Dragnea: Iohannis a stat la masă cu un stat care încă nu e recunoscut de România - Kosovo / Nu suspendarea președintelui este miza noastră acum, dar nu o să stăm cu mâinile încrucișate

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 18 mai 2018, 15:36 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, a declarat vineri că preşedintele Klaus Iohannis "a stat la masă" cu un stat care încă nu e recunoscut de România - Kosovo şi a afirmat că este "aproape imposibil de sperat" că mai poate fi o relaţie instituţională cu preşedintele Klaus Iohannis, transmite Agerpres.

"Se constată că nu se poate avea niciun fel de relaţie cu Klaus Iohannis. (...) Ne-am uitat şi noi cu atenţie că a stat la masă cu un stat care încă nu e recunoscut de România - Kosovo. E bine, e rău? Doar citim în presă şi vedem tot felul de analize făcute de tot felul de analişti. Nici nu ştim, s-a consultat cu cineva, a luat vreo decizie acolo, a propus ceva, a promis ceva în numele României? Habar nu avem”, a acuzat liderul PSD.

”De acolo (de la reuniunea informală a Consiliului European şi de la Summitul Uniunea Europeană - Balcanii de Vest) a avut grijă să mai ceară o dată demisia primului-ministru şi să mai atace o dată guvernul şi PSD. E greu, aproape imposibil de sperat că mai poate fi o relaţie instituţională, orice fel de relaţie cu acest om, pentru că, din păcate, la toate semnalele, la toate invitaţiile la dialog, la toată dorinţa noastră de colaborare, care cel puţin mie mi-a atras şi în ultimele zile şi de mai mult timp tot felul de critici din partea unor oameni de bună credinţă, nu a avut niciun răspuns", a spus Dragnea la Palatul Parlamentului.

Întrebat dacă se impune suspendarea preşedintelui, Dragnea a spus: "Nu asta este miza noastră acum, totuşi mai important decât Klaus Iohannis, chiar dacă el nu crede, este România, stabilitatea acesteia, dar asta nu înseamnă că o să stăm pur şi simplu cu mâinile încrucişate, aşa ceva nu se va întâmpla".

















5891 vizualizari

  • +42 (54 voturi)    
    loool (Vineri, 18 mai 2018, 15:43)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    toti porcarii din roMANIA sunt asa prosti ? sau daddy de teleorman este unic ...
    • +21 (27 voturi)    
      Iohanis a stat in masina cu un Stat ? (Vineri, 18 mai 2018, 16:01)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Cred ca se refera la State' de Romania ... ala din telenovela...
      • -7 (17 voturi)    
        se refera la Kosovo! (Vineri, 18 mai 2018, 20:24)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Iohanis a stat la discutii cu reprezentantii Kosovo. Maine-poimaine sta de vorba si cu reprezentantii tinutului secuiesc sau mai stiu eu ce teritoriu
        • +4 (4 voturi)    
          Nea Kokârț, ai tras un... o rimă! (Sâmbătă, 19 mai 2018, 14:20)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Johanis a stat eventual la masă cu un reprezentant al unui stat, nu cu statul. Daddy are reminiscențe de Stalin-Lodovic al Paișpelea, care zicea Statul sunt EU!.
          Deci oricine este egalul lui Daddy, este un stat în sine.... făcând abstracție de faptul că Daddy este mai mult statul pe vine....
          Iar propaganda asta pecero-pesedistă pe care o bagă Pablito, acest Escobar de două parale din Teleorman, nici doi bani nu face. Johanis a fost invitat de UE acolo, și a stat lângă cine s-a nimerit, sau unde a fost pus.
    • +9 (15 voturi)    
      Prosti prosti, dar multi! (Vineri, 18 mai 2018, 16:47)

      GeorgeOrwell [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Mi-e foarte clar ca PSD si-a identificat foarte bine electoratul: prostii, incapabilii, needucatii, tembelii, retardatii si oligofrenii.
      Numai daca te gasesti in aceasta categorie poti inghitii discursul lui dracnea.
      Vestea proasta e ca majoritatea romanilor fac parte din aceasta categorie.
      Vestea buna e ca am identificat cauza: system educational slab
    • +8 (12 voturi)    
      dragnea dovedeste (Vineri, 18 mai 2018, 18:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      si ca e in vrie si ca e prost.
      Cum poti sa-l faci responsabil pe Johannis de actiunile particulare ale lui Orban?
      Ca sa nu mai zic ca politica externe a lui dragnea e de tip carciuma, intre doua tuici, la matul din Gratia. Pe handicapatul asta il vrea psd la conducerea tarii???
    • +4 (8 voturi)    
      Tot ce spune infractorul despre Iohannis (Vineri, 18 mai 2018, 21:39)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      reprezinta o autocaracterizare. El doreste sa fie stapanul unic, el e daddy, el vrea sa conduca la Victoria, etc.... Vedea-te-as in puscarie ticalosule.... Nenorocesti o tara, mai rau ca Ceausescu, de acolo a mai ramas ceva, tu parjolesti totul, nemernicule.....
  • +35 (45 voturi)    
    Cel mai important pt voi este ... (Vineri, 18 mai 2018, 15:44)

    olariub2005 [utilizator]

    sa furati cat mai mult posibil.
    Va doare pe voi in cot de Romania.
    • +7 (13 voturi)    
      o completare: emit legi ca sa poata fura linistiti (Vineri, 18 mai 2018, 16:51)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui olariub2005

      lsi sa nu poata fi trasi la raspundere civila sau penala.

      Iar la final sa se poata bucura in liniste de banii furati
  • +38 (44 voturi)    
    Suspendarea lui Iohannis de PSD e deja in miscare (Vineri, 18 mai 2018, 15:47)

    2087 [utilizator]

    Dragnea isi accelereaza programul.

    Vine in curand suspendarea lui Iohannis, eu cred ca luna viitoare, spre sfarsit ca sa ascunda mediatic furtul pilonului II de la 1 iulie - care va face praf valoarea leului.

    Vine deznodamantul logic al prostiei guvernantilor si al absenteismului de la vot.
    • +20 (28 voturi)    
      Mi se pare riscanta miscarea ... (Vineri, 18 mai 2018, 16:22)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      deoarece risca sa-l intareasca f tare pe Iohannis printr-o prezenta de confirmare a lui zdrobitoare la referendum, fapt care va veni la pachet cu pierderea guvernarii de catre PSD. Ei vor sa fure in liniste.
      • +1 (1 vot)    
        Păi ei oricum sunt varză... (Sâmbătă, 19 mai 2018, 14:21)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui olariub2005

        și la referendum, și la preșidenție (sau președențeală, ca să respectăm regulili gramaticali ale prim-sinistrei de Videle).
        Așa că nu îi costă, de fapt, nimic!
    • +19 (25 voturi)    
      este foarte bine! (Vineri, 18 mai 2018, 16:33)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Sa suspende toata lumea pe toata lumea, sa fie haos, sa iasa lumea in strada cu furie nu cu pancarde cu glumite.
      Alta sansa nu avem, din pacate, decat suficient haos incat sa duca la anticipate.
      • +8 (12 voturi)    
        greva generala (Vineri, 18 mai 2018, 17:55)

        Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        decit haos mai bine greva generala totala si pasnica cum recent a fost in Armenia cu inchiderea drumurilor si a institutiilor statului. nu cred ca PSDul va avea forta si tupeul sa mearga impotriva unui tsunami ca nu are nici-o sansa
    • -19 (33 voturi)    
      nimeni nu vrea suspendarea lui Klaus... (Vineri, 18 mai 2018, 16:33)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      pentru ca l-ar victimiza si i-ar dar munitie pentru campania de la anul. De aceea si subiectul e purtat prin presa doar de fanii lui Klaus.
      • +10 (14 voturi)    
        Serios? (Vineri, 18 mai 2018, 17:03)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        ”Subiectul e purtat...” Păi bolovanul de pleșoianu de când e în tabăra Dllui Președinte Iohannis? Dar proasta de vulguța?
  • +28 (36 voturi)    
    Oare unde ii gaseste PSD-ul pe toti astia? (Vineri, 18 mai 2018, 15:51)

    LiviuX [utilizator]

    Chiar la un partid care se crede cel mai mare si mai tare, nu gasesc pe nimeni competent sa-l puna in frunte? Auzi la el, presedintele a stat la masa cu un stat... Cum poti pune la masa un stat? Stie el ce e aia un stat? Se pare ca nu, ca de aia au scos si prostia cu statul paralel.
    • +1 (1 vot)    
      Deci nu ți-ai dat seama (Sâmbătă, 19 mai 2018, 14:23)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Johanis era așezat paralel cu granița kosovară, deci...STATUL PARALEL!
  • -20 (36 voturi)    
    problema este ca isi cere suspendarea... (Vineri, 18 mai 2018, 15:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ...tot mai insistent, ca singura sansa la un nou mandat.

    daca ii va oferi acest cadou, psd e pierdut.
    • +8 (14 voturi)    
      Problema ești tu (Vineri, 18 mai 2018, 17:01)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Problema reală e că p$d tot testează apele cu prostii aruncate de câte un pleșoianu, o vulguța, un ciordache sau alți bivoli la fel care tot aruncă prostii de felul acesta sperând ca la un moment dat Dl Președinte să nu mai fie atât de popular. Sincer să fiu, având în vedere ce prostii debitează mizerabilii puși de p$d în fruntea țării, Dl Iohannis nu prea are cum să piardă mandatul următor. p$d e cel mai bun la a-i face campanie Dlui Președinte Iohannis.
    • +9 (15 voturi)    
      psd este pierdut (Vineri, 18 mai 2018, 18:29)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de cand a inceput sa-si puna analfabetii in fruntea guvernului!

      Hotii i-a avut din totdeauna!

      Ce pretentii sa ai ...cand pana si postacii lor sunt vai mama lor!

      Hai sa vedem care se simte cu musca pe ...frunte?!
  • +18 (26 voturi)    
    c-asa-i in tenis (Vineri, 18 mai 2018, 16:05)

    loveparade [utilizator]

    unii stau la masa, unii servesc la masa...
  • +22 (28 voturi)    
    bolnav (Vineri, 18 mai 2018, 16:22)

    traiang [utilizator]

    Este cazul tipic al bolnavului de putere (in sens medical)Personal credeam ca acest tip de om este numai o gaselnita medicala dar uite ca exista in carne si oase Cu astfel de personaje nu ai ce discuta ,sunt toxice pur si simplu si nu ai liniste decat numai daca dispar din viata politica Poti sa discuti aberatiile lui dimineata la pranz si seara si mereu ?
    • +3 (9 voturi)    
      dranea e (Vineri, 18 mai 2018, 18:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      paranoic. Dupa limbaj si actiuni, nu i se poate pune alt diagnostic.
  • -10 (20 voturi)    
    si (Vineri, 18 mai 2018, 16:23)

    andrei1232000 [utilizator]

    pentru ca Orban este un umil servitor al PSD, in intelegere cu Tari si cu Daddy, a scos treaba cu plingerea impotriva catastrofei de la Palatul Victoria. In prostia ei habar n-are in ce se baga. Caci dl Orban Ludovicus a fost cantaretul de la masa lui Tariceanu in cei 4 ani de guvernare, fara sa faca nimic (bun). Si probabil ca e tinut la PNL de colaboratorii PSD din partid. PNL e pe faras. Probabil ca unii vor migra spre USR su Ciolos. Si probabil Presedintele nu va musca momeala. Sa vedem sentinta cu angajatii fictivi din Teleorman.
  • +4 (6 voturi)    
    n-aveti rosii!? n-aveti oua!? (Vineri, 18 mai 2018, 16:40)

    ...!?! [utilizator]

    clocite....
  • +7 (13 voturi)    
    of (Vineri, 18 mai 2018, 16:45)

    Adrian2017 [utilizator]

    mi-a dat o lacrima cand am citit: "Nu asta este miza noastră acum, totuşi mai important decât Klaus Iohannis, chiar dacă el nu crede, este România, stabilitatea acesteia,....."
    [sarcasm]

    ...cred ca daca inlocuiesc cuvantul "stabilitatea" cu "banii" este mai corect.
  • +1 (11 voturi)    
    cum naiba sa stai la masa cu un 'stat'? (Vineri, 18 mai 2018, 16:46)

    Coco Whistle [utilizator]

    sau e mai bine sa stai la masa din pozitia aplecat cu 'grab them by the pussy'? provincia Kosovo e doar ceea ce stim cu totii.seful statului are atributiuni si raspunde ptr fapte...daca a facut ceva ce contravine legislatiei va rugam sa suspendati sau macar asa o declarative in parlament...
  • +8 (14 voturi)    
    este de neinteles (Vineri, 18 mai 2018, 17:16)

    Dizidentul [utilizator]

    imaginati-va Dragnea care vrea sa conduca totul iese in fata poporului si comenteaza:Johannis a stat la masa cu o tara(Cosovo) si nu stim ce a vorbit si a comentat,total gresit vatafule de Teleorman,a stat la masa cu toata Europa (27de state) dar penru tine nu este de inteles pentru ca voi nu aveti parteneri de convorbire in Europa nu sinteti primiti de nimeni. Nu a existat si cred ca in viitor nu are sa fie o tara in Europa in care guvernul care conduce tara respectiva(Romania) este atit de dispretuit de comunitatea europeana.
    • -5 (15 voturi)    
      Spania nu a participat. Ei nu suporta separatii (Vineri, 18 mai 2018, 18:43)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      ca Iohannis.

      Maine poimaine o sal vedem cu flutura steagul "secuilor"
  • +10 (18 voturi)    
    sa fii mai catolic decat papa? (Vineri, 18 mai 2018, 17:17)

    clencix [utilizator]

    La masa aia a stat chiar Serbia, România a stat la masa aia asa cum Serbia, care nu recunoaște Kosovo, pe care o considera parte a ei, a stat tot la aceeași masa cu reprezentanții Kosovo. România trebuia sa fie mai exigenta decât Serbia, care este direct interesata? Dragnea judeca numai cu partea din fata a mintii, nu vede amănuntele relevante și se baga unde habar nu are.
  • +3 (11 voturi)    
    OH . (Vineri, 18 mai 2018, 17:26)

    letsoc [utilizator]

    Asa s-a ridicat si Ceausescu , tot oltean , tot cu ajutorul prostilor ( lingai ) din jurul lui pe care o sa-i beleasca cand va avea el toata puterea . Nu va mai agitati voi cei putini cu cugetul curat , nu aveti ce face . Poporul roman iubeste comunismul . Cu stima , NC .
  • +11 (17 voturi)    
    pentru Dragnea (Vineri, 18 mai 2018, 17:29)

    Dizidentul [utilizator]

    poti ameninta ,poti da stiri false ,poti sa pui toti sfinti din Teleorman in functii, poti sa iesi in fata presei si la TV rogojina sa plingi ca esti o victima a statului paralel si al lui Johannis,dar un lucru nu poti ca Europa si poporul Roman sa te aprecieze si sa respecte o persoana abjecta si fara scrupule,(20 de ani in functii publice ) nu ai facut pentru Romania nici 10% cit ai facut pentru buzunarul tau si al familiei.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu te mai aprinde asa... (Sâmbătă, 19 mai 2018, 7:07)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Cand vorbeste la tv Dragnea nu se adreseaza oamenilor care scriu pe HN, ci miilor de morometi din judetele tarii care i-au ales pe comunistii lui. Dar pun pariu ca nici cei mai infocati votanti n-au anticipat ca Dragnea o va da in bara atat de caraghios si straniu cu numirile lui in guvern si frica lui patologica de concurenta altor barbati adevarati din partid sau din afara. Delirul lui de grandoare este invers proportional cu originea lui modesta de militian din Gratia.
  • -13 (23 voturi)    
    Iohannis este sustinatorul separatistilor. (Vineri, 18 mai 2018, 17:43)

    adrianhn [utilizator]

    De aceea se duce la reuniuni cu ei...

    Nu ar fi prima data cand un german vinde o parte din tara altora... din pacate unii inca mai cred ca acest presedinte inutil a facut ceva pentru Romania... are cel mai mare salariu dintre toti bugetarii. Administratia prezidentiala are buget de peste 12 milioane de euro si el se duce tot timpul in vacanta si de Schengen il auzi doar la alegeri ... cel mai inutil presedinte.
  • -10 (22 voturi)    
    Pe bune? (Vineri, 18 mai 2018, 17:49)

    cititoare [utilizator]

    Dacă se așeza Viorica Dancila la masa asta, cu reprezentanții Kosovo, pun pariu ca săreau activiștii pe ea în secunda 2. Asa... ca a facut-o Iohannis se trece totul cu vederea. Hai sictir.
    • +4 (10 voturi)    
      Veorica e buna la circ, decat (Sâmbătă, 19 mai 2018, 0:32)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Cu banana in manutza, sau pe plaja, la o make a photo cu maimutza!!!
  • -10 (18 voturi)    
    Corect era sa nu participe Johannis (Vineri, 18 mai 2018, 19:05)

    KTerinca [utilizator]

    Cum a facut Mariano Rajoy, deoarece Spania nu a recunoscut Kosovo si nu dorea sa fie la aceeasi masa cu acestia.
    Daca avea ceva verticalitate, Johanis ar fi facut la fel.
    Se dovedeste inca o data ca e un Presedinte slab.
    Nu-l mai votez pe Johannis si-mi pare rau ca am facut-o data trecuta.
    Da' nu-l puteam vota nici pe Ponta.
    Poate va veni o alternativa mai buna de data asta la alegerile prezidentiale.
    • +7 (11 voturi)    
      ... " verticalitate " ..? (Vineri, 18 mai 2018, 19:28)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      ... ce spui tu streine ???
    • +4 (14 voturi)    
      troli lui dragnea (Vineri, 18 mai 2018, 20:25)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      sint foarte activi comentarii multe,aveti cunostinta pentru ce a fost Johannis la Sofia? EU a organizat conferinta pentru a discuta posibilitatile ca EU sa primeasca noi state in comunitate, este mai usor sa improscam cu noroi decit sa gindim mai ales daca si primim ceva pentru birfa pe care o facem, a-ti fost la scoala sau sinteti prieteni cu Plesoianu steaua partidului?
      • +1 (1 vot)    
        M-ati (sic !) convins de ''dicstinctia'' Dvs. (Sâmbătă, 19 mai 2018, 13:09)

        KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

        ..... "a-ti fost la scoala''.
        Eu am fost, Dvs. mai putin.
        • +1 (1 vot)    
          La susținătorii lui Vasilica&Pablito deTeleorman (Sâmbătă, 19 mai 2018, 14:31)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

          Trebe casă te iesprimi corexpunzător, pentru ca ei să poată să perceapă iRealitatea TV care le ânconjoară meandrele circunvolute ale creierilor - acum tre să reconoaștem că ieste curate și aplatizate, ca să permită puținelor concepte vehicolate dă dom Zdragnea să ajungă la sumprafața cerebroasă (sau tenebroasă) a creierelor - atât cât sunt iele dă mici.
  • +4 (12 voturi)    
    Dracna s-a adresat Prostilor (Sâmbătă, 19 mai 2018, 0:06)

    Dalinar [utilizator]

    Fraieri sa fiti daca voi credeti ce spune aceasta rapciuga penala de Tele Orman.
  • +1 (7 voturi)    
    Citim în presă, dar Habar nu avem. (Sâmbătă, 19 mai 2018, 1:47)

    Isobar [utilizator]

    "Doar citim în presă şi vedem tot felul de analize făcute de tot felul de analişti. Nici nu ştim, s-a consultat cu cineva, a luat vreo decizie acolo, a propus ceva, a promis ceva în numele României? Habar nu avem”, a acuzat liderul PSD."
    Intrebare :Dece mai citeste si cui foloseste ?
  • +1 (5 voturi)    
    alo (Sâmbătă, 19 mai 2018, 11:59)

    andrei1245 [utilizator]

    statule paralel il mai lasi mult in libertate pe infractorul asta?
  • -1 (1 vot)    
    hai sa zicem pe tiganeste (Sâmbătă, 19 mai 2018, 19:18)

    iodixit [utilizator]

    sa moara cine stiu eu de la psd, daca partidul asta de kk mai vrea sa suspende un presedinte, indiferent de la ce partid provine, sau il sustine!
    psd-ului ii trebuie trei rinduri de alegeri ca sa cumuleze numarul de votanti cu care cistiga un presedinte. prostul ala de iliescu nici macar o constitutie calumea nu a fost in stare sa supervizeze.
  • -1 (1 vot)    
    belmustata (Sâmbătă, 19 mai 2018, 23:48)

    victorila [utilizator]

    Bre belmustata, ai facut schimbare de "sens" din condamnat si multiplu urmarit penal, in judecator? Cu cine te-ai consultat? Vezi ca ti se pregateste debarcarea, oamenii tai si tara, dar si palestinienii s-au saturat de poantele slabe pe care le lansezi! Iti doresc cel putin 25 de ani de inchisoare, cu confiscarea averii si sa ramai fara drepturi pana la moarte!