Camera Deputaților a adoptat, din nou, Legea referendumului. Cererea de reexaminare a lui Iohannis a fost respinsă

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2018, 12:17 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Hotnews
Camera Deputaților a adoptat miercuri, în calitate de for decizional, proiectul PSD de modificare a Legii referendumului, în aceeași formă în care a fost trimisă la promulgare, respingând cererea de reexaminare a președintelui Klaus Iohannis. Legea a fost deja contestată la Curtea Constituțională și modificată că urmare a unei decizii de neconstituționalitate. Prin acest proiect de lege, PSD îl scoate practic din procedura organizării unui referendum de revizuire a Constituției pe președintele României, întrucât până acum parlamentul elabora câte un proiect separat de lege de fiecare dată când se organiza un astfel de referendum, pe care președintele îl promulga sau îl putea retrimite parlamentului la reexaminare.

Au fost 195 voturi "pentru", 71 "contra" și 6 abțineri. 

Liderul USR, deputatul Dan Barna, a anunțat că va contesta la Curtea Constituțională modificările, deși legea a mai fost atacată, iar în această fază de reexaminare legea nu mai fost modificată.

"Cetăţenii sunt chemaţi să îşi exprime voinţa prin vot în cadrul referendumului naţional cu privire la revizuirea Constituţiei în ultima duminică a perioadei de 30 de zile prevăzută în Constituţie, calculată de la data adoptării de către Parlament a proiectului legii constituţionale, Guvernul având obligaţia de a aduce la cunoştinţa publică, de îndată, prin mijloace de comunicare în masă, textul acestuia şi data referendumului", prevede textul legii.

După ce Curtea Constituțională a decis anul trecut că dată organizării referendumului de revizuire nu poate fi stabilită prin hotărâre de Guvern, parlamentarii au modificat textul legii așa încât referendumul pentru revizuirea Constituției să aibă loc în ultima duminică din perioada de 30 de zile de după adoptarea inițiativei constituționale. Acest proiect este necesar pentru a putea fi organizat referendumul național pentru redefinirea familiei, ca uniune dintre un bărbat și femeie, în Constituție, ca urmare a inițiativei cetățenești promovate de Coaliția pentru Familie.

"După ce președintele o promulgă, după ce va fi publicată în Monitorul Oficial, vom decide imediat să se continue procedura în Senat, respectiv votul efectiv pentru revizuirea Constituției și stabilirea datei referendumului", a declarat săptămâna trecută Liviu Dragnea, la finalul ședinței Biroului Permanent Național al PSD.

Vicepremierul Paul Stănescu spunea atunci că este posibilă organizarea unui referendum în luna mai.

"Cred că da, conform graficului cred că da, va fi referendum pentru familie", a precizat Stănescu. Întrebat dacă scrutinul ar putea avea loc în primăvară acestui an, respectiv în luna mai, Stănescu a spus că, "din toate calculele, așa ar trebui să fie".

Inițiativa cetățenească de modificare a Consititutiei pentru redefinirea familiei se află în circuit parlamentar. Această a fost adoptată de Camera Deputaților și așteaptă să primească vot în Senat.

Coaliția pentru Familie a strâns un număr de 3 milioane de semnături, pe care le-a depus la Senat alături de o propunere de revizuire a Constituției privind definiția familiei prin care se cere modificarea articolul 48, alineatul 1, care se referă la definiția familiei. În actuală formă, acesta prevede că "familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între soți", însă semnatarii inițiativei vor că definiția să fie schimbată pentru a bloca orice posibilitate a legiferării căsătoriei între persoane de același sex. Astfel, inițiativa prevede că "familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie".

Amintim că, potrivit prevederilor în vigoare:

"Referendumul este valabil dacă la acesta participa cel puțin 30% din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente".

"Rezultatul referendumului este validat dacă opțiunile valabil exprimate reprezintă cel puțin 25% din cei înscriși pe listele electorale permanente".




Citeste mai multe despre   

















4520 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Probabil ca la Referendum, pe buletinul de (Miercuri, 4 aprilie 2018, 12:36)

    scaraotchi [utilizator]

    vot va fi inscrisa urmatoarea intrebare:

    "Doriti ca familia traditionala sa fie considerata uniunea dintre un barbat si o femeie iar Liviu Dracnea sa fie ''Tatucul'' vostru spiritual pentru urmatorii 30 de ani, pana ce il va lua Dracul la el...? ''

    Variante de votat:

    ''Da..., dar preferam ca sa-l cheme Dracul la el intr-un termen mai scurt de timp, sa spunem 2 ani, inainte de urmatoarele alegeri...!"

    ''Nu..., pentru ca Dracul are si alte treburi mai importante de facut, nu doar sa fie cu ochii atintiti pe ceea ce se petrece pe meleagurile mioritice,,,!''

    Cine doreste, poate vota anticipat...!
  • +11 (11 voturi)    
    Deci shParlamentul poate bloca initiativa USRului? (Miercuri, 4 aprilie 2018, 12:59)

    2087 [utilizator]

    Initiativa #farapenali poate fi blocata acum la infinit de hotii din Parlament?
  • +14 (14 voturi)    
    pana una alta (Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:00)

    Levellers [utilizator]

    300 parlamentari...
  • +7 (7 voturi)    
    Ce să-ţi spun, (Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:24)

    indrea [utilizator]

    vor să afle dacă mai există ăia 30% care s-ar prezenta la urne. Aşa, pe banii noştri.
  • +10 (12 voturi)    
    psd grupare criminala organizata (Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:44)

    Ingwar [utilizator]

    de cind au venit interlopii psd la putere nu am vazut nici un proect de lege sau o initiativa de a dezvolta economia, de a atrage investitii, de a construi drumuri si spitale. numai OUGuri pentru penali si referendumuri de a lupta cu morile de vint. pentru psd este vital ca Romania sa fie populata de cit mai multi analfabeti, corupti, mincinosi, oameni cu gindire medievala. daca IQul societatii romanesti se va ridica cu citeva procente atunci psd'ul isi va pierde electoratul
    • 0 (0 voturi)    
      ha-ha-ha!! (Miercuri, 4 aprilie 2018, 16:22)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      IQ ul societatii!!!!????...aia cu IQ dar si cu mentalitate sanatoasa sunt cam putini prin ro...dovada : mizeria umana care este prezenta in toate structurile societatii...
  • +12 (12 voturi)    
    normal... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:45)

    liviu_ [utilizator]

    psd a avut grija ca presedintele sa fie doar o persoana pe care sa dea vina, dar care sa nu aiba nici o putere ca sa le incurce planurile de furt si distrugere a tarii!
    • -19 (19 voturi)    
      PSD doar ofera oamenilor posibilitatea de a is exp (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:13)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      PSD doar ofera oamenilor posibilitatea de a is exprima opinia intr-un referendum.

      Se pare ca a oferi un drept de vot cetatenilor e furt pentru tine...

      Ar trebui sa te iei de mana cu Kovesi si Kelemen Hunor si sa reinfiintati PCR-ul.
      • +13 (13 voturi)    
        mare e gradina ta Doamne! (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:25)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        Si multi sar gardul cand poarta e deschisa!
        Ia spune-ne mai omule, pana la legea asta cetatenii nu puteau sa se exprime prin referendum? Dar ala care cerea numar de parlamentari la 300 ce a fost?
        Vrei sa spui ca PSD-ul in marinimia lui ofera acum un drept de vot cetatenilor? nu il aveau pana acum?
        Sunteti bolunzi rau la cap frate!
      • +11 (11 voturi)    
        Pai nu-i nevoie (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:37)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        pcr e deja aici, acum se numeste psd.
        Iar le rasucesti ca la teleorman
      • +11 (11 voturi)    
        omule... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:51)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        1 - psd a ignorat timp de multi ani de zile referendumul din 2008... asa ca "ofera posibilitatea de a se exprima" e o manipulare si o minciuna GROSOLANA!

        2 - straw man nu e un argument... pe langa asta faci un straw man de tot kktu... nu am zis ca referendumu e furt. nu minti si nu manipula ca parditul pe care-l iubesti! ma refeream in general ca psd fura... uite ce legi vrea psd sa dea! daca nu vezi ca sunt 99% in favoarea infractorilor ori esti de-al lor... ori ultimu tau neuron in viata tocmai a facut infarct...

        3 - interesant ca ai pomenit unu din sefii UDMR... cu ce partid e psd la guvernare (pe langa alde) aud?! te bagi singur in kkt... atat de proaste argumente ai!

        4 - Kovesi sa-ti intre bine in cap nu poate face dictatura si sa vrea... procurorii propun condamnarea... judecatorii decid (si statistic vb. DNA are un procent de condamnari excelent... dar na... mai greu sa aflii d-astea cand te uiti numai la a3). Deviezi sibiectul. Voi atat stiti... blablalba Kovesi... blablalba Soros, blablalba patriotism, blablabla tot ce se spune rau despre noi e minciuna...

        referendumu, scandalu cu colaborarea sri,-dna si multe alte aberatii nu-s facute decat ca sa distraga atentia poporului de la distrugerea justitiei.... o bagi in fata p-aia cu protocolu... o bagi in fata p-aia cu referendumu... si "uiti" sa spui ca marii corupti o sa faca puscarie de acasa sau din weekend, ca pedepsele se reduc la jumate... ca puscariasii sunt pedepsiti cu bani de la buget s.a.m.d.
      • +3 (3 voturi)    
        nu ar trebui ca ... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 16:18)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        hotii , escrocii si imbecilii sa aiba drept de a si exprima opinia..psd nu ofera decit sprijinul acestora...pe de alta parte , 50% plus 1 e necesar pt a fi validat un referendum...intr o tara civilizata...in tara hotilor e nevoie de mai putin.. ori ei cu 25% de validare din procentul de 30% de participare se bazeaza exact pe ce am scris la inceput...
  • +1 (1 vot)    
    Pregatiri pentru lovitura de stat (Miercuri, 4 aprilie 2018, 17:12)

    Metec [utilizator]

    Scoaterea Presedintelui din toate deciziile majore este o strategie a coalitiei PSD-ALDE-UDMR de a reinstaura regimul oligarhic anterior anului 2007.
    Aceasta ultima (in sens cronologigic) ciuntire a atributiilor Presedintelui nu are decat aparent legatura cu referendumul privind familia, care este folosit de oligarhie ca un val de fum. De fapt, ceea ce doresc oligarhii este sa modifice regimul constitutional actual, transformandu-l intr-un regim parlamentar, in care Presedintele este decorativ si nu intra in decizille importante.
    Aceasta este "pohta ce pohtesc" dumnealor, mai ales ca au barat cu legi iscusite calea oricarei formatiuni politice noi catre putere.
    Singurul lucru care ii poate incurca? It's the economy, stupid! Aici si-au rupt dintii in 1996 si in 2009, dar nu s-au invatat minte. Pentru ca sunt complet incompetenti in materie de economie de piata, ei nu stiu decat sa fure de la stat, cum au invatat inainte de '89.