Primarul PSD care boicotează mitingul lui Dragnea: Au spus că aleșii partidului trebuie să meargă. Dacă nu, își pierd mandatul

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 7 iunie 2018, 9:38 Actualitate | Politic


Vladimir Petrut
Foto: Facebook
Aleșii locali ai PSD, consilieri locali și județeni, trebuie să participe sâmbătă la mitingul de la București, altfel își vor pierde mandatele a spus primarul PSD din orașul Cavnic, județul Maramureș, Vladimir Petruț. ”Cred că este un miting pentru penalul de Liviu Dragnea”, afirmă acesta. 

Vladimir Petruț a declarat, joi, Mediafax, că Mitingul PSD de la București este organizat ”pentru penalul de Liviu Dragnea” care vrea să arate câtă lume îl susține și ce popularitate ar, a declarat Petruț pentru Mediafax..

”Nu consider că PSD are vreun motiv să organizeze acest miting de la București, având în vedere că guvernează cu peste 60 % la nivel național, au administrații locale, județene, Guvern, servicii deconcentrate, prefecți, subprefecți. Cred că este un miting pentru penalul de Liviu Dragnea, vineri va fi sentința și vrea să arate câtă lume îl susține și ce popularitate are, ca să aibă motiv să rămână în funcție după ce va fi condamnat, pentru că eu sunt convins că va fi condamnat. Au spus că aleșii locali ai PSD, consilieri locali și județeni, trebuie să meargă la miting. Dacă nu merg își pierd mandatul. Oamenii merg pentru că așa li se cere, că și eu dacă le spun consilierilor să meargă, merg, pentru că nu au ce face”, a spus Petruț.  

Potrivit acestuia, membrii de partid din Maramureș care vor participa la miting vor sta 24 de ore în autocare, urmând să plece sâmbătă dimineață spre București. 

”Noi suntem din Maramureș, până la București sunt 550 de km, lipsa autostrăzilor și a infrastructurii face să se circule pe un drum cu două benzi în condiții de zi. Astfel, sub 10 ore nu au cum să facă până la București, ajung la ora 19-20 în București, îi pun pe stradă să strige 3 - 4 ore, apoi îi urcă înapoi în autocare, pentru a călători toată noaptea până acasă. Practic, acei oameni vor sta 24 ore în mașină, cu pauze prin benzinării sau parcări, nu cred că sunt animale”, a mai spus edilul din Cavnic.  

Vladimir Petruț a precizat că filiala PSD din Cavnic nu va participa cu niciun membru la miting. 

”Nu suntem o organizație oarecare, la alegerile din 2016, orașul Cavnic a obținut cel mai mare procent al PSD din județul Maramureș, 72% la alegerile locale. Până în 2016, PSD nu a câștigat niciodată Primăria Cavnic, eu am câștigat atunci prima oară alegerile locale. Eu nu am fost de acord cu Ordonanța nr. 13 și am renunțat anul trecut la funcțiile de conducere din partid, dar am rămas simplu membru al PSD și așa voi rămâne. Nu îmi voi da demisia niciodată, dacă ei vor decide să mă excludă, mă voi lupta în toate forurile de conducere. Eu nu am nimic cu PSD ca partid, am treabă cu cei care ne conduc azi și care sunt niște oameni care își urmăresc interesele proprii, nu cele ale celor care i-au votat. Din păcate, oamenii habar nu au ce se întâmplă în interior”, a mai spus Petruț. 

Președintele PSD Maramureș, Gabriel Zetea, susține că primarul de Cavnic nu mai este de facto membru PSD din februarie 2017, când a anunțat public că renunță la toate funcțiile deținute în PSD și că nu susține politica partidului. ”Din lașitate nu și-a depus și demisia din funcția de primar obținută în numele PSD, însă pentru acest lucru îl vor sancționa locuitorii Cavnicului”, a spus Zetea. 

Conducerea PSD Maramureș va lua în calcul excluderea lui Petruț din partid.



















8485 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    vise tovarase zetea .... (Joi, 7 iunie 2018, 9:49)

    mnicku [utilizator]

    ai vrea tu sa il sanctioneze locuitorii pe primar .

    Incet dar sigur oamenii prind curaj si vorbesc deschis , ce faceti :
    o sa-i furati caii de la bicicleta ?
    • +8 (8 voturi)    
      pt. tov. zetea (Joi, 7 iunie 2018, 11:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Daca primarul Vladimir Petrut sustine ca inca este membru psd, asta inseamna ca isi achita cotizatia la partid.
      Asta inseamna ca si de facto si de jure este membru psd. Sau te pomenesti ca ii ia banii dar nu vrea el, zetea, sa-l recunoasca de membru de partid. Mare mincinos.
      Bravo primare.
  • +18 (18 voturi)    
    cinste acestui primar (Joi, 7 iunie 2018, 9:57)

    misa2002_2006 [utilizator]

    dar cati inteleg si cati sunt ca el?
    daca nu sunt uniti, acesta va fi mancat de penalul dracnea!
    • +7 (7 voturi)    
      Mulți înțeleg dar, ... (Joi, 7 iunie 2018, 11:32)

      AEV [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      Mulți înțeleg dar, din păcate, foarte puțini sunt ca el!
  • +22 (22 voturi)    
    Pai mi se pare normal, (Joi, 7 iunie 2018, 10:00)

    robinet4x4 [utilizator]

    Faceti curatenie in partid: dati afara toti oamenii cu o urma de decenta si luciditate, ca sa ramaneti numai voi, lichelele si borfasii dupa chipul si asemanarea lui dragnea
  • +14 (14 voturi)    
    tovarase pres'edinte Gabriel Zetea (Joi, 7 iunie 2018, 10:00)

    programatoru [utilizator]

    si daca te inseli si mai degraba conteaza omul decat partidul? ce faci? noi oamneii cu cap stim ca omul conteaza, dar voi de asta ati pus pavianul sef ca la voi conteaza doar dracnea!

    mai sunt zone in care omul voteaza ca oaia partidul, dar de obicei oameni mai mult cu omul
  • +17 (17 voturi)    
    Uite ce om prezentabil (Joi, 7 iunie 2018, 10:03)

    DuieMragnea [utilizator]

    Si cu gandire sanatoasa.
    Ne-ar sta mai bine cu el decat cu Dragnea sau broasca lui de copil.
  • +20 (20 voturi)    
    ... (Joi, 7 iunie 2018, 10:09)

    tirolez [utilizator]

    Bravo, domnule! Am mers prin tara si cu masina si cu trenul. O mare diferenta intre satele din Teleorman si cele din Maramures si asta spune multe.
    • -14 (14 voturi)    
      corect! chestie de relief, deh... (Joi, 7 iunie 2018, 10:47)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      .
  • +17 (17 voturi)    
    Acest miting poate fi sfarsitul. Lui Liviu Dragnea (Joi, 7 iunie 2018, 10:16)

    Johanis [utilizator]

    Nu trebuie decat o scanteie pentru ca manifestantii sa scandeze impotriva abuzurilor polticienilor ultimilor 28 de ani!

    Sa nu se intoarca totul impotriva organizatorului!

    Doamne, ajuta!
  • -20 (24 voturi)    
    de ce nu-si da demisia din PSD? (Joi, 7 iunie 2018, 10:24)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    daca tot spune ca partdidul ii trateaza pe oameni ca pe animale si e condus de un penal?
    De ce mai sta acolo?
  • +14 (14 voturi)    
    Haita A3 cere DESFIINTAREA DNA. (Joi, 7 iunie 2018, 10:30)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Unul din haita de manipulatori mercenari de la A3 a cerut in urma cu cateva minute ca pesedeul sa desfiinteze DNA, pentru ca demiterea LCK nu va avea niciun efect asupra "sistemului ticalosit" care va ramane intact. A pus presiune si pe pesedisti, unde nu toti sunt dispusi sa ia masuri radicale.
    Apare deci inca un pericol in cazul ca Tariceanu va prelua functia de presedinte; va promulga imediat si o lege de desfiintare a DNA.
    • -12 (12 voturi)    
      tare va place sa va uitati la A3, dar de ce? (Joi, 7 iunie 2018, 10:46)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      ?
      • +4 (6 voturi)    
        Ca sa se mire prostii,ba! (Joi, 7 iunie 2018, 13:06)

        vio7 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Vorba lu' Moromete...ca sa se mire prostii ca tine ''banati pentru adevar''.Uite unde statea pitit adevarul...in gura lu' nea caisa de la coada hotelului!Un pic de jena nu mai aveti?
  • +19 (19 voturi)    
    un singur primar psd are .. (Joi, 7 iunie 2018, 10:32)

    lp [utilizator]

    curaj ? ceilalti sunt ori direct interesati in legiferarea hotiei, ori au fost castrati la intrarea in partid (poate asa se avanseaza pe scara politica in psd)
  • +12 (12 voturi)    
    ! (Joi, 7 iunie 2018, 10:33)

    tudorr [utilizator]

    Pai la alegeri nu tot asa primarii fugareau saracii si analfabetii la vot? Nu-i carau cu masinile la mai multe sectii de votare?
  • +6 (6 voturi)    
    wow!!! (Joi, 7 iunie 2018, 10:37)

    ceoteldrum [utilizator]

    mare nevoie are tara asta de oameni ca el!vreau sa l vad si pe chirica de iasi cu un punct de vedere.nu toti din psd sunt corupti!!
  • +4 (4 voturi)    
    asta e psd (Joi, 7 iunie 2018, 10:38)

    liviu_ [utilizator]

    bine ca mai sunt oameni care spn adevarul.... prea putini, dar mai bine decat deloc!

    oricum, mai mult ca sigur, asta o sa fie o stire pe care romanicatv si latrina3 or sa o ignore!
  • -13 (13 voturi)    
    Nici o problema... (Joi, 7 iunie 2018, 10:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    Chiar si printre PSD-isti sunt unii care traiesc intr-o realitate paralela, in care nu exista abuzuri in justitie, in care DNA si Kovesi sunt Dumnezeu pe Pamant iar Dragnea a furat 2 milioane de voturi (minim), deci e "penal".

    Noi ceilalti, care nu inghitim asa usor propaganda de nici o culoare, deci nici cea securista pro-DNA avem mai mult discernamant si stim ca mitingul asta trebuia sa aiba loc acum mult timp.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai dreptate. Tu... (Joi, 7 iunie 2018, 12:03)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nu inghiti propaganda, tu o faci si o raspandesti...
    • +2 (4 voturi)    
      Care miting,bai?? (Joi, 7 iunie 2018, 13:11)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Aia e o adunatura la claca lui Dragnea,cu arcanul...Nu stiu de ce nu promoveaza si hotnews platforma:mitincujapca.ro.Ti se zbarleste parul in cap si te trezesti ca te minunezi de umilirea si indobitocirea constanta,de frica de jupanul de la partid,de la primarie sau consiliu judetean...mai nou inspectoratele scolare si firmele de transport.Au murit copiii aia degeaba in ''89:(
    • +4 (6 voturi)    
      @Gigi Kent (Joi, 7 iunie 2018, 14:52)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Gigi Kent, Florin Salam, Nicu Linguraru, Adi Minune, Fane Spoitoru, Bercea Mondialu... nume rasunatoare ale discernamantului romanesc :))
  • +6 (6 voturi)    
    Corectati titlul (Joi, 7 iunie 2018, 10:55)

    omezu [utilizator]

    "Fostul primar PSD"...stim foarte bine ce se intampla cu primarii care se opun Geniului din Alexandria.