Un vicepreședinte ALDE cere transparentizarea finanțării ONG-urilor: Ale cui interese le apără ele? Ale României sau pe cele ale unor persoane precum Soros?

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2018, 11:21 Actualitate | Politic


Andrei Gerea
Foto: Facebook
Deputatul Andrei Gerea, vicepreședinte ALDE, susține că este nevoie de ”o transparentizare a finanţării ONG-urilor şi politicienilor care au manipulat opinia publică şi au denigrat România pentru binele instituţiilor de forţă”.

”Brandul de ţară al României construit de instituţiile de forţă în ultimii ani a fost cel al corupţiei. Statele europene se laudă cu elementele pozitive care le reprezintă, numai în România s-a desfăşurat o campanie prin care imaginea conturată ţării noastre era de cea mai coruptă ţară din Europa. Această campanie de denigrare a imaginii României a fost dusă de reprezentanţi politici de la cel mai înalt nivel din România, de reprezentanţi ai structurilor de forţă, dar şi de anumite asociaţii, fundaţii, ONG-uri care, pe hârtie, militau pentru statul de drept. Însă, sub munca asiduă a acestor persoane şi ONG-uri, în România s-a creat un sistem paralel de putere care începe azi să iasă la suprafaţă”, afirmă Gerea într-un comunicat de presă.

”Despre sponsorizări din exterior ale unor fundaţii şi ONG-uri din România s-a tot discutat în ultimii ani, însă tot timpul aceste informaţii au fost negate. Semne de întrebare cu privire la adevăratele obiective urmărite de aşa-numiţi reprezentanţi ai societăţii civile au existat şi continuă să existe. 

Ale cui interese le apără aceste organizaţii non-profit? Ale României sau pe cele ale unor persoane precum Soros? Sunt mari semne de întrebare asupra încercării unor oameni ca George Soros de a slăbi România prin susţinerea unor campanii de manipulare a opiniei publice şi acoperirea abuzurilor din justiţie. Articolul think-tank-ului american 'The Capital Research Group' oferă noi dovezi despre modul în care persoane ca George Soros se implicau în susţinerea unor campanii care aduceau grave deservicii României. 

Ce rezultă din articolul think-tank-ului este că cei finanţaţi de George Soros prin diversele sale fundaţii sunt tocmai cei care denigrează România la Bruxelles şi cei care manipulează opinia publică din ţară. Aceste persoane şi-au făcut titlu de glorie din aşa-zisa luptă pentru apărarea statului de drept, în vreme ce scopul acţiunii lor era tocmai acela al slăbirii statului de drept şi al consolidării statului paralel, cel al instituţiilor de forţă. 

Există o singură soluţie pentru ca aceste finanţări dubioase să nu mai aibă loc, iar aceasta este reprezentată de transparentizarea finantărilor primite de acele ONG-uri care îşi asumă un discurs politic manipulativ. Aşa cum partidele trebuie să îşi declare sursele de finan?are, la fel şi aceste ONG-uri care se declară luptători pentru binele României şi împotriva corupţiei ar trebui să dea dovadă de transparenţă”, mai spune Gerea în comunicat.


















2232 vizualizari

  • +34 (48 voturi)    
    .... (Duminică, 6 mai 2018, 11:31)

    tirolez [utilizator]

    Sa le vedem si pe alea finantate de rusi, sper. In special cele pe filiera bisericii. Sau alea nu-s ONG-uri si sunt exceptate?
    • +25 (33 voturi)    
      Corect (Duminică, 6 mai 2018, 11:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Vocea Lui Nariskin a grait prin A£D€
    • +19 (25 voturi)    
      Uite cine vorbeste (Duminică, 6 mai 2018, 12:11)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Asta ca sa nu mai aducem in discutie ca vor sa legalizeze mersul cu banii in traista, complet netransparent. Dar ipocrizia este la ea acasa cu comunistii astia...
    • +5 (7 voturi)    
      Nu ar trebui ca mai întâi voi? (Duminică, 6 mai 2018, 20:40)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Voi, politicienii, să puneți frumos pe site cât ați cheltuit pentru fiecare acțiune electorală, tricouri, șepci, afișe, cine vi le-a tipărit, cu ce bani sau dacă nu cu bani, ce ați promis firmei respective când veți ajunge la guvernare? Păi voi sunteți corupți pănă în măduva oaselor, vă țâțâie c_rul de frica DNA, și voi cereți ONG-urilor să justifice finanțarea? Ca ce chestie? NU sunt organisme guveranmentale, nu fac nimic ilegal, atunci ce motivare aveți, guguștiuci păroși și mitangii?
    • +4 (6 voturi)    
      Cum o sa poata fura ei ????? (Duminică, 6 mai 2018, 20:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Daca ii urmaresc ONG-urile. Gerea asta s-a invartit in ultimii 10 ani numai printre bani. Vreti sa se afle cum i-a cheltuit si in buzunarele carora au intrat gramezile de bani ????
  • +26 (30 voturi)    
    ! (Duminică, 6 mai 2018, 11:32)

    HChifteluta [utilizator]

    Eeee! Lasa ca dispareti voi si nu o sa mai aveti astfel de probleme. Din pacate, indivizi ca tine isi vor gasi cuib de vipere in alta parte!
  • +22 (28 voturi)    
    Si (Duminică, 6 mai 2018, 11:33)

    Jar [utilizator]

    asta cica e liberal,da' e mai.. slab ca un pesedist.
    • +3 (3 voturi)    
      Soros (Duminică, 6 mai 2018, 20:09)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      Da. Partea cu Soros este deplasata. Dar o transparentă legalizata in activitatea ONG/urșilor este necesară. Fiecare companie mare are cate un ong prin care spală bani. Voiculescu și-a făcut ONG pentru binele cuiva in afara de propria-și persoana? Am dubii mari in privința asta. Dacă le iei pe toate la puricat o sa te sperii.
  • +25 (33 voturi)    
    . (Duminică, 6 mai 2018, 11:34)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    S-a trezit și ăsta. Hai, nene, las-o baltă pe aia cu Soroș, deja nu mai e la modă.
  • +17 (25 voturi)    
    un comentariu fara rost (Duminică, 6 mai 2018, 11:35)

    Dizidentul [utilizator]

    primesti bani de la Putin si denla Orban nimai acesti conducatori nu pot dormi de grija ONG
  • +16 (22 voturi)    
    Interese? (Duminică, 6 mai 2018, 12:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar nu vrea poitrucul asta sa apere interesele cocieni de hoti numita ALDE
  • +20 (22 voturi)    
    Mai nea (Duminică, 6 mai 2018, 12:11)

    Cetateanu [utilizator]

    Domn Gemea, aveam impresia ca faci parte din putinii politicieni cu 2 neuroni functionali. Scuze M-am inselat. Ai unul si ala cu deficiente!
  • +20 (22 voturi)    
    De unde atata stransura la d'Alde astia ? (Duminică, 6 mai 2018, 12:29)

    Plagarus [utilizator]

    Bey Dominic,transperatizeaza-te cu ''dedesubturile " proiectului sustinut de matale, la Rosia Montana.
    Daca nu vrei spune-ne ceva despre "proiectul" sefului Sterling Popescu T.apropritar pe fundul Marii Negre !!!!!!!
    • +19 (21 voturi)    
      Doar vataf e Motocicleanu (Duminică, 6 mai 2018, 12:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Apropritar este Vlady The Chemical- Stapanul lui Motocicleanu
  • +3 (25 voturi)    
    Tara corupta... (Duminică, 6 mai 2018, 13:03)

    _eu_ [utilizator]

    Omu' nu a zis ca nu suntem o tara corupta, ci ca aratam asta partenerilor europeni!

    Ce-ar fi sa te razbuni pe ONG-uri, si sa starpesti coruptia! Ar ramane toate ONG-urile astea care fac deservicii Romaniei fara obiectul muncii! Incearca.... Ar muri Soros de cida ca nu mai are cum sa saboteze Romania!
  • -8 (16 voturi)    
    foarte corect (Duminică, 6 mai 2018, 13:21)

    martel55 [utilizator]

    ca toate aceste ong-uri sa isi declare susrsele de finantare, daca vrei sa iti asumi o anumita agenda ideologica (in speta extremismul progresist promovat de gasca lui Soros si idiotii utili de la Bruxelles, care isi propune distrugerea natiunilor europene, importul masiv de imigranti musulmani, distrugerea traditiilor crestine in Eruopa si inlocuirea lor cu cele islamice) sa o faci pe fata, nu ascunzandu-te in spatele luptei pentru statul de drept, a luptei impotriva pretinsei discirminari a unor inventate grupuri ....sa stie lumea cand vede pe unul al TV sau pe net ca sustine diverse aberatii, ca o afec motivat, fiind in aocrd cu cerintele celui care il finanteaza, si nu dezinteresat cums e icnearca acum sa se acrediteze ideea
    • +9 (13 voturi)    
      Vorbești tâmpenii (Duminică, 6 mai 2018, 20:44)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Câtă vreme un ONG nu face nimic ilegal, nu are de ce să dea socoteală statului sau guvernului, că DE AIA ÎI ZICE ORGANIZAȚIE NON-GUVERNAMENTALĂ!

      Și eu, și tu, și mama mare, putem să facem ce vrem, inclusiv ONG-uri, care să spună ce vor. Abia când o să scoateți voi în afara legii homosexualii și proeuropenii, și o să declarați pe Putin salvatorul națiunii, atunci să dați legi de astea, cum face noul Stalin. Până atunci , canci și -un praz verde, legionar!
    • 0 (0 voturi)    
      Ha ha ha (Luni, 7 mai 2018, 14:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Ce ineptii turnate cu galeata: "extremismul progresist", importul de musulmani... Cat despre scrierea agramata ( aocrd, cums, incearca, ...) e deja semnatura sigura de membru psd ;-)))
  • +11 (15 voturi)    
    ce-o sa faceti cand moare Soros? (Duminică, 6 mai 2018, 13:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    e destul de bătrân , ce dușmani ai tarii veți mai inventa?
  • +9 (15 voturi)    
    Am trecut alalta vara cu masina prin Azuga in (Duminică, 6 mai 2018, 14:48)

    Susufler0 [utilizator]

    cautarea unei farmacii ca sa fac rost de nitel spirt sa-mi desinfectez o rana superficiala si pana sa dau de spiterie mi-a iesit in cale o frizerie. Am intrat acolo am facut rost de spirt si la iesire, mare, pe geam, o fotografie cu Gerea (mi-am zis eu), cand colo, uitandu-ma mai bine am observat ca era o poza reclama cu un mustacios nealbit la par, dar care semana teribil cu prostanacul asta de aldist si care indemna la cumpararea unui "dupa ras" !

    Asta-i Gerea (sau Gelea, ca-i gelat mai tot timpul) : un produs politic de provincie care face reclama la ceva ce nu se cumpara !

    In rest, chestia cu oengeurile si cu Soros, e fumata deja in Romania. Pana si Dragnea a stins "chistocul" asta sub talpa. PS. Doar aldistu n-a aflat inca !
    • +7 (9 voturi)    
      Acest bidiviu cu mustatza stalinista (Duminică, 6 mai 2018, 19:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Este Mandria de afi fan gazprom
    • -9 (15 voturi)    
      pe bune? (Duminică, 6 mai 2018, 19:46)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      chiar e fumata ?
      PPSS.v-a taiat finantarea sau e asa o incercare de abureala din partea voastra ptr a adormi opinia publica dornica sa stie de unde sug cozile de topor antiromanesti ?
      • +7 (11 voturi)    
        Tovarasu' Niculescu-Mizil, (Luni, 7 mai 2018, 1:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        dar ce bine le ziceti ! Absolut dacopatic, romanesc si patriotic !

        Asa-i, "opinia publica e dornica sa stie" si, prin urmare, trebuie sa stie !

        PS. Apropo, asta cu "cozile de topor antiromanesti" care sug (sangele poporului sau banii lui ?) e chiar tare si aproape ca ma destabilizeaza ! ;)))

        PPS. E de la Vadimache citire, nu ?
        • -2 (2 voturi)    
          ai pus mana pe basca ! (Luni, 7 mai 2018, 9:04)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          era sa zic degetul pe rana!
          nickname-ul serghei miculescu-rucar mi-a fost sugerat de numele consilierei lui johanis,aia care l-a "plagiat" pe calugarul de la tanacu :tatiana niculescu-bran ,stii tu care, cea care a avut istorica initiativa de a schimba perdelele de la cotroceni!
          paaaaasss. tu chiar esti destabilizat ! de banii lui Sorosake ?!?
          • +2 (2 voturi)    
            Bine, dar de ce ai acceptat ca HN (Luni, 7 mai 2018, 12:21)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            sa-ti "amputeze" numele ? Serghei e chiar un prenume cu rezonanta, suna putinian.

            Trebuia sa protestezi si sa-i obligi sa-ti treaca numele intreg. Nu de alta, dar ma scuteai pe mine si pe altii de gresala infernala de a considera ca mesajele tale, ma rog, lozincile pe care le debitezi isi trag seva din meleagurile astea protocroniste mioritice si nu vin nicidecum din stepele Uralilor ori de pe Volga !

            PS. Asta ca sa nu mai pierdem timpul cu chestia cu perdelele ! ;)))
          • 0 (0 voturi)    
            O fi el destabilizat (Luni, 7 mai 2018, 14:08)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            dar tu esti sigur foarte stabil in ineptii ! PS Nu exista atitudine mai anti-Romaneasca decat izolarea de valorile Europei si lumii moderne si intoarcerea la primitivismul fanatic si ideile barbariilor de la rasarit !
  • +4 (8 voturi)    
    s'oros-zi, bre!? (Duminică, 6 mai 2018, 14:48)

    ...!?! [utilizator]

    D!!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Chiar asa!! (Duminică, 6 mai 2018, 15:22)

    Codruta N [utilizator]

    Sa le transparentizeze, frate!!!
    In felul acesta ar putea sa afle toata lumea CARE sunt acele ONG finantate de Primarii, Consilii Judetene, diverse Agentii, Ministere, Companii Nationale (cu capital DE STAT!!) samd...!! Si ar putea sa aprecieze cine ce a facut cu banii aceia!!
    Ca tocmai ce se desfasoara la mine in oras un scandal, cu o ONG finantata de o "Directie ("de Stat"), care, la schimb pentru TONELE de bani si avantaje pe care le-a primit, si-a batut joc ANI INTREGI de niste batrani amarati si de niste persoane cu handicap! :P
  • +10 (12 voturi)    
    Alt dobitoc ! (Duminică, 6 mai 2018, 16:28)

    Idealistu [utilizator]

    Moare de grija Romaniei, in timp ce o fura si o distruge impreuna cu PSD.
  • +7 (13 voturi)    
    intai sa transparentizeze finantarea partidelor (Duminică, 6 mai 2018, 17:03)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    sa vedem si noi circuitele mafiote de finantare a PSD, ALDE, UDMR, samd...de unde are PSD bani de Cacane, de adus oamenii cu autocarele la miting-uri, samd...

    Dupa aia sa impuna ei la ONG-uri asa ceva (desi ONG-urile serioase, alea "sorosiste" sunt de fapt extrem de transparente, daca primesc finantari de la Open Foundation/Society scrie clar pe site-urile lor, numai ca retardatul asta nu stie sa caute si sa citeasca informatii pe web,el vorbeste asa, ca sa se auda si sa dea bine la publicul lor antenist, care le inghite orice dejectie).
  • +9 (13 voturi)    
    Prostia umana poarta mustata (Duminică, 6 mai 2018, 18:08)

    jim.beam [utilizator]

    ...
  • +4 (6 voturi)    
    bocanci in gura (Duminică, 6 mai 2018, 19:26)

    revo [utilizator]

    pana ii sar toti dintii!
  • +4 (6 voturi)    
    Ha, ce idee noua: "imaginea" e corupta! (Duminică, 6 mai 2018, 23:49)

    V. Istina [utilizator]

    Institutiile de forta au creat "imaginea" de tara corupta!

    Mai tovarase burta verde, atata nerozie imi e greu s-o accept ca autentica, mai degraba cred ca e o perfida tehnica putinista, pe ideea: toata lumea e corupta, toti si America si UE, si doar "imaginea" noastra, construita malitios de dusmani este de vina, iar "noi" am fi de fapt niste patrioti autentici, care aparam tarisoara de atacul railor din afara, care ne ameninta cu puscaria!

    Mda, cam asa vorbesc lupii dupa ce au ajuns sefi la stana! Cand vin ciobanii sa-si ia stana inapoi sunt prezentati oilor drept "sorosisti" si "elemente" dusmanoase!

    Doar pentru ca in Rusia milioanele de crime facute in numele unei minciuni "nobile" numite comunism au ramas nepedepsite, sa nu credeti ca Rusia este Romania! Statul de drept nu este o iluzie, iar coruptia nu e un moft, la fel ca si crima. Ambele se pedepsesc intr-un stat de drept! In dictatura proletariatului, la stana lupilor... e altfel. Dar suntem departe de a ajunge acolo! Aveti deocamdata guvernul, parlamentul si mafiotii locali. Dar nu va uneste decat frica de puscarie! Unii vor scapa, dar grosul... de sunt vinovati... isi vor primi locul cuvenit, hotarat de judecator!
  • 0 (0 voturi)    
    soros :)) (Luni, 7 mai 2018, 10:20)

    I [utilizator]

    Multumim lui Soros ca ne-a bagat net pe banii lui pentru prima data dupa Revolutie ca sa putem acum sa il vorbim de rau pe net :)))
  • -2 (2 voturi)    
    Soros sau nu , (Luni, 7 mai 2018, 11:30)

    A310 [utilizator]

    toate ONG-urile sa transparentizeze fluxurile financiare , de asemenea nici unui ONG sa nu ii mai fie repartizati bani de la Buget si nici spatii fara sa plateasca . Cine vrea ONG sa il finanteze . Multe ONG-uri sunt populate de tot felul de paraziti care primesc salarii si multe beneficii .
  • 0 (2 voturi)    
    Corect (Luni, 7 mai 2018, 12:43)

    Teo3000 [utilizator]

    Sa se transparentizeze veniturile ong-urilor, insa la fel si veniturile parlamentarilor si membrilor superiori ai administratiilor locale si centrale, sa vedem in mod clar daca vreunul dintre ei nu e platit de George Soros sau de Vladimir Putin.