Orban: Nu cred că a existat dupa Revolutie atâta prostie în guvern / Dăncilă e pe post de mobilă. Cred că şi jandarmul ce o păzeste are mai multe putere

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2018, 8:44 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Liderul PNL Ludovic Orban a criticat, sâmbătă la Tulcea, Guvernul Dăncilă, susţinând că premierul este o marionetă pentru PSD, iar alţi membri ai Cabinetului au fost aleşi fără a fi recomandaţi de performanţele anterioare, ci de raportarea la şeful partidului, transmite Mediafax.

"Nu cred că a existat dupa Revolutie atâta prostie în guvern. Cum să pui premier profesoară de lucru manual, ministrul de Interne-măcar o punea pe cealaltă că aia a fost secretară la şcoala din Videle, ministrul Economiei să te uiţi ce diferenţă are între scoală si facultate, i se spunea Debilul, asta era porecla lui, să îl pui la Economie, este ceva de noaptea minţii.

Dragnea este paranoic, nu suportă decât oameni mai proşti decât el. Dacă îi spune unul la ureche ca Fifor vrea să îi ia locul, îl execută instant. A distrus orice logica de numire. Nu mai conetază criteriile de competenţă, cât de prost să fii, dacă asculţi poruncile lui Dragnea, eşti bun pentru orice poziţie în România.

”Să nu ne mirăm, dacă o să fie, Doamne fereste, să desemneze comisarul european, o desemnează pe Dăncilă. Oricum au trimis-o la Parlamentul European, unde nu a deschis gura că nu a avut cine sa îi scrie textele, acum vedem ca are cine, dar nu ştie să le citească (...) Acest guvern e condus de Dragnea, Vâlcov, Sheidehh, Stănescu", a declarat Ludovic Orban, la Tulcea.  

Liderul PNL a criticat şi ultima intervenţie televizată a premierului.

"Dăncilă e pe post de mobilă. Cred că şi jandarmul ce o păzeste are mai multe putere. (...) Nici măcar în interviu regizat în care exista sufleor ca la teatru, doamna Dăncilă la Ciutacu avea un sufleor, nici măcar aşa nu au fost în stare să o împiedice să facă iarăşi nişte gafe. De asta am şi spus, am o uşoară milă, dacă are familie care o iubesc, sper să aibă, prieteni să îi spună să meargă acasă", a mai spus Orban.

Ludovic Orban, despre administraţie: Toate scroafele suite în copac care populează administraţia

Preşedintele PNL Ludovic Orban a declarat sâmbătă, la Tulcea, că e nevoie de o reformare a aparatului administrativ, în prezent fiind prea multe agenţii şi ministere, dar şi angajaţi "luaţi de la coada vacii, toate scroafele suite în copaci" care ocupă posturi pe alte criterii decât competenţa.

"Nu poţi ţine 160 si ceva de agenţii care se calcă în picioare. Avem deconcentrate în agricultură- seminţe, zootehnice, e ceva de noaptea minţii. În condiţiile în care avem criza pe piaţa forţei de muncă, investitori care vor să investească în România nu iau decizia pentru că nu este mână de lucru calificată. Şi noi ne permitem să ţinem beizadelele planatate de PSD şi ALDE şi toate celelalte partide, şi incompetenţii, toţi oamenii luaţi de la coada vacii, toate scroafele suite în copac, care populează administraţia şi care şi-au bătut joc de adevăraţii funcţionari care au încercat să facă o carieră în adminstraţie bazată pe profesionalism", a declarat Ludovic Orban, la Tulcea.

Liderul NL spune că este nevoie de o remaniere guvernamentală şi de reducerea numărului de ministere la o treime.

"Este o zăpăceală în administraţie cum nu a existat niciodată. Trebuie să facem reformă. Guvernele PNL aveau 8-9 miniştri. În Europa media e de 13-14 miniştri. Ce să faci cu 28 de ministere care se calcă pe bătături şi îşi inventează atribuţii", a mai declarat Orban.



















3875 vizualizari

  • -27 (53 voturi)    
    Rade ciob de oala sparta, asa conducere (Duminică, 6 mai 2018, 9:02)

    xrogo [utilizator]

    dezastruoasa nu a avut PNL-ul niciodata, vedeti-va de barnele din ograda voastra si lasati paiele din ograda PSD-lui!
    • +27 (43 voturi)    
      Sa recapitulam catastrofa PSD 2017-2018 (Duminică, 6 mai 2018, 9:36)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Inflatia creste puternic, puterea de cumparare scade, preturile au crescut si cresc in continuare, leul pierde din valoare in raport cu euro, salariile au crescut pentru minoritate dar au scazut pentru majoritate.

      PSD fura din pensii ca sa finanteze pensiile speciale ale PSD si deficitul, se imprumuta peste hotare cu dobanzi din ce in ce mai mari, fura banii de investitii de la companiile de stat si le forteaza sa plateasca 90% in dividende inainte de termen.

      Imaginea Romaniei peste hotare este facuta praf, toata planeta vede ca avem ticalosi la conducere, Dragnea e pregatit sa ia spaga de la Israel pentru a muta ambasada la Ierusalim, dand foc la zeci de ani de diplomatie.

      Si cate si mai cate, postac fara creier ce esti.
      • +1 (7 voturi)    
        psd face dezastru din 2012 incoace (Duminică, 6 mai 2018, 14:16)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        doar ca nu se adevereste
        cam ca cutremurul de gradul 10 al lui moise guran :))
      • -3 (9 voturi)    
        Inflatia pe timpul PNL-ului era 8% ... (Duminică, 6 mai 2018, 15:35)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Cheltuielile cu personalul au crescut aproape 20% ... PNL minte romanii ca salariile au scazut dar cumva cheltuielile cu personalul au scazut pentru ca a Orban e ungur si nu stie limba romana... cheltuielile cu personalul nu pot creste si salariile sa scada in acelasi timp... dar e ungur... e de inteles ca matematica simpla e grea pentru el si toti penelistii.

        PNL a pus toti prapaditii in funtii inalte ca sa suga bugetul si acum fac proteste ca seful lor nu mai primeste 100000 de lei salariul.. primeste "doar" 80000 ... ce jigodii.. tipic PNL
        • -2 (4 voturi)    
          pnl-ul ala (Duminică, 6 mai 2018, 20:08)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

          de care vorbesti e de fapt mincinosul de tradiceanu, asa ca revino cu alt argument decat "ba pe-a ma-ti"
        • +1 (3 voturi)    
          Ce uiți matale să spui? (Duminică, 6 mai 2018, 20:28)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

          Că pe atunci PNL era în cârdășie cu PDSR, viitorul PSD, sau chiar în alianță pe față - USL.
          PNL nu a fost un partener stabil de alianță cu PDL, a preferat PDSR/PSD. Acum trage ponoasele....dacă au pus botul la hoțomanii PCR-FSN-PDSR-PSD
    • +13 (21 voturi)    
      Esti la fel... (Duminică, 6 mai 2018, 10:25)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ca profesoara de lucru manual.
      Adica de fapt a fost suplinitoare - caci nici la asta nu avea calificare.
      O tara distrusa in continuare.
    • +14 (24 voturi)    
      Barne la PNL ... (Duminică, 6 mai 2018, 10:30)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      si paie la psd ?! ai pus ochelarii invers , sau mintea e de vina ? nu vezi realitatea , nu-ti vezi interesele...n-ar fi o problema decat pt. tine ca te autosabotezi, dar esti periculos pt natie, ca te duci colo si pui stampila pe netrebnici, ca atat te duce mintea .
      Retine ca esti o paguba pt societate .
    • 0 (0 voturi)    
      adevarul, (Duminică, 6 mai 2018, 20:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      indiferent de cine este spus, deranjeaza.
      N-ai niciun argument ca nu are dreptate.
      Impresia generala este ca tot guvernul este o sinecura menita sa-l tina in frunte pe mirobolantul condamnat penal.
      Dar, de ce ii e frica, nu o sa scape.
  • +17 (25 voturi)    
    dreptate are (Duminică, 6 mai 2018, 9:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +30 (40 voturi)    
    fara ajutorul pnl, incepand oficial cu 2012 (Duminică, 6 mai 2018, 9:54)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    psd nu ar fi ajuns partidul stat care este astazi, iar lipsa opozitiei reale a pnl, ma fac sa cred ca alianta usl a fost rupta doar oficial.
    • +1 (1 vot)    
      PNL nu e omogen, (Duminică, 6 mai 2018, 14:19)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      are subfactiuni, unii mai progresisti care misca ceva si ceilalti care ar putea la fel de bine sa fie PSD.

      E o batalie intre cele doua tabere in interiorul PNL.
  • +20 (28 voturi)    
    Pnl e complice la tot ce se intampla (Duminică, 6 mai 2018, 10:49)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Legile justitiei se muleaza perfect si pe penalii din pnl, pmp, mai putin usr

    Dragnea la puscarie !!!
  • +5 (5 voturi)    
    fabula contemporana (Duminică, 6 mai 2018, 13:24)

    Altiro [utilizator]

    O furnica duce-n spate /un graunte jumatate/ doi afgani, trei sirieni/ si cinci politicieni..
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 6 mai 2018, 14:05)

    vitan.sandu [utilizator]

    Disperarea scoate din oameni, de regula, resurse pentru a depasi criya care a adus disperarea. La orban disperarea scoate la iveala mitocania, grobianismul si neamprostia. Lucru slab, cum ar zice cineva.
  • +2 (2 voturi)    
    E direct proportional cu prostia populatiei (Duminică, 6 mai 2018, 14:07)

    banel [utilizator]

    Cred ca am depasit lejer nivelul de prostie din anii '90. Atunci aveam o scuza, veneam dupa 50 de ani de comunism, nu aveam mijloacele de informare de acum, nu aveam Europa sa ne sprijine.

    Ne indreptam cu viteza spre anii de inceput ai comunismului, dar si atunci aveam o scuza, veneam dupa un razboi devastator.
  • +1 (5 voturi)    
    ce meserie are L. Orban? (Duminică, 6 mai 2018, 14:24)

    kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator]

    de curiozitate?
  • 0 (2 voturi)    
    mobila!? (Duminică, 6 mai 2018, 14:44)

    ...!?! [utilizator]

    matura!
  • +1 (3 voturi)    
    una e sa critici (Duminică, 6 mai 2018, 14:56)

    zigot [utilizator]

    si mult mai greu sa construiesti;
    e nevoie de oameni competenti si de vointa, de sacrificiu
    politic lucid, de strategie de dezvoltare a Ro.
    ochii pe dacian ciolos si usr, posibili capabili sa salveze
    tara
  • -2 (6 voturi)    
    Declaratie tipica a unui ungur. Nici un pic de res (Duminică, 6 mai 2018, 15:37)

    adrianhn [utilizator]

    respect nu are pentru premierul Romaniei.

    Nu degeaba PNListii au stat capra in fata UDMR toata viata lor.
    • +1 (1 vot)    
      Respect pentru pavian! (Duminică, 6 mai 2018, 20:31)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Și sultan teleormănean! Care a furat de-a rupt, și bugetul mi l-a supt! Douăj'șapte milioane/furături europeane!
  • +1 (5 voturi)    
    Mai Sica Mandolina , (Duminică, 6 mai 2018, 16:02)

    A310 [utilizator]

    ai uitat cumva cand prin anii '90 carai geanta lui Patriciu , erai un vai mama ta , nu ca acum ai fi mai breaz .
  • +6 (8 voturi)    
    Mai, Orbane, cum indraznesti (Duminică, 6 mai 2018, 16:47)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    sa vorbesti cu atata nerusinare despre Duamna Vasilica care e o inalta demnitara a Romaniei? O prezinti ca pe proasta proastelor? Ce daca e de la Videle si a fost prefesoara de lucru manual, asta inseamna ca nu poate conduce o tara? Vezi bine ca nu mai face atatea greseli cand citeste, asa cum facea la inceput. Si ce daca nu stie sa citeasca un numar de 4 cifre, asta inseamna ca nu pricepe economie si finante? Pe cine vezi tu alta mai buna sa fie prima ministra? Asa ca mai stai jos si linisteste-te si fii calm.
  • 0 (4 voturi)    
    cu regret dar mare diferenta nu se vede (Duminică, 6 mai 2018, 16:50)

    N.S. [utilizator]

    singurul lucru pe care il vede alegatorul la PNL este foamea de putere si de a schimba procentul de furaciune! mai avem o speranta cat de mica in USR !
    • +1 (1 vot)    
      Las-o jos că măcăne, Neseu! (Duminică, 6 mai 2018, 20:34)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      Că peneliștii de azi și chiar pdeseriștii de pe vremea lui Năstase aveau șapte clase peste duamna Veorica! Vezi ce-a spus domnul de dinaintea ta: duamna premieră abia poate citi de pe foaie și nu poate rosti un număr din patru cifre!
      Foamea de putere și procentul de furăciune sunt una, dar procentul de prostie la nivel înalt a depășit orice limită!
  • +1 (1 vot)    
    De tineretul PNL nu spune nimic Ludovic Orban? (Duminică, 6 mai 2018, 19:12)

    Bobses [utilizator]

    Să ne uităm un pic și la "tineretul PNL":
    https://www.youtube.com/watch?v=Nh7qUTsTpKk

    Plus să nu uităm dezgustul din ultimele zile al "tineretului PNL" față de "decreței".

    Ăștia vor votul nostru? În niciun caz!

    Bine că Dacian Cioloș a intrat în politică și vom avea cu cine vota - PNL-ul, în loc să încerce să se spele de păcatele cu USL, se afundă din ce în ce mai mult în că... găleată.
  • 0 (2 voturi)    
    JOS CIUMA ROSIE (Duminică, 6 mai 2018, 21:42)

    vidra [utilizator]

    In PNL se cearta hotii cu cinstitii, dar in PSD e armonie: toti sunt hoti si josnici!