Întâlnire HotNews.ro

VIDEO Ce spune europarlamentarul Siegfried Mureșan despre înscrierea în PNL? Ce înseamnă pentru România condiționarea fondurilor europene de statul de drept? Purtătorul de cuvânt al PPE, a fost invitat miercuri în studioul HotNews.ro

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2018, 17:09 Actualitate | Politic


Siegfried Muresan
Foto: Facebook - Siegfried Muresan
Europarlamentarul Siegfried Mureșan, purtător de cuvânt al Partidului Popular European, s-a înscris în PNL, anunțul oficial fiind făcut luni. Ce l-a determinat să facă această mutare? Cum răspunde solicitării PMP de a demisiona din Parlamentul European? Ce presupune pentru România decizia Comisiei Europene de a condiționa fondurile europene de respectarea statului de drept? Siegfried Mureșan, a fost invitat miercuri în studioul HotNews.ro, pentru a răspunde cititorilor.
  • Puneți întrebări folosind formularul de comentarii de la finalul articolului.
  • Nota redacției: Pentru coerența și relevanta discuției, nu vom aproba comentariile care nu conțin întrebări sau care nu se referă la temele anunțate.























2162 vizualizari

  • Pierderea fondurilor si atitudinea cetatenilor (Marţi, 8 mai 2018, 17:30)

    2087 [utilizator]

    Odata pierdut accesul Romaniei la fondurile europene, cum va fi afectata atitudinea cetatenilor fata de partidele mari?

    Credeti ca se vor orienta spre partidele mai mici, vor continua sa creada in PSD, PNL etc., vor deveni si mai nepasatori fata de politica in general, sau aveti alta parere?
  • bun, sunt taiate fondurile... (Marţi, 8 mai 2018, 17:45)

    g01an [utilizator]

    ce se intampla daca dupa taierea fondurilor, statul in cauza continua sa ia masuri care afecteaza statul de drept sau nu corecteaza problemele de fond pentru care a primit acea sanctiune?

    am pus aceasta intrebare in sensul in care as vrea sa inteleg ce rost are aceasta masura daca nu poate corecta problema de fond sau sa aflu ce mecanisme vor exista pentru a face corectiile necesare si cum ar fi o astfel de masura compatibila cu suveranitatea statelor membre.
  • nedumeriri (Marţi, 8 mai 2018, 18:00)

    srpc [utilizator]

    1. daca statului respectiv i se taie fondurile, mai plateste cotizatia de membru UE?
    2. exista o lista clara si neinterpretabila de norme care definesc statul de drept?
  • pot fi taiate fondurile din cauza protocoalelor? (Marţi, 8 mai 2018, 18:08)

    premierul grivco [utilizator]

    pot fi taiate fondurile europene din cauza protocoalelor secrete intre SRI si magistratura?
    pot fi taiate fondurile europene din cauza implicarii SRI in justitie?
    respecta cele de mai sus notiunea de stat de drept? daca da, se mai regasesc aceste situatii la nivelul vreunui stat UE?
  • europarlamentare (Marţi, 8 mai 2018, 19:58)

    andrei [anonim]

    Ați negociat venirea în PNL de obținerea unui loc eligibil? Ce loc v-a garantat PNL la europarlamentare?
  • de ce nu USR? (Marţi, 8 mai 2018, 20:19)

    Anyhow [anonim]

    Domnule Muresan, e cunoscut faptul ca aveti o relatie buna cu Cristi Ghinea. De ce nu ati luat in calcul si inscrierea in USR? Chiar daca USR va imbratisa o alta familie politica europeana e totusi o optiune politica mult mai curata decat este PNL.
  • Relatia cu Traian Basescu (Marţi, 8 mai 2018, 20:24)

    Anyhow [anonim]

    Inainte de decizia de a trece la PNL, cum au decurs discutiile cu Traian Basescu si in ce relatii ati ramas? V-a reprosat faptul ca ati intrat in Parlamentul European pe baza capitalului sau politic si de imagine, dupa care ati parasit corabia PMP cand v-a fost teama ca nu mai atinge pragul pentru reprezentarea in Parlamentul European?
  • Relatia cu domnul Ciolos (Marţi, 8 mai 2018, 20:34)

    Anyhow [anonim]

    In ce relatii sunteti cu domnul Ciolos? L-ati consultat inainte de a decide trecerea la PNL? De ce nu Romania 100? V-a fost teama ca Romania 100 nu intra in Parlamentul European anul viitor?
  • Ciolos 2 (Miercuri, 9 mai 2018, 0:23)

    ce importnta are numele pentru un eurocrat? [anonim]

    Cine sunteti domnule Muresan? Ce va recomanda? Tot ce putem sa vedemd din"CV-ul" dumneavoastra vad ca sunteti un ciolos2.
    de ce ne-ar interesa ca ati trecut de la pmp la pnl?
  • votul pe liste (Miercuri, 9 mai 2018, 9:06)

    ion [anonim]

    Daca votam un partid pe lista de ce alesii dupa migreaza de la partid la altul? Ca alegator am delegat un partid.
    Eu cred ca votul pe lista e o pacaleala, mi se pare mai corect sa delegam oameni si sa-i putem la fel de usor sa-i si retragem, ca sa ne prezinte interesul nostru al alegatorilor, altfel ce votam de fapt?
  • psd (Miercuri, 9 mai 2018, 9:51)

    ionel [anonim]

    Ati spus ca vreti sa scoateti PSD de la guvernare. Cum vreti sa faceti asta, dar concret? Va veti alatura protestelor de strada?
  • Pozitia (Miercuri, 9 mai 2018, 10:18)

    SRA [utilizator]

    Pozitia UE este justa, tarile care nu se respecta statul de drept trebuie penalizate !Penalizate acolo unde le dor mai tare la fondurile europene si chiar mai mult!

    Ce spune amicul MURESAN ?