Ponta: Deputații vor vota azi pentru cel mai mare furt din averea statului român, peste 10 miliarde de euro

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 iunie 2018, 11:39 Actualitate | Politic


Victor Ponta, la Parlament
Foto: Hotnews
”Camera Deputatilor va vota azi un proiect de lege prin care se va comite cel mai mare furt din averea statului român din istoria sa, peste 10 miliarde de euro”, acuză Victor Ponta, fostul premier făcând referire la înființarea Fondului Suveran.

”Scriu acest mesaj (si il voi repeta in plenul Parlamentului) ca un avertisment pentru toti deputatii care azi se vor lasa folositi de catre un grup infractional transnational si vor comite cu mana lor acest furt urias - sa nu poata niciodata sa spuna ca 'nu au stiut ce fac'! Iar cand va veni momentul sa plateasca in fata legii si a alegatorilor sa nu aiba nicio scuza in afara lasitatii lor!”, scrie Ponta pe Facebook.

”Prin infiintarea Fondului Suveran (o idee impusa lui Liviu Dragnea de catre un grup de afaceri din Israel- Rusia) tot ceea ce mai detine Statul Roman in companiile publice va trece in mod netransparent in maini private din afara tarii! Tot ceea ce au construit parintii nostri in anii 60-70-80 ( si noi am modernizat si am facut profitabil in perioada 2012-2015) va trece in administrarea si apoi proprietatea unor straini care au interese divergente de ale Romaniei - in schimbul unor bani negri dati in Israel lui Dragnea si oamenilor lui si al unei protectii politice pentru acestia!”, susține fostul premier.

Ponta afirmă că acțiunile Statului Român la Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Aeroportul Otopeni, Portul Constanta, Salrom, Transgaz, Romgaz, Transelectrica, Electrica, etc - în valoare de peste 10 miliarde de euro - sunt scoase de la Guvernul României și trecute într-un ”fond administrat total netransparent si necontrolat timp de 6 ani de catre oamenii pusi de Dragnea (prima propunere de Presedinte al Fondului a fost Darius Valcov) / acest Fond NU mai trebuie sa respecte legile in vigoare privind administrarea societatilor cu capital de stat, nu mai este supus controlului Guvernului sau Curtii de Conturi, poate vinde actiuni si active fara sa respecte Legea Privatizarii si nu va face listari la bursa care presupun transparenta”.

Deputații din #ProRomânia vom vota împotriva proiectului, spune Victor Ponta, afirmănd că ”PNL si USR este incapabila sa inteleaga semnificatia acestei decizii ( pierd timpul cu apararea lui Kovesi), UDMR nu au niciun interes iar deputatii PSD - ALDE nu au curajul macar sa citeasca ceea ce voteaza”.

Comisiile din Camera Deputaților s-au grăbit marți să avizeze inițiativa legislativă privind înființarea Fondului Suveran de Dezvoltare și Investiții (FSDI), urmând ca miercuri să fie aprobată în plen. Chiar dacă este un proiect foarte important având în vedere că fondul va fi format din cele mai importante companii ale statului, nu au existat dezbateri ample asupra lui. Mai mult, este votat rapid înainte ca Eurostat să trimită un aviz esențial. Inițiativa legislativă a fost aprobată de Senat în luna aprilie, iar acum se află în camera decizională.




















7256 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    ai lor, (Miercuri, 6 iunie 2018, 11:49)

    mos ion roata [utilizator]

    fura mai bine decat ai nostrii...
  • +26 (28 voturi)    
    Ultimul Jaf (Miercuri, 6 iunie 2018, 11:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce ar putea vota altceva un grup compus majoritar din penali, hoti inculpati sau nu si complici de-ai lor decât un MARE FURT? Simt ca se apropie sfârșitul și se grăbesc să fure tot ce mai e de furat si sa se îmbuibe ei și progeniturile lor. Doar pentru asta au UCIS in 1989, pentru asta si-au anexat si au distrus România, ca sa o jefuiască după pofta nesătulă și nesimțirea lor ?
  • +9 (11 voturi)    
    Dar daca... (Miercuri, 6 iunie 2018, 11:54)

    strelka [utilizator]

    Ar fi primit si sleatha ta o ciozvarta, ai fi facut ciocu mic.

    "Ne ducem, dar gândeşte-te, stimabile, că suntem membrii aceluiaşi partid... Cum ziceam adineaori amicului Brânzovenescu: trădare să fie dacă o cer interesele partidului, dar s-o ştim şi noi... De aceea eu totdeauna am repetat cu străbunii noştri, cu Mihai Bravul şi Ştefan cel Mare: iubesc trădarea, dar urăsc pe trădători. Salutare, salutare, stimabile!..."
    O scrisoare pierdută
  • +4 (6 voturi)    
    iti plangi in pumni? (Miercuri, 6 iunie 2018, 12:27)

    revo [utilizator]

    Pai iar minti, te vaiti fara rost. Tu stii bine ca dupa ce Dragnea, dusmanul tau, reuseste sa rezolve toate punctele din programul Mafiei, din care si tu faci parte, va fi inlaturat si atunci vii tu, adica mafia lu' socra-tu, ca mare "salvator"! Si ii pui pe Sova si amicul Ghita sefi supremi la acel fond, ca tu o sa fii ocupat cu taiatul cascavalulului in P-ta Victoriei.

    Ia sa vedem, mai apuca Dragnea Craciunul in scaun? Nu cred, ca pana in toamna rezolva tot, fraierul!
  • +3 (9 voturi)    
    ultimul tun... (Miercuri, 6 iunie 2018, 12:38)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dupa care vom ramane chiriasi in propria tara tranzactionati de proprietarii 100% straini ai economiei.
  • +1 (3 voturi)    
    poate fi un exercitiu pentru o posibila motiune (Miercuri, 6 iunie 2018, 13:29)

    programatoru [utilizator]

    sau nu sunt acolo?
  • +3 (5 voturi)    
    nu-i cel mai mare furt ... (Miercuri, 6 iunie 2018, 13:40)

    sareta [utilizator]

    Cel mai mare furt a fost cel realizat prin INVENTIA FPS si FPP . S-au pradat sute de miliarde de dolari ,s-a scos averea statului din subordinea Ministerelor si uite asa au ajuns miliardari niste tovarasi (de ex.Verestoy Atila ,infiltrat puternic in FPS ).Toata gasca PSD se face ca ploua !Dorneanu nu s-a plans Comisiei Venetia pe vremea jafului cel mare ,unic in istoria Romaniei pe timpul a2.000 (doua mii) de ani .
  • -2 (6 voturi)    
    Domnule Ponta , (Miercuri, 6 iunie 2018, 14:07)

    A310 [utilizator]

    asa cum ai distrus USL-ul , acum constant ca arunci cu mizerii in partidul care te-a ridicat , constat ca nu ai nimic sfant .
    • 0 (0 voturi)    
      E ok ... (Miercuri, 6 iunie 2018, 17:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ..ca si tine, a votat cu Basescu: nici unul din voi nu are nimic sfant. So, care-i problema. N-ai inteles nici pana acum ca hotii nu au nimic sfant? Ar fi trebuit sa stii asta deja.
      • -1 (1 vot)    
        Cand faci (Miercuri, 6 iunie 2018, 19:37)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        afirmatii , ar fi recomandat sa prezinti si dovezi , poate nu ai aflat ca raspunderea este individuala .
        Te rog sa fii amabil si sa dezvolti , de unde ar fi trebuit sa stiu ca "hotii nu au nimic sfant" .
        • +1 (1 vot)    
          E foarte simplu ... (Joi, 7 iunie 2018, 1:03)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

          ... Daca ar avea ceva sfant, nu ar mai fi hoti. Logic, nu?

          Tu i-ai aparat, i-ai votat mereu si acum pari surprins ca nu au nimic sfant. Hilar, nu?

          Hot la hot trage ...
          • 0 (0 voturi)    
            Nu sunt surprins , (Joi, 7 iunie 2018, 13:03)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            decat de opiniile dvs .
            Eu mi-am dat seama cam de mult cam cum sta treaba in Romania , asa ca mi-am luat talpasita cam de multi ani . mai vin in Romania in concediu .
            In rest va doresc toate cele bune .
            • 0 (0 voturi)    
              Pai nu-i asa .. (Vineri, 8 iunie 2018, 1:50)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

              Esti surprins ca tonta al tau (pe care-l carai in brate), arunca acum cu noroi in hotii PSD-isti. Cand arunca toate minciunile lui pe vremea cand era PM si cand era sef la PSD, nu mai erau noroaie.. iti placeau. Acum au devenit noroaie si esti suprins.

              Asta cu luat-ul talpasita. bla bla bla.. si iei apararea hotilor, tot timpul. Numai un hot sau unul caruia ii plac hotiile poate sa ia apararea hotilor. Asta e realitatea. Eu va doresc tot ce-mi doriti si chiar mai mult decat atat.
              • 0 (0 voturi)    
                Hotiile (Vineri, 8 iunie 2018, 12:02)

                A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                sunt in mintea ta .
                Eu faceam referire la faptul ca nu este normal , ca atunci cand pleci dintr-o relatie sa incepi sa te comporti suburban .
                Distrugerea Romaniei a inceput din Ianuarie 1990 .
                Ceea ce pentru unul este hotie , pentru altul este o afacere . Hoti sunt numai cei care fura o gaina sau o paine , ceilalti sunt oameni de afaceri .
  • +2 (4 voturi)    
    si in timpul asta, (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:00)

    lp [utilizator]

    exista oameni care vin de bunavoie in bucuresti la mitingul de sustinere pt dragnea. abisul prostiei n-are fund
    • 0 (0 voturi)    
      sunt putini! (Joi, 7 iunie 2018, 8:58)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui lp

      La mitingul cu "Jos Justitia!" vor veni muulti, multi pedeseristi, dar majoritatea, NU DE BUNAVOIE!

      Exact ca inainte de 1989, cand mergeam sa il intampinam si aclama pe Tovarasul, la cuvantari si vizite de lucru, nu era de loc "de bunavoie"!
  • 0 (0 voturi)    
    La noi se zice (Joi, 7 iunie 2018, 8:56)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    La noi la dreptcredinciosi se zice "gura pacataosului adevar graieste", iar in acest caz, este pe deplin adevarat!

    Victor Viorel stie ce zice ...