Tăriceanu: Sesizarea suplimentară a Comisiei de la Veneţia pare mai degrabă un demers care să încetinească sau să amâne momentul punerii în aplicare a legilor justiţiei

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2018, 14:03 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres (editat)
Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, miercuri, că judecătorii Curţii Constituţionale ţin cont în judecarea sesizărilor şi de recomanările Comisiei de la Veneţia, astfel că sesizarea suplimentară a preşedintelui Klaus Iohannis reprezintă un demers care “încearcă să amâne aplicarea legilor”, relatează News.ro.

“Era de aşteptat ca preşedintele odată ce legile ajung la instituţia prezidenţială să sesizeze CCR. Nu îmi făceam niciun fel de iluzie că nu va recurge la acest instrument. Nu sunt în măsură să vă spun în mod categoric, dar (...) CCR când face controlul de constituţionalitate integrează întotdeauna şi recomandările Comisiei de la Veneţia, deci sesizarea suplimentară a Comisiei de la Veneţia pare mai degrabă un demers care să încetinească sau să amâne momentul punerii în aplicare a acestor legi”, a spus Călin Popescu Tăriceanu.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, miercuri, că trimite la Curtea Constituţională întregul pachet al legilor justiţiei şi sesizează Comisia de la Veneţia, el adresând şi un apel CCR să nu se grăbească şi să conlucreze cu organismul european. Preşedintele a precizat că, după ce Curtea Constituţională se va exprima asupra actelor normative, va face o nouă analiză a legilor şi va decide atunci dacă se impune o nouă reexaminare a celor trei legi de către Parlament.


















1911 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Da' cu ce va incurca? (Miercuri, 2 mai 2018, 14:08)

    Martinezu [utilizator]

    Ca voi oricum nu tineti cont de organismele decadente din vest.
    Nu mai vorbesc ca sunt indicii clare ca Soros a mituit intreaga comisie.
    • +4 (4 voturi)    
      Tariceanua MINTE cu nerusinare despre CCR (Miercuri, 2 mai 2018, 16:13)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Tariceanu spune: 'CCR când face controlul de constituţionalitate integrează întotdeauna şi recomandările Comisiei de la Veneţia'


      Comisiei de la Veneţia NU poate face recomandari asup[ra unor legi daca NU e sesizata...iar CCR doar tine seama de ele dar nu e obligata sa decida in functie de acele 'recomandari' (d-aia le si zice recomandari)
  • +8 (8 voturi)    
    Tariceanu e mai "autist" decat Dancila (Miercuri, 2 mai 2018, 14:09)

    Cataleya [utilizator]

    "Sesizarea suplimentară a Comisiei de la Veneţia pare mai degrabă un demers care să încetinească sau să amâne momentul punerii în aplicare a legilor justiţiei"

    Pai exact asta e si scopul urmarit de Presedintele Romaniei.
    Legile facute de borfasii din parlament trebuie sa treaca mai intai prin filtrul Presedintelui, al CCR si al Comisiei de la Venetia, tocmai pt a bloca intrarea in vigoare a unor legi care contravin normelor juridice din UE.

    Tariceanu este de-a dreptul infantil!
  • +6 (6 voturi)    
    tariceanu trebuie ca e genial (Miercuri, 2 mai 2018, 14:10)

    loveparade [utilizator]

    chiar s-a prins ca cineva doreste sa incetineasca sau sau sa amane aplicarea acestor legi.
    ghidonarule traditional, nu stiu ce ne-am face fara tine, zau!
  • +6 (6 voturi)    
    observ cum... (Miercuri, 2 mai 2018, 14:19)

    liviu_ [utilizator]

    toti pesedeii sunt ofticati pt ca s-a sesizat comisia de la Venetia... d c oare?!

    este o lege vitala pt romania... d c nu ar accepta amanarea ei cu 3-4 luni ca sa ne asiguram ca e o lege corecta?! va spun eu d c! pentur ca stiu ca e o aberatie care incalca toate legile de drept international!
  • +8 (8 voturi)    
    Stai calm (Miercuri, 2 mai 2018, 14:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Latul se va strange in jurul fratelui tau din PSD. Apoi vei urma tu.
  • +8 (8 voturi)    
    a (Miercuri, 2 mai 2018, 14:42)

    adrian67 [utilizator]

    Ce-i Caline, ti-e frica de ce va spune Vladescu pe la DNA? Hai, nu-ti fie, ca tu esti batraior si iesi mai repede.
  • +9 (9 voturi)    
    Asa, si care este graba? (Miercuri, 2 mai 2018, 14:54)

    PaulX [utilizator]

    Daca se intarzie aplicarea lor, eu nu vad nici o problema. Sau poate pentru Motocicleanu este o problema personala?
  • +8 (8 voturi)    
    scarba pamantului! (Miercuri, 2 mai 2018, 15:14)

    qwerasdf [utilizator]

    o sa ajungi la lada de gunoi a istoriei!

    tradator de patrie si neam!
    • 0 (0 voturi)    
      sa putrezeasca in inchisoare.. (Miercuri, 2 mai 2018, 21:24)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ... in ocna .. ticalos nenorocit!!!
  • +6 (6 voturi)    
    trimiterea la CCRsi comisia de la Venetia (Miercuri, 2 mai 2018, 15:30)

    Dizidentul [utilizator]

    are singurul scop de a lamuri soarta legilor facute la repezeala. Tu care esti in cauza privesti din alt punct(legile noi) poporul are alte vederi si sperante.Daca tu si Dragnea si alti citiva (exp. Vilcov) v-a retrageati din posturile politice din timp poate poporul nu era atit de inversunat impotriva voastra.Explicatiile voastre ca scopul legilor noi sint facute pentru popor nu mai prinde. poporul a avut si pina la OUG13 legi dar obraznicia voastra nu a avut limite si poporul mai vrea si altceva sa explicati cum in putini ani averile voastre au ajuns la zeci si sute de milioane de Euro.EREVAN SE POATE REPETA SI IN ORASELE ROMANIEI nu intindeti coarda