PSD ia în calcul convocarea unei sesiunii extraordinare pentru modificarea Codurilor penale

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2018, 16:09 Actualitate | Politic


Parlament
Foto: Facebook
Președintele PSD, Liviu Dragnea i-a anunțat pe deputați, marți, că este posibilă convocarea unei sesiuni extraordinare în cazul în care nu se finalizează dezbaterile la Codurile penale, au declarat surse din interiorul PSD pentru Hotnews.ro. Dragnea le-ar fi spus parlamentarilor că este prioritară adoptarea legilor justiției și modificarea celor două coduri. 

Anunțul făcut de Dragnea apare în contextul în care modificăririle Codului penal și ale Codului de Procedură Penală sunt în dezbatere în Comisia Iordache. 

De asemenea, Comisia Europeană a declanşat săptămâna trecută procedura de infringement împotriva României pe Directiva UE privind prezumţia de nevinovăţie. Pentru transpunerea în legislația națională este nevoie de modificarea Codului de Procedură Penală. Dacă Ministerul Justiției propunea o singură schimbare, parlamentarii PSD-ALDE au făcut nu mai puțin de 110 amendamente de modificare. 

”Codul de Procedură Penală se află în dezbatere parlamentară. Estimez că vom transpune directiva și vor elabora un raport în acest sens în următoarele săptămâni. Sigur că există și varianta prin ordonanță de urgență, dar procedurile parlamentare sunt demarate deja și vom merge pe aceasta variantă pentru că ne dorim un proces transparent. Putem avea un raport pana la finalul sesiunii legislative, un raport care va cuprinde atât Directiva cât și decizile Curții”, a declarat săptămâna trecută Florin Iordache.




















2245 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    sesiunea principala de distrugere a tarii... (Marţi, 29 mai 2018, 16:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sesiunea principala de distrugere a tarii...
  • +11 (13 voturi)    
    Program prelungit in interesul hotilor...! (Marţi, 29 mai 2018, 16:21)

    scaraotchi [utilizator]

    Presupun ca vor pretinde si spor salarial pentru orele suplimentare...
  • +11 (13 voturi)    
    faptul ca Dragnea e in plin proces (Marţi, 29 mai 2018, 16:26)

    un oarecare [utilizator]

    e o sinpla coincidenta.
    suna a disperare?
    • +7 (9 voturi)    
      Justitia il tot pasuie (Marţi, 29 mai 2018, 16:45)

      LaFlemme [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      E, parca, a doua amanare in procesul lui Dragnea. Parca, parca judecatorii il pasuie sa rezolve ce nu a reusit pana acum. Adica, ce e asa de greu, complicat, sa dai o decizie la un astfel de proces?
  • +10 (12 voturi)    
    a (Marţi, 29 mai 2018, 16:27)

    adrian67 [utilizator]

    Se anunta ceva naspa? Vezi ca a prins Nuti ceva cu Netflix, poate te ia si pe tine partener.
  • +7 (9 voturi)    
    Se strange latul (Marţi, 29 mai 2018, 16:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Il simti sultane? Iti gadila mustata deja?
  • +5 (7 voturi)    
    Graba mare (Marţi, 29 mai 2018, 16:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Brutaria aștepta...
  • +7 (9 voturi)    
    stai sa ma uit in globul de cristal (Marţi, 29 mai 2018, 16:38)

    loveparade [utilizator]

    psd isi va anunta gibonii din parlament seara la 22 ca in ziua urmatoare va fi sesiunea extraordinara .
    din motive tehnice(nu va merge faxul sau le va fi expirat abonamentul de telefonie de pe care ar fi trimis SMS)...opozitia va fi anuntata doar cu o ora jumatate, doua inainte.
    cativa deputati din opozitie vor alerga disperati prin oras si, aia mai norocosi, si pe holurile Casei Poporului.
    vor ajunge la timp sa vada cum orcile ies de la vot cu sangele justitiei pe boturi
  • 0 (2 voturi)    
    Sa vina vacanta ! (Marţi, 29 mai 2018, 17:31)

    JHolden [utilizator]

    Imi place cat de mahnita este lumea pe aici.... pe Internet. Cand e vorba de un miting la sediul PSD ex PCR, in stimpul saptamanii (sa va vada Daddy ! ), se strang 0.000001% din totalul nemultumitilor de guvernarea ciumei rosii.
    • -1 (1 vot)    
      Asta a durut... (Marţi, 29 mai 2018, 20:22)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      ... cum numai adevarul doare :-(
  • 0 (2 voturi)    
    Singura preocupare (Marţi, 29 mai 2018, 18:39)

    Cuca [utilizator]

    De altceva nu le pasa - numai de justitie ii f**e grija pe-astia - de cand au fost alesi numai despre asta a fost vorba. Nu economie, nu dezvoltare, nu civilizatie, nu altceva. Nu. Codurile penale. Asta era, se vede, singura problema pe care o mai avea Romania. In rest este totul minunat. In afara de situatia justitiei.

    Desigur, procesul lui Dragnea si multele probleme juridice ale pesedistilor de frunte nu au nici cea mai mica legatura cu prioritatile astea..