Varujan Vosganian: Misiunea istorică a tinerei generaţii, să redea României prestigiul pe care l-a avut în perioada interbelică

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 18:42 Actualitate | Politic


Varujan Vosganian
Foto: Digi24
Vicepreşedintele ALDE Varujan Vosganian a vorbit sâmbătă, în cadrul unei conferinţe de presă, despre rolul important al tinerilor în clasa politică şi "misiunea istorică" pe care o are "această generaţie născută în preajma Revoluţiei române", scrie Agerpres.

"În opinia noastră, misiunea istorică a tinerei generaţii va fi să redea României prestigiul pe care ea l-a avut în perioada interbelică, o ţară importantă în context european, o ţară a cărei voce să se audă distinct şi puternic în conceptul european", a spus Vosganian.

"Când eram eu puşti, erau organizate dezbaterile liderilor organizaţiilor de tineret. Liderii organizaţiilor de tineret erau la rândul lor portavocea unor campanii. Şi erau lideri ai organizaţiilor de tineret destul de importanţi, care după aceea au devenit miniştri, prim miniştri, şefi de parlament. Această dezbatere, în ultimii ani este destul de absentă. Liderii tinerei generaţii nu sunt marcaţi în spaţiul public şi cred că unul dintre motive este şi că posturile de televiziune evită să invite oameni care nu sunt deja cunoscuţi în spaţiul public. Vor să ia, dacă pot să mă exprim aşa, "la de-a gata". Adică, nu oferă o şansă tinerilor să intre în dezbaterea publică", a mai spus Varujan Vosganian, adăugând că ALDE are o strategie pentru propulsarea tinerilor.

Declaraţiile au fost făcute în contextul în care aproximativ 100 de tineri din toată ţara au venit la Iaşi pentru a lua parte o dezbatere privind importanţa şi rolul tinerilor în an Centenar şi la delegaţia permanentă a Tinerilor Liberal Democraţi (TLDE).


Citeste mai multe despre   


















370 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Cine vorbeste de prestigiu, de onoare???? (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:01)

    quietguy58 [utilizator]

    Cine vorbeste de prestigiu, de onoare????

    Inteleg sa vorbeasca cineva pe care sa-l respecti pentru demnitate, cinste, probitate morala da' asa...
    s-a gasit sa vorbeasca tocmai gainarul, pardon, parlamentarul cu mir care vroia sa taxeze gainile romanesti ca fac oua "evazioniste" si dau faliment supermarketurile.
  • +3 (3 voturi)    
    Misiunea istorică (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:06)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    este să vă arunce pe voi în haznaua istoriei. Sau mai bine într-o hazna reală, plină de ce mâncați voi toată ziua, băi miruitule. Nu ți-e rușine, după ce te-ai ascuns după fustele colegelor, să dai tu sfaturi din astea?
  • +2 (2 voturi)    
    ptr. Dl Vosganian (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:07)

    Dizidentul [utilizator]

    aveti dreptate in perioada interbelica Romania a fost de invidiat economic si politic.Astazi recomandati tineretului sa modeleze viitorul Romaniei, un singur lucru a-ti uitat s-au nu dati importanta, conditia implementarii tineretului este CA VOI TOTI BOSOROGII COMUNISTI SA DISPARETI DIN PARLAMENT SI GUVERN de 28 de ani tara condusa de voi este de plins,(poporul este resemnat si milioane sint prin straini)LASATI SCAUNELE LIBERE si luati si pe Iliescu cu voi.
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebare la Radio Erevan (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:21)

    un domn [utilizator]

    Ce. Fost Prima Oara? Oul ? gaina?
    Raspunsul Anonim Al Unui Ascultator: taxa pe ou
  • 0 (0 voturi)    
    he (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:30)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    LOL
  • +7 (7 voturi)    
    Comunist "rujat" cu albastru! (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:55)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    Cunoscatorii stiu de ce.
  • +6 (6 voturi)    
    Vosganian, (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 20:52)

    paonipao [utilizator]

    Ce normal erai o data...!
    Si ce scarba ai devenit!
  • +1 (1 vot)    
    Cu cine? (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 20:59)

    mimiloi [utilizator]

    bre vosganiane? Cu "lideri" ca voi? Voi nu ati fost in stare decit sa duceti tara de ripa in timp ce va indesati banii furati in conturi afara. Figuri jalnice, de opereta de doi bani.
  • +5 (5 voturi)    
    Tare la morala,slab la cinste acest merceolog.... (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 21:30)

    Plagarus [utilizator]

    ....politic.
    Daca mai stropeste cateva generatii cu mir penal,d'alde astia ne desfinteaza complet ca natie respectabila in Europa.
    vereJean,Să nu furi ! demonstrează gravitatea acestui păcat pricinuitor de multe alte păcate, precum acuzaţii, suspiciuni, presupuneri, încriminări, hulă, răzbunare, care distrug dragostea dintre semeni.