Korodi, liderul deputaţilor UDMR: Declaraţia lui Iohannis privind demisia lui Dăncilă are "foarte multă conotaţie politică" 

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2018, 13:14 Actualitate | Politic


Attila Korodi
Foto: Guvernul Romaniei
Declaraţia prin care preşedintele Klaus Iohannis i-a cerut demisia premierului Viorica Dăncilă are „foarte multă conotaţie politică” şi nu va avea un rezultat direct, afirmă la RFI liderul deputaţilor UDMR, Attila Korodi. citat de news.ro.

În opinia lui Attila Korodi, declaraţia de vineri a preşedintelui Klaus Iohannis „are foarte multă conotaţie politică, dar o declaraţie care imediat, în perioada următoare, nu are cum să aibă un rezultat direct, procedural, pentru că efectiv, preşedintele nu are prerogative de a cere demisia, care să rezulte printr-o procedură constituţională şi prin demisia premierului sau prin înlăturarea premierului, asta poate să facă Parlamentul".

"Deci trebuie să citim totul într-o cheie politică până la ora actuală”, spune Korodi.

Liderul deputaţilor UDMR speră că preşedintele Iohannis şi premierul Dăncilă vor încerca să conlucreze în interesul ţării: „Eu sper un singur lucru: totul să se întâmple utilizând instrumente democratice şi fără să ne trezim peste câţiva ani de zile că unii sau alţii au apărut sau au dispărut din zona politică, utilizând instrumente mai puţin transparente (...). Un lucru este clar: astfel de scandaluri nu aduc nici un beneficiu, în general, României, pentru că numai dacă ne uităm la primele ştiri care au apărut în ziua cea mai focoasă, ca să spun aşa, în declaraţii, s-a văzut cum se resimte în diferiţi indici lucrul acesta (...). Eu îi invit atât pe preşedintele României, cât şi pe premierul Viorica Dăncilă în momentul în care situaţia rămâne în cele conturate acum, totuşi să încerce să lucreze, să conlucreze, chiar dacă cu reţinere, cu o anumită rezervă, pentru interesul României”.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat vineri că Viorica Dăncilă nu face faţă poziţiei de prim-ministru al României şi i-a cerut public demisia, spunând că îi retrage încrederea. Şeful statului a invocat disputa Guvern - BNR şi memorandumul privind mutarea ambasadei României la Ierusalim. 

Premierul Viorica Dăncilă a spus, vineri seară, că nu va demisiona pentru că nu are niciun motiv, că s-a simţit jignită de aprecierile preşedintelui Klaus Iohannis şi că va merge mai departe. "Voi merge mai departe. Preşedintele nu are atribuţii în a demite un prim-ministru", a afirmat Dăncilă.



















1766 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    in ce cheie (Luni, 30 aprilie 2018, 13:22)

    loveparade [utilizator]

    trebuie citit votul de sustinere al unui grup parlamentar care sprijina in functiade PM un personaj care comunica prin onomatopee?
    • +8 (8 voturi)    
      Suntem într-o dictatură a proştilor iar prostia nu (Luni, 30 aprilie 2018, 14:27)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      are limite.

      https://www.realitatea.net/cozmin-gusa-suntem-intr-o-dictatura-a-prostilor-pe-plan-extern-se-vede-ca-romania-nu-este-condusa_2145898.html

      http://m.ziuanews.ro/stiri/cozmin-gu-aten-ie-la-dragnea-i-la-starea-lui-mental-suntem-ntr-o-dictatur-a-pro-tilor-921938
    • +6 (6 voturi)    
      mesajul e de slugarnicie... (Luni, 30 aprilie 2018, 15:33)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      UDMR a vrut sa intareasca public suportul pe care il ofera lui Dragnea pentru bucatica de cascaval pe care au primit-o marii afaceristi din partid... nici o cheie , nici o subtilitate , cu mafiotii astia totul e simplu.
      • +1 (1 vot)    
        Bine, bine dar maghiarii nesupushi (Luni, 30 aprilie 2018, 17:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui dadan

        Austriei la 1848 nu sunt aceeasi? Credeam ca slugarnicia nu le este Lor caracteristica, sau schimbat vrei sa spui?
  • +11 (13 voturi)    
    Agentul de Coroziune al razboiului (Luni, 30 aprilie 2018, 13:24)

    un domn [utilizator]

    Romano-Roman cu ajutor inflamtat via Moscova a Grait! Nu imi aduc aminte ca pe vremea lui Iliescu sa fi grait acest Sindicat al unei Minoritati...
  • +16 (16 voturi)    
    Si conotatie politica nu e voie ? (Luni, 30 aprilie 2018, 13:28)

    Sparafucile [utilizator]

    E voie numai conotatie administrativa ? Presedintele tarii este om politic , ajunge presedinte dupa ce propune alegatorilor o anumita politica , care-l aleg sau nu-l aleg in functie de cit e de convingator . Este platit sa faca politica nu sa scrie editoriale . Iar a face politica inseamna a te stradui sa influentezi evenimentele in directia pe care tu o crezi buna , adecvata si favorabila tarii . Or Iohannis ce a spus ? Ca toanta aia a ajuns o VULNERABILITATE pentru tara fiindca executa ordine venite de la partid si ca este nepotrivita intrucit este o incapabila si o nulitate . Iar demisia i-o cere spre binele tarii . Are voie un om politic sa doreasca binele tarii , asa cum il concepe el ? Are . Asa ca , dom' Korodi , a se slabi !
    • +2 (2 voturi)    
      Așa este! (Luni, 30 aprilie 2018, 18:11)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Mă bucur că ați pus punctul pe i... Eu chiar nu înțeleg de ce mai ales politicienii veroși îi acuză pe alții că fac politică... Ca și când asta ar fi ceva rușinos...Și guru nostru național Cristian Tudor Popescu face spume la gură tot acuzându-l pe președintele Iohannis că-și face capital politic... Nu că nu ar avea dreptate de multe ori (vorbesc de CTP) în alte cazuri, dar mă enervează când compune scenarii despre Klaus Iohannis... Oare numai Dragnea&co or avea voie să facă politică și să fie continuu în campanie electorală?
  • +14 (16 voturi)    
    daca (Luni, 30 aprilie 2018, 13:37)

    nahir [utilizator]

    taceai, filozof ramaneai.
    Probabil ca prostia vasilicai, obedienta si slugarnicia fata de gurul "intelectual" dragnea, nu sunt atitudini "cu foarte multe conotatii politice". La fel si uzurparea atributiilor prezidentiale. Probabil ca asteptati, voi lingaii udmr-isti, sa va semneze niscai acorduri si memorandumuri de autonomie, nu-i asa?
    • +6 (10 voturi)    
      La CNCD au un Actor (Luni, 30 aprilie 2018, 13:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Al Comediilor Discriminatoare demn de Oscar!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce inteligenta! (Luni, 30 aprilie 2018, 14:28)

    ber [utilizator]

    Bine ca nu are conotatie religioasa!
  • +5 (5 voturi)    
    un (o) prim ministru (Luni, 30 aprilie 2018, 14:34)

    zigot [utilizator]

    are nevoie de autoritate, de prestigiu ca om politic, sau
    macar ca om? zic eu, are.
    poate acest dragnea sa dirijeze o politica favorabila Ro cu ace(a)st(a) p.m ne poate spune dl korodi?
  • +4 (4 voturi)    
    ar mai putea fi (Luni, 30 aprilie 2018, 16:34)

    nash pandelica [utilizator]

    si alta conotatie decat cea politica ?!
    ca dara, e intre politicieni.
  • 0 (0 voturi)    
    multumiri dfin partea lui daddy! (Marţi, 1 mai 2018, 21:45)

    complet_retard [utilizator]

    Dracnea multumeste UDMR pentru ca si-a aratat in continuare sprijinul, si atasamentul fata de cauza coruptiei!