Dan Barna: Cred că drumul lui Dacian Cioloș, al lui Vlad Voiculescu și al celorlalți colegi din RO100 este comun cu al USR

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 martie 2018, 18:07 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
Președintele USR, Dan Barna, scrie sâmbătă, pe pagina sa de Facebook, că "Singura șansă de politică decentă în România sunt oamenii valoroși" și le urează succes "prietenilor noștri din RO100, care au depus ieri actele pentru înființarea unui nou partid politic". Dan Barna adaugă că "În continuare cred că drumul lui Dacian Cioloș, al lui Vlad Voiculescu și al celorlalți colegi din RO100 este comun cu al USR."

Fostul premier Dacian Cioloș a anunțat vineri, la un eveniment intern al România 100 transmis live pe Facebook, că a depus actele pentru înregistrarea noului său partid politic, numit "Mișcarea România Împreună".

Postarea integrală a lui Dan Barna:

 
"Singura șansă de politică decentă în România sunt oamenii valoroși.

Prietenii noștri din RO100 au depus ieri actele pentru înființarea unui nou partid politic. Le dorim succes. Cu cât avem mai mulți oameni buni în politică, cu atât avem mai multe șanse să salvăm România de corupție și sărăcie. În continuare cred că drumul lui Dacian Cioloș, al lui Vlad Voiculescu și al celorlalți colegi din RO100 este comun cu al USR.

Modalitățile și momentul când vom începe să-l parcurgem ține exclusiv de înțelepciune noastră. Suntem siguri că în perioada următoare vom găsi cele mai inspirate soluții de colaborare.

Și poate coincidența lansării campaniei inițiate de USR #fărăpenali exact în aceste zile când colegii de la RO100 au făcut pasul intrării în politică nu este numai o întâmplare.

Am deschis partidul iar rezultatele nu întârzie să apară. Azi, la debutul campaniei de strângere de semnături au fost sute de membri USR și voluntari în stradă să strângă semnături și să vorbească cu oamenii."



















2457 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Nu-i rea abordarea !!! (Sâmbătă, 31 martie 2018, 18:19)

    Plagarus [utilizator]

    Galetile cu " lături " psd & d'alde,se vor imparti in doua,cu rândașii lor cu tot.
  • +14 (16 voturi)    
    Vorbe intelepte (Sâmbătă, 31 martie 2018, 18:52)

    ipolitic [utilizator]

    in contrast cu reactia PNL.
  • -4 (8 voturi)    
    Ciolos are Barna in Ochi (Sâmbătă, 31 martie 2018, 19:52)

    un domn [utilizator]

    Nu vrea sa vada eternizarea P$D si ALD€
  • +11 (13 voturi)    
    BRAVO! (Sâmbătă, 31 martie 2018, 19:54)

    Sani [utilizator]

    Tocmai ce m-am decis sa ma inscriu in USR.
    Va invit pe toti cei care doresc sa chimbe Romania sa se implice. In USR sau partidul Dlui. Ciolos.

    Vom fi impreuna oricum!
  • +6 (10 voturi)    
    Chiar nu ma intereseaza daca e stanga sau dreapta (Sâmbătă, 31 martie 2018, 20:58)

    obosit [utilizator]

    atat timp cat nu mai avem ticalosi in TOATE institutiile.
  • -11 (13 voturi)    
    drumul este comun (Sâmbătă, 31 martie 2018, 22:00)

    miculescu-rucar [utilizator]

    la lada de gunoi a istoriei !
    neofripturistii simt miros de sange , pardon , de bani europeni.
    se vor toti europarlamentari .
    ghinea si compania au ajuns in sapa de lemn de cand sunt parlamentari , comparativ cu ce sugeau din fondurile sorosiste , norvegiene , europene etc.
    se unesc sa se faca europarlamentari cu bani multi , pentru nicio prestatie ,excluzand bineinteles injuraturile la adresa Tarii , ca deh,"tara pute a vaca si a cocean"
    se sacrifica baietii , ca de ! ce sa-i faci! drum comun ,
    daca-i ordin ,cu placere!
  • +5 (5 voturi)    
    e bine sa avem o competitie constructiva (Duminică, 1 aprilie 2018, 4:26)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu uitati ca e o singura directie, Romania moderna, educata, bogata, a tuturor care respecta legile si drepturile cetatenilor. la polul opus doar mizerie...si sobolani.
  • -1 (1 vot)    
    Nu cred ca se pune problema (Duminică, 1 aprilie 2018, 11:55)

    Marius_23 [utilizator]

    Lucrurile esentiale nu se pot negocia .
  • 0 (0 voturi)    
    Ai dreptate,cu conditia.. (Duminică, 1 aprilie 2018, 15:47)

    gigiN [utilizator]

    ...sa nu se manifeste,ca de obicei, tot felul de veleitati.
  • -2 (2 voturi)    
    Doua stangi si nici o dreapta... (Duminică, 1 aprilie 2018, 15:50)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Totusi este ciudat, Nicusor a fost dat jos pentru ca se opunea unei optiuni neomarxiste clare a USR iar acum Ciolos o ia de la capat cu incertitudinea ideologica ? Pina la urma ambele partide sunt capcane pentru conservatorii pro europeni care ajung sa sprijine partide neomarxiste sub motivul luptei anti coruptie. Daca va aduceti aminte, in USR nu a fost loc pentru doua ideologii, stanga a trebuit sa prevaleze - cu ce e diferit RO+ ?