VIDEO Audiere fără întrebări. PSD a făcut scut în jurul șefei TVR Doina Gradea la comisia de cultură, care doar și-a citit punctul de vedere: "Am fost șantajată de dl Pătraru. Mă simt crucificată"

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2018, 12:13 Actualitate | Politic


Doina Gradea in comisia de cultura
Foto: Hotnews
Președintele-director general al TVR ar fi trebuit să fie audiată, de la ora 12.00, în comisia de cultură din Camera Deputaților, la propunerea celor din opoziție, pentru a da explicaţii despre înregistrările prezentate de Dragoş Pătraru, în care șefa postului public de televiziune îi insultă pe reporteri. Gradea s-a prezentat la comisie, însă deputații PSD au tergiversat cu chestiuni procedurale începerea ședințeil, iar apoi au votat ca Gradea să își citească punctul de vedere și sa nu primească întrebări. Deputații opoziției - PNL, USR și PMP au acuzat o atitudine "bolsevică" și au părăsit ședința. Gradea a declarat că se simte "crucificată" și că realizatorul Dragoș Pătraru a șantajat-o să îi prelungească contractul.

Vezi mai jos principalele declarații și o transmisiune live video realizată de PNL pe contul de Facebook
 

Principalele declarații:

13.04 Gradea a plecat. Pe hol a refuzat să răspună la întrebări de la jurnaliști.

12.57 Gradea își citește punctul de vedere. "Mi-am cerut scuze (pentru jignirea "cap de porc" - n.r.). Este o uzanță în media" să își aloce porecle, spune ea. "Atitudinea mea a fost mereu una colegială.

Am fost șantajată de dl Pătraru (pentru a îi prelungi contractul - n.r.). Faptul că îi spun să facă de sărbători emisiuni mai soft, nu înseamnă ingerință editorială, a fost spusă într-o discuție privată pe un ton glumeț."

"Consider că în realitate, prin acțiunile lui, mi-au fost afectate demnitatea, sănătatea și violată viața privată. Am lucrat în echipă, mintea mea nu a fost niciodată setată că aș putea fi inregistrată de colegi, de oameni cu care lucrez. Mă simt lezată, crucificată. Las la latitudinea dvs si a colegilor din presă să evalueze care este victima reală."

Citește aici punctul de vedere transmis de Gradea vineri, pe 4 mai.

 
12.56 Conduce ședința Diana Tușa, Știrbu, Bulai și Bogdan Gheorghiu au plecat din ședință.  

12.54
A părăsit ședința Marius Pașcan de la PMP. Știrbu anunță că și cei de la PNL și USR vor pleca.

12.49
Bulai, către Tușa: "Aveti o atitudinea stalinistă."

12.43
Deputat PMP Marius Pașcan: Bolsevismul nu a murit, eu nu pot accepta această mascaradă care se opune parlamentarismului. Știu să citesc, am citit deja punctul de vedere.

12.41 Majoritatea  PSD a votat să o protejeze pe Gradea, care nu va mai primi întrebări.

12.40
Iulian Bulai se opune propunerii ca Gradea să nu răspună la întrebări: "Partidul Comunist a fost desființat în 1989, ieri a fost înmormântată Doina Gradea...Cornea, îmi cer scuze."

12.36 Știrbu anunță că va depune o solicitare de îl chema la audieri săptămâna viitoare pe Dragoș Pătraru.

12.35
Tudor (PSD) insistă să se supună la vot propunerea ca Gradea să își spună punctul de vedere și să plece fără a lua întrebări. Bulai susține că este ilegal acest lucru. Știrbu: "Îi faceți un mare deserviciu doamnei Gradea."

12.31
Încă nu a luat cuvântul Gradea. Tușa propune ca aceasta să își spună punctul de vedere și apoi să plece, iar deputații să își continue discuțiile. Iulian Bulai, deputatul USR care a făcut cererea de audiere: "Mă supără că încercați să blocați un demers firessc parlamentar."

12.22
Ia cuvântul și Damian Florea, proaspăt înscris în PSD, reia aceeași idee: "Nici eu nu am fost consultat și sunt mâhnit. Eu consider că nu este bine să pierdem timpul dnei președinte despre ce s-a spus pe surse, când dumneai are treabă. Tot noi am investit-o cu această funcție, cu încrederea noastră. Mi se pare inoportună această audiere." 

12.20
Intervine și deputatul PSD Beatrice Tudor care susține același lucru, deja au trecut 20 de minute de când audierile ar fi trebuit să înceapă.

12.15 Deputatul PSD Diana Tușa îi reproșează lui Știrbu că nu știa de audiere și că în ultimii doi ani nu a convocat biroul comisiei și că ar fi declarat în presă că s-a opus acestei audieri, deși nu este adevărat. Cearta sterilă amână audierea.

Context

O primă parte a unei anchete realizate de jurnalistul Dragoş Pătraru în ultimele şapte luni, de când spune că a aflat "planul pe care noua conducere îl are cu TVR”, a fost publicată joi, de Ziua Mondială a Libertăţii Presei, pe platforma YouTube, unde mai multe înregistrări din discuţii cu Doina Gradea, preşedinte-director general al SRTv, şi Eduard Dârvariu, director TVR 1 şi producător executiv, relevă, spune el, acţiuni de intimidare, ameninţări şi cenzură, notează News.ro.

În înregistrarea video publicată joi, Dragoş Pătraru reclamă, în calitate de avertizor public: acţiuni de intimidare, ameninţări, cenzură, încălcarea valorilor şi normelor etice ale TVR, decizii editorile împotriva interesului public şi decizii financiare împotriva bugetului.

El anunţă: "Tragem un serios semnal de alarmă cu privire la ce se întâmplă la televiziunea publică. Deşi e greu de spus în ce măsură, într-o societate cu totul strâmbă, un comportament aberant mai poate fi perceput ca atare”.

După ce Doina Gradea îl mustrează pe Pătraru că ar fi vorbit urât la adresa unui coleg, ea a spus despre o reporteriţă: "Este o tipă cu cap de porc. Nu poţi să o scoţi pe post. Dar, OK femeia”.

În plus, preşedinta SRTv susţine că unii dintre jurnaliştii instituţiei merită "pumni în gură” şi, mai mult, să le fi fost adus un şef din afară „ca să vă taie”.

Ulterior, jurnaliştii TVR au semnat o scrisoare deschisă adresată conducerii televiziunii, prin care se declară indignaţi de limbajul folosit de preşedintele-director general la adresa unui reporter, solicitându-i acesteia să îi ceară scuze. Ei spun că sunt îngrijoraţi de modul dispreţuitor în care conducerea tratează televiziunea publică şi pe cei care pun în practică principiile ei, adăugând că nu sunt "hateri de profesie”, aşa cum i-a numit Doina Gradea, ci doar încearcă să îşi facă meseria şi să îşi respecte publicul.

După difuzarea înregistrărilor, PNL a cerut demisia preşedintelui-director general al SRTv, Doinei Gradea, spunând că în caz contrat va fi convocată la audieri în Comisia de cultură a Camerei Deputaţilor.

Preşedintele-director general al SRTv, Doina Gradea, a acuzt acuză presiuni făcute la adresa ei de realizatorul de televiziune Dragoş Pătraru şi a susţinut că dezvăluirile făcute de către jurnalist sunt neadevărate şi aduc atingere vieţii ei private. În plus, ea spunea că cel care a înregistrat, fără acordul său, conversaţiile va răspunde în faţa legii.http://hn4.hotnews.ro/admin/main.htm



Citeste mai multe despre   

















8771 vizualizari

  • +43 (45 voturi)    
    E ocupata pana peste cap cu (Marţi, 8 mai 2018, 12:28)

    Bogdan_100 [utilizator]

    "punii in gura". Miss piggy a dovedit ca merita increderea grupului infractional psd. Le sustine interesele si "se bate" sa-i albeasca mediatic.
    • +22 (22 voturi)    
      TVR (Marţi, 8 mai 2018, 14:03)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      e televiziunea aia care transmitea interviurile lui Ghitza din "exil"? Mda, ne-am lamurit. Cat despre capul de porc, no comment.
    • +3 (3 voturi)    
      Doina,cum să fii crucificată! (Miercuri, 9 mai 2018, 9:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Se rupe crucea cu tine!Singura realizare ca președinte-director general al tvr este că te-ai umflat,ai făcut fălci.Îți arăți caracterul infect,slugarnic și răutăcios.
  • +36 (38 voturi)    
    doamna cap de scr'''fa (Marţi, 8 mai 2018, 12:40)

    codo [utilizator]

    are treaba. lucreaza pentru pesede. nu ii mai irositi timpul cu fleacuri de genul banul public.
    • +9 (9 voturi)    
      oare cu ce (Marţi, 8 mai 2018, 14:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui codo

      piroane au crucificat-o? Ca la cat de silfida e, trebuie ca s-au consumat ceva tone de otel turnat pt. ele.
  • +29 (31 voturi)    
    Pur comunism (Marţi, 8 mai 2018, 12:45)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Cu cat scapam mai repede de toate aceste mizerii, cu atat mai bine. Cand vezi pana si persoane relativ tinere din partide ca au exact aceeasi mentalitate, parca mai greu iti vine sa mai crezi ca se va schimba ceva fara extirparea totala a acestei tumori.
  • -17 (33 voturi)    
    parca era la PNL Braila ! (Marţi, 8 mai 2018, 12:47)

    Bolovanul [utilizator]

    Diana Tusa? Parca era la PNL Braila pe vremea lui Crin.
    • +12 (20 voturi)    
      Asa, si? (Marţi, 8 mai 2018, 13:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      Ce legatura are asta cu articoul de fata?
    • +14 (14 voturi)    
      a (Marţi, 8 mai 2018, 14:04)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      Acum e la PSD.
  • +28 (30 voturi)    
    angajatii unui sef nu pot gresi (Marţi, 8 mai 2018, 12:48)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    scrisoarea comuna a reporterilor din TVR au confirmat deja ca doamna este chiar asa cum vorbeste
  • +17 (21 voturi)    
    inregistrari (Marţi, 8 mai 2018, 13:05)

    hamurabi [utilizator]

    Vor raspunde in fata legii si aia care furnizeaza inregistrari catre Antene sau RomaniaTV ?
  • +17 (17 voturi)    
    crucificata? (Marţi, 8 mai 2018, 13:24)

    alllx [utilizator]

    vezi cocoana ca dupa crucificare la un moment dat urmeaza inaltarea :)
  • +22 (24 voturi)    
    Cum adica, fara intrebari? (Marţi, 8 mai 2018, 13:34)

    tarantella [utilizator]

    Pai, daca era vorba sa-si exprime punctul de vedere fara a fi deranjata de intrebari, cap de scroafa a avut deja la indemana facebook. Pentru ce-au mai chemat-o la comisie? Am eu o banuiala, ca analfabetii aia din PSD nu prea le au cu cititul si de aia au preferat versiunea audio.
    • +10 (10 voturi)    
      au chemat-o (Marţi, 8 mai 2018, 14:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui tarantella

      ca sa dea forma democratica (de ochii lumii) a Parlamentului care a numit-o si ca sa-i ofere ocazia sa-l execute pe Patraru.
      • +3 (3 voturi)    
        Ăsta nu-i Parlament. (Miercuri, 9 mai 2018, 9:44)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Este o formă de socializare a diferitelor găști infracționale.Un club al infractorilor!
  • +23 (25 voturi)    
    Si noi (Marţi, 8 mai 2018, 13:37)

    batmanss [utilizator]

    ne simțim tradati, tradati de scroafe si porci cu chip de om. Bravo partidelor care au părăsit sala.
  • +18 (22 voturi)    
    "Mă simt crucificată" (Marţi, 8 mai 2018, 13:39)

    MinDepous [utilizator]

    "Mă simt crucificată"
    Dublu eronat:
    a) crucificata: a fost intinsa pe-o cruce si i-au fost fixate membrele pe ea, folosind cuie / funii / alte materiale sub forma de funie? Nu? Atunci, nu ai fost crucificata
    b) ma simt: te simti pe dracu', aia te simti, altfel nu ajungeai in situatia asta.

    Madam nu vorbeste asa de ieri. Diferenta e ca, de ieri (ma rog, acest "ieri" metaforic), a dus dincolo de punctul in care unii tolereaza mizeria. A umplut paharul ieri, apoi azi s-a varsat. Ce surpriza, domn'e! Ce crucificari si alte juxtapuneri pe rug! Pff
  • +16 (16 voturi)    
    contractul se prelungeste automat (Marţi, 8 mai 2018, 14:01)

    ics_11 [utilizator]

    In urma cu cateva zile, la gala FreeEx a libertatii de exprimare, Patraru a afirmat ca are un contract care se prelungeste automat la 6 luni daca se fac punctele de audienta.
    A mai afirmat ca, pentru a- reduce ratingul, conducerea tvr a scos inregistrarea de a 2-a zi de pe tvr 2 si a mutat reluarea de dimineata de la ora 6 la ora 5.30.
    Deci cum e dna Gardea, el va santajeaza sa se reinoiasca contractul sau dumneavostra umblati cu prostii si vreti sa-l cenzurati / dati afara ?!
    Intrebarea e retorica, faptele sunt evidente.
  • +15 (17 voturi)    
    "ma simt crucificata" (Marţi, 8 mai 2018, 14:13)

    kent8 [utilizator]

    Doina Cornea a fost a crucificata. Tu nu esti decat o profitoare obraznica care aperi mafia care te-a numit in functie.
  • +15 (15 voturi)    
    De vreo doua-trei luni, de cand a devenit evident (Marţi, 8 mai 2018, 14:17)

    Susufler0 [utilizator]

    (pt mine) ca Dragnea este cel mai aproape dintre presedintii PSD de implinirea dorintei lui Adrian Nastase :"O mie de ani de pesedism" ! am inceput sa compar (deloc original, recunosc) republica pe care o construieste Dragnea cu o Planeta a maimutelor, in care palcuri de oameni ramasi in tara, pe pamanturile pe care s-au nascut si au trait ei si ai lor, sunt haituiti de o hoarda de maimute, puternica, hotarata, cruda, tot mai numeroasa, capabila de a nu da inapoi din fata cinstei, corectitudinii si bunului simt cu care sunt inzestrati oamenii !

    Au patruns in justitie, au patruns in economie, au patruns in sanatate, au patruns in educatie, acum isi fac loc sa cucereasca si mass-media

    Ce s-a intamplat astazi la "audierea" lui Gradea, imi intareste convingerea !

    PS. Dragnea si ai lui sunt cuceritorii Romaniei si in acelasi timp "maimutele" ei !

    PPS. Oamenii trebuie sa nu ii lase, sa li se impotriveasca !
    • +9 (9 voturi)    
      ,,Planeta maimutelor" se subantelege (Marţi, 8 mai 2018, 15:30)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca se refera la maimute mai putin agresive cum este in filme sau carti: cimpanzei sau orangutani.
      In Romania este vorba de maimute mai agresive: pavienii. Sunt filme documentare in care arata cum pun pe fuga si leul. E o specie foarte ascunsa si inselatoare : Se prefac ca le este frica si se suie in copaci, iar cand un leu se apropie singur, dintr-o data sare jos un exemplar mai dolofan si pune leul pe fuga.
      • +9 (9 voturi)    
        Din descrierea ta parca il recunosc pe Dragnea ! (Marţi, 8 mai 2018, 16:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Evident, el este ascuns si inselator iar "maciucile" lui se numesc Radulescu- Mitraliera, Cordin Şulfarescu, Serban Niciolae...(plus necunoscutii din teritoriu, numiti si Maimutele "Baroni" !

        PS. O sa fie greu, o sa fie foarte greu, dar nu imposibil !

        PPS. Un prim semnal pe care li-l putem da , va fi protestul din 12 mai !
  • +15 (15 voturi)    
    am vazut circul (Marţi, 8 mai 2018, 14:26)

    zigot [utilizator]

    in direct;
    psd fara limite a se inconjura NUMAI de oameni cu
    tupeu si extrem de incompetenti;
    oare mai constientizeaza incotro indreapta tara?
  • +13 (13 voturi)    
    La ce sa te astepti (Marţi, 8 mai 2018, 14:30)

    florinos [utilizator]

    Demisia ar fi un act de onoare pentru doamna Doina Gradea, nu înțeleg de ce se agață de o funcție publică, să dea dovadă de putină demnitate.
    • +10 (10 voturi)    
      pai daca (Marţi, 8 mai 2018, 14:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      nu are demnitate, cum sa faca ce ati propus?
      De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.
    • +9 (9 voturi)    
      Onoare? (Marţi, 8 mai 2018, 14:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Târâturile, slugile si mahalagioacele nu au onoare. Doar tupeu si nesimtire
    • +2 (2 voturi)    
      Pai stiti ce venituri are ca sefa ???? (Miercuri, 9 mai 2018, 9:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Depaseste 25.000E/luna. Si daca-i tai mainile si tot o sa gaseasca o cale sa se agate de functie. Basca ca mai are posibilitatea sa mai faca ceva pe deasupra, daca mai baga pe vreunul pe post, acum ca se schimba legile justitiei si riscul de puscarie e zero........
  • +6 (6 voturi)    
    Cum poate fi santajat cineva curat? (Marţi, 8 mai 2018, 14:42)

    LiviuX [utilizator]

    Dar mai bine sa nu raspunda, ca la modul in care vorbeste...
  • +7 (9 voturi)    
    Iar noi platima taxa TV... (Marţi, 8 mai 2018, 14:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... pentru ca o asemnea creatura sa stea cu fundul in scaunul de DG si sa aiba vocabular de ferentari si nesimitrea de Teleroman. Flegme!
  • +9 (9 voturi)    
    Dar redusa intelectual,... (Marţi, 8 mai 2018, 15:37)

    Ponta [utilizator]

    ..., nu te simti. Probabil ca nu, pentru ca de unde nu este nici Dumnezeu nu cere.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce rost are dar prezentarea in fata comisiilor? (Marţi, 8 mai 2018, 19:18)

    LiviuX [utilizator]

    Daca tot nu ti se pot pune intrebari, de ce sa te mai prezinti? Putea foarte bine sa le trimita o scrisoare. Si cand te gandesti ca altii au fost acuzati ca nu s-au prezentat... De acum in colo va fi simplu: te prezinti la comisie, citesti o hartie dupa care pleci spunand ca ai plecat pentru ca stii ca nu le place sa se puna intrebari, sa fie discutii.
  • +3 (3 voturi)    
    se simte crucificata (Miercuri, 9 mai 2018, 7:06)

    anion [utilizator]

    Eu nu cred; mai degraba se simte asomata, taiata si afumata.
  • +1 (1 vot)    
    Tupeu si nerusinare.... (Miercuri, 9 mai 2018, 10:41)

    Costello [utilizator]

    ... "calitatile amazoanelor PSDragnea!!!!