Florin Iordache: ”Comisia de la Veneţia ce să constate? Comisia de la Veneţia nu poate fi peste deciziile Curţii Constituţionale”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2018, 12:41 Actualitate | Politic


Florin Iordache
Foto: Hotnews
Preşedintele Comisiei speciale care a modificat legile justiţiei, Florin Iordache, a declarat joi pentru News.ro că nu are ce să constate Comisia de la Veneţia referitor la legile justiţiei, deoarece nu poate fi peste deciziile Curţii Constituţionale şi numeşte demersul PNL de a cere Comisiei de Monitorizare a APCE aprobarea sesizării Comisiei un demers politicianist, “exportat în afara României”

“Comisia de la Veneţia ce să constate? Comisia de la Veneţia nu poate fi peste deciziile Curţii Constituţionale. Comisia de la Veneţia nu va constata decât că aceste modificări, pe care CCR s-a pronunţat de două ori, sunt constituţionale. E un demers politicianist pe care cei de la PNL l-au exportat în afara României, în condiţiile în care au văzut că nu au nicio şansă în România”, a spus Florin Iordache pentru News.ro.

De asemenea, el spune că nu poate fi Comisia de la Veneţia peste Parlament şi peste legislaţie şi va constata doar că modificările sunt “constituţionale, legale şi normale”.

“Comisia poate fi peste Parlament şi peste legislaţie? Repet, Comisia de la Veneţia nu poate decât să constate că acele modificări sunt constituţionale, legale, normale. Nu poate să constate altceva. Cum şi CCR a decis în cele trei decizii că modificările care sunt sunt în concordanţă cu deciziile Comisiei de la Veneţia, nu poate veni Comisia să legifereze peste CCR”, a mai spus el.

Comisia de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei(APCE) a aprobat solicitarea PNL de sesizare a Comisiei de la Veneția pentru exprimarea unui punct de vedere cu privire la modificările Legilor Justiției propuse de PSD și ALDE, anunța PNL într-un comunicat de presă.




















4085 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Sigur (Joi, 26 aprilie 2018, 12:47)

    gamma [utilizator]

    Dupa maimutele astea nici drepturile omului nu exista daca nu vrea CCR .
    • +31 (31 voturi)    
      Sobolanul... (Joi, 26 aprilie 2018, 13:08)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      ..., roade in continuare.... Comisia de la Venetia nu analizeaza doar constitutionalitatea, ma sluga.
    • +14 (14 voturi)    
      Ceea ce zice Ciordache e fals (Joi, 26 aprilie 2018, 13:34)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      Comisia de la Venetia are rol consultativ, insa pana acum nicio decizie a CCR nu a mers impotriva deciziilor Comisiei de la Venetia. Cum va justifica CCR-ul atunci ca acum va trece peste deciziile unui for international independent si recunoscut? CCR-ul nu isi poate permite sa intre in conflict cu Comisia de la Venetia. UE ar venii apoi si ar activa Art 7 si ne-ar suspenda dreptul de vot in UE.
    • +9 (9 voturi)    
      daca (Joi, 26 aprilie 2018, 13:42)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      a spus asta este un neghiob !
    • +9 (9 voturi)    
      pai ce (Joi, 26 aprilie 2018, 14:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      sa zica si comunistul asta peste care s-a rasturnat carul cu prosti in Caracal?
      Ce o sa zica Comisia de la Venetia o sa sustina si C.E., grav rau daca nu concorda cu legile ciordachesti.
      Si cu atat mai mult cred ca-s bazaconii penale, din moment ce se agita inteligentul in legislatie penala al lui pablito.
  • +33 (33 voturi)    
    Ciordache & co., fiti pregatiti !!! (Joi, 26 aprilie 2018, 12:48)

    jhonnyfirst [utilizator]

    Ce face azi Sanitas in P-ta Victoriei e doar incalzirea ...
    • +11 (11 voturi)    
      Exact, o sa fie in curand greva generala (Joi, 26 aprilie 2018, 13:52)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui jhonnyfirst

      Si pe 12 mai iesim cu sutele de mii in strada, la protestul Coruptia Ucide: https://www.facebook.com/events/1009362305884458/
  • +25 (25 voturi)    
    esti un prost (Joi, 26 aprilie 2018, 12:51)

    liviu_ [utilizator]

    si un incopmpetent notoriu...

    este singura institutie care poate da peste bor CCR! Deci este PESTE deciziile CCR!

    dar na... de la un corupt comunist nu te poti astepta la mai mult!
  • +22 (22 voturi)    
    a (Joi, 26 aprilie 2018, 12:59)

    adrian67 [utilizator]

    Sobolanul s-a speriat. Comisia de la Venetia o sa ne spuna ca sunt proaste, ca subrezesc, daca nu chiar darama justitia, sobolane.
  • +22 (22 voturi)    
    Asta e nu e intreg la cap! (Joi, 26 aprilie 2018, 13:00)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Citat: "Cum şi CCR a decis în cele trei decizii că modificările care sunt sunt în concordanţă cu deciziile Comisiei de la Veneţia, nu poate veni Comisia să legifereze peste CCR".
  • +24 (24 voturi)    
    cum ce sa constate? (Joi, 26 aprilie 2018, 13:00)

    tearoftime [utilizator]

    Comisia de la Venetia o sa constate ca sunteti o cloaca de penali si certati cu legea, care ati politizat intitutia-garant a Libertatii si Constitutiei Romaniei.
    Pe baza raportului Comisiei de la Venetia, Uniunea Europeana o sa poata sa ia masuri impotriva Romaniei acolo unde ne va durea pe toti, dar mai ales pe abonatii la contracte cu statul. Va fi un proces dureros, dar asumat implicit de toti cei care nu s-au prezentat la alegeri.
    Sa speram ca vor invata ceva din acest lucru.
  • +23 (25 voturi)    
    iordache e in corzi. (Joi, 26 aprilie 2018, 13:04)

    denvarel [utilizator]

    1 "Comisia de la Veneţia nu poate fi peste deciziile Curţii Constituţionale."
    Ba da domn Iordache. Cand am intrat in UE am cedat din suveranitatea nationala astfel incat legislatia UE este mai puternica decat legislatia nationala. Suntem tinuti de legislatia Europeana sa respectam drepturile fundamentala iar Curtea de la Venetia tocmai asta face.

    2 "Cum şi CCR a decis în cele trei decizii că modificările care sunt sunt în concordanţă cu deciziile Comisiei de la Veneţia, nu poate veni Comisia să legifereze peste CCR"
    Sa inteleg ca CCR este peste Comisia de la Venetia? Adica daca CCR a spus ca, dupa parea lui, o lege este in corcondanta cu deciziile Curtii de la Venetia inseamna ca asa este? Obligatoriu?
    Si daca Venetia spune ca CCR s-a inselat in aceasta apreciere?
    Te duci tu sa-i convingi ca nu e asa?

    Si prost informat si prost la logica. Spui Iordache si tragi apa.
  • +23 (25 voturi)    
    Un ciumete (Joi, 26 aprilie 2018, 13:04)

    CezarN [utilizator]

    Constitutia Romaniei:

    ARTICOLUL 11
    (1) Statul român se obligă să îndeplinească întocmai şi cu bună-credinţă obligaţiile ce-i revin din tratatele la care este parte.

    (2) Tratatele ratificate de Parlament, potrivit legii, fac parte din dreptul intern.
    • +20 (20 voturi)    
      Adica ... (Joi, 26 aprilie 2018, 13:12)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Romania s-a angajat, prin aderarea la UE, sa fie un STAT de DREPT.
      Prin urmare, cf.Constitutiei Romaniei, acest angajament face parte si din dreptul intern, nu doar din cel international.
      Iar judecata tratatului de aderare la UE, si, drept urmare, a acuzatiilor venite dinspre Bruxelles si alte cancelarii europene cum ca Romania nu mai pare a fi un stat de drept, NU SE FACE in Romania, logic, ci la instantele UE. Una dintre acele instante este Comisia de la Venetia(consultativa, din cate am inteles), iar apoi se decide la Curtea de Justitie a UE, ale carei decizii sunt obligatorii, cf tratatului de aderare.
    • +5 (5 voturi)    
      Art 148 , alin 2 (Joi, 26 aprilie 2018, 20:47)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      (2) Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum si celelalte
      reglementări comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate fată de dispozitiile contrare din legile interne,
      cu respectarea prevederilor actului de aderare.
  • +20 (20 voturi)    
    De ce ? (Joi, 26 aprilie 2018, 13:05)

    Martinezu [utilizator]

    Curtea constitutionala e dumnezeu?
    Daca cumva, dintr-o pura inamplare se strecoara intre membrii curtii niste sustinatori ai lui Dragnea ce facem?
    Dam foc tarii? Nu mai bine ii luam de guler si le dam un sut in dosul judecatoresc?
    • +7 (7 voturi)    
      pentru (Joi, 26 aprilie 2018, 14:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      clica condusa de pablito dragnea si aburcata multumita prostiei, naivitatii si absenteismului in fruntea tarii, CCR condusa de pesedistul notoriu dorneanu, este mama lor.
  • +15 (15 voturi)    
    ciordache .... (Joi, 26 aprilie 2018, 13:18)

    viziru [utilizator]

    asta pare a avea handicap sever. ... singurul neuron pe care il poseda e bolnav !!!!! puneti-l sa faca ceva pe masura capacitatii lui intelectuale, adica de ex. sa care sacosele in mall pentru prietena lui dracnea .....
    • +9 (9 voturi)    
      a (Joi, 26 aprilie 2018, 13:32)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Nu poate, ca le pierde pe drum si-l incaiera Daddy.
  • +21 (21 voturi)    
    Esti varza Ciordache! (Joi, 26 aprilie 2018, 13:20)

    trem [utilizator]

    Stii care e faza cea mai frumoasa - Comisia de la Venetia poate sa ne arate cat de incompetenta si de gaurita politic este CCR. Si astfel uleiul si mizeria din legile justitiei va iesi la suprafatza si o decredibilizeze acest CCR - PSD.

    Nu plange...daca ai noroc si nu vin alegeri intre timp poate mai lucrezi o data la Legile Justitiei.
  • +11 (11 voturi)    
    Ce curte constitutionala? (Joi, 26 aprilie 2018, 14:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Aia pe care ati facut-o voi ca sa va apere interesele? Daca nu va convine faptul ca legile uniunii europene sunt obligatorii pentru toate statele din ea, iesiti dracului afara si nu mai incurcati Europa!
  • +12 (12 voturi)    
    Truismele lui Ciordache: (Joi, 26 aprilie 2018, 14:04)

    Altiro [utilizator]

    Comisia de la Venetia nu poate fi CCR pt simplu fapt ca nu e compusa din Doreli psd-isti...
  • +9 (9 voturi)    
    mi-e sila (Joi, 26 aprilie 2018, 14:13)

    mos ion roata [utilizator]

    cand vad ce specimen a ajuns sa legifereze in tara noastra,
  • +12 (12 voturi)    
    Mazeto (Joi, 26 aprilie 2018, 14:14)

    deville2010 [utilizator]

    esti liber azi? pai se poate?
  • +10 (10 voturi)    
    doar tupeul lui Ciordache (Joi, 26 aprilie 2018, 15:50)

    Gobelin [utilizator]

    poate trece peste orice norma legala, constitutionala sau de bun simt.
  • +9 (9 voturi)    
    Draga HN, (Joi, 26 aprilie 2018, 17:21)

    Rescator [utilizator]

    Revin cu rugamintea de a nu mai posta poza individului malefic din Caracal.Stricati ziua la mii de oameni.Multumesc pentru intelegere.
    • +6 (6 voturi)    
      In locul pozei ... (Joi, 26 aprilie 2018, 20:50)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      sa scrie "Ciordache", ca stim noi figura sobolanului gretos....
  • +4 (4 voturi)    
    De ce a refuzat Tudorel sa sesizeze Comisia? (Vineri, 27 aprilie 2018, 9:46)

    revo [utilizator]

    Oare pentru ca a fost judecator CCR si membru al Comisiei si STIE FOARTE BINE ce ati clocit voi acolo?