Victor Ponta a relansat Pro România cu atacuri la PSD. „Suntem un Start Up Party. O societate nu poate progresa scoțând în față analfabeți politic, care se califică doar pentru că sunt obedienți”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2018, 17:36 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Agerpres
​Fostul premier Victor Ponta a relansat, luni, partidul Pro România cu atacuri la adresa PSD, fără a nominaliza însă. El a susținut că formațiunea sa este un „Stat Up Party” cu orientare pro-europeană și a făcut apel la foștii săi colegi și colaboratori să i se alăture. 

​„Marile partide tradiționale au o incapacitate structurală de a se schimba, de a se adapta, și asta v-o spune cineva care a încercat să schimbe un mare partid politic. În fața acestei incapacități de schimbare, un proiect Start Up, mai mic, cu resurse mici, cu riscuri mari, poate să producă beneficii. (...) Dezvoltarea României ține de capacitatea clasei politice de a ține pasul cu dezvoltarea. Să nu ne mai comportăm ca Meșterul Manole. Cei care am format acest Start Up politic avem o gândire europeană”, a spus fostul premier. 

 El a criticat aluziv PSD pentru discursul neadaptat la realități, specific mai degrabă unei societăți totalitare, menționând, printre altele, și că vrea „să facă familia ca acum 1.000 de ani”. 

„O societate nu poate să progreseze scoțând în față analfabeți politic, care se califică doar pentru că sunt obedienți”, a precizat el. 

Victor Ponta a făcut apel la foștii colegi să i se alăture. 

„Sper ca la această echipă să se alăture alți oameni care acum din motive personale stau în locuri în care nu se simt bine. Nu vreau să ni se alăture baronetul, Oprișanii”, a mai spus el. 

„Candidatul la prezidențiale e aici în sală, şi nu sunt eu” 

Ponta a anunțat că în toamnă se va organiza un Congres al partidului, care va desemna şi candidatul la alegerile prezidenţiale din 2019. 

"În octombrie-noiembrie vom face un congres, nu doar să ne alegem pe funcţii, ci să stabilim toate aceste politici. Vrem să desemnăm candidati pentru Parlamentul European din rândul celor care vorbesc şi limba română şi limba engleză bine. Vreau să desemnăm un candidat la prezidenţiale, pentru că în acest moment există doi candidaţi din zona . Amândoi, redutabili. Şi domnul Iohannis, şi domnul Tăriceanu. În zona de centru, centru-stânga nu există niciun candidat. Noi vom propune un candidat, este astăzi aici în sală. E aici în sală şi nu sunt eu", a spus Victor Ponta.  

De asemenea, el a anunțat că Pro România va depune o cerere pentru constituire de grup parlamentar, în prezent acesta fiind format din 11 deputaţi.  

Lângă Victor Ponta și de ceilaţi doi co-fondatori ai Platformei Pro România, Daniel Constantin şi Sorin Câmpeanu, au urcat pe scenă fostul ministru de Finanţe, Ioana Petrescu, fostul ministru al Sănătății, Nicolae Bănicioiu, fostul ministru al Comunicaţiilor în guvernul Grindeanu, Augustin Jianu, Emilia Meiroşu, Gabriela Podaşcă, fostul ministru al Turismului, Mircea Dobre,  Mihai Sturzu, Cătălin Nechifor şi de Alin Văcaru, ultimul fiind şi secretarul general al Pro România.



















5020 vizualizari

  • +30 (42 voturi)    
    WHAT??? (Luni, 28 mai 2018, 17:52)

    lula [utilizator]

    ce esti tu mah???

    start up party? te-ai lovit la cap? esti manjit de PSD la gura nenica!

    canta la alta masa, ca nu mai pune nimeni botul!

    si da, TU NU meriti a doua sansa, pentru ca NU ai stofa de om cinstit ci de sacal mirositor de hoituri!

    Hai PA!
    • +12 (22 voturi)    
      Mirositor de k^ruri (Luni, 28 mai 2018, 18:08)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui lula

      De Ilici, de el insusi, etc.
  • +20 (28 voturi)    
    un partid nascut din cearta intre (Luni, 28 mai 2018, 18:10)

    __alex__ [utilizator]

    penali.
  • 0 (2 voturi)    
    "Stat Up Party” (Luni, 28 mai 2018, 18:30)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Tare greseala de tipar :). Se vor a fi un alt partid STAT.
    Sper sa fie "End Up Party" not "Startup Party".
    Nu vreau sa fiu rau dar dc toata crema PSD se imparte intre Teleorman si Iasi e clar ca suntem in .... si o punem de un "Shit Party"
  • 0 (2 voturi)    
    hoitar (Luni, 28 mai 2018, 18:34)

    iondelaafumati [utilizator]

    Victoras salvatorul natiunii! am ras
  • +6 (6 voturi)    
    Daca ii strica treaba lui Dracna e ok (Luni, 28 mai 2018, 18:41)

    Wanheda [utilizator]

    Dar daca fura electorat urs sau Ciolos nu e bine. Nu uitati ca Pontalaul a inceput de jos, le cara mapa pe vremuri, lui Ilici si Burrberri, era copilul lor bun la toate. Se hlizea ca prostu din spatele lor.
  • +3 (3 voturi)    
    Aoleu (Luni, 28 mai 2018, 18:55)

    Alovi [utilizator]

    A prins asta gura iar?! IAAAAR?!?!
    Am uitat de ce i se zicea Monta? Sau Pontanochio? Sau Dottore?
    Am uitat de Colectiv?

    Daca da, atunci sa ne fie de bine. Continuam sa ardem prin cluburi si scoli, ca iata absolut nimic nu s-a schimbat! (btw, ce la mustata am fost cu incendiul de ieri! Si tot copiii nostri ar fi ars, nu Dragnea sau Monta, sau PLM ala...)
  • +5 (5 voturi)    
    Hai sa fim pragmatici (Luni, 28 mai 2018, 19:07)

    ipolitic [utilizator]

    si rezervat optimisti. Orice pas, cat de mic, in directia reformarii stangii, e un pas -oricat de mic, e important- in mersul inainte al tarii.
    • +1 (3 voturi)    
      Aici nu este .. (Marţi, 29 mai 2018, 2:07)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      .. vorba despre nici o reforma. El e doar invidios ca dracnea a reusit ceea ce el doar visa. Daca il da jos pe dracnea si ajunge iarasi, de exemplu, sef peste PSD, o sa se poarte exact ca dracnea.

      Mai mult: in acel moment domnu' A310 o sa-i cante laude si o sa-l injure pe dracnea, spunandu-i ca s-a dat cu securistii.
  • +1 (5 voturi)    
    partid ponta (Luni, 28 mai 2018, 19:23)

    strase [utilizator]

    tonta copy-paste pe cine te bazezi? pe alde abramburica, banicioiu sau petreasca (aia care dadea ochii peste cap la cotroceni)? toti sunteti o apa si-un pamant! credeti ca daca apare acest partid nu veti fi catalogati la fel ca psd din care va trageti tot ca "ciuma rosie"? nu sunteti decat niste epigoni refuzati la masa festiva! oricum psd va cadea cu trosnete prin mitingul pe care incearca sa-l organizeze! a mai fost unul care a organizat un miting de sustinere si a ajuns sa fie impuscat in ziua de Craciun! la fel o s-o pateasca si psd cu penalii lui cu tot, cu tzatzele de prin rosiori! buza ala de prin vaslui mai bine ar trebui sa fvada ce este prin judet, este jale mare si saracie lucie pe-acolo, sa se zbata ptr judet nu sa o sustina pe tzatza vasilica docila!
  • +11 (11 voturi)    
    Oricât nu îmi place Ponta (Luni, 28 mai 2018, 19:54)

    Arizonian [utilizator]

    Se pare că partidul lui de buzunar este poate singura șansă de salvare a justiției românești de tăvălugul pesedist. Fără o majoritate în Camera Deputaților, PSD nu mai poate trece legile justiției odată respinse de CCR. (C)Iordache nu o sa mai aibă nici o trecere în Parlament și subiectul va fi închis.

    Așa că, place sau nu, Ponta trebuie să continue cu racolările. Se pare că o să avem alegeri anticipate dacă și când guvernul actual pică, și sper că românii și-au învățat lecția și o să iasă la vot și căsca ochii la ce votează. Tot atunci va fi și căderea lui Dragnea. și va fi urâtă.
  • +5 (7 voturi)    
    Clar startup (Luni, 28 mai 2018, 20:01)

    Maspp [utilizator]

    Omul e nou nout, nu a mai facut politica, inoveaza.
  • +2 (6 voturi)    
    cu asta m a "omorit" : (Luni, 28 mai 2018, 20:19)

    exilatul [utilizator]

    "domnul tariceanu" un candidat redutabil!!!!!!!!!....''' Noi vom propune un candidat, este astăzi aici în sală. E aici în sală şi nu sunt eu"..sunt sigur ca va fi coana ioana pt ca e scolita pe la americani...stie si romana si.. english....hai si-tir si tu si partidul tau impreuna cu fostii tai "colegi si pretini" de la psd...
  • +5 (5 voturi)    
    Sa nu uitam cine este (Luni, 28 mai 2018, 20:28)

    pustiul [utilizator]

    Memoria romanilor este scurta daca se bucura ca iese iar in face acest individ. Sa nu uitam minciunile si habarnam-ismul pe care l-a manifestat ca prim ministru. Daca ati uitat, cautati filmarea cu el, ministra de finante si Basescu :)

    E adevarat ca si sacalul are rolul lui in lumea animalelor. Devoreaza hoiturile. Pentru rolul de a devora hoitul PSDului muribund este bun, intr-adevar. Dar sa nu speram mai mult.
  • -9 (9 voturi)    
    Domn Ponta , (Luni, 28 mai 2018, 20:28)

    A310 [utilizator]

    dumneata vorbesti de obedienta , cand ai venit cu " to do list-ul " de la Barosso .
    • +1 (1 vot)    
      Please, scrie si tu odata corect (Luni, 28 mai 2018, 23:04)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Ti-am mai spus, ca sa fii credibil.
      • -8 (8 voturi)    
        Va rog sa fiti (Marţi, 29 mai 2018, 0:12)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        mai aplicat .
        Va pot expune ceva motive :
        1) Pactul cu Basescu
        2) Numirea lui kovesi
        3) Tradarea lui Crin Antonescu

        Mai sunt multe , multe alte motive ,prin care domnul Ponta a facut dovada ca este bara-bara cu securistii .
        • +7 (7 voturi)    
          Cu securistii aia .. (Marţi, 29 mai 2018, 2:04)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

          ..carora dracnea le cara sampanie si cu care tot dracnea al tau juca tenis? De acei securisti vorbesti? Sau de securistii de la PSD si PRM si etc.?
        • +4 (6 voturi)    
          Tu esti bara bara cu limba romana (Marţi, 29 mai 2018, 3:41)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Daca imi aduc aminte tu erai aplaudac de Pontalau, ipocrizie?
          • -1 (1 vot)    
            Da am sustinut USL-ul , (Marţi, 29 mai 2018, 13:29)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            dar fara sa stiu ca domnul Ponta isi inoada coada pe sub masa cu baietii cu ochii albastri .
  • +4 (6 voturi)    
    despre morală (Luni, 28 mai 2018, 20:48)

    Ilenuca1 [utilizator]

    De mărirea pesedistă a veniturilor parlamentare şi de toate privilegiile conexe, profită "dottore", au ba? Păi,atunci ce vorbim?
  • +3 (5 voturi)    
    ADN-ul (sau DNA??) ProRomania (Luni, 28 mai 2018, 20:54)

    Steamy [utilizator]

    Ce naște din pisică, șoareci mănâncă. Partidul lui Pinnochio nu va face minuni. Niște hoți pleacă dintr-un partid de hoți într-un alt partid de hoți.

    Partea bună este că se divizează PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      Mare scofala (Marţi, 29 mai 2018, 11:54)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Steamy

      Si celulele canceroase de divid spre a se inmulti si capusa alter cellule sanatoase.
      Atentie la ce ne dorim.
  • +2 (4 voturi)    
    Puie Monta (Luni, 28 mai 2018, 21:48)

    ...!?! [utilizator]

    reincarnated!?...
  • +2 (4 voturi)    
    Un partid rupt din... (Luni, 28 mai 2018, 22:09)

    blackarrow [utilizator]

    psd nu poate contine decat miasma si tarele psd. Vrea ponta sa-i dea o aparenta de partid mai sanatos la cap , dar daca ne uitam la ei, ce zarim ?
    Pai Banicioiu e individul ala de se da scolit , dar e un mincinos si nesimtit patentat , e un ucigas nedovedit (v. Colectiv) , apoi Petreasca , aia habarnista de la Finante , apoi Constantin , "ala micu' " pupator de varani, si tot asa... ce sa spun, numai "somitati", sunt convins ca si alesul din mintea lui ponta pt. presedintie nu poate iesi prea mult din tipar , nu are cum .
    Ce iese din mintea pontosului...democratie mananca .
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta bate campii in modul (Luni, 28 mai 2018, 22:14)

    Rahan5 [utilizator]

    sau specific mincinos. Tariceanu nu este de Centru-Dreapta. El este cel mult de Centru (cu deghizare propagandistica de Centru-Dreapta) pentru a da impresia populatiei ca exista la guvernare un guvern cu un mai larg spectru politic, de gen ,,uniune nationala".
    ,,Liberal" pentru Tariceanu inseamna realistic un Partid Balama de Centru, cu obiectivul permanent realist de 5- 10 % din electorat. La fel ca la o frizerie noua intr- o localitate. Frizerul antreprenor isi concepe afacerea astfel incat niciodata sa nu incaseze mai mult de 10% din cheltuielile cu serviciile a localnicilor de pe strazile din jur. Dar poate traii foarte bine si din acesti 10 %.
  • +2 (4 voturi)    
    Hot Mitocan vs Obedient la Hot (Luni, 28 mai 2018, 23:49)

    Klaus_ [utilizator]

    Pe cuvant ca nu-mi dau seama care varianta e mai rea: un prim ministru hot si mitocan sau un prim ministru prost si obedient care face jocul unui hot. Dar sigur ambele sunt variante proaste. Si pe cine vrea Mickey Mouse sa puna presedinte? Poate pe Adrian Nastase? Poate pe Ecaterina Andronescu? Sau pe Banicioiu sau pe Sova? Sau poate il scoate pe Kakarau de la naftalina si il mai face odata de rahat?:)) Mi se pare noaptea mintii!
  • +1 (3 voturi)    
    Doar 5% din startup-uri reusesc ;) (Luni, 28 mai 2018, 23:56)

    andipetre [utilizator]

    Deci noul Ponta are mari sanse cu partidul sau start-up.
  • 0 (2 voturi)    
    hoti isi fac (Marţi, 29 mai 2018, 3:43)

    gopo2016 [utilizator]

    doua partide in caz ca in psd situatie devine prea de kko se muta hoti la ponta ii pupa mina si ii ling pantofi lu' mickey mouse care se pare ca din soricel a devenit ditamai sobolanul, a prins curaj dupa ce l-au achitat judecatori
    • +2 (2 voturi)    
      Si apoi tot asa.. (Marţi, 29 mai 2018, 7:14)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Ptr poporul ingrat roman ati face bine sa cititi istoria iar daca vreti sa intelegeti ce se intimpla varianta scurta incepeti de la Cuza si cum au luat comunistii puterea. Tara e plina de securisti, oameni de slaba pregatire usor de manipulat, plagiatori daca intelegeti care sint sustinuti si promovati sa conduca interesele cui?
  • -1 (1 vot)    
    inca (Marţi, 29 mai 2018, 6:31)

    Ipse1954 [utilizator]

    da' javre poate?