Aleșii locali au liber la funcţii și activități în sectorul privat / Conflictul de interese și incompatibilitățile se prescriu în 3 ani - proiectul lui Cătălin Rădulescu, adoptat de deputați; merge la promulgare

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 12:22 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu
Foto: Agerpres
Camera Deputaților a adoptat miercuri un proiect de lege inițiat de deputatul PSD Cătălin Rădulescu și semnat de peste o sută de parlamentari PSD care prevede că faptele săvârşite de persoanele aflate în exercitarea demnităţilor publice sau funcţiilor publice ce determină existenţa conflictului de interese sau a stării de incompatibilitate se prescriu în termen de 3 ani de la data săvârşirii lor. De asemenea, inițiativa permite aleșilor locali să desfășoare activități în sectorul privat în domenii care nu au legătura cu atribuțiile de aleși locali.  

Proiectul a primit 196 voturi "pentru", 59 "împotrivă" și 4 abțineri.

Rădulescu a luat cuvântul după vot pentru a mulțumi celor care au susținut proiectul. 

Ce prevede proiectul:

"Starea de incompatibilitate durează până la data încetării de drept a mandatului în care alesul local a exercitat o funcţie sau o calitate incompatibilă cu acesta sau până la data la care a încetat funcţia sau calitatea care a determinat starea de incompatibilitate."

"Faptele săvârșite de persoanele aflate în exercitarea demnităților publice sau funcțiilor publice ce determină existența conflictului de interese sau a stării de incompatibilitate se prescriu în termen de 3 ani de la data săvârșirii lor, în conformitate cu art. 2517 din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil."

Deputatul PSD Eugen Nicolicea, președintele Comisiei juridice, a explicat în plen că prin această modificare "s-a făcut egalitate" între aleșii locali și prefecți în ceea ce privește posibilitatea de a desfășura activități în sfera privată.

Concret:
 
Alineatul (3) al art. 87 se modifică și va avea următorul cuprins:

"Primarii și viceprimarii, primarul general și viceprimarii municipiului București pot exercita funcții sau activități în domeniul didactic, al cercetării științifice și al creației literar artistice. Primarii și viceprimarii, primarul general și viceprimarii municiăiului București pot exercita funcții în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă cu atribuțiile exercitate ca primari sau viceprimari, primar general sau viceprimari ai municipiului București, potrivit legii."

Proiectul a fost susținut de deputatul liberal Florin Roman în plen, însă liderul de grup Raluca Turcan a anunțat că liberalii au votat împotrivă.

Camera Deputaților este decizională, urmând ca proiectul să meargă la promulgare la președinte.

De menționat că la Camera Deputaților există un alt proiect legislativ, de modificare a Legii ANI, unde s-a votat de asemenea că faptele săvârşite de persoanele aflate în exercitarea demnităţilor publice sau funcţiilor publice ce determină existenţa conflictului de interese sau a stării de incompatibilitate se prescriu în termen de 3 ani.

Proiectul așteaptă un vot în plen, apoi va merge la Senat, care este for decizional.


Citeste mai multe despre   


















2097 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 mai 2018, 12:27)

    SoulSearcher [utilizator]

    uraaaa.... yupiiiiii....

    traiasca partidul, de acu esti si bugetar de lux cu 12.000 lei salar si 10.000 lei pensie...

    si te poti angaja si la privat, ca oricum prezenta e facultativa la jobul ala de stat

    si poti sa faci si 10.000 euro lunar, ca primar, si ca programator IT.. in acelasi timp :D
  • +13 (13 voturi)    
    As fi vrut niste exemple de domenii de activitate (Miercuri, 16 mai 2018, 12:51)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    permise primarilor, adica din acelea care nu au legatura cu administratia locala... Recunosc ca n-am nicio idee de firma care sa nu poata face afaceri cu Primaria...

    Iar daca se ocupa si de firma/activitatea proprie din mediul privat, la Primarie cand mai munceste ?!
  • +15 (15 voturi)    
    Ramai cu bine Romania! (Miercuri, 16 mai 2018, 12:59)

    trem [utilizator]

    Acum ca se deschid usile larg catre furt, cred ca a venit timpul sa ii lasam pe cei ce doresc si voteaza hotzi in functii de conducere sa traiasca cu ei, sa cotizeze pentru ei, sa fie sclavii lor, sa se uite la ei cum merg in Vest la medic, sa fie admirativi la vilele si masinile lor pentru care nu pot justifica banii caci (sic!) sunt pe numele rudelor...intr-un cuvant sa traiasca intr-o tzara de rahat.

    Ceilaltzi cred ca e momentul sa plecam cat mai avem timp spre o tzara cat de cat normala. Nici acolo nu stau cainii cu colacii in coada, dar nici hotzul nu se numeste om cinstit ca acasa.
    • -2 (6 voturi)    
      Puteai vota (Miercuri, 16 mai 2018, 14:03)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui trem

      ...dar ai stat acasa, ti-ai zis ca esti prea bun pentru tara asta, ca oricum o sa pleci.
      ...puteai sa militezi, macar printre parinti si prieteni, pentru convingerile tale poltiice, dar ti-ai zis ca n-ai tu timp de asa ceva.
      ...puteai sa mergi la vot, dar ti-ai zis ca tu si cu "ceilalti" sunteti prea putini, ca oricum nu conteaza

      Asa a am ajuns astazi unde am ajuns. Si se poate si mai rau! de ce nu? daca tot ne facem valizele si plecam...
      • +4 (4 voturi)    
        pai.... (Miercuri, 16 mai 2018, 14:47)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

        unii dintre cei ce au aceeasi problema cu trem au votat. Si au si militat. Si se pare ca degeaba.

        Si acu ce sa facem? Sa speram ca la viitoarele alegeri se vor trezi mai multi? Poate o facem si pe asta. Dar doar o data. La primele alegeri pe care PSD le mai cistiga, am plecat. Bagajele-s deja facute.
      • +2 (2 voturi)    
        crestinule habar nu ai (Miercuri, 16 mai 2018, 15:59)

        trem [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

        ca am votat tot timpul...si la ce bun? Am revenit de cateva ori in Romania cu gand de a ramane...si la ce bun? Am iesit in strada, dar suntem din ce in ce mai putini....ai si alte propuneri???


        Habar nu ai, dar vorbesti tu de mine si arunci sfaturi fara a sti.
        • +1 (3 voturi)    
          si statuia? (Miercuri, 16 mai 2018, 19:05)

          buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui trem

          imi pare rau ca nu vi s-a ridicat statuie. se putea, pentru ca ati luptat cu adevarat pentru crezul vostru. nu-i nimic daca ati renuntat, ca v-ati predat, va intelegem. bravo!
  • +6 (6 voturi)    
    Doctorul mitraliera competent doar la malpraxis (Miercuri, 16 mai 2018, 13:18)

    Plagarus [utilizator]

    Multe rebuturi pofesionale,traitori din politica si aia de doi lei tramvai.
  • +5 (5 voturi)    
    cu asemenea scursuri umane (Miercuri, 16 mai 2018, 13:20)

    ...!? [utilizator]

    prin parlament si cireada care ii voteaza romania devine un stat nefecventabil.
  • +7 (7 voturi)    
    Incet-incet se definitiveaza Planeta maimutelor (Miercuri, 16 mai 2018, 13:41)

    Susufler0 [utilizator]

    gandita de Dragnea pt a inlocui tara care in prezent este memb al UE si membru NATO !

    Acum se lucreaza la acapararea activitatilor economice locale de catre "maimutele - baron" si subspecia lor "maimutele- baronaş" !

    O vor putea face oricum, pt ca in paralel cu acapararea economiei se face acapararea justitiei, menita ai salva pe hoti si pe talhari !

    PS. "Viitor de aur tara noastra are..."
  • +2 (2 voturi)    
    "Faptele săvârșite" se prescriu dupa 3 ani. DE CE? (Miercuri, 16 mai 2018, 14:30)

    grunespferd [utilizator]

    Care este argumentul pentru o lege mai dreapta, care sa ajute binele public? Nu pricep? Nu se sprijina prin legea asta hotia guvernantilor si a demnitarilor? Nu ar trebui, din contra, marita perioada la care sa se prescrie faptele si nu cumva nu ar trebui chiar DELOC prescrise, tocmai pentru a arata celor care detin VREMELNIC puterea, ca au aceasta putere pentru un singur scop- Binele Public, si NU inavutirea personala?

    Care este logica din spatele acestei legi? Pentru ca de la mine se vede doar un borfas care vrea sa scape de puscarie si pentru asta e in stare, alaturi de tovarasii de mafie si de partid, sa fure si sa insele statul si pe noi, cetatenii romani, si sa se dea drept cetatean onorabil, propunand, cu tupeu, o lege pentru corupti!
  • +2 (2 voturi)    
    sigur (Miercuri, 16 mai 2018, 14:53)

    loveparade [utilizator]

    firea isi va deschide cabinet de chiromantie/feng shui/indreptare spirituala(are vreuna legatura cu activitatea duamnei?) si, as if by magic, in 3-4 luni toti constructorii/transportatorii/furnizorii de utilitati din Bucuresti vor avea la cheltuieli "consultanta chiromantie"
  • +2 (2 voturi)    
    manual de buna guvernare corupta (Miercuri, 16 mai 2018, 15:21)

    loveparade [utilizator]

    daddy ii retrage sprijinul politic lui tampitzel;
    daddy ii da lui tampitzel tema pt acasa (gata scrisa);
    tampitzel iese cu ea in fata;
    tampitzel cu ceilalti imbeciluti din Parlament, care s-au dezis de tampitzel, trec legile;
    tampitzel happy;
    daddy happy;
    famiglia traditionala happy, si cu dansa-n transa si cu inima in rai!