Cătălin Rădulescu, mesaj pentru PSD: ”Nu ajunge că ne facem de râs pentru incultură și agramatism? Sau vreţi să spune-ţi (!) că în partidul nostru e lapte şi miere”

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 27 mai 2018, 9:42 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu
Foto: Agerpres
Deputatul Cătălin Rădulescu, căruia organizația PSD Pitești i-a retras sprijinul politic, le-a transmis social-democraților să nu-i mai facă "trădători" sau "şobolani" pe cei care au ales să plece alături de Victor Ponta, deoarece limbajul alungă şi alţi membri, relatează Mediafax. Acuzând ”incultura și agramatismul” unor lideri PSD, deputatul face el însuși greșeli gramaticale. 

"Dragi colegi din PSD, vă rog să vă abţineţi în a mai cataloga foştii colegi, care aleg să-şi urmeze alt drum, în "trădători" sau "şobolani", pentru că nu faceţi altceva decât să determinaţi plecarea multor altor colegi. Nu pot accepta maniera asta suburbană, golănească, lipsită de caracter, de a ne jigni unii pe alţii. Nu înţeleg cum ne-am lăudat în campania electorală cu Guvernul PSD Ponta şi apoi Victor Ponta e un trădător. Nu înţeleg cum am propus şi susţinut un Guvern PSD Tudose, şi acum Mihai Tudose a un şobolan”, a declarat Rădulescu. 

El mai susține că nu i-a auzit pe cei care au ales să plece vorbind urât despre partid. Acuzând faptul că PSD se face săptămânal de râs din cauza gafelor, Rădulescu face el însuși greșeli gramaticale.

”Nu ajunge că ne facem de râs săptămânal pentru incultură, agramatism, şi lipsă de expertiză? Nu ajunge că avem o mulţime de duşmani în exteriorul ţării şi în opoziţie? De ce trebuie să fim meschini, ipocriţi şi fără caracter? E dreptul fiecăruia să îşi aleagă calea şi liderul. Sau vreţi să spune-ţi (Sic!) mincinos, că, în partidul nostru e lapte şi miere, că sunteţi toţi mulţumiţi de unele persoane care au ajuns vicepreşedinţi ai partidului, că sunteţi fericiţi de lipsa de expertiză sau profesionalism a unor miniştrii (Sic!) puşi de noi, sau că râde lumea de noi din cauza gafelor sau că îl iubi toţi pe preşedintele Dragnea, iar în spate sau pe la colţuri îl înjuraţi? Credeţi că astfel veţi opri plecarea colegilor? Nu. Vă înşelaţi", a mai comentat deputatul.

Organizaţia Partidului Social Democrat, filiala Piteşti, a decis, la jumătatea lunii martie, să-i retragă sprijinul politic deputatului Cătălin Rădulescu, decizia fiind luată de Comitetul Executiv al filialei din Piteşti. 

Anul trecut, Cătălin Rădulescu a fost audiat de procurorii de la Parchetul General în dosarul de tulburare a liniştii şi ordinii publice deschis ca urmare a declaraţiilor făcute de acesta, potrivit cărora are o mitraliera AKM pe care este pregătit să o folosească. 

În ultimele zile mai multe persoane au demisionat din PSD alegând formaţiunea lui Victor Ponta- Pro România. Printre demisionari se află şi trei foşti miniştri din Guvernele PSD: fostul ministru al Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu (Guvernul Ponta 2) şi Augustin Jianu, fost ministru al Comunicaţiilor (Guvernul Grindeanu), Mircea Titus Dobre, fost ministru al Turismului (Cabinetul Tudose).  

Prima reacţie cu privire la demisiile din PSD a fost a preşedintelui PSD, Liviu Dragnea, care a criticat "atitudinea de şobolan a doi foşti premieri ai partidului". Nu a dat nume, însă se speculează că, pe lîngă Victor Ponta, ar fi vorba şi de acţiunile lui Mihai Tudose. Ulterior, toate organizaţiile locale PSD au trimis mesaj pentru unitate criticând "trădătorii".



















5472 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    e prost de bubuie... (Duminică, 27 mai 2018, 9:44)

    qwerasdf [utilizator]

    iar pe deasupra mai e si plin de venin
    • +8 (8 voturi)    
      deh, (Duminică, 27 mai 2018, 18:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      razbunarea micului "mitralior" pe pablito ca nu l-a mai lasat sa faca pe nebunul in continuare. Cu siguranta nu ii mai trebuia un pamblicar in acest moment, de cand o are si pe vasilica in prime time mai tot timpul.
  • +12 (12 voturi)    
    gura păcătosului (Duminică, 27 mai 2018, 9:53)

    sov [utilizator]

    Adevăr grăiește. Vă face-ți :) de răs și pt bădărănie. Dar nu-i o problemă că greșiți uneori/adeseori, spune AMP. Dați-i înainte cu tupeu.
  • +10 (10 voturi)    
    Nai cu cine (Duminică, 27 mai 2018, 9:59)

    Captain Obvious [utilizator]

    Daca tot sunt la putere să dea o ordonanță să interzică gramatica.
  • +10 (10 voturi)    
    hahaha (Duminică, 27 mai 2018, 10:12)

    liviu_ [utilizator]

    daca si celebrul deputat mitraliera a inceput sa critice psd.... deja e clar ce oameni culti au pe acolo...

    mai lipseste sa critice psd cap de penis, plescoianu ala...

    iordache slugarel si dancila sunt o extensie a lui dragnea... ai nu fandesc fara dragnea deci nu-l pot critica...
  • +8 (8 voturi)    
    Văleu!... (Duminică, 27 mai 2018, 10:59)

    Godzillagrrr [utilizator]

    :-)
  • +11 (11 voturi)    
    zicere.... (Duminică, 27 mai 2018, 11:18)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Vai don'doctor,iata cine vorbeste corect romaneste !
    Vezi ca te aude colegii tai,academicienii !!(vorba raposatei)
  • +8 (8 voturi)    
    Mda (Duminică, 27 mai 2018, 11:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum se da erou dupa episodul mitralierei si ale amendamentelor "pro-justitie" depuse...

    Asta ar face bine sa se intoarca din vagauna de unde a iesit si sa ne lase cu lectiile de etica...
  • +9 (9 voturi)    
    PSD e o gasca de ticalosi (Duminică, 27 mai 2018, 11:41)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Ce, deputatul-sociopat-mitraliera e suparat ca e inconjurat de ticalosi?
  • +9 (9 voturi)    
    Este evident ca acest.... (Duminică, 27 mai 2018, 11:44)

    gigiN [utilizator]

    ...individ va trebui numit prim-ministru-dragnea 4,asta desigur daca Klaus le va mai da ...inca o sansa !!!
  • -7 (11 voturi)    
    Oare de ce! (Duminică, 27 mai 2018, 11:59)

    asavreau [utilizator]

    Hotnews face mișto de cei care-l critică pe Dragnea și gașca lui agramată.
  • +8 (8 voturi)    
    Sa intelegem ca a sosit timpul ca sa (Duminică, 27 mai 2018, 12:44)

    scaraotchi [utilizator]

    intorci ...AKM-ul...? Si te astepti ca sa fii primit cu bratele deschise de partea cealalta a ...baricadei...? Vei fi primit poate cu o gura de canal deschisa, sau poate cu o gura deschisa de ceaun, plin cu smoala clocotita...
  • +8 (8 voturi)    
    mama ei de gramatica...! (Duminică, 27 mai 2018, 12:47)

    baimarean [utilizator]

    ..dar nu (doar) asta e problema mare....
    As trece peste toate greselile gramaticale daca as vedea o urma de bun simt, o noima de decenta si de interese pentru popor& tara....
    Nu cred ca apuc sa traiesc (aici in RO) sa le vad..
    E un "care-pe-care" , "ba p-a....tii"
  • +9 (9 voturi)    
    Din ciclul: (Duminică, 27 mai 2018, 13:25)

    Altiro [utilizator]

    "Pune-ti mitraliera pe ei!"
  • +8 (8 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 27 mai 2018, 13:43)

    vorbeste lumea [utilizator]

    domnu' are verbal opinii la zi ... expertiza pe post de experienta e o dovada limpede ... in rest, acelasi continut sub-standard ...
  • +6 (6 voturi)    
    "Mitraliera" se lauda zilele trecute ca este medic (Duminică, 27 mai 2018, 15:33)

    Susufler0 [utilizator]

    chirurg la baza !

    Pai in cazul acesta mai bine ca a parasit profesia si s-a facut politician pt ca in politica poti sa operezi gresit cuvintele, la fel cum a facut el cu cu "pacientul" "spuneti" pe care l-a "deschis" de pomana, intrucat nu suferea de nimic, dar a uitat sa-l "inchida la loc si abia astfel cuvantul a avut de suferit !"

    PS. Va puteti inchipui ce s-ar fi intamplat daca don doctor nu pleca in politica si ramanea sa opereze, pe bune, oameni !
    • +4 (4 voturi)    
      io fi dat (Duminică, 27 mai 2018, 18:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      profa de biologie in scoala generala, un cinci la disectia broastei si gata, e chirurg de profesie.
  • +6 (6 voturi)    
    Pentru că pute-ți(!) (Duminică, 27 mai 2018, 19:22)

    Bolsevicul [utilizator]

    Dacă Mitralieră a ajuns să treacă drept cult în PSD, noi ce să mai ”spune-m”?!
  • +4 (4 voturi)    
    Mama ta e deputat (Luni, 28 mai 2018, 1:59)

    Statul paralel [utilizator]

    Cătălin Rădulescu, spune-ţi ţie insuţi ca esti un agramat !