Meleşcanu: În România se simte o prezenţă foarte solidă a spionajului rusesc

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 30 martie 2018, 18:24 Actualitate | Politic


Teodor Melescanu
Foto: Facebook
Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, a declarat, vineri, că, deși nu știe în cifre, în România ”se simte o prezenţă foarte solidă” a spionajului rusesc, relatează News.ro. Ministrul a comentat şi poziţia Ambasadei Rusiei la Bucureşti, care a calificat anunţul MAE privind expulzarea unui diplomat rus drept "manifestarea nebuniei politice colective”, afirmând că ”o nebunie politică a fost atactul de la Salisbury”.

Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, a fost întrebat, într-o conferinţă de presă la ALDE Arad, despre o eventuală intensificare a spionajului rusesc în ţara noastră, el declarând că nu are cifre. ”Nu ştiu în cifre, dar se simte totuşi o prezenţă foarte solidă în România”, a spus ministrul.

Totodată, Meleşcanu a comentat poziţia Ambasadei Rusiei la Bucureşti, care a calificat anunţul MAE privind expulzarea unui diplomat rus drept "manifestarea nebuniei politice colective”, Meleşcanu declarând că ”o nebunie politică a fost atactul de la Salisbury”.

”A încerca să spui că atunci când se reacţionează la o nebunie este tot o nebunie, mi se pare greşit (...) Ceea ce s-a întâmplat este un fapt fără precedent în epoca noastră, numai în timpul războiului rece se ajungea la asasinarea unor agenţi care trecuseră de altă parte. Din punctul de vedere strict juridic, o acţiune de folosire a unor substanţe neurotoxice pentru a anihila un agent pe teritoriul altei ţări este o încălcare a Convenţiei internaţionale privind interzicerea folosirii armelor chimice", a spus ministrul.

Meleşcanu a răspuns şi unei întrebări privind rostul solidarităţii României faţă de Marea Britanie: ”Aşa cum noi ne dorim solidaritate din partea ţărilor partenere în cadrul NATO şi UE, aşa şi acestea se aşteaptă la solidaritate din partea noastră. Nu uitaţi că în ceea ce priveşte prezenţa unor trupe NATO pe teritoriul României, Marea Britanie a fost după SUA cel de-al doilea mare contributor. Noi am avut o decizie foarte echilibrată de a da un semnal de solidaritate şi nu am exagerat prin numărul celor pe care i-am expulzat, este vorba de un singur diplomat, un consilier diplomatic”.

Ministerul Afacerilor Externe a confirmat, vineri, că Rusia a declarat un diplomat român persona non grata în Rusia, după o măsură similară adoptată de țara noastră în spirit de solidaritate cu Marea Britanie, în cazul atacului de la Salisbury. 



Citeste mai multe despre   


















3817 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Imi place (Vineri, 30 martie 2018, 18:34)

    Anonym [utilizator]

    cum ai formulat, de parca ar fi un lucru bun

    Iar daca e solida, de ce doar 1 expulzat?
    • +1 (3 voturi)    
      unul dintre efectele (Sâmbătă, 31 martie 2018, 9:43)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      nefacerii lustratiei a fost crearea a 3 factiuni a serviciilor de securitate: securitatea nationalist-ceausista, securitatea caghebista si noua securitate ! Ca sa intelegeti ce se intampla in Romanika !
    • 0 (2 voturi)    
      "Prezenta solida " (Duminică, 1 aprilie 2018, 8:48)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      este chiar Melescanu !
  • +18 (28 voturi)    
    agentii Rusiei sunt chiar in guvernul PSD-ALDE (Vineri, 30 martie 2018, 18:39)

    Kivek [utilizator]

    de exemplu Tariceanu e agent RUS la fel ca Petre Roman
    • +7 (9 voturi)    
      Joana de Adaugat (Sâmbătă, 31 martie 2018, 0:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Necesar
  • +13 (15 voturi)    
    Spionaju (Vineri, 30 martie 2018, 18:41)

    Lake123 [utilizator]

    Zău? Abia acum ai observat?
  • +4 (6 voturi)    
    10.000!? (Vineri, 30 martie 2018, 18:44)

    ...!? [utilizator]

    .
  • +10 (18 voturi)    
    Aici pe site sunt zece (Vineri, 30 martie 2018, 18:44)

    un domn [utilizator]

    La Crescent teve alti zece...de Ministere si Regii, Primarii..stie Tov Mele...
  • -19 (27 voturi)    
    Vedeti de unde are finantare USR. (Vineri, 30 martie 2018, 18:53)

    adrianhn [utilizator]

    Ca au aruncat cu milioane in campania lor electorala. Si nu ai nici macar 2000 de membrii.
    • +10 (12 voturi)    
      de la mine are ma (Sâmbătă, 31 martie 2018, 7:21)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      eu am donat in campanie 400 de lei. si ca mine mai sunt destui. atat de putin de duce minte ca sa ataci USR? Vezi ca te dau afara astia din echipa postacilor.
    • +3 (5 voturi)    
      am donat (Sâmbătă, 31 martie 2018, 9:41)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      urasc rusia lui putin , deci nu am legatura!
  • -8 (12 voturi)    
    Gura păcătosului... (Vineri, 30 martie 2018, 18:54)

    Nyk1 [utilizator]

    ...Adevăr grăiește!
    • +4 (6 voturi)    
      Te debarasezi (Sâmbătă, 31 martie 2018, 0:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ca este pensionar a lui Cuptor ?
  • +10 (12 voturi)    
    aha, (Vineri, 30 martie 2018, 18:58)

    nesuferitu [utilizator]

    Decrepitudinea Sa a hotarat sa se ''dea in fapt''.
  • +14 (20 voturi)    
    Sigur ca da. (Vineri, 30 martie 2018, 19:06)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    E chiar si in fruntea Ministerului de Externe de exemplu!
  • +14 (18 voturi)    
    Un ministru care se contrazice (Vineri, 30 martie 2018, 19:39)

    Delavale [utilizator]

    Spioni multi dar masuri de preventie ioc. Un singur spion a fost alungat.
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 30 martie 2018, 19:41)

    erevan [utilizator]

    nu stiu ce este cu declaratia asta dar tu esti printre cei mai mari rusofili, antiamericani si antieuropeni...si de aici mai e un pas, poate deja facut...
  • +12 (18 voturi)    
    E modest... (Vineri, 30 martie 2018, 20:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... la felul cum vorbeste despre el insusi.

    Legat de Marea Britanie, ce se mai aude de reportajul Sky News?
  • +7 (13 voturi)    
    corect (Vineri, 30 martie 2018, 21:34)

    mmmircea [utilizator]

    daca intra cu detectorul la Mos Mele in birou atunci sa vezi...surpriza.
  • +15 (21 voturi)    
    Da, se numeste Tariceanu, (Vineri, 30 martie 2018, 22:06)

    obosit [utilizator]

    amicul agentului Nariskin.
  • +14 (20 voturi)    
    prezenta solida a spionajului rusesc (Vineri, 30 martie 2018, 22:17)

    gwolf [utilizator]

    incepe din fruntea Senatului Romaniei,
  • +12 (16 voturi)    
    Umbli cu cioara vopsita ... (Vineri, 30 martie 2018, 22:19)

    Baboii [utilizator]

    Pai Mele, daca sunt așa prezenți, de ce ai dat afară doar unul?
    Sa ne faci de rușine la aliați?!
  • +2 (12 voturi)    
    si ceilalti au spioni destui (Vineri, 30 martie 2018, 22:41)

    Soricelu [utilizator]

    avem de la toti, suntem buni de muls
  • -8 (12 voturi)    
    He,he (Vineri, 30 martie 2018, 22:43)

    Landser [utilizator]

    Probabil ca daca ne am uni cu trogloditii aia din moldova am da p'afara de rusnaci!
    Bleah!Untermensch!
    • -12 (12 voturi)    
      Nu se spune bleah, ci блять (Sâmbătă, 31 martie 2018, 0:40)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Landser

      Sau, mai pe larg, сука блять.
      • +8 (8 voturi)    
        Se spune (Sâmbătă, 31 martie 2018, 1:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Ca transcrierea kirilica e o sparcaialar
      • +3 (5 voturi)    
        Festung Europa (Sâmbătă, 31 martie 2018, 12:50)

        Landser [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Nu inteleg bre ce vomiti acolo cu litere d'alea intoarse pe dos ,dar stiu ca bunicu' a facut felu' la multi d'astia acu' 70 de ani!
        Barbarii din est n au ce cauta in Europa ,valabil si pentru trogloditii aia din moldova!Teritoriul fara ei il acceptam!
  • +11 (19 voturi)    
    Mele, (Vineri, 30 martie 2018, 23:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pare ca iti faci autocritica... nu te da de gol, nici pe tine, nici pe seful tau Tariceanu.. amandoi sunteti niste SECATURI de kaghebisti.
  • +5 (7 voturi)    
    HAHAHAHAHAHA! (Sâmbătă, 31 martie 2018, 9:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    te-ai uitat in oglinda bre?
  • +8 (10 voturi)    
    Sunteti multi (Sâmbătă, 31 martie 2018, 9:56)

    tordz [utilizator]

    mai Melescane.
  • +4 (6 voturi)    
    stiu si eu un spion (Sâmbătă, 31 martie 2018, 12:37)

    Ingwar [utilizator]

    incepe de la tine si autoexpulzeazate ca esti o mizerie ce lucreaza pentru Putin
  • +1 (3 voturi)    
    spioni (Sâmbătă, 31 martie 2018, 17:37)

    motorzbh [utilizator]

    pe multi ii cunoaște personal.
  • +1 (3 voturi)    
    :)) (Duminică, 1 aprilie 2018, 2:03)

    I [utilizator]

    are scoala melescanu. Cand vrei sa nu te banuiasca nimeni ca ai fi spion rus, incepi sa arati cu degetul pe altii sau macar sa te arati "ingrijorat".
  • +1 (3 voturi)    
    Declaratie pe fata (Duminică, 1 aprilie 2018, 9:16)

    adrian67ro [utilizator]

    Sa nu uitam declaratia Domnului Adrian Nastase care si-a prezentat public simpatia catre Rusia si chiar recomanda apropierea tarii in aceasta directie. Nu am vazut prea multe reactii cind politica tarii este clara spre EU si SUA. Interviul chiar a fost televizat. Eu cred ca cei cu asemenea idei chiar au prins curaj si nu merg in aceeasi directie cu societatea in care traim. Romania in trecut a pendulat si a fost taxata. Nu trebuie sa suferim datorita declaratiilor unor asemenea persoane si trebuie sa cunoastem clar elementele care le genereaza.