Tudorel Toader anunță că se va adresa OECD după declaraţiile unui oficial al Organizaţiei care a criticat decizia CCR privind revocarea şefei DNA

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iunie 2018, 14:23 Actualitate | Politic


Tudorel Toader
Foto: Hotnews
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, anunţă că luni dimineaţă se va adresa Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OECD) pentru a-i comunica în mod oficial dacă afirmaţiile lui Drago Kos, şeful structurii anticorupţie din cadrul OECD, care a spus într-un interviu pentru Ziare.com că decizia CCR privind revocarea şefei DNA contravine echilibrului puterilor în stat şi independenţei sistemului judiciar, au fost făcute în nume propriu sau în numele OECD, relatează News.ro.

"Ameninţări de la OECD, sau manipulări interne? Luni dimineaţă, mă voi adresa OECD pentru a comunica în mod oficial dacă afirmaţiile dlui Drago Kos au fost făcute în nume propriu sau în numele OECD", scrie Toader pe contul său de Facebook.

"Într-un articol publicat în data de 1 iunie, se afirmă faptul că în numele OECD, dl Drago Kos a făcut o serie de afirmaţii, de o mare gravitate, la adresa instanţei de contencios constituţional române. Totodată, aceeaşi publicatie, citează, atribuind aceleiaşi surse, de asemenea în numele OECD, afirmaţiile potrivit cărora «Ministrul vostru al Justiţiei va învaţa curând, într-un mod dur, că este într-o mare eroare». Dată fiind gravitatea acestor afirmaţii, precum şi experienţe similare, când s-au atribuit unor organizaţii, precum GRECO, luări de poziţie care ulterior nu au fost confirmate, pentru corecta informare a opiniei publice, consider absolut necesar să se facă lămurirea solicitată", precizează ministrrul Justiţiei.

Într-un interviu publicat vineri de Ziare.com, Drago Kos, şeful structurii anticorupţie din cadrul Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică, a declarat că "recenta decizie a CCR contravine în mod evident echilibrului puterilor în stat în ţara dvs şi independenţei sistemului judiciar".

"Nu pot evita sentimentul că este o acţiune intenţionată, cât timp am mai văzut asemenea stranii interferenţe ale unor curţi constituţionale din Balcani în lupta anticorupţie în ultimii ani. Magistraţii români au clarificat că nu vor reveni la vechile timpuri, când politicienii le spuneau ce şi cum. Comunitatea internaţională îi va susţine în această privinţă. DNA este una dintre poveştile de succes în lupta anticorupţie la nivel mondial. Funcţionarea şi rezultatele sale sunt model de studiu pentru generaţii de studenţi în întreaga lume. Actualul guvern al României nu vrea să continue lupta împotriva corupţiei la nivel înalt şi face orice pentru a găsi o scuză în acest sens. Ministrul vostru al Justiţiei va învăţa curând, într-un mod dur, că este într-o mare eroare. Îmi pare rău că imaginea ţării are de suferit din cauza declaraţiilor lui impulsive", continuă Kos, potrivit Ziare.com.


Citeste mai multe despre   



















3661 vizualizari

  • +33 (41 voturi)    
    Tudorel (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 14:34)

    CarlosKent [utilizator]

    Tudorele avem alte treburi mai baiatule decat sa stam prin tribunale. Nu mai cheltui banii statului pe tampenii, avem de facut autostrazi, spitale, aeroporturi, gari, cai ferate, metrouri, stadioane.
    • +27 (35 voturi)    
      Vorbesti (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 14:40)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      cu Slugarel politruc model? Pe el nu-l intereseaza decat el si de propria famelie, sa le fie cat mai bine, in functii.
      • +4 (6 voturi)    
        Ticalosii din mafia politica nu suporta critica (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:32)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

        Ce sa zic, ce fandositi sunt sociopatii din PSD, ALDE, UDMR, CCR etc., nu suporta sa-i critici.

        De aceea este esential sa continuam sa spunem ca PSD si restul psihopatilor sunt cancerul Romaniei.
    • +20 (28 voturi)    
      Cand Curtea Constituionala e numita POLITIC (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 15:23)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      nu poti astepta decizii NEPOLITICE de o curta numita POLITIC, plina de fosti membri PSD si simpatizanti ai ALDE si ai RUSIEI
    • +9 (17 voturi)    
      tudeorel (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 15:46)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      catel de curte ii va veni de hac acestui OECD !
    • +3 (7 voturi)    
      De ce nu iese lumea in strada? (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:34)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      TT face figuri artistice la calcatul justitiei in picioare atata timp cat lumea nu iese in strada. Nu mai sunt oameni care sa apere o justitie independenta?
    • +1 (5 voturi)    
      ce vise ai... (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      tu crezi ca distrug dna si justitia ca sa faca spiutale si autotrazi?!

      da inca vreo 2-3 vile pt dracnea ce au?!
    • +2 (8 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 19:00)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      Decizia CCR este aberanta, ilegala si neconstitutionala.
      Chiar CCR a decis ca o asemenea cerere este inadmisibila.
      CCR se pronunta doar daca o lege este sau nu in acord cu prevederile constitutiei. Nimic mai mult.
      CCR nu-l poate obliga pe Presedinte sa faca ceva.
      Oricum, deciziile CCR se aplica in viitor.
      Presedintele trebuie sa constate ca tara a fost acaparata de un grup infractional organizat, care si-a infiltrat oameneni in toate structurile : la CCR, la ICCJ, in CSM, la Curtile de Apel si la Judecatorii.
      In aceste conditii, Presedintele trebuie sa ia masuri exceptionale pentru a salva tara din ghearele mafiei :
      - Presedintele trebuie sa suspende constitutia, sa dizolve parlamentul, sa demita guvernul, sa revoce judecatorii corupti din CCR, ICCJ, CSM, Curtile de Apel si Judecatorii, sa numeasca un premier tehnocrat, care sa organizeze alegeri generale anticipate, la care penalii sa nu aiba dreptul sa participe.
    • 0 (4 voturi)    
      Oare in ce limba se va adresa ???? (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 22:37)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      Rusa, banuiesc......
  • +24 (32 voturi)    
    Unde te crezi Tudorele? (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 14:41)

    asavreau [utilizator]

    Nimeni nu are voie să comenteze?Da tu ai voie?
    • +18 (26 voturi)    
      cred ca da..nimeni nu are voie (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 15:01)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      pe ''sistem oprisan'' - tu sa nu (ma) mai contrazici niciodata..
      asta e nivelul..
  • +21 (31 voturi)    
    sa umflat orezu-n dorel juristu de mlastina (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 14:49)

    mnicku [utilizator]

    initial o sa-si ia un sut in dos de la Venetia, apoi alt sut ...samd

    pina cind va intelege ca infractorii stau la inchisoare nu in parlament
  • +2 (10 voturi)    
    just do it ! (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 14:50)

    nash pandelica [utilizator]

    .................
    • +1 (3 voturi)    
      ar vrea el , daca ar fi barbat (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:47)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      "n-alt ca bradu, prost ca gardu"
  • +22 (30 voturi)    
    bun (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 14:54)

    Adrian_. [utilizator]

    "Ministrul vostru al Justiţiei va învăţa curând, într-un mod dur, că este într-o mare eroare."

    sper ca acel curand sa insemne maxim 2-3 saptamani
  • +11 (21 voturi)    
    cine l-a pus pe asta ministru? (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 15:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    tariceanu si dragnea
  • +15 (23 voturi)    
    neputinciosul (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 15:11)

    pragmatism [utilizator]

    O vremelnica neputincioasa sluga a penalilor ... se simte vexata de atitudinea corecta si fara echivoc a unui inalt oficial OECD ... hahahahaaaa ... n-o sa poata dormi expertii de la OECD de frica c-o sa-i certe Slugarel si-o sa-i declare si pe ei neconstitutionali??!!
  • +14 (22 voturi)    
    adreseaza-te (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 15:25)

    Stapanu [utilizator]

    2dorlele, numai de-acolo nu ti-ai luat-o dupa ce le-ai imputit atmosfera (!) ce-a zis ala & nu-i adevarat? mm
  • +17 (23 voturi)    
    Slugarel, pur si simplu ma dezamagesti ! (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 15:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai pana astepti sa-ti raspunda aia, mai bine faci o cerere de revocare in 20 de puncte a nesimtitului si o trimiti Presedintelui OECD ca sa-ti corecteze virgulele dintre subiect si predicat si apoi sa ti-o aprobe si ai rezolvat-o !

    PS. Parca asa se procedeaza la voi la PSD cand nu iti convine ceva !
  • +17 (21 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 15:33)

    dum_i [utilizator]

    Iar necheaza gunoiul asta.
  • +4 (8 voturi)    
    tudorel (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:19)

    ------ [utilizator]

    Tudorele! cred ca domnul ,care ti-a atras atentia are dreptate nu inteleg de ce atata inversunare din partea ta ce naiba vrei sa demonstrezi,toti stim ca CCR nu este numit politic!!,mai nou te-ai apucat sa dai dispozitive de comportament si presedintelui,hai ca esti penibil in tot ce intreprinzi.
  • +2 (6 voturi)    
    asta tine neaparat sa-l stie toata (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:27)

    __alex__ [utilizator]

    Europa cat de de fudul, ca de 'competent' si 'independent' il stie deja.
    Ce naiba il mana in lupta sa s-si faca numele de c*cat pentru niste penali? Sau abia acum i se duce poleiala si iese la iveala adevarata natura?
  • +2 (8 voturi)    
    sluga, prost si ccu tupeu... (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:49)

    liviu_ [utilizator]

    ce pot sa zic...bine probabil totu e de fatada pentru prostii care inca sunt cu psd...
    pentru ca cred ca este clar pt orice om cu 5+ neuroni functionali ca aia nu vorbea in nume propriu , ci in numele organizatiei!
  • +2 (6 voturi)    
    interesant cum (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:57)

    liviu_ [utilizator]

    toate slugile psd ignora : "DNA este una dintre poveştile de succes în lupta anticorupţie la nivel mondial. Funcţionarea şi rezultatele sale sunt model de studiu pentru generaţii de studenţi în întreaga lume. Actualul guvern al României nu vrea să continue lupta împotriva corupţiei la nivel înalt şi face orice pentru a găsi o scuză în acest sens. "

    cu alte cuvinte DNA este unul din putinele lucruri bune pe care le-a facut tara asta! si guvernul este recunoiscut pe plan international ca un guvern care vrea sa distruga lupta anti-coruptie!
  • +3 (5 voturi)    
    pai, (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 17:04)

    Mecelalalt [utilizator]

    aservit, il stiam, dar si fudul? Sunt curios, d-nul asta o mai avea curaj sa dea ochii cu studentii?
  • +3 (7 voturi)    
    Si daca e adevarat ce aziz OECD , (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 17:37)

    kokos [utilizator]

    ce faci , iti dai demisia?Nooo , n-ai tu asa o coloana vertebrala!
  • 0 (6 voturi)    
    Mai oameni buni, inca nu v-ati obisnuit cu (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 19:16)

    xrogo [utilizator]

    ideea ca sefa DNA e o mare hahalera care minte cum respira si de cand Tudorel a facut celebrul act in care o arata lumii in adevarata ei splendoare s-au mai petrecut inca pe-atatea fapte ce o trag la fund?
    O sa vedeti ca belicosul sef al anticoruptiei din OECD o sa dea inapoi si-o sa spuna ca-i parerea sa personala.
    • -3 (3 voturi)    
      da (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 19:53)

      costelm [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      mai sunt unii care cu prostia si curvia inca nu s-au obisnuit, iar cu maimutele rosii e greu sa te obisnuiesti
    • -2 (2 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 19:56)

      costelm [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ai spus bine a ,,facut,, actul
      asa e la astia rosii, fac totul
      ei fac, ei se minuneaza
      si toata lumea trebuie sa se minuneze ca ei
      totusi am trecut de faza aia
      trezeste-te !
    • -4 (4 voturi)    
      Bravo Kovesi. Esti Jeanne D Arc a Romaniei (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 22:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pune-le catusele, aresteaza-i, fa-i sa se plimbe in fata televiziunilor cand ii bagi la zdup, ia-le banii, inchide-i in puscarii, scape-ne de leprele care distrug Romania de treizeci de ani, ia-le vilele, fa-i sa mearga cu tramvaiul si metroul (in loc sa-si faca selfie in BMW-ul de 150.000 E) si sa se inghesuie la supermaket cand se vand oale de bucatarie cu jumate de pret. Romania toata iti va fi recunoscatoare
  • -2 (4 voturi)    
    tudorel (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 19:51)

    costelm [utilizator]

    toata ziua tudorel in sus, tudorel in jos, pardon maimuta in sus, maimuta in jos
    si tara o ia la vale tot mai tare
    si pe don livache&gashka ce cu onor ne guverneaza ii doare in pix
    halal natiune !
  • -1 (5 voturi)    
    2Dorele ai b....-o ! (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 20:17)

    adrian88000 [utilizator]

    OECD iti va raspunde ca aceasta este pozitia ei oficiala !
    • +1 (3 voturi)    
      si daca nu? (Duminică, 3 iunie 2018, 12:54)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ii pupi talpile lui 2dorel? ati luat-o sus cu declaratia aluia de la Greco, acum o veti lua si cu OECD; voua chiar va place, e clar :)))
      • 0 (0 voturi)    
        Declaratia Greco (Duminică, 3 iunie 2018, 22:32)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        a fost oficiala si asa a ramas !
  • -2 (4 voturi)    
    Extrase din Constitutie (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 21:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    ART. 90
    Referendumul
    Presedintele Romaniei, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-si exprime, prin
    referendum, vointa cu privire la probleme de interes national.
    ART. 2
    Suveranitatea
    (1) Suveranitatea natională apartine poporului roman, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice si corecte, precum si prin referendum
    ART.134
    (2)Consiliul Superior al Magistraturii indeplineste rolul de instantă de judecată, prin sectiile sale, in
    domeniul răspunderii disciplinare a judecătorilor si a procurorilor, potrivit procedurii stabilite prin legea sa
    organică.
    In aceste situatii, ministrul justitiei, presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie si procurorul
    general al Parchetului de pe langă Inalta Curte de Casatie si Justitie nu au drept de vot.
    (3) Hotărarile Consiliului Superior al Magistraturii in materie disciplinară pot fi atacate la Inalta Curte de
    Casatie si Justitie.
  • 0 (4 voturi)    
    in traducere (Duminică, 3 iunie 2018, 12:50)

    srpc [utilizator]

    Drago Kos: "o vrem pe Kovesi fiindca lasa in pace firmele occidentale care au afaceri in Romania, ceea ce le permite sa faca profit mai mare si sa-l exporte netaxat; mai mult, le scapa de concurenta localnicilor"
  • 0 (2 voturi)