Dragnea: Sunt mulți oameni de afaceri care vor să plece din România de frică pentru că pot fi acuzați oricând de evaziune. Legislația va fi modificată

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 13:15 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: PSD
Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, miercuri, că legislaţia privind evaziunea fiscale va fi modificată în scurt timp, el susţinând că legea actuală este ”proastă” și că sunt mulţi oameni de afaceri care vor să plece din România de frică.

”Noi am început un proces de schimbare de atitudine a funcţionarilor publici, a instituţiilor statului faţă de mediul de afaceri, un proces care s-a construit în mulţi ani de zile şi este vorba de o mentalitate în ceea ce priveşte abordarea faţă de firmele private în mod special. Şi vorbesc de toate instituţiile de control - ANAF, alte instituţii care controlează, parchete şi aşa mai departe. Abordarea noastră este cu totul şi cu totul alta, obiectivele unei guvernări nu pot fi de a băga în puşcărie oameni de afaceri, de a închide societăţi comerciale, ci dimpotrivă, de a preveni, de a sprijini şi împreună să se construiască un sistem administrativ şi birocratic care să fie stimulativ”, a declarat Liviu Dragnea, citat de news.ro.

Liderul PSD a menţionat că, în acelaşi timp, vor continua acţiunile de combatere a contrabandei şi a evaziunii fiscale.

”Dar aici vreau să fac o paranteză şi o să mai spun câteva lucruri care sigur că o să genereze astăzi şi mâine şi zilele următoare nişte critici de la anumite unităţi militare. Eu cred că legislaţia în ceea ce priveşte evaziunea fiscală din România este proastă şi creează posibilitatea pentru orice instituţie de control să-l poată acuza pe orice om de afaceri din România de evaziune fiscală. Este atât de complicată, atât de periculos gândită şi redactată, încât orice om de afaceri din România, în această secundă, poate fi acuzat de evaziune fiscală. Şi atunci, rog în mod special Ministerul de Finanţe şi ANAF şi MJ, împreună cu colegii din Parlament, împreună şi cu alte instituţii, într-o perioadă relativ scurtă să venim cu nişte propuneri serioase de schimbare a acestei legislaţii, pentru ca oamenii de afaceri din România să ştie un lucru foarte simplu: că dacă sunt cinstiţi nu au nicio problemă, iar dacă sunt necinstiţi pot avea o problemă, dar să nu mai fie în situaţia în care n-au de unde să ştie dacă nu cumva cineva a doua zi vine şi-l acuză de evaziune fiscală, el fiind convins că nu este în această situaţie”, a declarat Liviu Dragnea.

El a susţinut că ”sunt mulţi oameni de afaceri români care au început să caute să-şi vândă afacerile din România pentru că vor să plece de aici de frică”.



















1759 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    mai multe statistici... (Miercuri, 16 mai 2018, 13:24)

    _eu_ [utilizator]

    ...spun ca oamenii de afaceri nu vin in romania din cauza coruptiei, instabilitatii legislative, proastei infrastructuri, lipsei fortei de munca (slabei calificari a celei existente)! Aceleasi statistici spun ca actualii oameni de afaceri, romani sau nu, s-au saturat de toate cele anterior enumerate, Mesiul de afaceri e sufocat!

    De asta n-a auzit inculpatul dragnea?
    • +6 (8 voturi)    
      Oamenii de afaceri cu ferme de porci? (Miercuri, 16 mai 2018, 14:07)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      Oamenii de afaceri cu ferme de porci, catre cumpara bmw de 100k euro?


      Cumva acestia vor sa plece din Romania?
  • +6 (8 voturi)    
    oameni de afaceri de speta lui (Miercuri, 16 mai 2018, 13:27)

    qwerasdf [utilizator]

    adamescu, popovici, necolaiciuc, mazare, elan schwarzerberg and co...?

    dracnea, oamenii despre care vorbesti sunt doar niste hoti!

    oare de ce soros evita sa investeasca pe aici, tot din acelasi motiv?
    • 0 (2 voturi)    
      dupa (Miercuri, 16 mai 2018, 19:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      "Innoiri" legislative ale lui ciordache, dragnea vine cu "inventii" fiscale marca valcov? Romania tara hotilor, asta va ajunge. Vom fi un stat in care adevarul si cinstea vor sta la puscarie, iar coana justitie va alerga bezmetica prin tara, cu capul spart.
      • +1 (1 vot)    
        Din ciclul.... (Miercuri, 16 mai 2018, 23:58)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ....sau, mă rog, circul... este mulți și-i știu pă toți....Am primit mesaje de la oameni și vor să facem un meting tradițional famelist, da nu-l mai facem că nu e legea referendumului, care domnu Johanis e rău și n-o prea mulge... pardon, n-o promulgă...
  • +6 (10 voturi)    
    Daca sunt corecti... o acuzatie se poate combate! (Miercuri, 16 mai 2018, 13:36)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca ar fi dupa tine... orice om care are o frica trebuie sa schimbam legea care-l sperie?

    Proxenetii se simt cam stanjeniti din cauza victimelor... cum facem?

    fmm de infractor penal!
    • +1 (1 vot)    
      Corect se spune.... (Miercuri, 16 mai 2018, 23:59)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      ... orice om care ÎI este frică... a zis duamna Veorica așa....
  • +4 (6 voturi)    
    "multi" (Miercuri, 16 mai 2018, 13:38)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Deci... 3? Un membru al partidului, unul care a primit mita toata viata de la alti membri si un rus?

    Gasesti cel putin 1000x mai multi care vor sa plece din cauza coruptiei si lipsei de stabilitate interna cauzate de tine si de cei din jurul tau.
  • +3 (7 voturi)    
    o mega vrajeala (Miercuri, 16 mai 2018, 13:39)

    coloneze [utilizator]

    dosarele de evaziune fiscala sunt f putine. si sa nu uitam parca Dragnea trimitea sageti cu ANAF in varf catre HOTNEWS, REALITATEA TV si RISE PROJECT
  • +6 (8 voturi)    
    Daca nu ar fi (Miercuri, 16 mai 2018, 13:42)

    achvp [utilizator]

    doar niste declaratii sforaitoare si populiste, care vor ramane doar vorbe in vant, asa cum ne-am obisnuit, tare as vrea sa vad si minunea asta transpusa in legislatie si aplicata efectiv.
    Dar avand experienta legii prevenirii, care fata de ceea ce fusese mult trambitat, a ajuns in final un mare fas, ma indoiesc sincer ca voi mai apuca vremea cand se va intampla in Romanica asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      pana incep concediile de vara nu e timp (Miercuri, 16 mai 2018, 17:05)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      Dar pana la vacanta de iarna, se face.
  • +5 (7 voturi)    
    oameni de afaceri (Miercuri, 16 mai 2018, 13:47)

    ras-putin [utilizator]

    da, stim. unii au si plecat deja, prin madagascar, costa rica, brazilia.
  • +5 (7 voturi)    
    voi ati facut legile (Miercuri, 16 mai 2018, 13:51)

    programatoru [utilizator]

    deci faceti legi proaste .. si nu ma refer la voi PSD ci la toti de la revolutie incoace, adica mai mult PSD
  • +3 (7 voturi)    
    asa e, hotiilor le e frica (Miercuri, 16 mai 2018, 13:55)

    iodixit [utilizator]

    si vor sa plece. tu ce ai de gind?

    vor sa plece si cei care s-au saturat de schimbarile legislative si lipsa de investitii, in special in infrastructura. canci sosele, canci cai ferate.
  • +1 (3 voturi)    
    Ai vazut, Livache daca nu i-ai introdus o cartela (Miercuri, 16 mai 2018, 14:02)

    Susufler0 [utilizator]

    si cu subiectul "Suspendare Iohannis" trebuie sa te tii acum de curul ei sa nu faca vreo prostie, sa nu declare vreo minune !

    Ps. Dar voi acolo in Kiseleff ce IT-isti aveti ?
  • +2 (4 voturi)    
    Asa, Livache, te pregatesti s-o "rezolvi"si p-asta (Miercuri, 16 mai 2018, 14:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu e suficient ca Romania sa devina paradisul hotilor relaxati, mai trebuie sa devina si paradisul evazionistilor linistiti !

    PS. Eu iti propun sa nu te mai complici si sa-ti pui slugile sa legifereze in clar ca oamenii cinstiti sunt pasibili de savarsirea infractiunii "de a fi cinstit", care se pedepseste "conform legii" !

    PPS. CCR va avea intr-adevar o misiune grea, aceea de a stabili "ce inseamna sa fii cinstit" potrivit legii !
    • +1 (1 vot)    
      curat paradis (Miercuri, 16 mai 2018, 17:03)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ai observat exprimarea?
      "...iar dacă sunt necinstiţi pot avea o problemă" - adica, S-AR PUTEA SA AIBA O PROBLEMA, dar nu intotdeauna.
      Depinde ce culoare la chiloti poarta necinstitul: daca e rosu, e in ordine, a aparat de deochi, nu-l calca inspectia, nu e evazionist.
      In curand toti oamenii de casa ai politicienilor si securistilor (cei mai mari ticalosi pe care tara a putut sa-i fete), ai armatei puturoase vor primi un marcaj pe fata, 3 trandafiri rosii, si nimeni nu ii va opri in trafic, chiar daca calca pe cineva, nimeni nu le va controla contractele comerciale, angajarile, registrele, incasarile si ridicarile din banca, valizele la aeroport, tirurile in vama si vapoarele care vor ancora doldora de marfuri de contrabanda etc.
      O, adevarat paradis! Si stai sa vezi cand o incepe traficul intens de arme, de droguri si de carne vie!
      • +1 (1 vot)    
        Infractorul din el il impiedica sa accepte ideea (Joi, 17 mai 2018, 1:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui revo

        ca penalii trebuie intotdeauna "sa aiba o prolema", adica sa fie pedepsiti !

        PS. Gandire si exprimare de penal, cu alte cuvinte !
  • +3 (5 voturi)    
    a (Miercuri, 16 mai 2018, 14:26)

    adrian67 [utilizator]

    Asa e dom'le. S-a discutat si la ONU, e unu' Mazare, una Udrea, mai e unul Guita, toti oameni de afaceri care au fugit din Romania din cauza ca-i fugareau aia de la ANAF cu taxele.
  • +2 (4 voturi)    
    Numai bazaconii spune asta! (Miercuri, 16 mai 2018, 16:16)

    trem [utilizator]

    Penalul a mers cu infractiunea prea departe si acum singura solutie sunt petardele - le arunca in sperantza ca va distrage atentia de la mizeriile pe care le face.

    Cat de prost trebuie sa fii sa votezi si sa sustii un asemenea individ???? Cat de jos trebuie sa fii ca tzara sa accepti sa te conduca prin interpusi unul ca Dragnea?...foarte, foarte jos.
  • +1 (3 voturi)    
    i-auzi, Iohannis! (Miercuri, 16 mai 2018, 16:54)

    revo [utilizator]

    Iti place, carnatule? Spune drept, ai visat macar la acest nou fel de politica? Pas cu pas, statul mafiot pune stapanire pe toata legislatia, pe toata viata economica, sociala, financiara iar TU, tu urmaresti cu atentie! Si cu satisfactie, bineinteles. Este chiar mai mult decat ai visat si ai sperat: s-a pus punct, ati luat-o de la capat si faceti toti un alt fel de politica, ati instaurat un sistem nemaivazut, unic in sistemul solar.: ORANDUIREA MAFIOTA!
    Cred ca esti fericit.
    MAFIA trebuie sa-ti recunoasca meritele si sa-ti ridice o statuie de aur, in P-ta Libertatii - doar TU, SINGUR, ai aruncat in aer toata increderea electoratului, l-ai demobilizat, te-ai amestecat in opozitie si ai reusit nemaivazutul si nemaintalnitul - scoaterea in afara legii a infractiunii de evaziune fiscala! In curand, se va interzice chiar si cuvantul evaziune. Daca il va pronunta cineva, va fi pus la zid, amendat si aruncat in inchisoare, poate chiar executat!
  • +2 (2 voturi)    
    coruptia nu exista in Romania (Miercuri, 16 mai 2018, 18:10)

    yellowdog [utilizator]

    in viziunea acesti nulitati
  • +1 (1 vot)    
    Mai bine ... (Miercuri, 16 mai 2018, 18:11)

    bfc [utilizator]

    Mai bine plcati voi si lasati romanii cinstiti sa fie mandrii ca sunt romani.

    Eu sunt antreprenor si nu vreau sa plec; diferenta este ca ma constrangeti voi, politicienii, sa imi iau familia si sa imi mut afacerea in alta tara.

    Daca plecati voi, eu voi ramane si voi aduce banii in tara in continuare, daca nu, pot sa contribui la economia altei tari. Dar as dori sa raman in tara pentru ca imi place Romania si exista viitor pentru ea, chair daca munca va fi grea nu este imposibil si eu zic ca meritam sa evoluam.