Întâlnire Dragnea-Tăriceanu după anunţul lui Iohannis privind refuzul revocării şefei DNA

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 aprilie 2018, 19:11 Actualitate | Politic


Dragnea si Tariceanu
Foto: Agerpres
Preşedinţii PSD şi ALDE, Liviu Dragnea şi Călin Popescu Tăriceanu, s-au întâlnit luni, după anunţul făcut de preşedintele Klaus Iohannis privind refuzul de revocare din funcţie a şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi.

După anunţul făcut de şeful statului, preşedintele ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, însoţit de secretarul general al partidului, Daniel Chiţoiu, au intrat în biroul preşedintelui Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, luni, că nu o revocă pe Laura Codruţa Kovesi din funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

"Motivele de revocare prezentate de ministrul Justiţiei nu au fost de natură să mă convingă. De altfel, în mare parte, ele nici nu corespund prevederilor legale aplicabile. În concluzie, nu voi da curs propunerii ministrului Justiţiei de revocare a doamnei Kovesi, procuror-şef al DNA", a declarat Iohannis la Palatul Cotroceni.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a reacţionat şi a anunţat, pe pagina sa de Facebook, că va fi sesizată Curtea Constituţională cu privire la refuzul preşedintelui Klaus Iohannis de revocare a procurorului şef al DNA.



















2961 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    :-) (Luni, 16 aprilie 2018, 19:19)

    Soljenitin [utilizator]

    “Ce ne facem, fetelor?”

    Pai, nimic. Doar va pregatiti de puscarioara.
  • 0 (0 voturi)    
    se pregateste... (Luni, 16 aprilie 2018, 19:21)

    liviu_ [utilizator]

    instaurarea dictaturii...
    nu m-ar mira o inercare de demitere a presedintelui...
    e clar ca nu le mai pasa si nu-i mai intereseaza nimic...
    mai mult... criza economica este iminenta , moment in care isi vor pierde si electoratul pe care-l mai au
  • 0 (0 voturi)    
    Nea Liviuuu (Luni, 16 aprilie 2018, 19:22)

    ady77 [utilizator]

    Daca tot iti plac intalnirile, nu vrei sa ne vedem prin piata?
    Sa mai incalzit un pic, deci e ok.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 16 aprilie 2018, 19:30)

    Doaroparere [utilizator]

    O taie in Costa Rica!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai schimba...2,3 neveste... (Luni, 16 aprilie 2018, 20:07)

    morometu [utilizator]

    ca altceva de discutat oricum nu au!
  • 0 (0 voturi)    
    aoleu.... (Luni, 16 aprilie 2018, 20:42)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Famiglia traditionala s-a adunat de urgenta? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Bolshevici ! (Luni, 16 aprilie 2018, 21:24)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Peste CC troneaza poporul ! Poporul este dumnezeul tau ! Poporul face si desface orice Constitutie ! Inclusiv de a ta !
  • 0 (0 voturi)    
    Le doresc sa se intalneasca la Rahova (Luni, 16 aprilie 2018, 23:09)

    cartofil [utilizator]

    Atunci cand vor avea ora de plimbare prin curtea inchisorii.