Dacian Cioloș: "Sunt multe lucruri care ne apropie cu USR și sunt convins că vom găsi calea de a colabora"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 19 aprilie 2018, 11:21 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Guvernul Romaniei
​"Sunt multe lucruri care ne apropie cu USR și sunt convins că vom găsi calea de a colabora", a afirmat joi liderul Mișcării România Împreună, Dacian Cioloș, într-un interviu la Adevărul. Întrebat de ce a ales să își facă propriul partid și nu să se înscrie în USR sau în PNL, Cioloș a răspuns că "Discuții au fost și cu PNL și cu USR. Nu mă interesează funcții, nu mă intresează să fiu într-un partid și să mă cert cu cineva ca să obțin funcții. Mi s-a părut că cel mai decent este a construi de la bază."

Dacian Cioloș a adăugat că "Mi-aș dori să văd că și aceste partide răspund mai mult la așteptările oamenilor care așteaptă un alt fel de politică. E important ca aceste partide să se uite mai mult la nevoile oamenilor și să le înțeleagă, și nu vorbim de o creștere de salarii pentru o anumită categorie."

"Întărirea și reformarea PNL o pot face cel mai bine oameni din interior", mai spune Dacian Cioloș.

















2486 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Povesti de acoperire (Joi, 19 aprilie 2018, 11:29)

    Frank777 [utilizator]

    Nici partidul dacian nici USR nu au elementul principal. O platforma politica capabila sa genereze un complex emotional generator de actiune si solidaritate. Este problema cea mai mare a opozitiei la PSD. Lipsa unei platforme politice morale in raport cu PSD care are o platforma inmorala si de grup etnicsocial. PSD este partidul unui grup social minoritar care actioneaza impotriva unui grup social majoritar si pe care il domina si exploateaza administrativ prin legi de ei nascocite.Pana nu se naste o platforma nationala anti PSD nu va reusi nimeni sa castige partida cu PSD. Si este atat de simplu dar ...politicienii opozitiei si presedintele sunt orbi si prea ingamfati ca sa asculte semnale venite din popor.
    • +6 (6 voturi)    
      Platforme capabile???? (Joi, 19 aprilie 2018, 13:45)

      TheDudeLebowski1988 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Cred ca glumesti sau trollezi.

      De "platforme capabile" si "morale" duce lipsa tara asta de 30 de ani incoace?
      Pai PSD a avut o super platforma: marirea salariilor si a pensiilor. Ce platforma mai buna mai vrei?
      Dupa 30 de ani de miniciuni, nu ma mai intereseaza platforme si hartii fara absolut nici o raspundere.

      Eu vreau sa vad oameni politici care fac ceva cu adevarat, care misca cu adevarat lucrurile in tara asta, si nu din inertie, nu din cauza ca suntem in UE, vreau sa vad ca se schimba lucrurile cu adevarat.

      Eu o sa votez USR numai pentru ca promite informatizarea adevarata a ANAF-ului si a sistemului.
      Un sistem informatic adevarat va scoate la iveala foarte multe lucruri.
      Timpul va dovedi daca USR sunt la fel de incapabilis i mincinosi, dar nu voi vota aceiasi mincinosi din PSD\ALDE\PD care au guvernat Romania timp de 30 de ani, in diverse functii inalte, de la consilieri, primari pana la Parlament si Guvern.
      • 0 (4 voturi)    
        Te contrazici (Joi, 19 aprilie 2018, 14:06)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

        "Eu o sa votez USR numai pentru ca promite informatizarea adevarata a ANAF-ului si a sistemului." Deci Promisiune = Vot. Si informatizarea asta trebuie sa fie un efect al unui program amplu.ca daca nu este insotita si de alte masuri nu se face nimic.Tot aceiasi functionari PSD/ALDE/PNL vor exploata datele si le vor manipula.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu ma contrazic (Joi, 19 aprilie 2018, 16:08)

          TheDudeLebowski1988 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          N-ai inteles.
          Sub o guvernare adevarata, "tot aceiasi functionari PSD/ALDE/PNL" nu au cum sa ramana. Trebuie sa zboare aia care nu-si fac treaba. Trebuie zguduite sisteme intregi de oameni care nu fac nimic zilnic, sau fac foarte prost si ineficient. Va fi munca multa.

          In plus, un sistem informatic adevarat este conceput sa nu permita nici macar o interogare fara a se stii ora la nivel de milisecunda cand a a avut loc interogarea si de catre cine (ce cont), asta pe langa drepturi la access, rapoarte, etc.
          Nu mai vorbesc de a plati si efectua operatiuni electronic, incluzand deschidererea\inchiderea firmelor, a oricarui formular, etc.
        • +2 (4 voturi)    
          Inca ceva (Joi, 19 aprilie 2018, 16:11)

          TheDudeLebowski1988 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          Da, in orice tara, orice vot inseamna increderea ca o promisiune se va realiza.
          Asa functioneaza democratiile.
          Numai popoare tampite ca al nostru voteaza 30 de ani in sir aceleasi minciuni de la exact aceiasi indivizi (sau daca nu aceiasi, tot aia care acum 10-15 ani erau in liniile 2 sau 3)
  • -9 (15 voturi)    
    Yeah, right ... (Joi, 19 aprilie 2018, 12:23)

    Marionette [utilizator]

    Va uneste multe cu USR. Daca dl. Ciolos interzicea baruri, discoteci si teatre, obliga firmele sa-si ruleze banii prin banci si sa instaleze POS-uri, chiar daca aceasta este un abuz la adresa proprietatii private si micilor intreprinzatori iata ca USR se remarca si el inca dinaintea domnului CIolos. Ce daca domnul Ciolos a fost agentul marilor corporatii si demolatorul firavului capital romanesc atunci cand guverna efectiv? USR doreste sa interzica, sa puna taxe inca dinainte de a ajunge la guvernare. Momentan coc taxe pe zahar urmand ca pana la alegeri sa impuna si pe carne si ulei.
    Estimarea mea este ca avand astfel de opozitie PSD va obtine peste istoricul 80% de dupa revolutie.
    Se pare ca nu s-au lecuit cand au vazut ca PSD ia 50%. Oamenii merg inainte fara platforma politica si cu interdictii pana la capat.
    V-am avertizat ca o sa rad de minusaci inca dinainte ca PSD sa ia 50%.
    Va avertizez iar: sa vedeti ce ma distrez in 2020!
    • +4 (8 voturi)    
      Analfabetismul functional (Joi, 19 aprilie 2018, 12:58)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      "va uneste multe" e marca sigura de "simpatizant" psd-ist. Cat despre distrugerea capitalului Romanesc prin stoparea evaziunii fiscale ridicolul afirmatiei e demn de "marii" economisti belinosi cu tablouri in cimitire.
  • +6 (6 voturi)    
    corect (Joi, 19 aprilie 2018, 12:37)

    dum_i [utilizator]

    Prioritatea imediata a Romaniei si a oricarui cetatean cinstit ramas in Romania este desfiintarea PSD si interzicerea ocuparii oricarei functii publice a oricarui membru fost si actual PSD.

    PSD este efectiv cancerul Romaniei, mai nociv decat comunismul.

    PSD este raul absolut.

    De abia dupa ce PSD si emanatiile sale dispar definitiv, vom putea vorbi de platforme, stanga vs dreapta samd.

    Momentan suntem in razboi iar cancerul castiga.
  • +5 (5 voturi)    
    MRI si USR (Joi, 19 aprilie 2018, 12:46)

    buncrestin [utilizator]

    Cel mai important lucru care apropie cele doua formatiuni este electoratul identic, pe care inveitabil vor trebui sa si-l imparta. Nici una, nici alta, nu au reusit sa gaseasca o cale spre social-democratia europeana, ca alternativa la PSD. Amandoua se pozitioneaza pe un segment minuscul, riscand sa se canibalizeze. Si stai, ca mai vrea si PNL o felie din tortulet, cu Catu si compania. Viitorul suna prost!
    • +5 (5 voturi)    
      Vor candida ca si coalitie (Joi, 19 aprilie 2018, 13:53)

      alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Sunt convins ca asa vor aborda alegerile parlamentare cel putin, MRI si USR. Macar frica de a nu intra vreuna intre ele in Parlament si tot ii va face sa ia in calcul varianta asta. Eu cred ca nu va trebui sa alegem intre ele.

      PSD are electoratul lui, in subtiere. PNL la fel, usor in crestere. Iar pentru oamenii de bun simt, daca ai aceste 2 partide intr-o singura casuta, nu mai exista dubiu la vot.
  • -2 (4 voturi)    
    Dl. Nicusor Dan, ti-au furat astia partidul :)))) (Joi, 19 aprilie 2018, 14:33)

    Soulless [utilizator]

    Bravo SRI ! :))))