine, va rog sa coborâți, sa ducem o polemică. Va rog să aduceți probe pentru ce ați spus, dacă nu, îmi rezerv dreptul de a vă da în judecată”.

Robert Cazanciuc, PSD: "Aceste modificări trebuie făcute, având în vedere necesitatea transpunerii Directivei europene şi a deciziilor Curţii, dar şi faptul că, în prezent, sunt date în dosare soluţii neunitare. Nu putem să stăm pasiv şi să asistăm la soluţii neunitare. Noi am ales ca drepturile fundamentale să nu fie un moft"

UDMR a anunţat că susţine proiectul pentru a evita noi decizii al CEDO de condamnare a României, iar proiectul vine să rezolve o parte din aceste probleme.

Cseke Attila, UDMR: "Obiectivul trebuie să fie ca toţi care au săvârşit infracţiuni să fie pedepsiţi şi toţi cei nevinovaţi să nu sufere. De-a lungul timpului am avut persoane nevinovate care au suferit.  România nu a respectat termenul de implementare a Directivei europene privind prezumţia de nevinovăţie şi are procedură de infringement. Avem deciziile CEDO prin care statul român a fost condamnat şi supus unor sancţiuni pecuniare. Aceste decizii, pe cap de locuitor, sunt mai multe decât în cazul Turciei, deci avem probleme cu legislaţia penală".

Cele mai importante și controversate modificări care vizează Codul de Procedură Penală:
  • revizuirea hotărârilor judecătoreşti definitive poate fi cerută în cazul în care soluționarea cauzei nu este semnată sau redactată de către judecătorul care a participat la proces
  • pentru arestarea preventivă vor fi necesare probe sau indicii temeinice (ex: dacă suspectul a săvârşit o infracţiune, a influenţat martorii sau a încercat să distrugă probe)
  • instanța de apel nu mai poate să dea o pedeapsă cu condamnare unei persoane care a fost achitată în primă instanță decât dacă apar probe noi
  • dezvăluirile în timpul urmăririi penale referitoare la faptele şi persoanele care fac obiectul procedurii sunt interzise
  • convorbirile, comunicările sau conversațiile interceptate şi înregistrate, care nu privesc fapta ce formează obiectul cercetării, nu pot fi folosite sau ataşate la dosarul de urmărire penală
  • denunţurile vor aduce reduceri de pedeapsă doar dacă sunt făcute în maximum 6 luni de la faptă
  • audierea unei persoane nu poate dura mai mult de 6 ore din 24 de ore, iar perioadele de 6 ore nu pot fi consecutive, intervenind un interval de 12 ore
Opoziția a anunțat că va contesta modificările la Curtea Constituțională. Deputatul USR, Stelian Ion a declarat la finalul dezbaterilor că România va deveni un paradis al infractorilor dacă aceste modificări vor rămâne în Codul de Procedură Penală.

După votul senatorilor, modificările vor intra în dezbaterea Camerei Deputaților, for decizional.

Citește și:

Comisia Iordache a adoptat raportul cu modificări la Codul de Procedură Penală. Lista amendamentelor controversate plus articolul care îl poate ajuta pe Liviu Dragnea
























6754 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    O zi rușinoasă (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O gașca majoritară de hoți psd+alde+udmr votează legi pentru hoți.
    • +15 (17 voturi)    
      mda (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:29)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      va dati seama in ce tara am ajuns sa traim...

      unde un penal dovedit cauta chichite sau portite ca dosarul sa-i fie rejudecat si achitat complet ?

      si se foloseste de toate institutiile statului ca sa-si atinga acest scop...

      ca el sa fie curat penal si sa candideze la presidentie la anul...

      doamne fereasca... nu sunt religios dar imi fac cruci cand citesc astfel de stiri...
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo lui Kovesi, singura luptatoare.... (Joi, 14 iunie 2018, 9:04)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Prinde-i, aresteaza-i, ia-le averile, pune-le catusele tuturor acestor politicieni din partidul hotilor care au nenorocit Romania. Esti Jeanne D Arc a Romaniei, sa-ti dea Dumnezeu santate si sa ne scapi de ticalosi !!!!!! Toti romanii iti sunt recunoscatori pentru ceea ce reprezinti. Succes in continuare, baga-i la zdup pe toti nenorocitii din cauza carora ne mor parintii si copii prin spitale.
  • +25 (29 voturi)    
    singura lor activitate de fapt de la alegeri (Miercuri, 13 iunie 2018, 9:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    cum mai protejam infractorii in frunte cu dragne
  • -13 (21 voturi)    
    Cica s-ar pregati atacarea la CCR a acestor (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:51)

    xrogo [utilizator]

    modificari, pai nu e CCR un cuib de mafioti comunisti care incearca sa-i amputeze ce nu are presedintelui Johann?
    • +9 (9 voturi)    
      Cam da, deci pierdere de timp (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:20)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      E vremea pt o Revolutie, una reala.
  • +4 (10 voturi)    
    ROHotia pripasitilor in politica (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:03)

    Plagarus [utilizator]

    O sa ne fie si mai rusine sa ne dam romani !!!
    Solutia ar fi sa ne declaram transilvaneni / andorieni......?
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ce? Pentru unul ca Dragnea sau Tariceanu? (Miercuri, 13 iunie 2018, 21:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Restul sunt yes mani obisnuiti care vor fugi ca sobolonaii (cuvant la moda zilele astea) in lipsa sefilor.
  • +12 (14 voturi)    
    deci practic... (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:28)

    liviu_ [utilizator]

    se distruge TOT in materie de penal!
    ceea ce nu inteleg criminatii astia, este ca nu doar infractiunile non-violente or sa beneficieze de aberatia asta
    o sa fie mult mai usor sa scape si un criminal sau violator de justitie!
    o sa fie un dezastru in tara asta, pentru ca infractorii or sa stie sa profite! la fel si avocatii!
  • -11 (13 voturi)    
    amendament (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:35)

    vasilica_costica [utilizator]

    este vorba de o prununtare CEDO in urma unei sesizari a unor cetateni din slovacia, care au fost condamnati de un complet si alt judecator a scris motivarea. in urma acestei sesizari CEDO a formulat observatia ca cine judeca sa formuleze si motivarea, respectivul complet fiind indreptatit, stiind dovezile si stuiind dosarul, alt judecator nu poate formula motivarea avind in vedere ca nu a participat la judecarea dosarului in cauza. dar unii considera ca orice este in favoarea lui dragnea, problema este ca multe daca nu toate sunt directive, sau ce or mai fi, ale UE, CEDO, etc, care culmea trebuie sa fie implementate si in romania, chiar daca unii nu le convin. si hotnews pune comentariul nu mai cenzura.
  • -14 (18 voturi)    
    partea buna e ca denuntatorii nu mai pot aparea (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:52)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    dupa 10 ani, cand sunt ei insisi arestati!
  • -15 (21 voturi)    
    Pas cu pas, țărișoara (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:01)

    asistat [utilizator]

    asta intră în normalitate! Nu mulțumită opozitiei neomarxist-securistoide, evident!
    • +5 (7 voturi)    
      Pas cu pas (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:37)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      escrocii, hotii si pungasii nu mai pot fi dovediti...
      Asta e normalitate ???
      Poate pentru tine.
      Sa-ti fie rusine. Pana si postacii pot avea o limita.
  • +12 (12 voturi)    
    Mafiotii! (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:41)

    MirceaIo [utilizator]

    toti o apa si un pamant! Vor sa fie mai egali decat noi! Ne intoarcem la perioada de trista amintire cand Scormicesti datea 18 goluri. O mizerie!!!! Dar vom lupta pentru dreptate. Nu mai vrem plocoane la sefi, nu mai vremi ca politisti sa plice legea discriminatoriu. Stiu politai care beau si se urcau la volan si daca il opera in traffic arata legitimatia. De ce privilegii!!!!! Luptam pentru dreptate!!
  • 0 (2 voturi)    
    Domnule Iohannis sesizati Comisia de la Venetia! (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:08)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Sper ca de aceasta data Iohannis va sesiza din timp Comisia de la Venetia, inainte sa se pronunte CCR. Sper sincer ca a invatat lectia cu legile justitiei.
  • +4 (4 voturi)    
    romania devine nefrecventabila (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:13)

    Itsoc [utilizator]

    nici macar ca turist.
    pana acum mai veneam in tara ca turist, vara.
    de acum va fi periculos sa-mi fac vacanta acolo asa ca ma reorientez spre alte destinatii mai putin favorabile criminalitatii, gen columbia :D

    cei care ati ramas in tara, ar fi util sa va cumparati acum arme de autoaparare, va fi estul salbatic.
  • +3 (3 voturi)    
    Comisia de la Venetia! (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:12)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Trebuie sesizata Comisia de la Venetia de catre presedintele Iohannis inainte ca legile sa ajunga la CCR.
    Deja ni s-a atras atentia ca pentru legile justitiei am sesizat cam tarziu.

    Poate totusi publicati comentariu!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Romani Votati! (Miercuri, 13 iunie 2018, 19:06)

    tarabost [utilizator]

    de fiecare data cand aveti ocazia, evaluand caracterul candidatilor pe langa promisiuni! Numai astfel puteti impiedica indivizi ca Dracnea, Iordache, Nicolicea, Toader sa ajunga in Parlamentul Romaniei. Niciun politician nu este obligat sa isi tina promisiunile facute in campania electorala. Si este aproape imposibil sa fie facut raspunzator pentru faptele comise la adapostul mandatului de legiuitor. Pentru asta trebuie sa faca - legea. Iar cat priveste amenintarile si santajul direct sau indirect, le poate exercita doar daca il alegeti pe el sau partidul din care face parte, sau daca nu votati si permiteti astfel sa fie ales de catre cei care aleg pentru un mic, o bere, 50 de RON... Si nu uitati ca escrocii sunt printre cei mai prietenosi si amabili oameni pe care iti vei intalni vreodata pana cand deveniti victime, si poate si dupa aceea.
  • -1 (3 voturi)    
    modificări înțelese greșit (Miercuri, 13 iunie 2018, 20:38)

    zavalitaa [utilizator]

    1. Denunțul nu aduce beneficii în situația în care nu se denunță la maxim 6 luni de la AFLAREA faptei, nu de la producerea ei

    2. Instanța de apel nu poate da condamnare decât dacă apar probe noi SAU se readministrează probele vechi (ceea ce în practică se întâmplă deja)

    3. Dosarul se clasează după 1 an DOAR DACĂ nu se trece în acest interval de la urmărirea penală pe faptă la urmărirea penală pe persoană

    Celelalte modificări sunt mai mult decât în regulă.
    Aș avea o mică îndoială în legătură cu prevederea referitoare la denunț - pe de altă parte, un dosar penal făcut serios NU stă intr-un denunț, iar persoana care ar putea face denunțul în timpul urmăririi penale oricum poate deveni martor cu... beneficii.
  • 0 (0 voturi)    
    Se pare ca este (Joi, 14 iunie 2018, 14:42)

    A310 [utilizator]

    mare deranj , in randul celor care isi iau informatiile de pe site-uri obedinte "baietilor cu ochii albastri" .