Liviu Dragnea, într-un interviu pentru AP: Lupta anticorupţie a mers prea departe în România, s-a trecut de la perioada în care niciun politician de la putere nu era cercetat la situaţia în care toţi politicienii sunt acuzaţi, urmăriţi, cercetaţi

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2018, 1:54 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: PSD

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a acordat joi un interviu agenţiei de presă The Associated Press. Descris de jurnaliştii americani drept "cel mai puternic politician din România", care a fost împiedicat să devină prim-ministru din cauza condamnării penale, Liviu Dragnea spune, în interviu, că lupta anticorupţie a mers prea departe în România şi s-a trecut de la perioada în care niciun politician de la putere nu era cercetat la situaţia în care toţi politicienii sunt acuzaţi, urmăriţi, cercetaţi, fiindu-le ruinate carierele din cauza proceselor, potrivit news.ro.

Preşedintele PSD susţine, în interviul pentru Associated Press, că lupta anticorupţie a mers prea departe şi că în România s-a trecut de la perioada în care niciunul din politicienii aflaţi la putere nu era cercetat la situaţia în care "cei care sunt în clasa politică sa fie toţi acuzaţi, urmăriţi, cercetaţi şi trimişi în judecată".

“A fost o perioadă de mulţi ani, când de obicei cine era la putere nu era investigat. S-a trecut în cealaltă extremă, ca cei care sunt în clasa politică sa fie toţi acuzaţi, urmăriţi, cercetaţi şi trimişi în judecată“, a declarat Dragnea.

AP menţionează că Dragnea a fost condamnat cu opt luni înainte de victoria partidului său în alegeri, deşi liderul PSD a negat acuzaţiile care i se aduc. Această condamnare l-a împiedicat să devină premier, în lipsa unei modificări legislative în acest sens, scrie AP.

Acuzat de DNA şi de deturnare de fonduri europene, dar şi de abuz în serviciu, Dragnea spune că va lupta "până la capăt" să-şi dovedească nevinovăţia.

În susţinerea afirmaţiilor sale privind activitatea DNA, Dragnea a menţionat cazul a doi magistraţi care au fost suspendaţi din funcţie după ce au fost acuzaţi că ar fi primit mită. În condiţiile în care patru ani mai târziu cei doi au fost declaraţi nevinovaţi, Dragnea se întreabă “cine le va înapoia cei patru ani pierduţi“.

The Associated Press aminteşte şi de protestele masive din România, cele mai mari de la căderea comunismului, declanşate de modificarea legislaţiei penale. Dragnea susţine că Uniunea Europeană a analizat aceste modificări şi s-a ajuns la concluzia că "nu afectează independenţa sistemului juridic".

De asemenea, Liviu Dragnea declară, în interviu, că partidul pe care îl conduce susţine conceptele Uniunii Europene, dar că atât România, cât şi alte ţări din Europa de Est sunt "îngrijorate şi preocupate" de existenţa unei "Europe cu două viteze, care lasă în urmă ţările mai sărace, în timp ce cele mai bogate sunt favorizate".

“Pentru noi, este important ca principiul coeziunii să fie respectat, iar diferenţele de dezvoltare să nu fie accentuate, ci diminuate“, a mai spus Dragnea.

Liderul PSD a comentat, de asemenea, decizia preşedintelui american Donald Trump în privinţa acordului în dosarul nuclear iranian.

”Eu cred că Statele Unite nu se puteau retrage din acest acord fără să aibă informaţii foarte serioase. Reacţiile critice venite din partea unor puteri europene precum Marea Britanie, Franţa şi Germania au fost probabil pripite”, spune liderul PSD.

Dragnea a comentat şi situaţia din Orientul Mijlociu, calificând-o drept complexă: ”Unii o ştiu în totalitate, unii cred că o ştiu, iar alţii nu o înţeleg. Dincolo de declaraţii, de reacţii rapide, publice, cred că este necesară o analiză foarte serioasă şi o discuţie foarte serioasă cu Israelul, cu Statele Unite şi cu alţi actori importanţi”.

Interviul a fost preluat de mai multe publicaţii străine, precum The Washington Post, New York Times sau DailyMail.




















3687 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Dragnea (Vineri, 11 mai 2018, 2:36)

    CarlosKent [utilizator]

    In sfarsit, ti-ai dat seama cine esti si cu cine lucrezi! Cine se aseamana se aduna, iar Parlamentul si Senatul sunt mari adunari de oameni cu aceleasi scopuri si interese.
    Vine el urmasul lui Vlad intr-o zi!
    • +17 (19 voturi)    
      OMFG-ce smart (Vineri, 11 mai 2018, 9:13)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      Oare pentru ca toti politicienii sunt corupti? Unii sunt la stadiul de mici gainarii ca de ex: mai fura niste bonuri de benzina, mai inchiriaza cate un ap in Buc desi nu au nevoie, mai isi angajeaza niste neamuri pe birou, iar maestrii baga in insolventa cate un combinat, mai isi trec pe persoana fizica cate o bucata din tara gen Belina ... dastea ....
      • +5 (7 voturi)    
        corect! In plus, (Vineri, 11 mai 2018, 10:38)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        pe mine cel mai tare ma ingrijoreaza oamenii care cu buna stiinta voteaza pe unii ca sa le bage mana-n buzunar.
        Dar, de fapt, daca stau bine sa ma gandesc, votantilor nu le baga mana-n buzunar. Se baga mana-n buzunarul copiilor si nepotilor votantilor.
        Votantii sunt doar beneficiari.
        • +7 (7 voturi)    
          Dragnea (Vineri, 11 mai 2018, 11:30)

          aladdin [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Inca e liber. Putem concluziona deci ca lupta anticoruptie nu a mers inca suficient de departe.
          • +2 (2 voturi)    
            Bula la sedinta de partid (Vineri, 11 mai 2018, 13:13)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

            Stimati tovarasi, nu trebuie sa sarim nici dintr-o extrema in alta, nici invers
    • +8 (8 voturi)    
      partea (Vineri, 11 mai 2018, 11:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      proasta este ca mintea creata a acestui condamnat penal emite elucubratia "Comentarii
      Liviu Dragnea, într-un interviu pentru AP: Lupta anticorupţie a mers prea departe în România..." ca si cand aceasta lupta era una de complezenta, la mica intelegere, urmand a se opri la un anumit scor.
      Nu cred ca intelege ca atata vreme cat exista corupti, lupta anticoruptie nu poate inceta, iar faptul ca se inmultesc cazurile de politicieni acuzati de coruptie i se datoreaza lui, in Parlament ajungand oameni asemenea lui.
    • +7 (7 voturi)    
      prea multa anticoruptie (Vineri, 11 mai 2018, 12:27)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      hahaha ! Se cracaneaza strainii de ras ! hahahha!
  • +21 (25 voturi)    
    Alesii nostri sunt antiromâni! De ce distrug justi (Vineri, 11 mai 2018, 2:48)

    Entiu [utilizator]

    Alesii nostri sunt antiromâni!@ De ce distrug justitia?
    Cind vor ajunge sa se gindeasca la tara si nu la buzunarele lor!?
    De cind sunt pusi de noi... sunt impotriva noastra!
    Cind se va raspunde pentru un lucru gindit prost si facut prost!?
  • +10 (14 voturi)    
    Chiar toti sunteti niste borfasi ''alesi "bey DNL? (Vineri, 11 mai 2018, 5:52)

    Plagarus [utilizator]

    Numiti-va lobbysti si gata cu Codul Penal !
  • +20 (24 voturi)    
    Nu toti,"ingerasule",ci...... (Vineri, 11 mai 2018, 6:17)

    gigiN [utilizator]

    ...doar hotii si nemernicii din haita voastra nesatula !!!
  • +16 (20 voturi)    
    Chiar astea au fost cuvintele sale ? (Vineri, 11 mai 2018, 8:29)

    Susufler0 [utilizator]

    "Lupta anticoruptie a mers prea departe in Romania"?

    Daca astea au fost, Dragnea a transmis un mesaj clar catre toti actorii importanti de pe scena politica : tot ceea ce facem noi, pesedistii in Romania in domeniul justitiei penale (modificari ale legilor justitiei si ale institutiilor, schimbari de persoane, amputarea competentelor Presedintelui Romaniei, etc) sunt masuri pt oprirea, blocarea, sau in cel mai bun caz incerinirea acestei lupte, care peste tot in lumea civilizata este semnalul ca statul de drept , domnia legii predomina democratia sunt prevalente pt dezvoltare !

    PS. De obicei un interviu de genul acesta precede o vizita in SUA !
    Daca va fi asa nivelul ei va fi scazut insa, ceva de genul : intrevedere cu asistentul asistentului secretarului de stat sau nici macar

    PPS. De remarcat viziunea patrunzatoare a lui Ochidepestemort, zis si Dintidegrebla asupra problemelor de politica externa !!! ;))))

    PPPS. Asta, dupa ce ambitia lui cu mutatul ambasadei la Ierusalim
    e pe cale sa ne coste pierderea oricarei sanse de a putea ocupa un loc in viitorul Consiliu de Securitate al ONU !
  • +8 (12 voturi)    
    Prea departe? Nu! E inceputul normalitatii, sper! (Vineri, 11 mai 2018, 8:32)

    grunespferd [utilizator]

    Auzi, saraca victima cu jde milioane de euro nejustificate, e persecutata! Ce tupeu! Incredibil!
    Normal e sa tii permanent sub observatie pe guvernanti, orice exceptie este un risc urias de securitate, inacceptabil. Si asa asa e firesc, orice alta “propunere” distruge statul roman, borfasule!
  • +10 (12 voturi)    
    ce perioada ... (Vineri, 11 mai 2018, 8:39)

    sareta [utilizator]

    Pai da , s-a trecut dela perioada in care numai UNUL fura ,la perioada in care TOTI furati bietul popor de antenisti ....La gunoi cu voi ,coruptii europei.Demisia penalule.
  • +7 (11 voturi)    
    a (Vineri, 11 mai 2018, 9:18)

    adrian67 [utilizator]

    Nu toti, doar cei care fura, Livache. Nu mai da interviuri ca te faci de ras si in afara.
  • +6 (8 voturi)    
    Toti? (Vineri, 11 mai 2018, 9:19)

    taro [utilizator]

    Nu, doar cei de la PSD, ici colo ceva de la PNL, ALDE, UDMR.

    Pana una alta ce poti sa astepti de la PSD, au sef de partid un condamnat penal.
  • +6 (8 voturi)    
    Anticoruptie (Vineri, 11 mai 2018, 9:23)

    dd68 [utilizator]

    Lupta anticorupţie din România trebuie sa mearga pana la eliminarea ei...adica nciodata...
  • +8 (10 voturi)    
    condamnat penal = numele tau (Vineri, 11 mai 2018, 9:24)

    mnicku [utilizator]

    penalul deranjat de anchete , pai nu mai fura bai
  • +4 (6 voturi)    
    Disonanta cognitiva (Vineri, 11 mai 2018, 9:30)

    Casargoz [utilizator]

    Eu am o problema nu inteleg ce spune dragnea sustine Europenii sau america ? Dragnea este mult prea destept pentru mine... :)

    Liviu Dragnea declară, în interviu, că partidul pe care îl conduce susţine conceptele Uniunii Europene....

    ...Eu cred că Statele Unite nu se puteau retrage din acest acord fără să aibă informaţii foarte serioase. Reacţiile critice venite din partea unor puteri europene precum Marea Britanie, Franţa şi Germania au fost probabil pripite”, spune liderul PSD.
  • +6 (8 voturi)    
    individu' e complet off (Vineri, 11 mai 2018, 9:48)

    anjin2 [utilizator]

    Asta is permite sa zica ca Anglia, Franta, Germania s-au pripit.

    In schimb el face o gramada de erori, cum ar fi propuneri impozitari cu 1% pe cifra de afaceri (imdiat demontata) si-a contrazis ministrul de finante legat de pilonul 2 de pensi. Sa nu uitam ca sap trecuta a circulat cu o masina care nu avea ITP,

    Nemernicia, tupeul e maxim in Romania.

    P.S. Ca sfat reparati dintii, cinestie poate ajungi presedinte (Daca Trump a ajuns, exista speranta si la cat tupeu ai si la cat de nemernic esti ....)
  • +8 (10 voturi)    
    Zau ? (Vineri, 11 mai 2018, 9:54)

    blackarrow [utilizator]

    De unde si pana unde toti politicienii sunt cercetati penal ? dragnea ii amesteca pe toti in aceeasi oala, pai nenorocitul se face ca nu stie ca USR de exemplu ,are NUMAI oameni integri , niciunul urmarit penal .Evident ca si in PNL sau in altele ..hotii cred ca toti sunt ca ei , ei nu concep altceva .
    Vrajeli comunistoide , de parca aia de la AP or fi prosti .
  • +4 (6 voturi)    
    asta va face strategia 2040 (Vineri, 11 mai 2018, 10:17)

    programatoru [utilizator]

    e normal politicienii aflati la putere sa fie cercetati, trebuie sa le dam o medalie daca au dosare? faptul ca sunt la putere sunt absolviti? trebuie sa asteptam sa le treaca mandatul sa ii trimitem in judecata? daca ai furat de ce intri in politica, politica te albeste (daca dai legile care trebuie) ?

    si nu toti care sunt in politica au dosare, ci doar cei din PSD in special !!!!

    PSD e singurul partid care promoveaza pe cei cu dosare si cei care au calitatea limbii maro
  • +5 (7 voturi)    
    Situatia in care nici un politician nu era (Vineri, 11 mai 2018, 10:25)

    ilex2013 [utilizator]

    cercetat a generat situatia in care toti trebuie cercetati , pentru ca au crezut ca pot fura cat vor fara sa pateasca nimic si au furat , daca nu toti cei mai multi...
  • +6 (6 voturi)    
    Sunteti ultimii dinozauri! (Vineri, 11 mai 2018, 10:51)

    Metec [utilizator]

    Adevarul este cu totul altul: lupta anticoruptie a ajuns sa va deranjeze, pentru ca tinde sa schimbe raporturile de forte in politica. Vechea clasa politica, imbogatita de pretinsele "masuri de reforma" luate chiar de ea, a ajuns sa dea socoteala in fata Justitiei si sa fie fortata sa se retraga din prim-plan. Dupa ce randurile i-au fost sensibil rarite, acum s-a unit intr-un efort disperat de a recastiga terenul pierdut.
  • +4 (4 voturi)    
    pai nu e normal (Vineri, 11 mai 2018, 10:56)

    Captain Obvious [utilizator]

    daca toti furati ????
  • +4 (4 voturi)    
    traducere: (Vineri, 11 mai 2018, 10:57)

    lula [utilizator]

    haideti ca v-ati intrecut cu gluma! prea mult ati intins pelteaua! mai lasati-ne in pace! ce, mama ciorilor!?
  • +7 (7 voturi)    
    ...manipulare... (Vineri, 11 mai 2018, 11:40)

    baligosul [utilizator]

    Dragnea face cu bună știință o eroare,el sugerează că întreaga clasă politică e urmărită, povești de adormit Mițura, faptul că el este urmărit penal, sau Tăriceanu, ei nu formează întreaga clasă politică.
  • +6 (6 voturi)    
    Plangere la CNCD (Vineri, 11 mai 2018, 11:55)

    skanda7 [utilizator]

    Nu TOTI parlamentarii sunt urmariti penal! Nu pentru asta l-au amendat pe Iohannis? Ca s-au simtit toti bagati in aceeasi oala? Asta face si Dragnea. Sa vedem ce amenda ii dau
  • +1 (1 vot)    
    hotii la puscarie ! (Vineri, 11 mai 2018, 13:22)

    ics_11 [utilizator]

    E simplu : Hotii la puscarie !
  • -3 (3 voturi)    
    Domn Dragnea , (Vineri, 11 mai 2018, 14:05)

    A310 [utilizator]

    cred ca esti cel putin zdruncinat la cap , daca poti sa afirmi ca in Romania a fost si este lupta anticoruptie , actualmente nu este decat sistemul de represiune din vremealui Gheorghe Gheorghiu Dej , in perioada ceausista Securitatea era mult mai elaborata .
  • +3 (3 voturi)    
    Mascariciul asta (Vineri, 11 mai 2018, 16:19)

    paonipao [utilizator]

    are un mod de exprimare atat de limitat incat de fiecare data cand deschide gura spune o prostie!

    Rar spune o fraza in care sa nu apara cuvintele “discutie serioasa” , “discutie asezata”.....

    Ce amuzant ar fi fost ca interviul sa aiba loc in limba engleza....!
    Noroc cu reporterul ca stia limba romana!
  • +1 (1 vot)    
    Associated Press (Vineri, 11 mai 2018, 17:50)

    ipolitic [utilizator]

    adica un fel de Agerpress.Bun interviu,foarte bun.Bun dar scump.
  • 0 (0 voturi)    
    Asculta mai Grivei de Gratia, (Vineri, 11 mai 2018, 18:40)

    John M. [utilizator]

    Arata-ne si noua un politician- unul singur!- care este in politica pentru vreun ideal si nu pentru profit personal.