Tudorel Toader anunță că sesizarea privind refuzul președintelui de a o revoca pe Laura Codruța Kovesi va fi depusă astăzi la CCR: Premierul a semnat documentul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 23 aprilie 2018, 13:58 Actualitate | Politic


Tudorel Toader
Foto: Facebook / Tudorel Toader
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat că sesizarea formulată după refuzul preşedintelui Klaus Iohannis de a o revoca din funcţie pe şefa DNA, Laura Codruţa Kovesi, va ajunge în cursul zilei de luni la Curtea Constituţională, potrivit Agerpres.

"M-am întâlnit cu doamna premier, i-am prezentat proiectul de sesizare a Curţii Constituţionale, argumentele, conţinutul acelui proiect. Domnia sa a fost de acord, l-a semnat în prezenţa mea. În cursul zilei de astăzi, sesizarea ajunge la Curtea Constituţională", a declarat Tudorel Toader după întâlnirea cu premierul Viorica Dăncilă.

Tudorel Toader declarase anterior că a realizat un draft al sesizării către CCR, însă forma finală a acesteia ar putea cuprinde şi o parte din raportul prezentat de şeful statului.

"Am dat o formă, un draft al sesizării, pe care o vom modifica, preluând o parte şi din raportul preşedintelui României. Evident că, în funcţie de ceea ce voi discuta cu doamna premier, dacă va fi cazul, vom prelua noile propuneri sugestive", a declarat Tudorel Toader.

El a ținut să precizeze că sesizarea CCR nu reprezintă o iniţiativă personală şi nu este determinată de nemulţumiri personale.



















3191 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Nu interleg... (Luni, 23 aprilie 2018, 14:10)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Nu stiu de vrea opmul asta incapatinat: in loc sa-si vada de pensia uriasa, de rectorat(da-l mai are), de nepoti(daca are), freaca cacatul, numai sa puta mai tare...
    • +12 (14 voturi)    
      pai nu isi primeste banii altfel (Luni, 23 aprilie 2018, 14:54)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      asta e jobul lui. sa scape de LCK, apoi dispare si isi papa pensia.
      • +4 (6 voturi)    
        CCR se ocupa de (ne)constitutionalitate (Luni, 23 aprilie 2018, 16:08)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Ce legatura are o inscenare disciplinara impotriva LCK cu sarcina CCR?
        Ce articole din Constitutie incalca?
        Chiar daca CCR da aviz pozitiv, este dincolo de atributiile acesteia. LCK poate da in judecata statul roman si recastiga pozitia imediat.
    • +5 (7 voturi)    
      Demiterea ministrului justitiei (Luni, 23 aprilie 2018, 15:53)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Acest ministru corupt si las este atit de imbecil sa nu priceapa ca Presedintele decide in aceasta speta ?
      Presedintele a decis. Ce mai este de discutat ?
      Ministrul corupt si las al justitiei trebuie demis de urgenta.
      Ori este incompetent, ori face jocul mafiei.
      In ambele cazuri, nu are ce cauta in fruntea ministerului justitiei.
      Daca premierul nu-l demite, inseamna ca face parte din acelasi grup infractional organizat si trebuie sa fie toti arestati.
      Nu putem ramine indiferenti la aceasta incercare aberanta a mafiei de a lovi in justitie cu ajutorul guvernului si al CCR.
      Trebuie sa fie declansate masuri energice de protest in toata tara, pina la demisia guvernului mafiei, dizolvarea parlamentului borfasilor si arestarea judecatorilor corupti de la CCR, de la ICCJ, din CSM, de la Curtile de Apel si de la Judecatorii.
  • +24 (24 voturi)    
    a (Luni, 23 aprilie 2018, 14:16)

    adrian67 [utilizator]

    Cum l-a semnat? Si-a pus amprenta, sau cu X?
    • +10 (12 voturi)    
      Inainte de a-l semna, l-a citit? (Luni, 23 aprilie 2018, 14:35)

      tarantella [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Sa se faca atatica ->''<- cine minte?
      • 0 (0 voturi)    
        i-a zis (Luni, 23 aprilie 2018, 18:20)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui tarantella

        slugarel vasilcai "semneaza ca oricum nu te pricepi, nu stii nimic din justitie si crede-ma pe cuvant de pionier ca Johannis doar se da destept. Eu sunt singurul destept in legislatie"
  • +20 (22 voturi)    
    lipsit de onoare! (Luni, 23 aprilie 2018, 14:19)

    mike_the_hunter [utilizator]

    In lunga lista a lingailor si oamenilor lipsiti de caracter ,cu coloana indoita la sefii vremelnici ai Romaniei isi va gasi locul si Tudorel. Si Viorica Dancila, care daca nu ar fi fost PSD, ar fi trait o viata strivitor de banala la Videle. Asa traieste aceiasi viata banala, mediocra, inculta ca prim-ministru al Romaniei, functie din care nu intelege nimic. Daca ar fi constienta de propria prostie, si de faptul ca un prim-ministru e un exemplu pentru cetatenii pe care ii reprezinta, ar disparea ca un fum. Insa lipsa de educatie, si mediocritatea romanilor o sustin .
  • +15 (17 voturi)    
    Refuzul de a fi sluga PSD va fi infractiune (Luni, 23 aprilie 2018, 14:33)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Cum indrazneste Kovesi sa nu fie sluga? Mai are 5 minute de mandat si nu se inchina la Dragnea.

    Cine se crede?
    • -13 (19 voturi)    
      Aici ai dreptate, in legatura cu cele 5 (Luni, 23 aprilie 2018, 14:55)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      minute de mandat, ea saracuta nu stie inca ce-o s-o loveasca, dar lovitura o sa fie crunta!
      • +1 (1 vot)    
        Sugerezi o lovitura in still mafiot? (Luni, 23 aprilie 2018, 22:17)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Ii da Dracna cu carasu’n cap?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu, cu (Marţi, 24 aprilie 2018, 11:15)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Belina!!!
  • +9 (11 voturi)    
    pe surse CCR ul (Luni, 23 aprilie 2018, 14:54)

    coloneze [utilizator]

    VA ADMITE SESIZAREA. sper sa ma insel.
    cred ca am fost prea pasivi cu CCR ul
    • +4 (6 voturi)    
      cred la fel - va fi admisa... (Luni, 23 aprilie 2018, 15:13)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      dar cine ce putea sa faca cu CCR?
      Cum si cine sa-i traga la raspundere pe acesti "semi-zei" care taie si spanzura!?
      Doar nu ne-om apuca de haiducie...
  • +4 (8 voturi)    
    daca ccr... (Luni, 23 aprilie 2018, 15:01)

    liviu_ [utilizator]

    admite sesizarea... e f clar ca suntem dictatura...

    asta inseamna ca ccr face tot posibilul ca oricand va putea, o sa dea dreptate psd...

    om vedea, dar oricum e clar ca este disperare mare sa fie demisa Kovesi... Si nu cred ca e neaaparat chestie de ce mai poate face Kovesi, ci e dovada de putere....

    o sa vedem... dar eu am valizele pregatite!
    • +3 (7 voturi)    
      Hai sa nu ne c pe noi degeaba (Luni, 23 aprilie 2018, 15:34)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu e o atitudine constructiva sa traiesti in blocstart.

      Mai e protestul de pe 12 mai si voturile din 2019 si 2020. Mai e de lucru.
  • +3 (5 voturi)    
    Unde nu-i logică vai de noi (Luni, 23 aprilie 2018, 16:00)

    Bota [utilizator]

    Președintele când a trebuit să hotărască dacă o va demite sau nu pe Codruța a decis sau mai bine spus a mediat între două instituții a statului: CSM (Consiliul Superior a Magistraturii) reprezentantul justiției și Executiv reprezentant de Toderaș.
    CSM-ul a spus NU, Toderaș sa spus DA iar Președintele a spus NU.
    Președintele practic a mediat un conflict între două instituții independente una de alta.
    Motivarea lui Toderaș cum că Președintele nu are competențele necesare să judece mă face să mă îndoiesc și eu de competențele profesionale ale lui Toderaș precum și de competențele vaste ale Vioricăi care a hotărât singură și cu mintea ei, dacă va sesiza sau nu CCR.
    • 0 (0 voturi)    
      Motivarea lui Toderas este exact dupa lege, (Marţi, 24 aprilie 2018, 11:18)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Bota

      acolo scrie negru pe alb ca revocarea se face la propunerea ministrului justitiei, deci al are competente, nu un presedinte ce se ia dupa "oportunitate politica"!
  • 0 (0 voturi)    
    Premierul ca nu stie sa vorbeste (Luni, 23 aprilie 2018, 23:00)

    krampus [utilizator]

    Premierul a semnat documentul Dar daca Premierul scrie cum vorbeste ?! Poate a scris alt nume sau alte prostii...