Agitație în organizațiile PSD pentru mitingul pro-Dăncilă. Buzatu trimite de la Vaslui „2.000-3.000 de persoane, cu autocare, cu microbuze”. De la biserică, șeful PSD Iași anunță că „în primul rând, e vorba despre un miting pentru susținerea familiei tradiționale”

de Redacția     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2018, 18:46 Actualitate | Politic


Miting PSD, Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Organizațiile PSD din țară fac planul pentru mitingul de susținere a Guvernului Dăncilă. Unii lideri ai partidului sunt pregătiți să aducă oameni la București, alții vor să organizeze manifestații în orașele lor, invocând distanța prea mare. 

Preşedintele PSD Vaslui, Dumitru Buzatu, susţine că preşedintele Klaus Iohannis, dar şi liderii Pro România şi PNL, Victor Ponta şi Ludovic Orban, vizează, prin acţiunile lor, răsturnarea Guvernului, astfel că filiala pe care o conduce va mobiliza 2.000 – 3.000 de persoane pentru mitingul de la Bucureşti. 

„Există o acţiune concertată a preşedintelui Iohannis, a lui Victor Ponta şi a lui Ludovic Orban care vizează subminarea majorităţii parlamentare şi răsturnarea Guvernului. Acesta este motivul pentru care PSD a decis organizarea unui miting la Bucureşti, deoarece agenda celor menţionaţi nu coincide deloc cu cea a populaţiei şi să vedem cum va răspunde populaţia. Vom vedea cu ocazia mitingului dacă o mare parte a populaţiei va răspunde chemării noastre. Foarte mulţi susţinători ai noştri sunt dispuşi să meargă pe cont propriu, într-un cadru organizat, la Bucureşti, şi după estimările noastre putem trimite de la Vaslui 2.000-3.000 de persoane la miting, cu autocare, maşini persoanale, microbuze”, a spus Buzatu, pentru Mediafax. 

Președintele PSD Maramureș, Gabriel Zetea, consideră și el că este nevoie de un miting de susținere a Vioricăi Dăncilă la București, deoarece membrii partidului nu pot fi de acord cu atacurile concertate ale preşedintelui Iohannis şi opoziţiei la adresa premierului. Zegtea propune şi un miting local, la Baia Mare.  

„Este nevoie de un miting de susţinere a premierului Viorica Dăncilă deoarece PSD nu poate accepta atacurile concertate ale opoziţiei şi ale preşedintelui Iohannis, mai ales că măsurile luate de Guvern sunt în beneficiul populaţiei. Data de 9 iunie pentru un miting la Bucureşti nu este o dată finală, dar este cea mai potrivită pentru organizaţiile judeţene. Urmează să discutăm cum se va organiza deplasarea la Bucureşti, în condiţiile în care noi, la Maramureş, suntem destul de departe, şi de aceea noi propunem şi organizarea unui miting local la Baia Mare, în aceeaşi zi. Sunt judeţe mai apropiate care vor putea trimite mai mulţi oameni”, a spus Zetea.  

Liderul PSD Cluj, deputatul Horia Nasra, spune că mitingul PSD de susţinere a premierului Dăncilă îşi găseşte justificare ţinând cont de acţiunile PNL al cărui scop este dărâmarea Guvernului prin metode care nu sunt democratice. „În ultimele luni am discutat despre oportunitatea organizării unui mitig prin care membrii şi susţinătorii PSD să îşi arate sprijinul pentru guvernare. Va fi un eveniment normal la care vor participa foarte mulţi membri de partid, dar şi români care doresc să sprijine acest Guvern. Cel mai probabil va avea loc în Bucureşti şi aşteptăm decizia conducerii PSD. Un astfel de miting îşi găseşte justificare ţinând cont de acţiunile nedemocratice ale liderului PNL şi de încălcarea gravă a Constituţiei de către preşedintele Iohannis. Singurul scop al PNL este de a dărâma Guvernul Dăncilă prin metode care nu sunt electorale şi democratice”, a spus Nasra. 

Şeful PSD Iaşi, Maricel Popa, a declarat luni că va participa la mitingul programat în iunie 2018. "Sigur că susţin şi că voi participa. Dar, în primul rând, este vorba despre un miting pentru susținerea familiei tradiționale. Mai multe nu pot să vă spun, pentru că sunt acum la o biserică", a declarat luni, corespondentului Mediafax, Maricel Popa. 

Partidul Social Democrat va anunța marți data mitingului de susținere a premierului Viorica Dăncilă, ce mai probabil acesta urmând să fie în data de 9 iunie, așa cu, vor mai mulți lideri PSD. 

 Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat luni că, dacă guvernarea va fi preluată în mod nelegitim, atunci PSD va utiliza "toate mijloacele legale, constituţionale, publice, sociale pentru ca votul cetăţenilor din decembrie 2016 să fie respectat”, inclusiv un miting de susţinere a premierului.  

Preşedintele Klaus Iohannis a cerut, în mod repetat, demisia premierului Dăncilă, însă şeful Executivului a anunţat că are susţinere din partea majorităţii parlamentare şi nu va onora cererea.



















3978 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    saorma cu de toate... (Luni, 28 mai 2018, 18:57)

    qwerasdf [utilizator]

    voi ziceti de toate acolo, doar sa vina prostanacii la Bucuresti...

    oh, dar vorbiti cu ilici, acusica aduce el o forta redutabila de inalta conduita muncitoreasca..
  • +11 (11 voturi)    
    toti il injura pe.. (Luni, 28 mai 2018, 19:06)

    exilatul [utilizator]

    numai pe escrocul de la teleorman ( la fel cum era injurat...mai pe ascuns..cismarul )...dar pe miile, sutele de mii de persoane ( care se aseamana cu dragnea sau le convine ce e in tara ) ce sustin sistemul actual de ce nu ii injurati?..tot poporul ala e complice , intr un fel sau altul, la ce se intimpla in rom din 90 incoace...nu o sa se schimbe nimic si niciodata acolo din cauza ..MENTALITATII balcanice...si o demonstreaza istoria tarii...
  • +8 (8 voturi)    
    Vârsta? (Luni, 28 mai 2018, 19:26)

    ursu82 [utilizator]

    Media vârstei a protestatarilor care va fi? 60-70 de ani?
  • +13 (15 voturi)    
    Miting? (Luni, 28 mai 2018, 19:58)

    JG [utilizator]

    Incep eu acum un miting impotriva tuturor hotilor din Parlament, din ministere si din agentiile papatoare de bani de la buget.
  • +10 (10 voturi)    
    PSD e Romania fatarnica si superstitioasa (Luni, 28 mai 2018, 20:03)

    Coresponedntu [utilizator]

    PSD este acea Romania falsa, fatarnica, a pupatorilor de moaste si inchinatori la idoli pentru obtinerea de favoruri divine, mai ales materiale, a politicienilor drept credinciosi sustinatori ai familiei traditionale care au amante de varsta copiilor lor, a preotilor pomohaci pedofili corupatori de minori, dar mai ales a damelor care umplu chaturile, 80% din fetele de pe piata chatului european sunt romance, 60% din damele de consumatie de aici din Amsterdam din cartierul rosu sunt romance.Popii sunt iubitori de galbeni, acumuleaza averi incredibile in timp ce poporul indobitocit e de acord ca in mileniul III sa se mai investeasca in temple inchinate unor zeitati.Biserica ortodoxa e macinata de coruptie, de perversiuni pe care de altfel le condamna daca un homosexual nu face parte din randul acesteia, pomohacii sunt liberi sa predice si sa sustina concerte de muzica poponara la care sunt ovationati de poporul credincios care ii ofera copilasi spre mangaiere . Locuiesc in Olanda, tara preponderent atee sau fara religie, dar o societate dreapta nu "drept" credincioasa, care sustine pe cei defavorizati si ma bucur ca am parasit o tara inapoiata si falsa, in care mass media iti spune ce ai voie sa faci si ce nu ai voie sa faci azi, de ziua sfantului X. Un prieten olandez a vizitat Romania la recomandarea mea si a declarat ca nu credea ca in Europa mileniului III se mai pot construi asa temple grandioase intr o tara totusi saraca (Catedrala... neamului). Popii sunt tot mai puternici, aici in Olanda sunt trimisi din tara pentru a controla si verifica comunitatile de romani, sunt zeci de popi majoritatea am inteles platiti din bani publici, acestia i au inlocuit pe vechii securisti de pe vremea lui Ceausescu. BOR Europa Vest cumpara biserici pe care de altfel olandezii le parasesc cu milioane de Euro din bani publici sau nu se stie din ce surse, BOR are bani dar nu si pentru saraci sau bolnavi. Toate acestea se datoreaza esecului sistemului educational din Romania.
    • +1 (3 voturi)    
      Amsterdam...., Olanda...? (Marţi, 29 mai 2018, 9:34)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Pai nu sunteti voi aia care ati vrut sa cumparati portul din Constanta si sa-l ''puneti pe butuci'', ca sa nu-i mai faca concurenta Rotterdam-ului...? Si nu tot voi ati platit bani grei in stanga si-n drepta ca sa nu se construiasca autostrazi in Romanica, tot pentru ratiuni legate de marfa, port, comert, tranzit, etc...?

      De unde stiu toate acestea, intrebati...?

      Pai cum, voi nu urmariti RussiaToday....?!
  • +9 (9 voturi)    
    2.000x40 judete=80.000 (Luni, 28 mai 2018, 20:27)

    cartofil [utilizator]

    Pana la cele 600.000 ale societatii civile impotriva infractorului condamnat Dragnea mai este cale lunga. Si pe aia nu i-a scos nimeni, nu le-a dat sandwich-uri, sepci si galeti.
    • +3 (3 voturi)    
      să fie cât de mulți, că-l costă. (Marţi, 29 mai 2018, 8:24)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      scump.
      • +1 (1 vot)    
        TE costa (Marţi, 29 mai 2018, 12:00)

        alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        Buzunarul PSD si al lui Dragnea e buzunarul tau de fapt.
    • +2 (2 voturi)    
      a (Marţi, 29 mai 2018, 10:11)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Daca mana o turma de 30 mii de ovine, mare minune.
  • +9 (9 voturi)    
    Panica s-a instalat cu tot calabalâcul in (Luni, 28 mai 2018, 22:53)

    scaraotchi [utilizator]

    PSD-ul lui Daddy. Stacheta coborata de la 1 milion la macar 60 de mii, indica degringolada in care se gaseste Marea Armada de orci psd-iste... Nici ajutorul promis de Bibi-Saruman, nu mai poate opri,...ceea ce nu mai poate fi oprit....
  • +8 (8 voturi)    
    Comunistii…asa fac (Marţi, 29 mai 2018, 1:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ptr cine nu stie, asta e o maniera pur sovietica ptr sustinerea partidului comunist din romania. Felicitari ptr demonstratie tovarasi.
  • +1 (1 vot)    
    Dacă-i cheamă acasă pe cei plecați. (Marţi, 29 mai 2018, 15:23)

    asavreau [utilizator]

    Zice ăla de la Vaslui că trimite 2000-3000!De unde?Și dacă închide județul și nu adună atâția.Au rămas satele goale,au plecat săracii să muncească prin străinătate,altfel mor de foame.Buzatu nu mai știe ce are în bătătură.Cei câteva zeci de pupincuriști,oricât va bea,nu-i va vedea că sunt mii.