Bădălău: PSD nu va declanșa suspendarea preşedintelui. Nu vrem escaladarea acestui conflict creat de Iohannis

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2018, 15:49 Actualitate | Politic


Niculae Badalau
Foto: Facebook - Niculae Badalau
Senatorul PSD Niculae Bădălău spune că PSD nu va declanșa suspendarea președintelui pentru că nu-și dorește escaladarea conflictului pe care Klaus Iohannis l-ar fi creat. Deși îl acuză că stă la baza conflictului, Bădălău mai spune că partidul său îl va informa pe șeful statului în legătură cu chestiunile care țin de raporturile guvern-președinție.

”PSD nu va susține declanșarea procedurii de suspendare a președintelui, pentru că PSD nu își dorește escaladarea acestui conflict declanșat de președintele Iohannis. PSD va încerca să continue buna guvernare și îl va informa pe președinte în toate chestiunile ce sunt sub incidența raporturilor dintre președinte și Guvern”, a scris Bădălău, pe Facebook.

Senatorul mai afirmă că social-democrații nu vor să răspundă la provocarea lansată de Iohannis prin solicitarea de demisie a premierului, iar suspendarea ar aduce instabilitate.

”Nu vom răspunde la o provocare care îi afectează pe români, cu altă provocare care să-i afecteze pe români. Suspendarea ar accentua instabilitatea creată deja de președinte, iar acest lucru ar fi în dezavantajul cetățenilor români și împotriva interesului României”, a conchis senatorul.



















1959 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    chiar vreau sa l .. (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:55)

    exilatul [utilizator]

    suspendati...pt ca sunt curios sa vad ce ar face poporul de ...revolutionari...numai ca nu sunteti chiar asa de prosti...vreti liniste ca sa va faceti legile care va convin si pe urma o sa i calariti asa cum ii calarea si cismarul inainte de 89..pt ca merita...
  • +6 (6 voturi)    
    hmm (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:57)

    dum_i [utilizator]

    ce buna guvernare nemernicule?

    Sunteti niste fascisti corupti pana la oase!

    Omorati copii in spitale!

    Dati drumul la violatori si pedofili pe strazi.

    Stiti ce va doresc? Nu pot scrie pe HN, dar sa gandesc inca mai pot...
  • +7 (7 voturi)    
    ce mai muriti de grija romanilor! (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    va mai crede cineva?
  • +7 (7 voturi)    
    coruptie institutionala (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:03)

    oilman [utilizator]

    Senatorul PSD sustine ca Presedintele a creat conflictul. Evident ca atributiile constitutional violate flagrant de Dancila si mentorul sau Dragnea nu creaza nici un conflict, doar 'business like usual'

    Oare cit timp va mai trece pina scapam de aceste scursuri ramase din sistemul criminal bolshevik care a distrus citeva generatii in Romania ?
  • +5 (5 voturi)    
    Gasca penala (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:04)

    Frank777 [utilizator]

    joaca totul sau nimic. Vand Romania cu totul ca sa scape ei cu ce au furat. Vor sa faca intelegeri transnationale cu efect asupra statului Roman in beneficiul personal.
    In 2020 multi PSDaldePCR vor merge la puscarie.....inclusiv pentru inalta tradare.
  • +7 (7 voturi)    
    Creat de Primul Ministru (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:05)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Primul Ministru nu raspunde la telefoane, nu vine la intalniri, fura atributele presedintelui si ca sa vezi, presedintele e certaret!
  • +6 (6 voturi)    
    Minti, baba fara dinti (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:06)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    PSD are 2 idei:

    1) Sa sporeasca puterea CCR astfel incat CCR sa fie deasupra presedintelui si sa poata trece peste deciziile presedintelui, oricare ar fi ele. CCR sa scape de puscarie intreaga mafie PSD+ALDE+UDMR si prietenii lor (Ghita etc.).

    2) Daca nu merge prin CCR, vor recurge la suspendare, iar Tariceanu va semna orice lege catastrofala (doar ca sa se scape de puscarie), din postura de presedinte.

    Sa ne oprim un moment si sa recunoastem ca asemenea nebunii numai la noi se practica, e ceva nemaiintalnit in Europa civilizata pentru ca acolo oamenii voteaza.
  • +7 (7 voturi)    
    mama ce scarbe mincinoase sunt pesedeii (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:06)

    liviu_ [utilizator]

    1 - cine a incalcat constitutia prin vizita in Israel si prin treaba cu mutatu ambasadei FARA acceptul presedintelui?!
    2 - cine a refuzat sa se prezinte la o dicutie cu presedintele?!

    Conflictul este facut 100% de psd... NU de altcineva!

    dar ca de obicei, si ca niste lasi infecti, nu va acceptati greselile si aruncati vina pe altii!

    also... nu suspendati presedintele pt ca nu puteti dpdv constitutional, pt ca stiti ca o sa va sara toata lumea civilizata in cap, ca o sa fie proteste etc
    asta e modivul pt care nu-l suspendati

    also... daca stiati matematica, realizati ca 6 mil e mai mare decat 4 mil , nu invers!
  • +7 (7 voturi)    
    dar "provocarea" de a schimba 3 guverne (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:23)

    gwolf [utilizator]

    a fost in regula, bai cap de curca?
    alea nu au afectat pe romani, nu si n-au fost impotriva intereselor Romaniei...

    e o buna ocazie de a se incepe procedura de dizolvare a Parlamentului, borfasii psdei stiu ca o iau in barba, asta de fapt incearca sa spuna intelectualul asta bolsevic.
  • +5 (5 voturi)    
    Instabilitatea e meritul vostru (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:23)

    batmanss [utilizator]

    si nu al președintelui , incompetenților !!!
  • +8 (8 voturi)    
    Mai,chiar niciunul nu..... (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:29)

    gigiN [utilizator]

    ...aveti vreo urma de bun simt ? Iohannis l-creat sau marioneta voastra dePM coomandata de cel mai parsiv politician,recte drag-nea ????
  • +8 (8 voturi)    
    a (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:31)

    adrian67 [utilizator]

    Nu bai Balalau, conflictul voi l-ati creat. Voi ati iesit prin stapanul vostru cu mutari de ambasade fara sa vorbiti nimic cu cel care in final decide. V-ati comportat ca niste talhari (ceea ce sunteti de fapt). Ca sutii pe care-i prinzi cu mana in buzunarul tau si dupa aia urla ca-i iei la poceala. Parca pe tine te-au condamnat ca furai porumb?
  • +7 (7 voturi)    
    ???!!! (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:50)

    dinfranta [utilizator]

    "Provocarea lansata de presedinte" ??? Asta dupa ce premierul incalca Constitutia ?
  • +6 (6 voturi)    
    Taranul si girafa care e si nu e (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:51)

    clencix [utilizator]

    Prostii se cred mai deștepți decât deștepții, neînțelegând argumentele deștepților, acestea fiindu-le evident false, prin definiție ce nu înțeleg ei nici nu exista.
  • +6 (6 voturi)    
    Mda... (Vineri, 27 aprilie 2018, 17:10)

    Encounter [utilizator]

    Nu vreți escaladarea... my ass. Știți foarte bine că dacă îl suspendați pe Dl Președinte vă dăm de pământ la vot de vă ia mama zmeului și apoi nu mai puteți guița de legitimitate și alte asemenea.. Shut the f*ck up!
  • +3 (3 voturi)    
    conflictul (Vineri, 27 aprilie 2018, 17:20)

    Dizidentul [utilizator]

    nu a fost declansat de presedinte,domnule Badalau ramineti totusi cu coloana si aveti curajul de a spune lucruliror pe nume.Este de neconceput ca domnul Dragnea sa afirme ca s-a saturat si de acum are sa suporte Johannis consecintele.Lipsa celor 7 ani de acasa la fel si pentru doamna Dancila conduce o tara nu clubul cultural din Videle, cind presedintele cere o intinlire de consultatii s-au suna la Telefon doamna nu raspunde negativ sau dupa toane" respectul fata de Romania" trebuie sa fie mai mare decit toanele doamnei.
  • +4 (4 voturi)    
    Ha! Ha! Ha! (Vineri, 27 aprilie 2018, 17:21)

    LiviuX [utilizator]

    Auzi la el, cica: "Nu vrem escaladarea acestui conflict creat de Iohannis". Pai in primul rand, nu Presedintele a creat conflictul, ci PSD-ul prin actiunile lor contrare Constitutiei. Apoi, cica nu vor escaladarea conflictului. Pai stiu ca nu au sanse, nu Presedintele este cel care a incalcat Constitutia, ci ei. Daca ar sti ca ar avea ceva sanse, si maine l-ar suspenda. Dar de, stiti aia cu vulpea si strugurii...
  • +3 (3 voturi)    
    "Amice, esti idiot..." (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 5:45)

    John M. [utilizator]

    striga de sus Caragiale catre stranepotii lui,"niste loaze".
  • +2 (2 voturi)    
    DACA TACEATI (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 10:45)

    dincannes [utilizator]

    ... filozof ramineati, domnule Badalau!