Proiect USR: Gropile de gunoi să fie amplasate la cel puțin 5 km de zone locuite, parcuri sau drumuri

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Vineri, 13 aprilie 2018, 15:53 Actualitate | Politic


Groapa de gunoi
Foto: USER UPLOADED
​Mai mulți parlamentari USR au depus un proiect de lege care prevede ca depozitele de deșeuri să fie amplasate la cel putin 5 kilometri de zone locuite, drumuri de interes național sau parcuri.

Potrivit inițiatorilor, proiectul are ca scop „eliminarea impactului depozitelor de deșeuri asupra cetățenilor prin stabilirea unei distanțe minime obligatorii de 5000 metri față de locuințe, parcuri, rezervații naturale, zone de interes balneoclimateric, zone de odihnă și recreere, drumuri de interes național.”

Parlamentarii USR spun că România are 200.000 hectare de terenuri degradate, „prin urmare nu există argument pentru construirea gropilor de gunoi pe terenuri arabile sau preluate din fondul forestier, în apropierea obiectivelor enumerate.”

„România se află în procedură de infrigement din cauza depozitelor neconforme de deșeuri care ar fi trebuit închise încă din 2009. Gropile sunt adevărate pericole pentru mediu și sănătatea publică întrucât eliberează noxe în atmosferă precum și gaz metan din cauza căruia gropile se aprin adeseori, iar incendiile trenează luni de zile, fiind o sursă de poluare în plus. De asemenea, levigatul provenit de la gropile de gunoi poluează cursurile de apă din jur și pânza freatică. În acest context, calitatea vieții locuitorilor din apropierea gropilor scade semnificativ, iar sănătatea acestora este amenințată pe termen scurt, mediu și lung”, susțin inițiatorii în expunerea de motive.

Proiectul se află în dezbatere publică la Senat, unde a fost înregistrat pe 5 aprilie.


Citeste mai multe despre   

















1017 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    si acum intrebare (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:58)

    tearoftime [utilizator]

    ce facem cand gropile de gunoi se afla la mai putin de 5 km? dam din banii din buget si le mutam sau daramam totul pe o raza de 5 km? Pe ce bani?
    Si daca le mutam, ce facem cand primariile dau aprobari bizonilor sa isi construiasca la mai putin de 5 km de noua locatie? le mutam iar?

    Sper ca in propunerea Dvs. aveti raspunsuri si la aceste intrebari...
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:17)

    a.nonim [utilizator]

    Nu gropile au fost construite langa zonele locuite, ci oamenii si-au facut case in apropierea acestor zone. Asa cum si-au facut case langa aeroporturi, cale ferata, autostrada, cimitire, zone inundabile, samd. Apoi vin cu pretentii ca statul sa mute aeroportul, calea ferata, sa le faca drum de acces, sa-i despagubeasca, etc. Si uite asa ajungem la cauza, abuzul in serviciu prin care se dau aceste aprobari.
  • +1 (3 voturi)    
    cand te apuca harnicia... (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:23)

    moka [utilizator]

    cum ati ajuns dom'le la fix 5km? Sunteti siguri ca e un numar general valabil in toate situatiile?
    si daca nu-i posibil in toate cazurile, ce facem? Ramane localitatea fara groapa de gunoi?
    Mai bine luati si voi legislatia din tari normale si copiati-o frate la noi
  • +2 (4 voturi)    
    bună inițiativa (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:28)

    samuraijack [utilizator]

    dar vor fi multe zone din țară unde nu vei putea respecta această regulă. Nu există zone nepopulate așa de mari.
    Ai nevoie de cerc cu raza de 5km unde nu ai locuințe, parcuri naționae, etc.
    Unele țări mai avansate captează gazele și le folosesc, nu trebuie să ardă gunoaiele.
  • -1 (1 vot)    
    si zaharul? (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:05)

    Bolovanul [utilizator]

    si zaharul cand il interziceti?
  • -1 (1 vot)    
    Nu-i singurul de la usr dus cu pluta... (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:35)

    romania_curata [utilizator]

    si precis nu are habar care-i diferenta dintre eliminarea si valorificarea deseurilor!
    SOLUTIA moderna ar fi selectarea deseurilor, urmata de valorificare deseuri metalice, hartie, plastic, etc. si procesarea prin piroliza a deseului menajer propriuzis!!!
  • +1 (1 vot)    
    Distractiv (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:35)

    florinos [utilizator]