Tăriceanu: Sâmbătă, în Piaţa Victoriei, vom milita pentru eliminarea statului paralel, pentru o justiţie corectă şi independentă. Trebuie să ne facem auziţi!

de A.L.     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2018, 22:12 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, spune că prin mitingul de sâmbătă seară din Piaţa Victoriei se face "un nou pas în lupta cu abuzurile şi cu sistemului opresiv format în România sub atenta supraveghere a binomului SRI – DNA" şi îi cheamă pe oameni în stradă, potrivit News.ro. "Este vremea ca şi vocea noastră să se facă auzită, nu doar a celor care protejează instituţiile de forţă, procuratura şi aplaudă spectacolul cătuşelor. Este momentul să arătăm că suntem puternici şi că lupta împotriva statului paralel are o susţinere semnificativă în rândul românilor", scrie Tăriceanu pe Facebook, el distribuind pagina creată de ALDE pentru mitingul PSD de sâmbătă seară.

Tăriceanu susţine că ALDE şi-a asumat încă de la înfiinţare "să fie apărătorul drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor, o voce puternică în criticarea abuzurilor care au avut loc în ultimii ani, bazate pe deja celebrele protocoale dintre SRI şi instituţiile din justiţie", iar "un adevărat partid liberal, aşa cum este ALDE, nu poate să susţină decât un lucru, şi anume necesitatea protejării, apărării, promovării drepturilor şi libertăţilor individuale". 

"Discursul nostru s-a axat pe nevoia ca în România să avem o justiţie corectă, o justiţie independentă, fără abuzuri. ALDE s-a poziţionat într-o manieră lipsită de orice echivoc în a condamna abuzurile şi excesele făcute în justiţie în ultimii ani. Este de datoria noastră ca în viitor acest demers pe care l-am iniţiat în urmă cu trei ani să fie dus la bun sfârşit, astfel încât să scoatem la iveală toată cangrena care a cuprins sistemul de justiţie din România", susţine liderul ALDE.  

El mai spune că sâmbătă se va ieşi în stradă "împotriva sistemului opresiv care s-a format în România sub atenta supraveghere a binomului SRI – DNA" şi îi cheamă pe oameni să se alăture mitingului PSD "pentru a arăta că lupta împotriva statului paralel are o susţinere semnificativă în rândul românilor".

"Pe 9 iunie facem un nou pas în lupta noastră cu abuzurile. Pe 9 iunie vom ieşi în stradă împotriva sistemului opresiv care s-a format în România sub atenta supraveghere a binomului SRI – DNA. Este vremea ca şi vocea noastră să se facă auzită, nu doar a celor care protejează instituţiile de forţă, procuratura şi aplaudă spectacolul cătuşelor. Este momentul să arătăm că suntem puternici şi că lupta împotriva statului paralel are o susţinere semnificativă în rândul românilor. Sâmbătă, de la ora 20:00, în Piaţa Victoriei, vom milita pentru eliminarea statului paralel, pentru o justiţie corectă şi independentă, pentru ca abuzurile împotriva românilor să înceteze, pentru ca în România să nu mai asistăm la oameni încarceraţi pe nedrept. Pe 9 iunie trebuie să ne facem auziţi! Vino şi tu alături de noi pentru a da putere demersului nostru! Fii alături de noi în Piaţa Victoriei pentru o România demnă şi prosperă! Spune NU abuzurilor!", mai scrie Tăriceanu, care distribuind pagina creată de ALDE pentru mitingul de sâmbătă seară. 

Tăriceanu anunţa miercuri că ALDE va aduce la mitingul organizat sâmbătă de PSD aproximativ 20.000 de oameni, afirmând că judeţele aflate la cel mult 250 de kilometri distanţă faţă de Bucureşti vor avea o normă mai mare de oameni, în timp ce judeţele mai îndepărtate vor avea o normă mai mică. De asemenea, Tăriceanu a spus că zona Bucureşti – Ilfov are obligaţii mult mai mari şi trebuie să aducă în jur de 4.000 de persoane la miting. 

Mitingul PSD va avea ca temă apărarea democraţiei şi a statului de drept, iar primarul Capitalei, Gabriela Firea, spunea că în cererea de autorizare a manifestaţiei a fost estimat un număr de 220.000 - 250.000 de participanţi.



















1915 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    . (Vineri, 8 iunie 2018, 22:21)

    theo667 [utilizator]

    Cateodata ma gandesc daca nu ar fi mai bine pentru Romania daca ai merge sa vezi ce mai face Verestoy
    • +5 (7 voturi)    
      Defectiuni la mansarda. (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 3:14)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Ei sunt la putere, ei controleaza institutiile si tot ei ies in strada si reclama ca sunt persedutati si cer dreptate !!!
      Sunt persecutati ... de cine? Tot de ei?
      Iar bazaconia asta cu statul paralel vad ca ii tine, nu se lasa.
      Daca nu i-as banui de viclenie nerusinata, de intentia de a-i pacali pe prostii care ii sustin, m-as gandi ca e cazul sa se interneze.
      Dar, chiar daca mint din cinism, felul in care o fac tradeaza ceva defectiuni la mansarda.
    • +3 (5 voturi)    
      Erată (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 10:55)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Domnul Tăriceanu a dat o erată după câteva ore, spunând: ”De fapt, am vrutâ să zic că noi protestăm împotriva statului corect (mai ales la coadă) și pentru o justiție paralelă, realizată de infractori....” Mersi, dom liberal pârât....!!!
  • +10 (12 voturi)    
    Si (Vineri, 8 iunie 2018, 22:26)

    Keiiil [utilizator]

    Mai militam pentru o excursie gratuita prin Bucuresti. Puteau sa ne dea si un sandwich ceva faina dar merge si apa aia gratis
    Ce ziceati ca trebuie sa strigam ca nu mai tin minte?
    • +12 (14 voturi)    
      PUIE M$D (Vineri, 8 iunie 2018, 22:47)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Keiiil

      asta trebe strigat
      PUIE MSD
      Duie Mragnea
    • +7 (9 voturi)    
      trebuie sa strigi.... (Vineri, 8 iunie 2018, 23:29)

      cetatean in RO [utilizator] i-a raspuns lui Keiiil

      JOS PSD !!!!! HOTIII....
  • +13 (15 voturi)    
    Succes (Vineri, 8 iunie 2018, 22:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Mai stiu eu de unul de se lupta cu morile de vant... nu pot decat sa va doresc succes sa va luptati cu un dusman inexistent.
    Singurul vostru dusman sunteti voi si ticalosia voastra care va transforma in niste nenorociti corupti fugari si uramriti constant de fortele de ordine sau de institutiile anti-coruptie.

    Nu de statul paralel trebuie sa va feriti. Cand va veni momentul sa platiti pentru tradarea tarii, veti avea probleme mai mari decat Soros, banci, multinationale sau "stat paralel".

    Dar toate la timpul lor... bucurati-va acum. Nimic nu dureaza o vesnicie! E o vorba veche: ce dai aia primesti.
  • +21 (27 voturi)    
    Un sincer du-te-n mizda pa-tii (Vineri, 8 iunie 2018, 22:32)

    chihlimbar [utilizator]

    .
  • +15 (17 voturi)    
    Hmm.. (Vineri, 8 iunie 2018, 22:34)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    protestatarii stiu asta, sau le comunicati acolo, cand le dati aia 50 lei si micu cu berea?
  • +11 (13 voturi)    
    un ordinar (Vineri, 8 iunie 2018, 22:41)

    Captain Obvious [utilizator]

    Poza lui ar trebui înlocuită cu un parazit in articol
  • +12 (14 voturi)    
    DEMISIA! Toader (Vineri, 8 iunie 2018, 22:42)

    DT34 [utilizator]

    Nu asta vrea Tariceanu? Justitie corecta si independenta?
  • +9 (11 voturi)    
    "auziti"?Ha! Mult prea des! (Vineri, 8 iunie 2018, 22:56)

    grunespferd [utilizator]

    Ce ar fi daca ii lasati pe cei care au fost "abuzati" de justitia romana in ultimii ani, sa strige singuri in piata, doar ei, fara microfon.

    S-ar auzi numai vocile stinghere si pitigaiate ale lui Dragnea si ale lui Tariceanu, si inca vreo cativa din suita de borfasi.

    Perversa strategie, sa aduci victimele, sclavii sa strige in apararea hotilor, calailor, a stapanilor. Lipsa de rusine si de iubire de oameni e putin spus. Puscaria e prea blanda pentru voi, tradatori de neam si tara!
  • +10 (12 voturi)    
    mitingul penalilor? (Vineri, 8 iunie 2018, 22:58)

    Adrian_. [utilizator]

    cred ca numele propus de mine e mai corect?
  • +9 (11 voturi)    
    Un popescu care se crede taricel (Vineri, 8 iunie 2018, 23:02)

    Thriller [utilizator]

    In gura lui Popescu, toate apelurile astea fals civice suna ridicol, de altfel inca din '90 puterea a preluat lozincile democratilor si le-a intors pe dos ca pe-o manusa. Nu exista un dialog intre putere si opozitie pentru ca puterea nu are idei sintetizate in lozinci, altele decit "inainte era mai bine". In lipsa ideilor proprii, politicienii puterii se multumesc sa rastalmaceasca lozincile opozitiei dupa formula "ba, pe a matii"...
  • +8 (10 voturi)    
    ..... (Vineri, 8 iunie 2018, 23:14)

    tirolez [utilizator]

    Vezi o stire mai sus despre individul care s-a aruncat in Dambovita sa scape de Politie. Recidivist, proaspat eliberat. Miting pentru o astfel de justitie :(. Unde duce nepasarea celor care voteaza :(((
  • +10 (12 voturi)    
    tariceanu asta (Vineri, 8 iunie 2018, 23:15)

    greatza_de_comunisti [utilizator]

    se pare ca nu are nicio treaba cu statul paralel, de fapt el e paralel cu totul
  • +10 (12 voturi)    
    Nu trebuie decat (Vineri, 8 iunie 2018, 23:28)

    c.mike [utilizator]

    sa te uiti la mutra lui, ca sa-ti dai seama cat de oprimat este ! N-au nici un dram de rusine !
  • +10 (12 voturi)    
    Don Quixote Tariceanu (Vineri, 8 iunie 2018, 23:31)

    termopan [utilizator]

    Vasnicul luptator impotriva nimicului!
  • +11 (13 voturi)    
    Penibil (Vineri, 8 iunie 2018, 23:34)

    the_andy [utilizator]

    Bai astia sunt de pe alta planeta, inventeaza dusmani ca sa isi gaseasca scuze, fac un mitin unde forteaza lumea ( asistatii lor) sa vina, pai ce tredobilitate aveti bai ametitilor asa? Daca se vede clar ca faceti totul, nu e voi lor e a voastra, pe cine protejati voi, tot pe voi penibililor!
  • +12 (14 voturi)    
    Păi ești președinteke Senatului (Vineri, 8 iunie 2018, 23:53)

    oldman_boy [utilizator]

    Cum să ieși în strada ca să-ti faci vocea auzită?
    Ce, nu te baga nimeni în seamă la Senat?
  • +7 (9 voturi)    
    Rivulutie (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 0:17)

    UncleSam [utilizator]

    Trebuie adusa ghilotina maine seara daca tot o sa fie prezenti Livache si Moliceanu, eliminam varful statului penal.
    Solutia Targoviste devine realitate!
  • +7 (9 voturi)    
    te-am auzit tataie (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 0:28)

    Enofereus [utilizator]

    nu mai iesi odata la pensie?
  • +3 (5 voturi)    
    Manifestati, manifestati. Tocmai cind joaca Halep (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 0:38)

    Marinake [utilizator]

    Cu plimbarea la Bucuresti si intorsul in provincie manifestanții ratează finala Simonei Halep de la Roland Garros. Si aia e reala. Nu ca statul paralel.
  • +4 (6 voturi)    
    Mortii... (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 0:43)

    robert.b [utilizator]

    cotcodaceste tariceanu, cel cu anvergura unui gainat pe un gard....
    Pe de o parte, ma uit cu mila la prostii care maine vor fi manati prin Piata Victoriei, pe de alta parte, cand ma gandesc ca astia sunt cei care ne traseaza viitorul, imi vin ganduri care nu pot fi asternute pe hartie!
    In Romania nu mai este democratie. S-a dus vremea protestelor pasnice.
  • +4 (6 voturi)    
    Penibil, jenant... (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 0:50)

    morometu [utilizator]

    Toata ziua vorbesc numai ei pe ecranele Tv si cica ...nu li se aude vocea! Jenibil! De altfel, poti vorbi si la pereti pentru ca oricum nu stii ce vorbesti. In afara de sfidare si demagogie ieftina si populista, ce mai ai de comentat?
  • +3 (5 voturi)    
    Jefuitorii. (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 1:20)

    clujanu [utilizator]

    Statul paralel este in imaginatia lui Tariceanu si Dragnea si reprezinta justitia pe care spera sa o timoreze pentru a continua jaful avutiei nationale.
  • +2 (4 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 1:38)

    Lake123 [utilizator]

    Dar-ar Dumnezeu să reușiți, că de fapt voi sunteți statu paralel, cu cel pe care-l reprezentăm noi. Noi de-aici și toți cei ce gândesc ca noi. Ia citește nenică ce e scris mai sus de mine.
  • +1 (5 voturi)    
    Am o veste tristă pentru voi toți (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 2:50)

    Traian2015 [utilizator]

    1. Politicienii sunt corupți și fac totul pentru ei și familiile lor
    2. Justiția este coruptă, dezinteresată și incapabilă, pentru că numai astfel se poate explica extraordinară lipsă de dreptate din viața de zi cu zi.
    3. Presa este părtinitoare, vândută diferitelor interese, astfel încât nici o știre nu e reală ci o tentativa grosolană de manipulare.
    4. Am o mare suspiciune că nu mai există opoziție în România, deci rotația politică e doar un fals.
    • -1 (1 vot)    
      AVETI PERFECTA DREPTATE ! (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 14:00)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Ce opozitie politica , cand ei isi inoada cozile pe sub masa .
      Fac circ in media , atat si nimic mai mult .
  • +2 (4 voturi)    
    Tariceanu (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 5:42)

    John M. [utilizator]

    a facut o avere colosala in politica, dar asta nu i-a dezvoltat si mintea. De cate ori face declaratii repeta aceasta prostie despre statul paralel, o inventie de-a penalilor cu care-i abureste pe oamenii adusi in piata sa strige aceeasi aberatie.
    • 0 (2 voturi)    
      Popescu (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 11:10)

      Thriller [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      "Statul paralel" este inventia lui Cristoiu impreuna cu alte tampenii gen "gaina care naste pui vii", Tarliceanu & Co doar au preluat-o pentru ca le era utila ca sa dea o impresie de justete actiunii lor anti-justitie. Averea si-a facut-o din contrabanda si tradare.
  • +1 (3 voturi)    
    Vrem Justitie corecta! (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 10:48)

    Codruta N [utilizator]

    Dragnea la bulau! :P
  • -1 (1 vot)    
    Tara de ... (Sâmbătă, 9 iunie 2018, 13:59)

    miohaiham [utilizator]

    Huo...gunoaielor!Atatia hoti jegosi si defecti mintali la un loc doar in RO exista.