Tăriceanu: Doar Parlamentul poate să retragă votul de încredere premierului. Preşedintele nu are nimic de-a face cu această chestiune

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2018, 12:31 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a scris vineri pe Facebook că doar Parlamentul poate să retragă votul de încredere dat premierului, iar șeful statului nu are nimic de-a face cu această chestiune. Declarația vine după ce Klaus Iohannis a spus că îi retrage încrederea premierului Viorica Dăncilă și îi cere public demisia. 

”Trebuie să ne raportăm, înainte de orice, la atributele conferite de Constituţie președintelui! În ceea ce priveşte atât capacitatea de a conduce Guvernul, cât şi suportul politic necesar, singurul în măsură să dea un verdict este Parlamentul. Parlamentul asigură controlul asupra Executivului, Parlamentul dă votul de încredere Guvernului şi numai el poate să-l retragă. Preşedintele nu are nimic de-a face cu această chestiune”, a scris Tăriceanu. 

Klaus Iohannis a declarat vineri că își retrage încrederea dată premierului Dăncilă și că îi cere public demisia.

Iohannis a spus că Dăncilă nu face față poziției de premier, transformă Guvernul într-o vulnerabilitate, refuză să respecte Constituția și principiul colaborării loiale între autoritățile statului. 

Decizia lui Iohannis vine după ce premierul a fost în Israel fără să anunțe și a susținut în guvern un memorandum secret pentru relocarea ambasadei la Ierusalim, fără consultarea șefului statului. De asemenea, Dăncilă a refuzat să meargă vineri la discuțiile convocate de Iohannis pe tema conflictului dintre executiv și BNR.




















2986 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    pai cine a zis de votul de incredere? (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:35)

    bogdan1477 [utilizator]

    Johannis a zis ca-i retrage increderea si ca-i cere demisia. Nu ca o demite, ca n-are cum. Declaratia lui e in mod evident adresata publicului caruia ii transmite ca tanti viorica e si prea toanta si acu si fudula. Si n-a priceput ca un premier e al tarii, nu al partidului.
    • +2 (2 voturi)    
      Dacă asta-i moaca care o faci, (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 9:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Este clar că nu ai priceput despre ce-i vorba.Tăriceanu mereu se trezește vorbind.Tu îi spui una li el vorbește despre alta.Un aiurit cu pretenții de politician de soi.Face legi proaste și se ceartă cu noi când vrea să le modifice,de parcă noi le-am greșit.Ar trebui să stea la închisoare cât au stat,cumulat,toți cei închiși pe baza legilor lor proaste.Iordache ar trebui să scrie asta în modificările pe care le face.
  • +20 (20 voturi)    
    Ma mir ca mai poate vorbi (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:39)

    eleVenereCtions [utilizator]

    la cata materie maronie a consumat la viata lui.

    N-ai griji, motociclene. Puscaria te asteapta.
  • +21 (21 voturi)    
    Raspunde doar in fata Marii Adunari Nationale? (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:40)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Hai Taricene, zi-o odata, ca esti asa de comunist...
  • +18 (18 voturi)    
    ai auzit de radio Erevan? (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:42)

    tahomir [utilizator]

    ca daca da, poate ai auzit si ce s-a intamplat la Erevan zilele trecute. Era ceva de-a face cu un prim ministru care nu se dadea dus si PMul ala era al unui partid care dusese tara la dezastru in ultimii 10 ani.
    Poate tragi vreo paralela sau vreo perpendiculara.
    Ca noi deja suntem pregatiti sa v-o tragem, pesedistilor!
    V-a sunat ceasul!
  • +19 (19 voturi)    
    ! (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:43)

    HChifteluta [utilizator]

    Da mai, cap de ciunga! Iohannis a zis ca retrage increderea lui. Ce legatura are asta cu gasca de penali care se cheama parlament?
  • +23 (23 voturi)    
    Postarea este mai lunga! (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:45)

    2016 [utilizator]

    Mananci rahat Taricene, ca de obicei! Prim-ministrul poate face vizite externe pe probleme ce tin de Guvern. Pe probleme de politica externa, poate, insa doar cu mandat semnat de Presedinte. Esti prost ori ai memoria scurta: tu cum plecai in strainatate pe probleme de politica externa? Nu cu mandat? Sau cu invoire de la una dintre sotii!
    Limba aia mincinoasa ar trebui sa o mai bagi si pe altundeva, poate se mai purifica un pic! (creierul, nicio sansa!).
  • +21 (21 voturi)    
    Dar noi (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:46)

    mitg [utilizator]

    Putem sa-i retragem lui calin functia si sa-l trimitem in rusia de unde a venit?
  • -19 (29 voturi)    
    Din cand in cand trebuie sa-l coboare cineva (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:49)

    xrogo [utilizator]

    cu picioarele pe pamant pe-acest presedinte zburdalnic!
    • +14 (20 voturi)    
      Absolut de acord (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:47)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      E vorba de presedintele senatului.
    • +9 (9 voturi)    
      in sfarsit (Vineri, 27 aprilie 2018, 14:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ai vazut si tu cum se comporta dragnea pablito, acest presedinte zburdalnic de psd si de camera parlamentara, care in zburdalnicia lui s-a crezut si presedinte de tara, singura calitate care-i permitea sa faca declaratii si sa aiba actiunile pe care le-a avut in privinta ambasadei Romane din Israel.
  • +17 (17 voturi)    
    Motociclean Fiind Calvin paduri Cutreiera (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:53)

    un domn [utilizator]

    Cu a sa Mobra...
  • +17 (17 voturi)    
    Asa este (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:55)

    VARCIOROVA [utilizator]

    dar de ce nu ii retrageti Voi sprijinul politic avand in vedere ca a comis una dintr cele mai mari greseli politice: guvernul a decis intr-o problema de politica externa in care are are rol DOAR DE EXECUTANT.
  • +18 (18 voturi)    
    hai, pa! (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:02)

    lula [utilizator]

    motocicleste la alta masa!
  • +17 (17 voturi)    
    Duhorelnicul Motocifliceanu, (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:07)

    Ponta [utilizator]

    da din gura ca o baba proasta la coada la ce s-o da.
    Pacat ca unii nu evolueaza de la etapa de facut reclama la chiloti. Asta a ramas cu intelectul de atunci din nefericire pentru noi.
    Candva aveam pretentii de la acestindivid devenit intre timp un mozol communist, dar se pare ca atunci cand ai asteptari acestea nu se confirma.
  • +14 (14 voturi)    
    Caruta si vizitiul (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:08)

    nedumeritul [utilizator]

    Romania este ca o caruta la care este inhamat poporul pentru a trage spre progres.
    De mai mulți ani acest om Tariceanu smuceste de aceasta caruta ,imprevizibil, în contratimp cu ceilalți, când spre dreapta,cand spre stânga,cand înapoi și foarte rar spre înainte.
    De asemenea modul în care justifica aceste smucituri nu are nici o logica.
    Acum o apara pe doamna Dancila cu toate ca vede ca aceasta s-a suit pe capra fără știrea și acordul vizitiului fără să fie o situație de forța majora care sa justifice acest lucru.Mai trist este faptul ca doamna nu a făcut-o din proprie initiativa ci la indemnul unor persoane (Dragnea)
    Ma tem ca aceste smucituri sa nu dezmembreze caruta....
  • -2 (14 voturi)    
    Dpdv legal poate ca Tariceanu (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:13)

    Cuca [utilizator]

    are dreptate. Moral, insa, nu.
  • +17 (17 voturi)    
    Fii fara grija... (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:18)

    John M. [utilizator]

    Si pe tine te dispretuim la fel de mult ca pe Putegura si gospodina Vasilica din Videle.
  • +19 (19 voturi)    
    DOMNULE TARICEANU (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:34)

    dincannes [utilizator]

    Da sau nu; sa-si dea demisia doamna Dancila?
  • +10 (10 voturi)    
    ce are presedintele cu.... (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:43)

    sareta [utilizator]

    Da .n-are ! Cu legile si Constitutia calcate in picioare la misto ,Pesedintele n-are de-a face cu nimic .Jaful se poate desfasura ,cu protocoale sau fara !Doar daca o lua in bot cu "biletelul roz " ar fi avut ceva de-a face .Oricum asa-i trebuie lui Johannis ,cand s-a inhaitat cu voi sa-l dea jos pe Basescu n-a realizat ca totul era o mizerabila manevra organizata de grupul infractional organizat, care de fapt urmarea o lovitura de stat.A cuplat si acum este bine s-o ia si el in bot !Pacat ca pierd cetatenii intregii tari.
  • +12 (12 voturi)    
    Fat frumosule fleshcait (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:43)

    Hababaeba [utilizator]

    Cat crezi ca te poti ascunde dupa detalii procedurale? Chiar daca, sub pretextul falsei democratii, astea te protejeaza o vreme, tot la cosul de gunoi al istoriei o sa ajungi, la fel ca celalalt infractor (individul deja dovedit).

    In ce priveste gaina aia nevinovata saraca pe care voi o tot impingeti la mijloc - pare ca se descurca cu cititul din ce in ce mai bine, cred ar putea sa treaca la nivelul urmator - sa invete si sa scrie. Insa preferabil de la alta adresa decat de la Victoria.
  • +8 (8 voturi)    
    Acest individ periculos si tradator (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:59)

    Rescator [utilizator]

    de tara numit Tradiceanu-Naraskin,impreuna cu
    Ayatolahul de Teleorman,numitul puscarias Abu
    Dragneev ,duce Romania de rapa si spre comunism
    in zbor.Vede si ultimul amarat din tara ca Docila a incalcat grav Constitutia ,aducand prejudicii majore de imagine si credibilitate Romaniei,iar el isi da cu
    parerea de mafiot batran si cinic.Afara cu voi lacustelor!
  • +9 (9 voturi)    
    ai rabdare ,poate nu e blestemata tara asta! (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    si scapam de voi , jigodiilor!
  • +4 (4 voturi)    
    Da cand sarea peste rand la permise auto (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:35)

    tarantella [utilizator]

    era conform Constitutiei?
  • +5 (5 voturi)    
    Daca Tariceanu . . . (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:59)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    .. . . . . ar avea un pic mai multa minte ar trebui sa se dezica si s nu mai sustina un guvern in care Dragnea face ce vrea, pentru ca dupa ce isi va atinge scopurile va da si cu el de pamant! Punem pariu?