Dragnea a lăsat Brazilia pentru litoralul românesc. Cum și-a asigurat ”fanii” că Viorica Dăncilă știe să spună corect 2020

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2018, 8:49 Actualitate | Politic


Viorica Dancila si Liviu Dragnea
Foto: Agerpres/AP
​Liderul PSD Liviu Dragnea i-a luat apărarea premierului Viorica Dăncilă pentru gafele pe care aceasta le-a făcut de-a lungul timpului, asigurându-și ”fanii” de pe pagina sa de facebook că premierul știe să spună corect 2020. 

Obișnuit să-și petreacă vacanțele în Brazilia, Dragnea a decis de 1 mai să meargă pe litoralul românesc. Liderul PSD a postat duminică seara, pe facebook, un comentariu despre traficul de pe Autostrada Sorelui, mulțumindu-le polițiștilor pentru condițiile asigurate.

”Vreau să le mulțumesc agenților de la Poliția Rutieră pentru eforturile deosebite făcute azi pentru fluidizarea traficului. Nu știu cum a fost în alte zone, însă pe drumul dinspre mare spre București se circulă destul de bine, ținand cont de numărul uriaș de mașini. Eu chiar acum intru în București și am facut doar două ore! Pentru a nu primi critici sau amendă, că scriu mesaje fiind la volan, vreau să vă spun că eu dictez mesajele și Irina le postează\uD83D\uDE43 Și acum să vedem cum e traficul prin București”, a spus Dragnea.

Asaltat de internauți, Dragnea a început să răspundă mai multor comentarii care acuzau proasta guvernare a PSD și prestația Vioricăi Dăncilă. ”Cât despre 20-20, aș vrea să vă explic ceva: la Bruxelles, când se discută despre 2020, în general se folosește expresia “twenty-twenty”. Doamna Prim-ministru, obișnuită cu această expresie, în engleză, a folosit-o și în românește. Este un automatism, nu o mare greșeală”, a susținut președintele PSD.



În ceea ce privește problemele legate de trafic, Dragnea a dat vina pe o companie de telefonie mobilă pentru faptul că oamenii nu au putut plăti taxa de la Fetești prin sms. ”Soros e de vină. Și multinaționalele. Nu CNAIR si MT, unde sunt oamenii competenți puși de PSD! La mulți ani, btw!”, i-a replicat sarcastic un ziarist, referindu-se la discursul naționalist-populist promovat de liderul PSD.

Mai multe persoane au pus sub semnul întrebării faptul că în spatele postării s-ar afla chiar liderul PSD. În replică, social-democratul, aflat la volan, publicat un selfie, devenind ținta ironiilor internauților.




















8386 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    a (Miercuri, 2 mai 2018, 9:08)

    adrian67 [utilizator]

    Da, si "imunoglobina" se spune la Bruxelles, tot acolo se fac dezacorduri gramaticale de analfabet, se spune "parlamentala" si altele. Mai scuteste-ne cu proastele tale ca nu scapi de puscarie.
    Ne vedem pe 12 mai. #Rezist
    • +11 (15 voturi)    
      Scrie corect, te rog... (Miercuri, 2 mai 2018, 10:34)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Se spune si scrie "unu-doi m-ai".
      • +12 (12 voturi)    
        a (Miercuri, 2 mai 2018, 11:12)

        adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        "M-ai" gresesc si eu. E bine?
      • -2 (2 voturi)    
        prietene, esti varza la gramatica (Miercuri, 2 mai 2018, 18:54)

        romeo72 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        dc iti pasa de Romania pune mana si te mai du la scoala inca o data. mai se scrie legat atunci cand e avderb. stii cum se spune? ca cei care scriu "nam" sunt numai analfabeti, iar cei care scriu "na-m" sunt prosti periculosi (mna, astia au si pretentii si ifose). ei, cam asa si cu "mai" asta de care te-ai legat tu, cunoscatorule analfabet functional :P
    • +11 (11 voturi)    
      Raducioiu resuscitat (Miercuri, 2 mai 2018, 11:56)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Viorica ca Raducioiu '90: dupa ce s-a intors din Italia nu mai stia sa vorbeste romaneste, nu-si mai gasea cuvintele si vorbea cu accent.
      Asta de fapt pentru ca nu stiuse romaneste nici inainte de a fi plecat.
      Si in plus, cum dracu' sa capete un tic verbal daca nu vorbeste? Ca nimeni nu a auzit-o vorbind la PE.
  • -15 (17 voturi)    
    Un om responsabil si corect, (Miercuri, 2 mai 2018, 9:12)

    asistat [utilizator]

    ar trebui sa candideze la anul!
    • +13 (15 voturi)    
      a (Miercuri, 2 mai 2018, 10:15)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Pai candideaza deja la Jilava sau la Rahova.
    • +11 (11 voturi)    
      De acord (Miercuri, 2 mai 2018, 10:35)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Il propun sef al coruptilor din Beciul Domnesc. Va avea un tron acolo rezervat. Si eu sper sa candideze pentru ca are votul meu deja!
    • +9 (9 voturi)    
      Evident va candida la functia ce i se potriveste (Miercuri, 2 mai 2018, 11:21)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      cu activitatea infractionala sustinuta adica la sef de celula. PS si tu dictezi la cineva postarea deoarece nu mai e scrisa complet agramat? :-))
  • +17 (17 voturi)    
    Procurorii brazilieni s au mutat (Miercuri, 2 mai 2018, 9:34)

    un domn [utilizator]

    La Fortaleza?
  • +8 (10 voturi)    
    plata peste plata (Miercuri, 2 mai 2018, 10:56)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    poate cu ocazia asta aflam si noi de ce trebuie sa platesti taxa de pod cand vinieta ar trebui sa fie suficienta... sint lucruri de bun simt pe care statul pesedist nu are cum sa le ... "simta"!
  • +12 (12 voturi)    
    escrocherie (Miercuri, 2 mai 2018, 10:59)

    mistydo [utilizator]

    Tine cu tot dinadinsul sa fie cel mai cunoscut impostor politic. Sa fii condamnat penal , sa ai dosare penale in ancheta... si tu te dai mare sef de trib .... Oribil!
  • +7 (7 voturi)    
    twenty-twenty (Miercuri, 2 mai 2018, 11:08)

    Cetatean002 [utilizator]

    daca se vorbea in franceza atunci telecomanda lui mustata zicea patru doua zeci nouasprezece la 99? nu e o mare greseala, e o rusine.
  • +6 (6 voturi)    
    un holtei tomnatec (Miercuri, 2 mai 2018, 11:10)

    Andrei453530 [utilizator]

    1 mai la mare e pt tineri
  • +5 (5 voturi)    
    educatorul de gradinita (Miercuri, 2 mai 2018, 12:23)

    Dizidentul [utilizator]

    Dragnea este educatorul si spune eu am in grupa mea mai multi, sint cam incuiati, dar sint ai mei, Dancila este un copil ascultator dar atit il duce mintea trebuie sa fiu atent si in permanenta primeste explicit ce trebuie sa vorbeasca.
  • +3 (3 voturi)    
    pe silabe (Miercuri, 2 mai 2018, 13:10)

    daldepsd [utilizator]

    asa i-a scris "sefu" pe hartie si ea a citit corect.Sau oare chiar sa fie adevarat? asta da reforma.
  • +1 (1 vot)    
    LECTIE DE DEMOCRATIE (Miercuri, 2 mai 2018, 19:41)

    Dizidentul [utilizator]

    ministrul de interne Englez (doamna Ruud) a demisionat pentru ca nu a fost la curent cu cifrele de emigranti, pentru DRAGNEA;DANCILA ;VILCOV; MELESCANU si multi altii a-ti inteles ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    2020 (Joi, 3 mai 2018, 3:25)

    Strindberg [utilizator]

    Ca si nea Nicu citind discursul la deschiderea Universiadei: "OOOOO!"
    Aoleu tovarasu'! Alea's cercurile olimpice...