Proiect de lege USR: Țigările electronice și dispozitivele pentru fumat care încălzesc tutunul, interzise în spațiile publice închise

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2018, 14:57 Actualitate | Politic


Dispozitive de fumat fara fum
Foto: Hotnews
​Senatorul USR Cristian Ghica a depus un proiect de lege prin care propune interzicerea atât a dispozitivelor electronice de tip „țigaretă electronică” și a dispozitivelor ce încălzesc tutunul fără a produce combustia amestecului, cât și a țigaretelor clasice în spațiile publice închise, anunță USR într-un comunicat de presă.

Inițiatorul proiectului susține că este necesară extinderea sensului legii deoarece impactul pe care „țigaretele electronice” îl pot avea asupra sănătății consumatorilor sau al persoanelor din jur este încă incert din cauza lipsei datelor relevante.

Proiectul propune ca prin „fumat” să se înțeleagă orice consum voluntar de fum, vapori sau aerosoli. Se interzice acest consum în spații publice închise, mijloace de transport în comun, spații închise de la locul de muncă sau în preajma locurilor de joacă pentru copii.

”Nu există nici un fel de cercetare fundamentată științific care să ateste că aceste dispozitive prezintă un pericol mai mic pentru sănătate decât produsele clasice din și cu tutun. De aceea, nu există motive întemeiate ca în acest moment statul român să trateze diferențiat țigaretele clasice și dispozitivele de fumat nou lansate pe piață. Pericolul consumului de tutun nu este exclusiv personal, ci și unul social și la adresa sănătății publice. Cu toții știm că este mai bine să previi decât să tratezi”, susține inițiatorul proiectului, senatorul USR Cristian Ghica.

În expunerea de motive a proiectului depus la Senat, inițiatorul menționează datele oficiale ale Eurostat și Organizației Mondiale a Sănătății potrivit cărora în țara noastră o cincime din populație fumează zilnic, iar 30% dintre aceștia au vârsta cuprinsă între 15-18 ani, dar și că fumatul este responsabil pentru 26% din decesele bărbaților și 9% din decesele femeilor din țările în curs de dezvoltare.

USR amintește în comunicat că „principalele cauze de deces din România le reprezintă bolile cardiovasculare și tumorile maligne, urmate de bolile respiratorii, iar consumul de tutun este factor principal agravant în toate aceste afecțiuni. Mai mult, fumatul constituie principala cauză a cancerului pulmonar, cea mai răspândită formă de cancer din România la bărbați. Aproximativ 70 de români mor zilnic din cauza fumatului, ceea ce înseamnă peste 42.000 de români anual, din care 5000 în urma fumatului pasiv.”

Citește aici proiectul

Inițiativa legislativă este susținută de parlamentari de la PNL, UDMR și PMP. Aceasta a fost depusă pe 11 aprilie și se află în dezbatere publică, urmând ca apoi să intre în procedură legislativă.

Proiectul de lege vine la câteva zile după ce secretarul de stat Raed Arafat a susţinut necesitatea introducerii în spaţiile publice a restricţiilor pentru ţigările electronice şi dispozitivele care încălzesc tutunul, la fel ca pentru ţigările clasice, citând un studiu prezentat de postul de televiziune CNN potrivit căruia, în perioada 2011 - 2015, s-a înregistrat o creştere de 900% a utilizării ţigărilor electronice în licee.


Citeste mai multe despre   


















4758 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    foarte bine (Joi, 12 aprilie 2018, 15:12)

    Levellers [utilizator]

    si ce se mai intampla cu proiectul pentru stoparea abuzurilor sonore, de ce se intarzie asa mult ?
    • 0 (10 voturi)    
      Problema in Romania (Vineri, 13 aprilie 2018, 0:07)

      diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      este ca atunci cand statul reglementeaza iese dezastru.

      De exemplu cu restrictiile privind poluarea fonica la cluburi/baruri. S-a ajuns asa departe ca in principiu astazi nici-unul nu poate functiona legal.

      Cluburi/baruri la subsol: de cand cu colectiv este aproape imposibil de a autoriza un asemenea spatiu.

      Asa si cu fumatul: inainte de lege fuma toata lumea pana si in sala de operatii. Dupa, nu mai poti fuma nici sub o copertina cu doua laturi (spatiu inchis este considerat daca doi pereti au acoperis). Aberant si parca cu rea-vointa.

      Privitor la tigarile electronice lucrurile stau cam asa:
      1. Este interzisa folosirea lor in transportul in comun.
      2. Orice restaurant/club/bar/spital poate interzice folosirea lor in baza dreptului de proprietate
      3. Deja din 2015 ministerul sanatatii din UK a ajuns la concluzia ca tigara electronica este cu 95% mai sigura decat cea clasica. Medici sunt rugati sa recomande tuturor pacientilor fumatori tigara electronica.
      4. Tigara electronica nu arde ci vaporizeaza un lichid (propilen glicol, glicerina si arome cu apa si nicotina). Asta e marea diferenta fata de tigarile clasice. Arderea orcarui material produce substante foarte nocive, chiar si radioactive.
      5. Nu nicotina este problema la tigarile clasice. Ci restul substantelor produse prin ardere. Nicotina nu este daunatoare in mod direct. Este inrudita cu cofeina, are proprietati similare. Ea da dependenta si placerea dar este eliminata complet din corp in circa 2 ore.
      6. Tigarile asa-numite electronice ale Big Tobacco, care "incalzesc" tutun, care de fapt este o ardere la temperatura mai mica, sunt la fel de daunatoare ca cele clasice. Singura diferenta este volumul mai mic de fum.
      7. Dupa ultimul studiu, facut pe voluntari pe o perioada de 3 ani, nu s-au constatat NICI-UN fel de efecte negative. Probanzii erau nefumatori si au folosit tigara electronica fara nicotina in toata aceasta perioada.
  • -17 (25 voturi)    
    foarte frumos (Joi, 12 aprilie 2018, 15:57)

    myrcos [utilizator]

    Dacă PSD nu a reușit, asta îi va scoate în stradă pe pufăitori; vezi acum polemică
    • 0 (0 voturi)    
      excelent (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:40)

      vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui myrcos

      sa pufai tu in dosul psd-ului, ce are psd cu legea asta ? cu reuseala sau nereuseala pufairii ? esti anti psd dupe in piata victoriei si rezista
  • -11 (31 voturi)    
    babaieti (Joi, 12 aprilie 2018, 15:59)

    Johnatan [utilizator]

    V-ati tampit de tot! De asemenea nu exista un studiu care sa ateste ca daca tragi prea mult aer in plamani nu exista / sau exista? riscul de a balonare sau doamne feri intoxicatie cu haer! La fel si in cazul mersului pe jos. Nu exista un studiu care sa ateste pericolul sau riscul de a deranja pe ceilalalti. Stai , plimbareala unora este deja deranjanta. Lipsa studiilor ma ingrijoreaza. Propun sa interzicem cam tot. Sau mai bine sa mentionam ce e permis ca ar fi mai putin de lucru :( (editat)
  • +7 (23 voturi)    
    Pai dc nu sunt dovezi stiintifice, de ce?? (Joi, 12 aprilie 2018, 16:01)

    Blackball [utilizator]

    Nu există nici un fel de cercetare fundamentată științific care să ateste că aceste dispozitive prezintă un pericol mai mic pentru sănătate decât produsele clasice din și cu tutun. De aceea, nu există motive întemeiate ca în acest moment statul român să trateze diferențiat țigaretele clasice și dispozitivele de fumat nou lansate pe piață.
    • -3 (19 voturi)    
      Chiar asa dle Blackball ?! Dar ati cautat ? (Joi, 12 aprilie 2018, 17:22)

      Texana [utilizator] i-a raspuns lui Blackball

      Se pare ca si Dvs, ca si autorul legii de interzicere a folosirii tigarilor electronice in spatiul public, de fapt STITI fara sa va documentati.Este atitudinea de baza a activistilor pentru orice cauza.Pentru a fi in tema cu subiectul va rog sa accesati, macar, concluziile unui studiu american fundamentat stiintific de 600 de pagini : "Public Healts Consequences of E-Cigarettes - A Consensus Study Report of The National Academies of Sciences, Engineering, Medicin):

      https://www.nap.edu/read/24952/chapter/1
  • +22 (30 voturi)    
    Corect (Joi, 12 aprilie 2018, 16:09)

    Melinte [utilizator]

    Mi se pare corect sincer . In unele locuri mirosul de tigare cu incalzitor de tutun este mai deranjant decat tigarile normale.
  • -4 (34 voturi)    
    Interzicerea tigarilor electronice... (Joi, 12 aprilie 2018, 16:22)

    Texana [utilizator]

    Domnule Ghica,
    Am votat USR, respectiv dl.Ghinea, fiind convins ca sunteti formatiunea politica care are in componenta profesionisti care, inainte de a expune un punct de vedere, se informeaza.Sunt absolut dezamagit de faptul ca, lasand la o parte comportamentul activistilor de orice speta militeaza pentru interzicerea a ceva, nu v-ati informat, macar cat de cat, despre ceea ce vreti sa interziceti.Las la o parte faptul ca eu sunt unul dintre cei care a reusit sa scape de fumat tigarete de mai mult de sase ani, poate sunt exceptia care intareste regula.Totusi, cred ca v-ati documentat in prealabil din surse credibile despre subiect, desi, sincer, ma indoiesc.De aceea va rog sa aveti amabilitatea de a accesa linkurile atasate, parasind in acelasi timp atitudinea de activist care militeaza pentru ceva numai pentru ca ii place sa interzica (eu sunt satul de cate imi erau interzise inainte de 1989 !).Asa ca va rog sa va reconsiderati ceea ce ati propus ca proiect de lege, relativ la tema, dupa ce va veti documenta serios.Cat despre faptul ca acest proiect de lege este sustinut si de catre PNL si PMP, nu pot decat sa-mi exprim dezamagirea ca, contrar asteptarilor votantilor acestei parti a esichierului politic, printre care ma numar, va ocupati de aspecte minore cate, pe deasupra, ii enerveaza pe unii dintre votantii Dvs.fara sa aduca ceva substantial in unirea fortelor pentru a da, macar, o minima speranta in castigarea urmatoarelor legislative.Prin propunerea legislativa pe care o promovati alaturi de celelate doua partide, nefundamentata pe o documentare serioasa, ma faceti sa-mi pun mari semne de intrebare in legatura cu (poate) bunele Dvs.intentii care sunt bazate pe...nimic.
    Iata mai jos linkurile propuse (puteti citi doar concluziile din cel de -al doilea link din cele 600 de pagini ale studiului american: Public Healts Consequences of E-Cigarettes - A Consensus Study Report of The National Academies of Sciences, Engineering, Medicin):
    http://sante.lefigaro.fr/art
    • +2 (14 voturi)    
      ? (Joi, 12 aprilie 2018, 16:55)

      Johnatan [utilizator] i-a raspuns lui Texana

      dvs. cu cine credeti ca stati de vorba, ca pe dl ghica nu il vad pe acilea? (altfel, pentru ego e excelenta o oglinda :)
      • -7 (17 voturi)    
        ...pe dl.Ghica nu il vad pe acilea... (Joi, 12 aprilie 2018, 17:46)

        Texana [utilizator] i-a raspuns lui Johnatan

        Johnatan,
        In naivitatea mea mi-am imaginat ca HotNews, interesat in viata politica romaneasca, transmite mesajele cititorilor, postate p'acilea, catre politicieni.
        Sunteti cumva moderatorul siteului sau un membru USR suparat ca cineva poate sa aiba un ego mai mare decat el ? Pentru a trece peste supararea Dvs. (si punerea mea "la punct" cu superioritate) va rog sa folositi aceeasi oglinda pe care mi-o recomandati.Daca chiar sunteti interesat de promovarea legii despre care este vorba in articol, inainte de a va exprima sarcasmul, cititi, totusi:
        https://www.nap.edu/read/24952/chapter/1
    • -4 (14 voturi)    
      Completare la "Interzicerea tigarilor electronice. (Joi, 12 aprilie 2018, 17:04)

      Texana [utilizator] i-a raspuns lui Texana

      Din pacate linkurile promise nu au fost afisate.Iata-le mai jos:

      http://sante.lefigaro.fr/article/la-cigarette-electronique-est-elle-vraiment-moins-dangereuse-que-le-tabac-/

      https://www.nap.edu/read/24952/chapter/1

      Obs.:Al doilea link provine din textul primului link:" un rapport de 600 pages consacré à la cigarette électronique "
      • 0 (0 voturi)    
        si ce e cu studiul asta? (Vineri, 13 aprilie 2018, 10:19)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui Texana

        De parca lauda tigarile electronice. Trec peste consideratiile stiintifice care ma depasesc si ce vad la concluzii? Tigareta electronica nu poate fi considerata nici benefica, nici daunatoare pentru sanatate (!?). In US este folosita din ce in ce mai mult pentru a inhala canabisul. Avand in vedere schimbarile rapide in utilizarile facute de public, tigareta electronica va ridica alte semne de intrebare, in prezent necunoscute.
        Hai USR cu legea! macar sa nu se fumeze oriunde.
        • 0 (0 voturi)    
          ...si ce e... (Vineri, 13 aprilie 2018, 13:48)

          Texana [utilizator] i-a raspuns lui codo

          codo,
          In bara de sus a materialului pe care l-ati citit se afla niste sageti care permit sa navighezi in acesta.Alegeti "chapter" si veti ajunge la pag.15 din "Summary Annex; Report Conclusions by Level of Evidence" unde veti gasi concluziile rezultate din studiile intreprinse in SUA clasificate in: concluzive, substantiale, (...), insuficiente si nedisponibile.
          https://www.nap.edu/read/24952/chapter/2#14
          Daca sunteti o persoana corecta veti trage concluzii corecte (desi ati ales: "In US este folosita din ce in ce mai mult pentru a inhala canabisul.".Stiu insa (desi sper sa ma insel in privinta Dvs.) ca oamenii, in general, trag concluzii in urma a ceea ce cred ei despre ceva si ca argumentele care nu se potrivesc cu credintele lor, oricat de rationale ar fi, vor fi respinse.Apreciez, insa, faptul ca ati accesat studiul pe care l-am indicat.
          Ultima fraza m-a mirat: "Hai USR cu legea! macar sa nu se fumeze oriunde."Nu toti fumatorii sunt needucati.Asa cum, in majoritate, din pacate, nu toti concetatenii nostri sunt educati.Nu va deranjeaza vorbitul cu voce tare la telefonul mobil, oriunde si oricand ? Pe mine, da ! Cu toate acestea nu cer: Hai cu legea! macar sa nu se vorbeasca la telefonul mobil oriunde.
          Sa se interzica telefonul mobil ! (Nici efectul radiatiilor electromagnetice emise de acesta nu este dovedit ca fiind sau nu daunator.)
          Va rog re/cititi comentariul lui "diasporescu" cu titlul "Problema in Romania".Cel putin pentru mine, este un model a unui mod de abordare civilizat, rational si...educat.
      • 0 (0 voturi)    
        Tu ai citit ce scrie acolo? (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:36)

        placintacubranza [utilizator] i-a raspuns lui Texana

        Sau dezinformezi voit?

        "L’usage de la cigarette électronique dans des lieux clos augmente les concentrations en particules et en nicotine dans l’air ambiant.

        - Le vapotage passif semble exposer à moins de particules que le tabagisme."
        Adica:

        "Utilizarea țigaretei electronice în zonele închise crește concentrația particulelor și a nicotinei în aerul înconjurător.

        - Vaping pasiv pare să expună mai puține particule decât fumatul."

        Mai putine <> niciuna !!
        • +1 (1 vot)    
          Tu ai citit ce scrie acolo ? (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:03)

          Texana [utilizator] i-a raspuns lui placintacubranza

          placintacubranza,
          Stimate "domn",
          Banuiesc ca stiti si limba engleza.Daca nu sigur ai un prieten care poate citi studiul stiintific american.Aveti linkul catre acesta, ba mai mult, am dat acest link catre concluzii iar explicatia adaugata dovedeste ca puteti afla de acolo exact care este stadiul actual al cunoasterii stiintifice in legatura cu T-E la acest moment.Puteti in acest fel sa trageti o concluzie documentata despre riscurile la care va expuneti sau ii expuneti pe altii.Fata de tigara cu tutun riscurile sunt reduse cu aproximativ 95% (gasiti acest procent in corpul lucrarii) datorita lipsei gudroanelor si a altor substante dovedit cancerigene, in numar de cel putin 70, in fumul de tigara.Ca articolul din Le Figaro va da o alta impresie se datoreaza convingerii cvasitotalitatii jurnalistilor, chiar si a celor francezi, "ca o stire pozitiva nu este o stire".Faptul ca am indicat si articolul din ziarul francez dovedeste buna mea credinta in tratarea subiectului, astfel ca atat modul Dvs de adresare cat si acuzatia ca as dezinforma sunt cel putin nepoliticoase.In general, acest tip de comportament nu ma mai socheaza.Totusi, in cazul Dvs care cunoasteti limba franceza o limba prin excelenta a culturii dati-mi voie sa va transmit: Je suis vraiment choqué ! Asa ca adaug: À bientôt ! Je veux dire ad calendas graecas !
  • +12 (28 voturi)    
    sa nu discriminam (Joi, 12 aprilie 2018, 16:35)

    un_comentator [utilizator]

    IQOS-urile sunt niste mizerii cu miros de ciorapi ce nu pot fi incadrate la tigari electronice clasice, deoarece incalzesc un soi de tutun puturos si ar fi trebuit de mult interzise.

    In schimb, tigarile electronice clasice cu lichid NU folosesc niciun fel de tutun!

    Ca o paranteza, as vrea sa il intreb pe domnul Ghica, cati oameni au murit de la tigari electronice pana acum, pe tot mapamondul?
    • +7 (17 voturi)    
      . (Joi, 12 aprilie 2018, 18:48)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      aici este cheia, tutunul este demonstrat a fi nociv, toate formele de utilizare a sa in locuri publice trebuie sa aiba acelasi statut legal.

      nu stiam ca tigaretele electronice nu sunt pe baza de tutun, dar nu prea cred ca este asa. nu se arde tutun, dar contineau nicotina, substanta activa si care cauzeaza dependenta in tigarile cu foi. ma indoiesc ca ar avea alt statut daca s-ar reglementa corect si uniform.
      • 0 (0 voturi)    
        sa nu discriminam... (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:59)

        Texana [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        g01an,
        Chiar asa ! Sa nu discriminam ! Atunci sa fie interzise si toate produsele care contin cofeina.Sa fie interzis si alcoolul, care de asemenea poate produce dependenta iar in acest caz efectul pe care-l produce asupra celor din jur este cu mult mai grav decat dependenta de nicotina.
        Atentie ! Eu nu sustin in nici un caz ca fumatul nu este daunator.Doar ca in momentul in care apare o alternativa mai putin nociva nu credeti ca ar trebui experimentata si eventual acceptata ? In cazul meu a dat rezultate extraordinare: nu mai fumez tutun de aproape sase ani.Si, credeti-ma, am incercat toate mijloacele ! Cancerul pulmonar este responsabil pentru aproape unul din cinci decese cauzate de cancer la nivel mondial. Provoaca mai multe decese decat cancerul de san, colon si cancerul de prostata la un loc in intreaga lume.
        Eu sunt revoltat de modul cum parlamentarii nostri propun legi fara o documentare serioasa in prealabil.De ce nu propun o lege ca din banii multi care se aduna de catre statul roman prin acciza pe tutun sa se experimenteze, pe fumatori voluntari, metode, substante, dispozitive care sa reduca dependenta de fumat tutun ? Au facut publice vreodata suma care se aduna din acciza ? Faceti si Dvs.un calcul: 540lei/1000 tig.=aprox.10,8 lei/pach.,consumul de tigari estimat: 5 milioane pach./zi, rezulta 54 milioane lei/zi.Intr-un an acciza incasata de stat este de aprox.19,71 miliarde de lei adica cca.4,28 miliarde de euro !!! (Datele sunt disponibile pe internet)
        Mai ganditi-va ! Nu-i asa ca-i mai simplu sa interzici decat sa ajuti ? Iar in acest timp mor bolnavi de cancer pentru ca datorita lipsei de competenta nu se mai importa medicamentele vitale pentru acestia pentru ca, rupti de realitatea lumii in care traiesc politicienii si guvernantii au stabilit un pret atat de mic (!!!) incat importatorii nu le mai aduc.
        Va doresc, sincer, sanatate !
  • +3 (15 voturi)    
    mai bine interziceti prima data fumatul (Joi, 12 aprilie 2018, 16:57)

    VaseaV [utilizator]

    Da' ce ziceti de fumatul traditional in public? cum faceti sa va asigurati ca se aplica legea ? In public, inseamna in parcuri, in restaurante si in orice loc unde fumul de la tigra deranjeaza o multime de oameni din jur ...
    • +6 (12 voturi)    
      . (Joi, 12 aprilie 2018, 18:48)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Sincer, aș susține asta, mai ales în stațiile RATB. Majoritatea fumătorilor lasă o mizerie de nedescris, mi se face scârbă.
  • -6 (20 voturi)    
    Yess (Joi, 12 aprilie 2018, 17:14)

    Incomod3 [utilizator]

    asta o sa creasca popularitatea USR-ului pana la subsol :) :) e si o dovada a inteligentei TFL.... majoritatea utilizatorilor de asemenea dispozitive sunt proprii lor votanti :)
  • +5 (21 voturi)    
    vrem (Joi, 12 aprilie 2018, 17:19)

    lula [utilizator]

    o tara ca-n afara, dar nu vrem sa facem ca ei.

    pufaitul e interzis in Europa. prin gari auzi exact mesajul asta: va amintim ca fumatul de tigari sau alte dispozitive electronice este interzis.

    nu exista inca dovezi pro sau contra pentru ca trebuie sa treaca macar 20 de ani de la intrarea pe piata sa se vada efectul sau nonefectul asupra humanoizilor.
    • -2 (14 voturi)    
      Interzicerea... (Joi, 12 aprilie 2018, 19:11)

      Texana [utilizator] i-a raspuns lui lula

      lula,
      Dar de ce nu ceri dumneata interzicerea telefoanelor mobile pentru ca: "nu exista inca dovezi pro sau contra pentru ca trebuie sa treaca macar 20 de ani de la intrarea pe piata sa se vada efectul sau nonefectul asupra humanoizilor." ? Va aduc un argument pentru a milita in acest sens, data fiind incertitudinea stiintifica care domneste asupra efectelor radiatiilor emise de telefoanele mobile asupra humanoizilor":
      https://www.scientificamerican.com/article/new-studies-link-cell-phone-radiation-with-cancer/

      "Hai la lupta cea mare!..."(Internationala)
    • 0 (0 voturi)    
      chiar vrei? (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:01)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui lula

      de fapt vrea muschiul dumitale sa interzica tigarile. in franta fumatorii nu sunt obligati sa fumeze in ploaie sau ger. ba chiar au dreptu' si sa stea pe scaune!
  • -3 (21 voturi)    
    bravo usr (Joi, 12 aprilie 2018, 17:48)

    Nevermind [utilizator]

    cat mai multe interdictii, ca li s-a urcat romanilor democratia la cap. trebuie sa invete conceptul de dreptul minoritatii imbecile, apropo si de al tau coleg cu legea bormasina

    unii au prea mult timp liber, dupa ce au terminat proiectele marete de pana acum (:D).

    PS: nu servesc electronica, ci clasica.
  • -3 (21 voturi)    
    De-a dreptul aberant! (Joi, 12 aprilie 2018, 17:54)

    plount [utilizator]

    D-le Ghica, deși nu prea sînt la curent cu politica din România, n-am avut nici un fel de dubii când am votat USR-ul. Și asta pt. ca nu păreați mânjiți. La fel a votat și familia mea.

    Prima problema pe care am avut-o cu inițiativele legislative ale USR-ului a fost cu legea anti zgomot. Nu că nu mi-aș dori așa ceva, din contra, ci pentru că conținutul ei e aberant. În fine, asta-i alta discuție.

    Dar acum dacă reușiți să treceți așa ceva prin parlament, eu nu va mai votez. Nu pentru ca aș fi afectat personal. N-am fumat niciodată și nici n-am pe nimeni în familie care să mai fumeze sau care să inhaleze aburi de la țigări electronice. Dar am prieteni care au trecut pe țigări electronice și a căror stare de sănătate s-a îmbunătățit vizibil. Argumentul dvs. este ilogic. Nu cred că va exista vreodată vreun studiu despre inhalarea "second hand" de aburi de la țigări electronice. Și asta pentru ca logic vorbind, nu prea are cum sa dăuneze. Eu nu văd decât două explicații pentru propunerea dvs. legislativă: un nivel extrem de ignoranță sau sînteți plătit într-un fel sau altul de firmele producătoare de țigări. Oricare ar fi motivul, vă face nevotabil în ochii mei.
  • +6 (10 voturi)    
    Adica Darth Vader nu ar avea voie sa iasa din casa (Joi, 12 aprilie 2018, 18:23)

    MinDepous [utilizator]

    ?

    Intreb pentru un prieten...
  • +2 (18 voturi)    
    Bravo USR (Joi, 12 aprilie 2018, 19:02)

    florinos [utilizator]

    USR este un partid care se lupta pentru binele cetățenilor chiar dacă poate ii va deranja pe unii.

    Recent un tip pufaia dintr-o țigară electronica în vagonul de metrou deranjându-i pe călători, o fi bine ?
    • -2 (8 voturi)    
      vine vara, vine caldura (Joi, 12 aprilie 2018, 20:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Cred ca aia care put de amestec transpiratie data cu parfum in loc de sapun sunt mai multi, dar tu alegi sa te legi de un oarecare, care nu stiu cat te-a deranjat olfactiv ci mai degraba vizual si psihic
    • +2 (2 voturi)    
      Stai aşa (Joi, 12 aprilie 2018, 22:03)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Una e interzicerea în anumite locuri, alta e interzicerea peste tot.
    • -1 (5 voturi)    
      straniu (Joi, 12 aprilie 2018, 22:10)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      sigur si nu poti sa interzici in metrou si mijloace de tranport in comun? aa, nu , tre si astia trimis pe afara!

      nu e mai simplu sa fie permis doar in spatii special amenjate si eventual taxate suplimentar?
  • -5 (15 voturi)    
    AA (Joi, 12 aprilie 2018, 19:03)

    obamap [utilizator]

    Hehe, eu vapez, si nu vad niciun impediment aici. Dar USR a muscat din plin ... momeala aruncata de la Guvern. Iaca cum am ajuns la galceava, va las pe voi sa spuneti cine are de castigat. :)))
  • -5 (11 voturi)    
    alta idiotenie (Joi, 12 aprilie 2018, 20:52)

    Bolovanul [utilizator]

    Doamne fereste sa aiba un spatiu al lor fumatorii definit inchis si separat de ceilalti. Musai afara. Nu conteaza daca e frig, er vand sau ploaie. Ne doare la basca. Noi suntem curati puri si ireprosabili.

    Cand incepi sa discupui fortat de corpul altui om e doar un pas sa faci vaccinarea obligatorie pentru ca asa vrei tu. Si mai e un alt pas foarte mic sa interzici avorturile.

    Pentru ca stii tu ca asa e bine si corect.

    Prohibitia alcoolului nu a adus nimic. Asta e o forma mai finuta de prohibitie.

    Interdictia ori blamul social nu au videcat niciodata o adictie.

    Adio USR, nu mai am treaba cu tine iar votul meu nu ai sa-l mai ai.
  • -4 (8 voturi)    
    lol (Joi, 12 aprilie 2018, 21:28)

    nash pandelica [utilizator]

    astia vor sa castige alegerile ?!
    iar si'au dat cu stangu'n dreptu !
  • -4 (6 voturi)    
    situatia: (Vineri, 13 aprilie 2018, 9:37)

    harapalb [utilizator]

    USR-

    RO+
  • 0 (0 voturi)    
    si zaharul? (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:03)

    Bolovanul [utilizator]

    si zaharul cand il interziceit? sunt o gramada de studii care arata cat de nociv este. dar napadirati pe fuamtori!