Victor Ponta: Revoluția fiscală, o idioțenie / Vina pentru inflație aparține Guvernului, nu BNR, Soroș sau „Statul Paralel”

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2018, 11:55 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook - Victor Ponta
Victor Ponta califică drept „idioțenie” „revoluția fiscală” prin care contribuțiile sociale au trecut de la angajator la angajat și spune că de vină pentru majorarea puternică a inflației este Guvernul, și nu „BNR, Soroș sau statul paralel”.

„Idiotenia “revolutiei fiscale” care a trecut contributiile de la angajator la angajat plus inflația care se apropie de 6% ( pt inflație este de vină Guvernul prin politicile sale populiste și incompetente - nu BNR, Soros sau “Statul Paralel”) / împreună acestea două elemente au făcut din marea promisiune a lui Dragnea de creștere cu 25% a salariilor cea mai mare minciună de la Băsescu încoace - în realitate veniturile oamenilor au scăzut cu 2% ( spune INS care este sub controlul Guvernului dar nu poate să falsifice datele și să ajungem ca Grecia in 2011)!”, a scris Ponta, pe contul lui de Facebook.

Fostul premier îl acuză pe Liviu Dragnea că „a 'evoluat' de la modelul Basescu la modelul Viktor Orban” însă „îl imită pe Orban doar la ce este autoritar și nedemocratic și la găsit vinovați externi - la lucrurile bune nu este în stare!”.

„În fiecare lună ies din țară 1 miliard de euro prin importuri mai mari decât exporturi / în fiecare lună ne împrumutăm 500 milioane de euro pentru finanțarea deficitului ( cheltuim mai mult decât încasăm) / în fiecare lună pierdem 100 milioane de euro fonduri europene nerambursabile .... dar Liviu Dragnea și Viorica Dancilă ne explică în fiecare seară la același televizor ce bine ne merge dar oamenii răi “din afară” nu ne lasă în pace!”, a mai scris Ponta, înainte de adăuga:

„Cu Dragnea și Echipa de la Teleorman (hoți și incompetenți) distrugem în 2 ani toată munca noastră de 5 ani și ne vom întoarce la anul 2009 - Basescu trebuie să fie fericit că Dragnea îl va depăși foarte curând!”.



















3929 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    titlu (Joi, 12 aprilie 2018, 12:12)

    danco [utilizator]

    Titlul este gresit, ar trebui sa fie "Vina pentru inflație aparține Guvernului, nu lui BNR sau lui Soros"
  • -2 (2 voturi)    
    mi se pare mie (Joi, 12 aprilie 2018, 12:20)

    nellino [utilizator]

    sau in text Ponta zice altceva decat este prezentat in titlul articolului?

    de cat au plecat Pantazi si Tapalaga calitatea materialelor hotnews este in cadere libera.

    ii mai salveaza doar tabloidizarea continutului editorial prin hiperutilizarea sondajelor de opinie.
  • 0 (0 voturi)    
    Titlul inselator (Joi, 12 aprilie 2018, 12:28)

    Cipraen [utilizator]

    Lipseste un "si nu" din titlul articolului. La cum e acum, citesti ca vina e si a BNR, Soros.
  • +3 (3 voturi)    
    Lupul moralist (Joi, 12 aprilie 2018, 12:28)

    Soljenitin [utilizator]

    Iaca si lupul moralist. Carlane, te-ai dumirit cu MTOul?
  • +1 (1 vot)    
    Inflatia este (Joi, 12 aprilie 2018, 12:32)

    Frank777 [utilizator]

    tehnica PSDaldePCR de compensare a cresterilor de salarii si pensii. Viclenia este ca se cunostea ca nu au deunde sa plateasca si atunci au tiparit bani-l-au obligat pe
    Isarescu sa tipareasca bani si au platit pensii si salarii. Apoi a urmat inflatia da ramane in mintea pensionarului ca le-a dat .... a dat.....Inflatia care duce puterea de cumparare inapoi de unde a plecat s-au chiar mai jos este atribuita de propaganda PSDaldePCR altora......altii sunt de vina ....
  • 0 (4 voturi)    
    il crede cineva pe pinochio? (Joi, 12 aprilie 2018, 12:50)

    premierul grivco [utilizator]

    asta minte si cand doarme
  • -1 (1 vot)    
    ?? (Joi, 12 aprilie 2018, 12:52)

    ion-ion-ion [utilizator]

    De ce publicati drept stiri comentariile inculpatului Victor Viorel Ponta? Cat timp era sus era bine cu Dragnea, acum ca a fost inlaturat de la ciolan nu ii mai place.

    Sa nu uitam de minunile USL-ului, cand acest inculpat penal era in aceeasi barca cu cei pe care astazi ii acuza si care au facut fapte bune asemanatoare, poate nu la fel de grave dar fara nici o valoare pentru tara asta si pentru cetatenii ei.
  • +2 (2 voturi)    
    nu credeam s-o spun (Joi, 12 aprilie 2018, 12:55)

    sim12345 [utilizator]

    dar pontalau' are dreptate
  • +1 (1 vot)    
    AAAlo ! "Dottore!!" (Joi, 12 aprilie 2018, 12:58)

    gigiN [utilizator]

    Ati fost cumva,vreodata, prim-ministru si sef de haita la psd ?Va aduceti cumva aminte ce faceati si spuneati in acele ...uitate vremuri ???
  • +1 (1 vot)    
    Un ceas stricat (Joi, 12 aprilie 2018, 12:59)

    tiberius_p [utilizator]

    ...iti da ora exacta de doua ori pe zi. Dar asta nu inseamna ca te poti baza pe el.
  • +1 (1 vot)    
    lupta politică (Joi, 12 aprilie 2018, 13:06)

    clencix [utilizator]

    PSD - o grămadă organizată de proști.
  • +2 (2 voturi)    
    Regrete... (Joi, 12 aprilie 2018, 13:07)

    corneladrian [utilizator]

    Am inceput sa-l regret pe Ponta. Facea cat ultimi 3 PM la un loc si ii mai ramanea un cap deasupra...Se mai incurca el in propriile lui minciuni..
  • +5 (5 voturi)    
    iti dai seama cat de (Joi, 12 aprilie 2018, 13:10)

    liviu_ [utilizator]

    nasoala e situatia in romania cand ponta incepe sa spuna adevarul... si nu numai ca spune adevarul dar chiar are dreptate!
  • +1 (3 voturi)    
    Pinochio (Joi, 12 aprilie 2018, 13:10)

    florin22 [utilizator]

    Ponta a avut tot timpul talentul sa minta spunand adevarul pe dos.
  • +1 (1 vot)    
    lol (Joi, 12 aprilie 2018, 13:11)

    Adrian_1234 [utilizator]

    am trait sa o vad si pe asta
    Daca mai zice multe chestii de-astea adevarate poate chiar il votez, asa de incurajare
  • -3 (3 voturi)    
    Roșia Montana, Pungești (Joi, 12 aprilie 2018, 13:17)

    Un cititor [utilizator]

    Și de astea tot dl. LD e vinovat?
  • +2 (2 voturi)    
    PSD-ul subventioneaza importurile (Joi, 12 aprilie 2018, 13:33)

    CIP03 [utilizator]

    Prin tinerea artificala a cursului EURO / Ron la acest nivel, PSD-ul subventioneaza importurile si falimenteaza producatorii din Romania, este evident la ca 1 miliard Euro pe luna deficit bula se va sparge la un moment dat, PIB-ul nu creste la fel de repede ca deficitul.

    Trebuie investitii care sa aduca valoare in economie in viitor, nu consum care doar pentru o perioada aduce bunastare.

    Trebuie gasita o solutie pentru a limita importurile, trebuie vazut ce se importa mult si pe anumite categorii crescut tva-ul si alte taxe bagate inteligent astfel incat sa nu ne sara U.E in cap. Produse care nu pot fi cumparate din online, ca altfel clientul cumpara de pe site-uri din alte tari daca acolo e mai ieftin.

    Trebuie vazut cum procedeaza tarile din U.E acum ies multi bani si prin comert online, firme care vand in Romania fara a lasa 1 leu in Romania. Germania de exemplu limiteaza la 20 comenzi pe luna maxim, peste acest numar esti obligat sa-ti obtii un cod fiscal si sa platesti taxe in Germania.

    Google, Facenook vinde reclama in Romania fara a platii 1 leu in Romania, daca le folosesti serviciile banii se duc undeva intr-un cont in alta tara, trebuie vazut si aici, serviciu e prestat pe teritoriul romanesc, atunci obligati sa-si faca sediul aici.

    Oamenii astia de la PSD sunt inapoiati grav, se invart miliarde sub nasul lor, nu stiu cum si nu vor sa-i taxeze.

    De pasti ANAF-ul fugarea taranii prin pete, in timp ce miliarde de euro se tranzactioneaza fara ca Romania sa incaseze 1 leu.
  • +1 (1 vot)    
    Se putea fara Basescu la Ponta (Joi, 12 aprilie 2018, 13:42)

    ac [utilizator]

    Si daca zice cit e ceasul, baaa, la mine e 9 si 1 minut, nu cum era la Basescu 9 fix.
  • +1 (1 vot)    
    a (Joi, 12 aprilie 2018, 13:54)

    adrian67 [utilizator]

    Pentru prima oara sunt de acord cu pisicu'.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo, Victore ! (Joi, 12 aprilie 2018, 15:46)

    John M. [utilizator]

    Ti-a luat ceva timp, dar, in sfarsit, ai inceput sa vorbesti limba noastra, a "pulimii".