Tăriceanu: Vom depune proiectul unei legi a lobby-ului, pentru ca persoanele care fac lobby să nu mai fie acuzate de trafic de influenţă

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2018, 19:21 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres (editat)
ALDE va depune, în aproximativ două săptămâni, proiectul unei legi a lobby-ului, pentru ca persoanele care fac lobby să nu mai fie acuzate de trafic de influenţă, a anunţat liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, relatează News.ro.

”Vom depune un proiect care să reglementeze desfăşurarea acestei activităţi după bunele practici din lumea liberă, democratică, în aşa fel încât să nu mai existe posibilitatea ca cei care fac activităţi de lobby să fie acuzaţi că fac trafic de influenţă. Sigur că acest lucru nu înseamnă că traficul de influenţă ar trebui să fie dezincriminat. Vrem să reglementăm aceste activităţi, să dăm un cadru legal în care să se poată desfăşura, în aşa fel încât interesele publice, interesele private să poată să fie promovate în mod civilizat în dezbateri, în discuţii, în analize, fără ca să existe tot timpul suspiciuni care pot să ducă la un moment dat inclusiv către ideea unor acte de corupţie”, a afirmat Tăriceanu.




















1375 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    tic tac tic tac (Miercuri, 9 mai 2018, 19:30)

    Captain Obvious [utilizator]

    Vine acum decizia...
    USR depune proiecte pentru descurajarea consumului de zahar, unul din cele mai mari droguri, asta o tine cu modificarea legilor justiției și înălbirea mitei. Pe cine guvernează ăștia? Chiar așa proști sunt românii?!
  • +7 (7 voturi)    
    Nariskin a venit pentru Lobby? (Miercuri, 9 mai 2018, 19:36)

    un domn [utilizator]

    Interesant
  • +6 (6 voturi)    
    Asa, asa ! Sa facem loby cu (Miercuri, 9 mai 2018, 19:37)

    Rahan5 [utilizator]

    bani proveniti din retrocedarea Fermei Regale Baneasa.
    Fanariotul tot fanariot ramane.
  • +5 (5 voturi)    
    Smenurile politicienilor vor fi lobby by Sterling? (Miercuri, 9 mai 2018, 19:42)

    Plagarus [utilizator]

    Licente de explorare +exploatare de la martorul mincinos!
  • +5 (5 voturi)    
    bah desteptule... (Miercuri, 9 mai 2018, 19:42)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    lobby = coruptie, influenta, mafie...prin definitie. Ce crezi ca fac lobistii? Rezolva ecuatii? Rolul lor este sa influenteze alte parti astfel incat sa obtina favoruri. Dar matale Taricene esti expert la asa ceva avand in vedere ca ai baut sprituri doar cu lobisti de prima clasa/
  • +9 (9 voturi)    
    Normal (Miercuri, 9 mai 2018, 20:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Legalizarea traficului de ifnluenta inseamna ca nu e dezincriminat, pentru ca nu e ilegal. Normal. Mi se pare foarte corect si firesc.

    Tin minte ca au mai fost tentative esuate anii trecuti. Acum ca au pus mana pe cat mai multe institutii (si urmeaza serviciile), isi permit. De ce nu? Pana la urma stim de ce: pentru ca pot. Ne-au dovedit mereu.

    Poate fac si eu lobby la UE sa va amendeze/taxeze/penalizeze si poate o sa declar ceva despre niste penali. Am voie nu? Ca nu e discriminare, este doar lobby. Nu? Nu e nici trafic de influenta. Doar lobby!
  • +8 (8 voturi)    
    Legalizati si spaga atunci (Miercuri, 9 mai 2018, 20:45)

    grunespferd [utilizator]

    Si scoateti in afara legii toti procurorii care nu sunt membri psd.
    Doar urmare logica.
  • +6 (6 voturi)    
    loby (Miercuri, 9 mai 2018, 21:06)

    Lake123 [utilizator]

    Deci ce-ați făcut până acum se face loby? Măi măi măi, că tare isteț mai ești.
  • +8 (8 voturi)    
    Da ...da (Miercuri, 9 mai 2018, 21:43)

    MoemBius [utilizator]

    Legalizarea traficului de influenta

    Sau hai sa ne scoatem


    Jigodii
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo! Tot inainte! (Miercuri, 9 mai 2018, 22:04)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Adica vreau o lege pentru mine care sa ma ajute la o ciordeala, de ex. sa pot distruge o padure ca sa pot construi case, atunci dau spag ... pardon niste bani ca sa bage un parlamentar legea pe traseu si primeste si el un banut cinstit pentru ca face lobby.
    Magnific.
    Nu mai exista nici o limita de bun simt in tara asta,
  • +3 (3 voturi)    
    Mai are de depus proiectele de legi (Joi, 10 mai 2018, 8:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pentru marturie minciunoasa (oricine sa aiba dreptul de a "glumi" in istanta); pentru coruptie (un "cadou" de la un "client" multumit e firesc) si al nesimtirii politicienilor (un politician are de rezolvat problemele importante ale tarii nu poate fi "deranjat" de justitie). Mare om (fizic!), caracter de nimic