Tăriceanu spune că nu a luat o decizie privind candidatura la prezidenţiale: "Vom decide în coaliţie, mai important este să vedem ce rol are preşedintele"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 29 aprilie 2018, 8:11 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
​Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, sâmbătă seară, la România TV, că nu a decis încă dacă va candida la alegerile prezidenţiale din 2019 şi că această decizie va fi luată în coaliţie la un moment pe care îl va considera oportun, dar mai important este mesajul candidaturii, care trebuie să sublinieze ruptura de actualul stil prezidenţial şi de statul paralel.

"Este o discuţie (candidatura sa la prezidenţiale - n.r.) care este deliciul presei în ultima perioadă, iar multi din presă folosesc acest subiect ca motiv de dezbinare în coaliţie. Nu am luat o decizie, vom lua o decizie prin consultări în coaliţie la un moment pe care îl vom considera oportun, dar mai important decât cine va candida este ce ne propunem şi cred că trebuie să venim cu un mesaj clar care să semnifice ruptura de actualul stil prezidenţial, de statul paralel, de un sistem care acoperă abuzurile împotriva cetăţenilor. (...) Trebuie să marcăm o ruptură completă şi să vedem ce rol are preşedintele. Am pledat de-a lungul timpului că este important ca România să se apropie de o republică parlamentară, şi nu una prezidenţială, pentru că acumularea de putere în mod necontrolat duce la excese", a declarat Tăriceanu, citat de News.ro.

El a mai susţinut că preşedintele Klaus Iohannis nu are niciun interes politic să o revoce pe Laura Kodruţa Kovesi şi "să ia măsuri împotriva abuzurilor din Justiţie", întrucât electoratul său vrea "sânge pe pereţi”. "Atâta îi duce mintea”, a spus Tăriceanu despre electoratul preşedintelui Iohannis.



















1624 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    Actualul presedinte al senatului are dosar penal (Duminică, 29 aprilie 2018, 8:23)

    un domn [utilizator]

    Actualul presedinte al camerei deputatilor este condamnat penal....la Cotroceni se vrea fie una, fie alta?
    • +12 (16 voturi)    
      . (Duminică, 29 aprilie 2018, 10:04)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce frumos ar suna Tariceanu presedintele Asociatiei fostilor condamnati politic de catre statul paralel
  • +23 (27 voturi)    
    Ar fi indicat un control la medic (Duminică, 29 aprilie 2018, 8:27)

    constantinmarian [utilizator]

    Senilitatea este un proces natural care apare progresiv la bătrâni dar s-a dovedit clinic ca este mai accentuata in randul membrilor PSD. O fi de la fumurile din cap...
  • +23 (27 voturi)    
    tariceanu, (Duminică, 29 aprilie 2018, 8:44)

    zigot [utilizator]

    prin toate iesirile sale in media din ultimii ani, a aratat
    mai direct sau mai discret ca vizeaza aceasta functie
    in mod deosebit, in orgoliul sau nemasurat
    considerand ca numai aceasta functie politica ii
    lipseste din cariera;
    dar amintiti-va cum a lasat tara cand a fost p.m.,
    vede-ti ce oameni are acum alde( nu stiu cati sunt
    fara dosare penale, inclusiv impricinatul), urmariti ce
    face din justitie, amintiti-va de biletul de favorizare ptr.
    patriciu,de propunere a retragerii trupelor romanesti
    din irak si urmariti activitatea senatului, cum trec
    legile cu contributia totala a "spectatorilor" din bancile
    senatului.
    ce autoritate morala are acest individ sa "viseze" la
    aceasta functie in Romania?
    repet: in Romania.
    • +4 (12 voturi)    
      politicieni romani (Duminică, 29 aprilie 2018, 10:35)

      Walking_dead [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Degeba te agiti aici pe forum, deoarece pentru fiecare comentator ca tine sint 100 care vad in Tariceanu si Dragnea messia. Pozele lor sunt la loc de cinste linga icoanele cu Isus si Maria.
      Romanii au conducatorii pe care-i merita. Cind se va schimba societatea, atunci se vor schimba si politicienii.
      Daca te uiti in lume stupiditatea e la loc de cinste. Pe linga Trump, Orban, Kaczynski, Brexit, etc. mai e loc berechet si pentru Tariceanu, Firea, Dragnea, etc. Actualmente nu da nimeni o ceapa degerata pe tine daca esti cult, educat, cu un nivel de moralitate ridicat.
  • +17 (21 voturi)    
    Mare atentie (Duminică, 29 aprilie 2018, 8:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pentru prima oara as vrea sa lasam ironiile la o parte, pentru ca nu vreau sa ratati amenintarile deloc subtile:

    1. "trebuie să venim cu un mesaj clar care să semnifice ruptura de actualul stil prezidenţial, de statul paralel,"
    Asta era de asteptat. Nu se punea problema cum ca ar sprijini miscarile pro-justitie, dar vroiam sa punctez mandrie cu care o zice

    2. "... de un sistem care acoperă abuzurile împotriva cetăţenilor."
    Aici ei si acolitii lor se incadreaza separat de restul cetatenilor. Momentan abuzurile sun contra noastra, fie din cadrul institutiilor, dar si din partea infractorilor pentru ca nu exista legi care sa ne apere, iar politistii sunt prea ocupati cu alte lucruri asa ca "nu au timp" sa ne si apere. Nu ma refer doar la intimidari si alte cele, sa nu uitam "garda" lui Oprea cand se ducea la amanta.

    3. "Trebuie să marcăm o ruptură completă şi să vedem ce rol are preşedintele. "
    Cu alte cuvinte, se baga doar daca va avea un rol. Asta este totusi un mesaj pentru Dracnev. Cu alte cuvinte, daca PSD rupe presedintele de drepturi, degeaba se baga coruptul asta pe felie pentru ca nu se va bucura de nimic.

    4. "Am pledat de-a lungul timpului că este important ca România să se apropie de o republică parlamentară, şi nu una prezidenţială,"
    Aceeasi mandrie. Uita usor cum lumea tipa dupa monarhie dupa moartea regelui, asta ca sa nu mai spun de respectul aratat de popor regelui, un respect neconditionat, spre deospebire de parada lalelelor obligate sa faca tumbe pentru niste agramati.

    5. "acumularea de putere în mod necontrolat duce la excese"
    Aici este usor sa folosim ironiile noastre si sa spunem "hooo ca parca la Parlamanet nu este acumulare de putere si se fac excese", dar repet, vreau sa gandim puin obiectiv aici. Vreau sa notati folosirea cuvantului "necontrolat". O nuantare foarte clara catre autoritarism sau dictatura.

    Amenintarile pe fata se fac de obicei cand nu mai ai nimic de pierdut. Deci asaltul final este foarte aproape... nu trebuie lasati !
  • +10 (16 voturi)    
    !!!! (Duminică, 29 aprilie 2018, 8:51)

    nlln [utilizator]

    "Atat il duce mintea" ???

    Ce sa zicem de electoratul PSD atunci?

    Un electorat reprezentat de Dragnea, Tariceanu, Dancila, Olguta, Firea, Nicolicea, Serban, Radulescu, unul pe la emisiunile Digi 24.... samd.
    Unul si unul.
    Au dovedit ca nu ii duce " mintea".Dovedesc in fiecare zi.
  • +11 (15 voturi)    
    Sa inteleg ca.... (Duminică, 29 aprilie 2018, 9:05)

    minus [utilizator]

    la ultimele alegeri prezidentiale au votat peste 11 milioane de natarai care habar nu aveau ce rol are presedintele!

    Sa ne mai amintim ca ditamai profesorul universitar nu intelegea care este podul pe care tocmai il inaugura?
  • +6 (12 voturi)    
    ...vise... (Duminică, 29 aprilie 2018, 9:22)

    baligosul [utilizator]

    Tăriceanu visează, că la prezidențiale alianța PSD&ALDE ar putea avea un candidat comun, și că dacă Dragnea va fi trimis la ,,întristare", ceea ce e puțin probabil cu judecătorii de azi, ce să vezi, că PSD nu are pe cine să nominalizeze la prezidențiale. Îi cam curg balele pentru Cotroceni, dar degeaba.
    Sunt cîteva femei din PSD care s-ar vrea președinte, Firea, Andronescu, dar dacă s-ar uita cu atenție în oglindă...ar observa că nu au ,,față". Dar în PSD, există o persoană, o femeie care știe ,,carte și este cunoscută în UE" care dacă ar vrea, și ar fi lăsată, ar putea ajunge la Cotroceni, acum e comisar european, și a fost un timp consilieră a fostului președinte I.I.
    Tăriceanu este unul din multele rebuturi din istoria recentă a acestei țări.
  • +10 (14 voturi)    
    Tăriceanu candidează dacă-i dă voie Dragnea (Duminică, 29 aprilie 2018, 9:29)

    asavreau [utilizator]

    Tăriceanu este pupincuiristul pesediștilor lui Dragnea.Cum trag ăia un pârț politic,hop și Tăriceanu să dea cu parfum de șobolan.Tăriceanu și ai lui ALDE sunt niște oportuniști de stânga.ALDE în Europa sunt considerați de extrema stângă și comportamentul lui Tăriceanu asta arată-genul de om cu ochii pe portofelul altuia,să-l ia pentru folosul lui și să-i mintă pe fraieri că vor primi cândva și ei ceva.
    • +8 (12 voturi)    
      Posibil ca Draqnea sa nu mai poata obiecta (Duminică, 29 aprilie 2018, 9:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Deoarece latzul si batzul Brutariei se strange Saptamanal, or pana la prezidentziale Draqnea va salashui unde Varanu a pregatit o celula personalizata cu hartie si multe pixuri pentru Editura Penitenciarelor
  • +11 (15 voturi)    
    DLN&Sterling Popescu T=famelia penala traditionala (Duminică, 29 aprilie 2018, 9:52)

    Plagarus [utilizator]

    Doar justitia le poate taia ombilicul raptului,exersat politic.
  • +5 (7 voturi)    
    izvor nesecat de prostie (Duminică, 29 aprilie 2018, 12:01)

    mirceacr [utilizator]

    Prostia este un aspect care presupune depasirea limitelor cu orice pret, iar la tariceanu se manifesta in forma maxima.

    bine, hranit, odihnit, habiteaza intr-un mediu propice , la varsta optima !
  • +2 (6 voturi)    
    Presedintele are rol de viitor dictator. (Duminică, 29 aprilie 2018, 12:58)

    adrianhn [utilizator]

    Dupa ultimele lui declaratii, cam asa se viseaza.
  • +3 (3 voturi)    
    cred ca stirea cu candidatura astuia (Duminică, 29 aprilie 2018, 15:46)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    e o gluma in genul celor de laTNR.
    cine naiba l-ar vota pe afemeiatul asta ?