PSD renunță temporar la ”marele miting” pentru familia tradițională 

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 13 mai 2018, 16:21 Actualitate | Politic


Florin Iordache
Foto: Hotnews
PSD renunță, deocamdată, la ”marele miting” pentru susținerea familiei tradiționale. Decizia a fost motivată prin gestul președintelui Klaus Iohannis de a refuza promulgarea legii referendumului și de a ataca actul normativ la Curtea Constituțională.

Lideri ai PSD au confirmat pentru Digi 24 că mitingul nu va mai avea loc, cel puțin nu în perioada următoare. ”Pentru a avea referendum în luna iunie, trebuia ca legea referendumului să fie promulgată. (Reporter: În aceste condiţii, mitingul PSD va mai avea loc?) Păi, eu cred că nu. Ne doream să fie în acea perioadă de 30 de zile cât dura până la organizarea referendumului, dacă noi nu avem o lege, despre ce discutăm?”, a spus Florin Iordache, deputat PSD, potrivit sursei citate. 

Vicepreședintele PSD Paul Stănescu a susținut însă că partidul nu va renunța cu totul la acest demers. ”Ca referendum, chiar dacă nu s-ar putea în luna iunie, cum Partidul Social Democrat a luat decizia să facă referendumul pentru familie, sunt convins că dacă nu, îl vom face în toamnă. Nu renunţăm la acest lucru, asta e important”, a spus Stănescu. 

PSD a anunțat la începutul lunii aprilie ”un mare miting” pentru susținerea familiei tradiționale. Ulterior, declarațiile social-democraților au început să fie mai nuanțate, legând mitingul de organizarea referendumului pentru definirea familiei și, implicit, de promulgarea modificărilor la legea referendumului. 

Recent, președintele PSD, Liviu Dragnea, a refuzat să avanseze o dată pentru organizarea mitingului „foarte mare” pentru susținerea familiei tradiționale, pe care tot el l-a anunțat, argumentând și el că legea nu a fost încă promulgată.

Sâmbătă, Klaus Iohannis a anunțat însă că atacă legea la CCR, pentru că nu este mulțumit de forma în care a venit la promulgare.



















6612 vizualizari

  • +48 (56 voturi)    
    OK (Duminică, 13 mai 2018, 16:38)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci Klaus e de vina. In niciun caz faptul ca nu se afirma nimeni sa participie la sarada traditionala a lu' peshte... nu? Bun asa...

    Eu totusi cred ca si Soros are ceva vina si posibil multinationalele si bancile. Au un interes pe undeva zic eu.
    • +35 (43 voturi)    
      ... (Duminică, 13 mai 2018, 17:17)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ei,nu. Veneau macar adusi cu forta toti asistatii social din judetele rosii. Plus de la biserici. Se strangeau.
      • +10 (12 voturi)    
        Eu cred ca au renuntat romanii sa-i sustina! (Luni, 14 mai 2018, 8:41)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Toata lumea ii injura, in piete, in metrou, in supermarket-uri. Nici pe Ceausescu sau Traian Basescu cand a taiat salariile nu i-au injurat cum o fac cu privire la Dragnea si Tariceanu.
    • +16 (16 voturi)    
      Nici nu mi-aș (Duminică, 13 mai 2018, 17:24)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      fi închipuit vreodată că nemernicii din PSD-ALDE își asumă vreo vină... Probabil că și limba română pe care o practică toți începând cu doamna Dăncilă e în halul în care se vede tot din cauza președintelui Iohannis, a USR și a lui Dacian Cioloș... Adăugându-i ca având aceeași responsabilitate și pe Gabriel Liiceanu, Mircea Cărtărescu, Andrei Pleșu, Horia Roman Patapievici și pe ceilalți ca ei... Biată țară încăpută pe mâna unor derbedei fără rușine...
    • +15 (15 voturi)    
      A gasit PSD scuza perfecta (Duminică, 13 mai 2018, 18:27)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      "nu facem noi, pentru ca ala e de vina"

      Logica comunista.
    • +21 (21 voturi)    
      Familia traditionala Dragnea si Tariceanu (Duminică, 13 mai 2018, 21:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Dragnea - cu o amanta mai tanara decat fata lui, cu care a trait bine merci si cand era casatorit - si cu un harem pus apoi in functii si parlament ca sa nu-si plateasca din buzunarul propriu placerile ci din buzunarul tarii. Tariceanu, aflat acum la a sasea consoarta, cum ii imbatraneste nevasta, cum o schimba cu una mai tanara. Halal familie traditionala la berbecii astia doi. Asta vor sa ne impuna, asta vor sa promoveze cu mitingul lor ?????
    • +3 (3 voturi)    
      PSD trăiesc în altă lume. (Luni, 14 mai 2018, 12:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Stat paralel,familie tradițională susținută de nefamiliști.Dragnea este nefamilist conform definiției lor.Viorica Dăncilă are familie secretă,Olguța numai familistă nu este,Firea sa plimbat prin//familii//!Ce-i tradițional în PSD?
  • +41 (41 voturi)    
    Martienii iti multumesc, Mare Vataf...! (Duminică, 13 mai 2018, 16:40)

    scaraotchi [utilizator]

    In netarmurita ta intelepciunea ai luat decizia corecta si i-ai crutat pe saracii omuleti verzi de vizionarea unui spectacol grotesc...In multasteptatul spectacol, probabil ca Floricica Dansatoarea ar fi detinut rolul principal, alaturi de Codrin Cap de Suin, evident...
    • +9 (9 voturi)    
      aiurea, (Duminică, 13 mai 2018, 17:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      eu cred ca-i perioada aia traditionala, lunara si neplacuta pentru femei, in cazul Irinucai si atunci, tataie dragnea s-a gandit sa-si protejeze nubila.
      Sau l-o fi apucat pe tataie dragnea vreo criza de artrita pe la coate, pe la genunchi, intetite si de crivatul OLAF si nu-si mai fac efectul tamaieduitor buzele fierbinti ale subalternilor, infipte adanc intre fesele imparatesti?!
    • +12 (12 voturi)    
      Depinde (Duminică, 13 mai 2018, 18:55)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Cred ca au si Martienii piti si coca lor.
      Cred ca unii Martieni chiar asteptau un show demn de OTV sau RTV.

      Ceva imi spune ca fiecare specie din Univers are buruieni d-astea. Nu scapi nicaieri de asa ceva.
  • +42 (42 voturi)    
    chiar ma intrebam (Duminică, 13 mai 2018, 16:43)

    trandafil [utilizator]

    ce pretext vor scorni ca sa abandoneze bazaconia care le-ar fi dat o lovitura mortala.
    • +10 (10 voturi)    
      nu stiu daca ei , in nemarginita lor (Duminică, 13 mai 2018, 20:58)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      trufie, au cautat/gasit pretex.
      Eu cred ca au fost sfatuiti sa faca asta!! Subiectul acestui mitic este atat de meschin, atat de ipocrit, incat ... nu prea este sigur cum s-ar fi terminat
  • +16 (16 voturi)    
    marele FÂS (Duminică, 13 mai 2018, 17:08)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    tata a votat FSN-PDSR-PSD toata viata lui si nu a fost chip sa il convingem sa isi schimbe optiunea.

    eeeeh, de cand a aparut universalul Dracnea pe firmamentul PSD-ului in locul galaxiei Ponta, lucrurile s-au schimbat radical. La cate tiruri cu "carne", cohorte de sfinti si cartiere intregi de lacasuri sfinte a trimis tata in directia GIO Dracnea, nu mai era nevoie sa furgaseasca daddy cu 500 de lei o ferma de porci pentru ala micu' sau sa umple cutiile milei BOR sau gradina Papei de seminte.

    din moment ce tata a putut sa vada ca PSDracnea incearca doar sa isi scape pielea de puscarie, inseamna ca mai exista speranta pentru Romania.
  • +9 (9 voturi)    
    intotdeauna (Duminică, 13 mai 2018, 17:09)

    nahir [utilizator]

    pesedacii isi motiveaza deciziile ca o consecinta a vinei altora.
    In loc sa spuna franc in fata ca au constatat ca nu vor fi in stare sa stranga nici 10000 de oameni, ce sa mai vorbim de un milion, ei dau vina esecului mitingului pe actiunile lui Johannis.
    Pai bine mai dragneo, unde-i milionul ala de oameni pe care abia ii tii in frau sa nu navaleasca in Bucuresti? Langa Floricica Dansatoarea, lipiti de gardul de la Cotroceni?
    Mereu penibilii pesedaci in frunte cu maretul lider.
    Daca nu ar face si gafe politice internationale, aproape ca ai putea sa razi in hohote de pacaliciul din Gratia, copia nereusita a unui dictator, ceausescu.
  • +7 (9 voturi)    
    Popi (Duminică, 13 mai 2018, 17:29)

    Ramires [utilizator]

    Mai bine să se ocupe de autostrăzi.Binențeles că e infinit mai greu pt niște analfabeți.
  • +15 (15 voturi)    
    Abia astepta (Duminică, 13 mai 2018, 18:14)

    Adrian1 [utilizator]

    Abia astepta PSD un motiv sa evite sa se faca de maro.
    • +7 (7 voturi)    
      Manifestatie (Duminică, 13 mai 2018, 19:49)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Iti dai seama ce se intampla daca aducea PSD-ul un milion de pensionari sa tina bucurestenilor lectii de democratie. Ar fi strans jumatate din Bucuresti impotriva PSD-ului.
  • +10 (10 voturi)    
    N-am inteles de ce ne trebuie legea (Duminică, 13 mai 2018, 18:17)

    moka [utilizator]

    Referendumului pentru bazaconia asta?
  • +10 (10 voturi)    
    Si-au dat seama ca se faceau (Duminică, 13 mai 2018, 18:28)

    kokos [utilizator]

    de ras cu o participare de cacao
  • +14 (14 voturi)    
    vrajeala ieftina... (Duminică, 13 mai 2018, 19:45)

    liviu_ [utilizator]

    si-au dat seama ca nu ar aduce suficienti oameni si ca mitingul ar parea unul extrem de comunist...
    evident arunca vina pe altii... ce convenabil
    • +2 (4 voturi)    
      au ma au, citeam cu scirba.. (Luni, 14 mai 2018, 6:30)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      au realizat 'marile privatizari' si avem asistati care nu muncesc de 14 sau mai multi ani. tineri profesionisti se pensioneaza la 45 ani, primarii care nu-si mai gasesc slujbe dupe ce au devalizat bugetele vor pensii speciale si putem continua. se string o groaza fratie....problema e ca si ceilalti au inteles (pacat ca nu pina la capat), ca ne jucam cu viitorul copiilor iar la pensie(aia pe care poate nu o mai apucati), vai, or sa intre peste voi si nimeni nu o sa fie sa va apere....
  • +7 (7 voturi)    
    Au realizat tampenia! (Luni, 14 mai 2018, 4:59)

    calinsab [utilizator]

    Au realizat ca tocmai psd-lul sef si-a gasit o fetita tanara ... si nu prea era nimic din familia traditionala in asta ... era doar corupere...
    • +2 (2 voturi)    
      Ah, nu, complet gresit!!! (Luni, 14 mai 2018, 10:12)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Noua ne sare in ochi ca modelul de "familie traditionala" este complet contrazis de tariceanu cu cinci neveste sau de Daddy cu ibovnica ce ar putea sa ii fie nepoata.
      Insa electoratul pedesereului se ghideaza dupa lozinca "noi nu gandim!", pentru ei nu este nicio contradictie, ei nu vad nicio probelma ...
  • +3 (3 voturi)    
    Promisiuni (Luni, 14 mai 2018, 9:12)

    Casargoz [utilizator]

    E o tara minunata: tara explicatiilor
    Se promite un proiect de autostrada... Se deseneaza ...
    Se realizeaza zeci de emisiuni in care se granteaza numarul de kilometri... Si apoi se vine cu o explicatie...
    contestatii, coruptie, vremea rea, vremea buna, oamenii rai , lumea nebuna etc...
    Se promite un proiect de metrou, se vine cu un termen de inaugurare anul urmator oricarei discutii, si in fiecare an se aduce un set nou de explicatii: proiect greu, lipsa finantarii cauzata de oamenii rai, oamenii buni lipsiti de sansa... etc...
    Marele miting nu se incadreaza la sectiune infrastructura, se incadreaza la sectiunea mari promisiuni. Chiar daca in sine este o prostie, fascistoida, explicatiile se adreseaza aceluiasi segment de creduli care cred in explicatii: oamenii rai, contestatarii, tatarii, vizigotii, armatele lui gingiz han, otomanii, caldura, frigul, extraterestrii, DNA, ADN-ul national, marele licurici, micul licurici, licuriciul stins, licuriciu rosu, limbricul verde, papadia nebuna, ciuperca amantei, amanta ciupercii.

    Cred ca motivul real este unul singur, un anumit domn așteaptă ca femeia sa sa ajungă la vârsta majoratului.Iar un altul nu s-a hotarat inca daca ultima nevasta poate face fata caldurii de la un miting in luna mai sau trebuie sa o schimbe.
  • +5 (5 voturi)    
    Una din putinele dati in care conducerea PSD (Luni, 14 mai 2018, 9:17)

    Susufler0 [utilizator]

    a judecat cu capu', nu cu curu' !

    Te faci mult mai putin de rahat renuntand la ceva imposibil ("un mare miting de 1 milion de oameni care sa se vada de pe Marte"), decat daca incerci sa realizezi acel ceva imposibil !

    PS. Chiar mi-e ciuda ca PSD a renuntat la miting !
    • +2 (2 voturi)    
      nu cred ca renumta definitiv! (Luni, 14 mai 2018, 10:24)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ideea de baza nu era sa faca un miting mai mare decat protestele noastre, ci sa fie un TEST DE FIDELITATE!
      aceast idee de baza ramane in picioare, daddy vroia sa vada, concret, cate zeci / sute de mii de oamni poate sa mobilizeze fiecare lider de judet, iar cei care nu reusesc sa indeplineasca cotele, or sa fie zburati, si inlocuiti cu tovarasi mai de incredere!
      • +2 (2 voturi)    
        Pai sa ordone atunci 42 de mitinguri (Luni, 14 mai 2018, 16:51)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

        mai mititele (cat sa se vada mai de-aproape, asa, mai de pe luna) si cheltuiesc pesedistii mai putin !

        PS. Sa faca simulari si sa-i arda Dragnea in baza simularilor !! ;)))
  • -3 (7 voturi)    
    prt, prt, prt (Luni, 14 mai 2018, 10:31)

    vodatepes [utilizator]

    Penibil tot jocul asta politic intre PSD si Locatarul de la Cotroceni. Referndumul va avea loc pana la urma. Locatarul de la Cotroceni ar trebui sa se gandeasca ca la anu vor avea loc alegeri la presedentie si fiecare vot conteaza. Oricum politiceni romani isi bat joc de poporul roman. A mai fost un referendum cu numarul de 300 locatari in Casa Poporului si a ramas litera moarta. Acum au semnat 3 milioane de cetateni pentru modificarea Constitutie iar astia o tot amina. Cineva a spus o data " Atentie la marea linistita ascunde pericole mari", 3 milioane tac acum si asteapta. Nu au nevoie de miting dar nici de piedici inventate de locatarul de la Cotroceni. Nu uitati va veni si ziua votului. Va veni sa fiti siguri.
  • +3 (3 voturi)    
    ultimul referendum (Luni, 14 mai 2018, 11:05)

    Levellers [utilizator]

    a stabilit un lucru clar: 300 parlamentari !
  • +3 (3 voturi)    
    A ramas dragnaev... (Luni, 14 mai 2018, 11:38)

    R.Stoian [utilizator]

    fara "oo"?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mai face PSD mitingul urias ! (Luni, 14 mai 2018, 21:37)

    adrian88000 [utilizator]

    Si mint cand spun ca motivul este nepromulgarea legii referendumului. Acest refuz ar fi trebuit , dimpotriva, sa fie un motiv adevarat PENTRU miting. Adevaratul motiv este ca nu vor strange la mitingul URIAS mai mult de 10.000 de oameni adusi din toata tara cu autocarele. Au calculat gresit. Si-au imaginat ( " vrabia malai viseaza " ) ca o mare majoritate dintre cei 3.000.000 de semnatari ai cererii pentru referendum vor participa la miting. Au gresit. Pe semnatari nu ii intereseaza PSD ,nu sustin PSD. Semnatarii sustin morala crestina. Vorbesc in cunostinta de cauza. Am semnat pentru referendum dar sunt anti-PSD. Majoritatea semnatarilor sunt ca mine.