Detenția de weekend și acasă, cu sau fără brățară electronică, votată de Camera Deputaților. Luarea și darea de mită și traficul de influență sunt exceptate / Legea merge la promulgare

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:16 Actualitate | Politic


Plenul Camerei Deputailor
Foto: Hotnews
​Plenul Camerei Deputaților a adoptat miercuri proiectul de lege privind măsuri alternative de executare a pedepselor privative de libertate, precum detenția la domiciliu și de weekend pentru condamnările de maxim 5 ani, proiect ce aparține inițial parlamentarilor PNL, dar modificat substanțial de deputații juriști PSD și ALDE. Cei care au comis infracțiuni cu violență, recidiviștii, precum și cei care au fost condamnați pentru luare de mită, dare de mită și trafic de influență nu pot beneficia de aceste măsuri.

Au fost 170 voturi "pentru", 80 "impotriva".

"Ati transformat proiectul în măsuri alternative la liberarea condiționată", a declarat deputatul PNL Gabriel Andronache, după vot.

"Mă adresez colegilor din PSD, ALDE, UDMR. Pe zi ce trece transformati România într-un paradis penal, dacă asta vă doriți,înseamnă că reușiți", a declarat și deputatul USR Stelian Ion. 

După adoptare, proiectul va fi trimis la promulgare, însă opoziția a anunțat că va sesiza proiectul la Curtea Constituțională.

Mai jos, principalele prevederi ale aceste legi, așa cum au fost modificate în ședința comisiei de luni - citește aici raportul comisiei juridice cu toate amendamentele aduse de PSD

Măsurile alternative de executare a pedepsei privative de libertate sunt măsuri de natură judiciară, dispuse prin hotărâre de judecătorul de supraveghere a privării de libertate, constând în înlocuirea măsurii executării pedepsei principale cu închisoarea în regim de detenție cu măsura executării acesteia la domiciliu, în libertate sau în regim special penitenciar.

Măsurile alternative de executare a pedepsei privative de libertate sunt:

a) măsura de executare la domiciliu a pedepsei privative de libertate

b) masura de executare fractionata a pedepsei privative de libertate: in timpul saptamanii la domiciliu si in zilele de sambata si duminica într-un centru de detenție special înfiinţat pentru această măsură sau în penitenciar;

c) masura de executare a pedepsei privative de libertate în regim mixt la domiciliu, cu prestarea de zile de muncă în folosul comunităţii, în echivalent

Judecătorul de supraveghere a privării de libertate poate dispune una dintre măsurile alternative pentru persoanele condamnate la o pedeapsa de pana la 5 ani, care au efectuat fracţia de 1/5 necesara pentru luarea in discuţie a regimului de detentie, cu aplicarea procedurii prevăzute la art. 8 din prezenta lege.

Masurile alternative nu pot fi dispuse in cazul detinutilor care au savarsit abateri disciplinare.

Măsurile alternative de executare a pedepsei privative de libertate nu se aplică pentru condamnările privative de libertate :
a) pentru săvârșirea de către condamnat a unei infracțiuni cu violență sau profitând de starea de neputință fizică sau psihică a victimei,
b) pentru infracţiuni de corupţie prevăzute la art. 289-291 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, cu modificările şi completările ulterioare sau pentru infracţiunile prevăzute la art. 254-257 din Legea nr. 15/1968 privind Codul penal al României, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 65 din 16 aprilie 1997, cu modificările şi completările ulterioare (luare de mită, dare de mită, trafic de influență, codul penal și vechiul cod penal - n.r.)
c) persoanelor aflate in stare de recidiva.

Măsura alternativă de executare a pedepsei privative de libertate a executării la domiciliu constă în executarea la domiciliu a pedepsei privative de libertate cu supraveghere din partea unor lucrători anume desemnați de către MAI cu sau fără brăţară electronică.

Măsura alternativă de executare fracţionată a unei pedepse privative de libertate constă în executarea pedepsei numai în zilele de sâmbătă şi duminică, într-un centru de detenţie special înfiinţat pentru această măsură sau în penitenciar.

Măsura alternativă de executare în regim mixt a unei pedepse privative de libertate constă în executarea pedepsei la domiciliu cu prestarea de zile de muncă în folosul comunităţii, în echivalent.

Ministerul Justiţiei implementează dispoziţiile prezentei legi, prin adoptarea de norme metodologice, în cel mult 30 de zile de la publicarea prezentei legi în Monitorul Oficial

Judecătorul de supraveghere a privării de libertate, in condiţiile prezentei legi, va dispune stabilirea unei masuri alternative de libertate pentru persoanele care au executat, fara a fi sanctionate, jumatate din fracţia minimă de executat in sistemul penitenciar. Hotărârea privind stabilirea măsurii aplicării acesteia se comunica deţinutului in termen de 3 zile de la pronunţare. In situaţia in care a fost amanata aplicarea unei masuri alternative de executare a pedepsei, deţinutul poate contesta hotararea in 3 zile de la comunicare, la judecatoria din raza locului de deţinere. Hotararea pronunţata de judecătorie este definitiva.

În situația în care, în urma analizei, judecătorul de supraveghere amana luareea unei masuri alternative, termenul maxim de amanarea nu poate depasi 6 luni. Dupa aceasta perioada, din oficiu sau la solicitarea persoanei private de libertate, judecatorul va dispune asupra stabilirii unei masuri alternative de executare a pedepsei.

Pe durata executarii pedepsei persoana privata de libertate poate beneficia de oricare dintre masurile alternative.


Citeste mai multe despre   


















6429 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Dedicatie......speciala (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:22)

    gigiN [utilizator]

    ............"celebrului" teleormanean !!!!!
  • +18 (22 voturi)    
    Ce pedeapsa e asta? Si mai primesc si bani? (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:25)

    grunespferd [utilizator]

    Pai ce rost are atata munca si stress, devalizez firma si ma predau. Banii imi raman mie, stau acasa (imi cumpar o cabanuta la munte) si ma relaxez. Cand se termina concediul / pedeapsa ma apuc iar de munca, pana atunci schimba tovarasii amendamentul privind recidivistii!
    Unde e pedeapsa aici? Sensul puscariei este pedepsirea faptasului, asta nu mai e pedeapsa, ci rasplata. Statul esueaza in a garanta dreptatea sociala, din punctul meu de vedere contractul social este distrus daca se voteaza legea, prefer anarhia!

    Hotie pe fata! Mi-e atat de rusine ca romanii au ajuns atat de jos, sa fie umiliti de cei care ar trebui sa fie in puscarii, in loc sa faca legi! Negre zile.
    • +4 (6 voturi)    
      Daca n-au votat oamenii? Ce vrei? N-au vrut (Miercuri, 25 aprilie 2018, 13:16)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      si pace.

      Oare s-or invata romanii minte sa voteze de acum inainte?

      Exista USR, acum exista si RO+, deci aveti cu cine vota.

      Poate se vor trezi fraierii in al 13-lea ceas.
      • +1 (1 vot)    
        Prostii iresponsabile (Miercuri, 25 aprilie 2018, 19:34)

        grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Dai vina usor pe ceilalti ca sa justifici esecul personal. Daca ai fost la vot esti mare erou acum? Eu am stat opt ore in ploaie sa votez si am avut noroc sa o pot face, dar multora li s-a inchis usa in nas. Si pt ca unii sunt mai prost educati, mai betivani, ori saraci lipiti si sufleteste handicapati ori is pur si simplu prosti si tampiti, de acum poti sa dormi linistit?

        Doar pt ca tu esti eroul care a votat? Asta e doar normalitatea, nu e motiv sa ne umflam in pene. Mai bine te-ai intreba daca ai facut tot ce ti-a stat in puteri sa nu-i lasi pe cei mai slabi si mai prosti de langa tine, sa se lase pacaliti de talharii ajunsi acum in parlament si guvern.

        Suntem nu uita, pazitorii fratilor nostri. Nu e doar vina lor, ci si a noastra, tocmai pt ca gandim asa ca tine!
  • +11 (15 voturi)    
    roparadisul talharilor (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:28)

    ...!?! [utilizator]

    dupa 28 de ani de talharii, hotie si coruptie endemica, au reusit desfiintarea puscariilor, justitiei, adevarului si integritatii cetateanului.
    bravo ba', oligarhilor neocomunisti!
  • +15 (19 voturi)    
    a (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:31)

    adrian67 [utilizator]

    Ce dracu de puscarie e aia? Acasa? Poate doar daca o faci cu soacra si te pune zilnic ssa bati covoare, sa stergi praful, sa speli geamurile. Sa intelegem ca Daddy isi declara domiciliul in Brazilia sa faca puscarie acolo?
  • +15 (19 voturi)    
    liber la furt (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:34)

    lerim70 [utilizator]

    Furi 3 milioane de euro (cine poate), te prinde pentru 1 milion, intre timp ai resedinta la Sinaia si in vacanta.
  • +14 (18 voturi)    
    Infractorii acasa.. (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:38)

    gabone [utilizator]

    Isi elibereaza puscariile pentru detinutii politici.. Turkey style! In curand vor sta la puscarie doar cei care comenteaza impotriva guvernului
  • +12 (16 voturi)    
    sa tot furi nene in tara asta... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:38)

    liviu_ [utilizator]

    faci puscarie cand vrei, la domiciliu...
    pai eu 80% din timp stau acasa in weekend... as putea sa o pun si eu de niste infractiuni de coruptie fara probleme ac nici nu simt "pedeapsa"

    astept cu interes momentu in care poti alege orele din zi in care faci puscarie... "domnu judecator vreau sa fac 40 de ore inchisoare in weekend ca poate mai ies si eu 2-3 ore cu baietii la o bere, apoi inca vreo 16 ore in fiecare zi lucratoare... asa 8 ore intre 11 si 8 dimineata si inca 8 ore la servici. Este in regula?"
  • +16 (20 voturi)    
    Iesim iar in strada sau ce naiba facem? (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:44)

    Lucian P. [utilizator]

    Astia incet incet fac ce vor din tara asta. In scurt timp condamnatii vor avea mai multe drepturi ca un om cinstit.
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Miercuri, 25 aprilie 2018, 18:29)

      iaurtica [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Cred ca deja au!!!
  • +13 (17 voturi)    
    Si pana la urma... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:50)

    Cataleya [utilizator]

    Daca primarul ii da fiului sau, gratuit, un teren de cateva hectare din terenul orasului sau comunei, inseamna ca nu exista nici dare/luare de mita si nici violenta. Primarul respectiv va face puscarie acasa?

    Sau daca Dragnea isi trece insula Belina in proprietate, tot acasa va face puscarie?
    Pt ca nu e vb nici de violenta si nici de mita. Ca doar nici n-a dat si nici n-a luat mita ca sa isi infaptuiasca hotia!?

    Din moment ce abuzul in serviciu a fost deja desfiintat de CCR....

    In afara de asta, hotii de buzunare o sa se simta ca in paradis.
    Ai fost prins ca ai furat, fara violenta, te duci si stai frumos acasa, 3 sau 6 luni. De parca justitia din Romania sau militienii coanei Dan ar avea capacitatea logistica sa-l supravegheze permanent pe Mitica zis " speraclu" din Ferentari sau din Cuca Macaii!

    Bataie de joc.
    In cea mai corupta tara din UE, Dragnea impune cel mai lejer sistem punitiv din Europa (si nu numai)
  • +6 (6 voturi)    
    stai./.. (Miercuri, 25 aprilie 2018, 13:30)

    liviu_ [utilizator]

    ca s-a trezit postacu pesedist sa dea minusuri... cum arata toate posturile cu -1.... Om atent ca sa fie primu...

    asta se intampla pt ca a pus psd mana pe banii nostrii... acu au bani sa-si plateasca sclavii de postaci!
  • +3 (3 voturi)    
    Deci (Miercuri, 25 aprilie 2018, 13:32)

    BEDE [utilizator]

    Daca cineva prinde un hot asupra faptului si ii rupe picioarele, atunci cetateanul care a agresat hotul este inchis pentru ca este cu violenta, iar hotul nu...
    Grozav!
  • +2 (2 voturi)    
    Alesii poporului (Miercuri, 25 aprilie 2018, 13:59)

    Ord [utilizator]

    vointa poporului. Se revolta cineva? Nu. Atunci suntem o tara de hoti.
  • +3 (3 voturi)    
    nu vrem sa fim o natie de hoti ! (Miercuri, 25 aprilie 2018, 14:00)

    lp [utilizator]

    Iohannis ar trebui sa nu o promulge nici daca se intoarce legea de-o suta de ori ! Hai sa vedem: ce alegem, un presedinte care nu ne lasa sa cadem in prapastie, sau acceptarea unui viitor pe care ni-l imping pe gat cei mai ticalosi dintre ticalosi ?! sa se aleaga - ori, ori
  • +3 (3 voturi)    
    E timpul! (Miercuri, 25 aprilie 2018, 14:06)

    ABBV [utilizator]

    e timpul de actiune oameni buni . E timpul sa iesim pe ei in strada!!! Dar de data asta trebuie sa plece , si daca vom fi suficienti de multi vor pleca. Daca mai vrem sa locuim in romania trebuie actiune. Putem haideti in strada!! I putem determina sa plece!!!
  • +2 (2 voturi)    
    BORFASII FAC LEGEA IN ROMANIA!!! (Miercuri, 25 aprilie 2018, 17:00)

    stirilibere [utilizator]

    cu girul partidului de guvernamant P$D, condus de mafiotul rusofil Dragneev.
  • 0 (0 voturi)    
    Se putea mai bine....pentru hotzi evident! (Miercuri, 25 aprilie 2018, 17:22)

    trem [utilizator]

    Vedeti ca ati uitat sa le dati infractorilor all-inclusive, adica: masina la scara, bilet la spa, consultatii gratuite la terapeut pentru stresul din puscarie, bani de buzunar....si eventual promisiunea ca un bust le va fi ridicat la finalul pedepsei pentru jertfa lor 'suprema'!

    Ce tzara am devenit oameni buni ca eu unul nu mai mai regasesc in ea???
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil! (Miercuri, 25 aprilie 2018, 18:26)

    iaurtica [utilizator]

    Guvernarea asta seamănă tot mai mult cu o mare golaneală: infractorii au numai drepturi, cei care muncesc şi mai au curajul să se şi exprime sunt călcaţi în picioare şi umiliţi zilnic, plus sanctionati pentru cuvinte, pamflete, etc. Noaptea minţii!