Ponta încurcă socotelile PNL: „Azi, nu e nicio șansă să treacă moțiunea de cenzură și nici nu o vom vota”

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2018, 18:56 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Victor Ponta îi dă o veste proastă lui Ludovic Orban. Liderul Pro România a susținut, într-un interviu acordat HotNews, că în acest moment moțiunea de cenzură a PNL nu are nicio șansă să treacă, iar parlamentarii partidului său nu o vor vota.

„Azi, când vorbim, nu e nicio șansă ( să treacă moțiune-n.r.) și nici nu vom vota moțiunea. Pentru că să faci o moțiune în care să zici să o dăm jos pe Dăncilăcă nu e bună - până aici sunt de acord, total, e un dezastru Dăncilă - și să vină Ludovic Orban, de ce? Care este programul economic, care este sprijinul politic, care e echipa de ministri? Nu va crede nimeni”, a spus Victor Ponta. 

Liderul Pro România a adăugat că, matematic și politic, fără voturi din interiorul PSD moșiunea de cenzură nu poate să treacă, ba, mai mult, îl va întări pe Dragnea. 

„Matematic - dincolo de partea de logică: nu poți să o schimbi pe Dăncilă cu Orban, nu pot să justific nimănui acest lucru - și politic, fără voturi din PSD nu poți să treci moțiunea. Dacă le spui pesediștilor „hai votează moțiunea ca să vină Orban”, nu cred că găsești un singur pesedist pe care să-l convingi. Doi, dl Dragnea are o rezervă strategică de 35 de voturi din partea UDMR, care se bazează pe o relație personală a dlui Dragnea cu Viktor Orban. Cât timp opoziția actuală, și mă refer chiar și la președintele Iohannis, nu reușeste să ofere o alternativă, nu ai cum să spargi acest sprijin. (...)  Nu trece, dimpotrivă îl va întări pe dl Dragnea care va zice, iar am câștigat la 80 de voturi”, a comentat Ponta. 

El a susținut că în acest moment „nu există niciun fel de strategie în partea de opoziție”, o lipsă de coordonare. „Toată lumea se aștepta ca acest lucru să-l facă dl Iohannis. Nu cred că s-a apucat serios să construiască o opoziție. Atunci, șansele sunt zero acum”, a mai spus Ponta.

Președintele PNL, Ludovic Orban, se declarase convins că parlamentarii Pro România vor vota moțiunea de cenzură a PNL, afirmând că a avut discuții în acest sens. 





















2370 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    dixit....ponta (Luni, 11 iunie 2018, 19:14)

    asada [utilizator]

    Daca cineva este naiv sa creada in schimbarea naravului acestei lichele mincinoase se inseala amarnic !!!! Gainar a fost ,gainar este ,gainar o sa moara "marele' opozant al lui Dragnea !!!!! Plimba ma ursul lui tactu de pe acilea !!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Trist (Luni, 11 iunie 2018, 20:50)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui asada

      foarte trist. Daca tu atata poti intelege din politica, e foarte trist. Politica e o stiinta pragmatica, e tehnica pasilor mici, de la Kissinger incoace. Nu risipesti praful de pusca pe vrabii, trebuie sa astepti momentul optim. Ponta are dreptate, trebuie cautata o personalitate agreata deopotriva de o parte din PSD,de PNL si USR, care sa convinga si sa ofere garantia unei guvernari eficiente. Chiar si daca va fi un tehnocrat.
      • 0 (2 voturi)    
        prietene !!!! (Marţi, 12 iunie 2018, 12:03)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Tristetea ta te poate ucide !!!! Il vezi pe amicul tau Ponta votand si sprijinind un tehnocrat !!??Vezi PSD-ALDE in stare sa scoata din randul lor o personalitate care sa ofere o garantie !!?? Nostalgiile matale sant cam paguboase ,asa ca mai incet cu pianul pe scari si mai ales plimba .......
    • 0 (2 voturi)    
      i-a iesit necromanului iar tie nu, (Luni, 11 iunie 2018, 21:16)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui asada

      asta-i toata ranchiuna personajului asta
  • -10 (14 voturi)    
    Ponta dă dovadă, încă o dată, de pragmatism (Luni, 11 iunie 2018, 19:55)

    Nyk1 [utilizator]

    Îmi păstrez opinia că Ponta este, la ora actuală, singura opoziție „cu cap” la PSD și la Dragnea.
    • -1 (1 vot)    
      ahahahahahahahahahaha (Luni, 11 iunie 2018, 21:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      hahahahahahaha
      \hahahahahahaha
    • -1 (1 vot)    
      Ai pus ghilimelele gresit (Luni, 11 iunie 2018, 21:40)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Trebuia "opozitie".

      FTFY :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cat de mult (Luni, 11 iunie 2018, 20:07)

    A310 [utilizator]

    s-a ticalosit , respectiv a semnat pactul cu basescu , a distrus USL-ul ,a numit-o pe kovesi in functie s.a.m.d , dar se pare ca totusi nu accepta sa fie si otreapa PNL-ului (PDL-ului )
  • -1 (1 vot)    
    sobo paraseste corabia (Luni, 11 iunie 2018, 20:38)

    revo [utilizator]

    si peste putin timp va deveni somer de-a binelea, ca si nevasta-sa. Fara sprijinul PSD, niciunul din ei nu va mai pupa un loc de somer de lux la Bucuresti sau Bruxelles.

    In alta ordine de idei, sa astepti ceva de la Iohannis, vreo constructie de orice fel, este o naivitate. NU POATE! Este o masa amorfa, lipsita de inteligenta, idei, viziune, mobilitate, vointa, capacitate de mobilizare, nimic, nimic, nimic!
    De altfel, a si spus de la bun inceput ca el nu va face treaba partidelor, le priveste ce fac si cum fac, daca fac ceva. Si partidele fack.
  • 0 (2 voturi)    
    tonta... (Luni, 11 iunie 2018, 21:24)

    liviu_ [utilizator]

    singurul lucru care-l dovedeste e ca ai ramas tot o scarba...
    lucru care-l stiam...
  • +1 (1 vot)    
    Ieri il laudati, azi ati luat un cap in gura de la (Marţi, 12 iunie 2018, 9:10)

    xrogo [utilizator]

    Pontache si iar il huliti, c-asa-i in tenis!