Deținuții care provin din categorii defavorizate vor primi îmbrăcăminte, medicamente, masă caldă și legitimații de transport gratuite la eliberarea din închisoare - proiect PSD-PNL

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2018, 14:33 Actualitate | Politic


Penitenciar
Foto: Agerpres
Mai mulţi parlamentari PSD și PNL au depus miercuri, la Senat, o iniţiativă legislativă în care propun ca persoanele care sunt eliberate din închisoare şi care provin din categorii defavorizate să beneficieze de o serie de facilităţi, precum îmbrăcăminte, medicamente, adăpost temporar sau masă la cantina socială.

Proiectul de lege a fost semnat de senatori şi deputaţi de la PSD şi PNL, printre care Robert Cazanciuc (PSD, Gabriel Andronache (PNL), Ioan Cupşa (PNL), Oana Florea (PSD), Petre Florin Manole (PSD), Eugen Nicolicea (PSD), Liviu Pleşoianu (PSD), Valeria Schelean (PNL) sau Vasile Varga (PNL), relatează Agerpres.

Potrivit propunerii legislative pentru completarea Legii nr. 254/2013 privind executarea pedepselor şi a măsurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal, persoanele identificate în urma raportului întocmit de către ofiţerul de probaţiune ca fiind vulnerabile sau persoanele care fac parte dintr-o categorie defavorizată, conform Legii 292/2011, beneficiază de o serie de facilităţi din momentul eliberării.

Aceste facilităţi sunt ajutoare în natură: încălţăminte, îmbrăcăminte, medicamente, după caz, acordate la ieşire de către locul de detenţie, un loc temporar, pe o perioadă de trei luni, într-un centru pentru persoanele fără adăpost, acolo unde este cazul, masă acordată la cantina socială sau o alocaţie de hrană, pe o durată de trei luni, pe raza judeţului în care persoana eliberată domiciliată sau îşi are reşedinţa, bilete sau legitimaţii gratuite pe mijloacele de transport în comun urban şi interurban, timp de trei luni.

"Principalele motivaţii pentru a susţine acest proiect de lege sunt sociale - şi anume faptul că există deţinuţi care vin din medii defavorizate, care sunt foarte săraci şi care, în prima zi în care ies din penitenciar, nu au nicio alternativă, nu au nici ce să mănânce, nici unde să lucreze, nici cum să îşi găsească un loc de muncă. Deci pentru ei ce putem să presupunem şi ce ştim este că prima alternativă este să se întoarcă în penitenciar cu o recidivă. Ca să preîntâmpinăm asta trebuie să găsim nişte măsuri sociale, astfel încât ei să aibă o perioadă, de trei luni spune proiectul de lege, un ajutor minimal. E vorba, de exemplu, de o masă caldă pe zi la o cantină socială a unei primării, adică nu este un efort foarte mare pentru societate, însă este un beneficiu foarte important pentru cei care au nevoie de asta", a precizat joi unul dintre iniţiatori, deputatul PSD Florin Manole.

Proiectul este în dezbatere publică și urmează să intre în procedura legislativă la Senat. Camera Deputaților este decizională.


Citeste mai multe despre   


















1330 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    sistemul asta de recompense pt puscariasi (Joi, 29 martie 2018, 15:34)

    nick24 [utilizator]

    nu va duce decat la escaladarea infractiunilor. Deci inchisoarea e cu reducere, cu compensarea de zile si bani pt conditii grele si acum in plus si cu tot felul de ajutoare dupa eliberare.

    NIMENi nu se gandeste la recuperarea prejudiciilor facute de aacesti oameni, de despagubirea victimilor lor.
    • +19 (21 voturi)    
      Si cu oamenii cinstiti ce facem? (Joi, 29 martie 2018, 15:49)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Sunt foarte multi oameni cinstiti care sunt saraci lipiti, cu ei ce facem?

      Bine, bine, donam la ONG-uri haine si alte lucruri, dar statul e interesant numai de soarta infractorilor.
      • +1 (1 vot)    
        Tara te vrea infractor ... (Joi, 29 martie 2018, 21:00)

        za-k [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Aia facem cu oamenii cinstiti, ii facem infractori ca sa gripam sistemul judiciar pina la blocare :)

        In plus, daca toti sint inculpati nici nu mai conteaza politicienii.
        • +2 (2 voturi)    
          Am ascultat o pe DUamna Florea (Vineri, 30 martie 2018, 10:19)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui za-k

          Initiatoarea Proiectului la RFI, azi dimineata astfel am identificat ( conform celor declarate de DUamna Florea) ca i a trecut prin cap acest Proiect dupa ceva intalniri cu salariati din Penitenciare ( banuiesc gardieni]

          Link ul probabil va fi disponibil dupa ora 11 pe siteul RFI
          Oricum, in concluzie DUamna Florea NU a specificat reparatii pentru victimele infractorilor daca si acestia au ramas pe drumuri ca efect al producerii infractiunii..infractorii merita reabilitati spune DUamna Florea..Victimele care sunt in strada..sa mearga (probabil) la Casa Poporului sa aiba adapost..
          • +2 (2 voturi)    
            Interviul de la RFI azi dimineata (Vineri, 30 martie 2018, 12:09)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            https://m.rfi.ro/politica-102267-oana-florea-detinuti-categorii-defavorizate-integrati

            Subliniaza Omul Nou de la P$D care are o exprimare veche
  • +18 (18 voturi)    
    Tot pomeni? (Joi, 29 martie 2018, 15:46)

    manon [utilizator]

    In tara asta se dau pomeni peste pomeni la tot felul de categorii sociale. Dar un loc, de munca, le da cineva? O meserie ii invata cineva sa produca ceva?? In felul asta o parte din salariu s-ar intoarce la buget prin taxe. Dar asa astia sunt bani dusi pe apa sambetei...ca doar acusi vin alegerile si pe cine se bazeaza psd? pensionari needucati, asistatii social, puscariasii...
  • +18 (18 voturi)    
    Ba frate da astia chiar nu se lasa? (Joi, 29 martie 2018, 15:48)

    Adri4n [utilizator]

    Numa legi pentru infractori? Dar persoanele defavorizate de ce nu primesc nimic cand pleaca din spital? Doar daca dai in cap cuiva si ajungi in puscarie iti da statul de toate?
    Chiar ca au ajuns infractorii sa aiba mai multe drepturi decat prostii cinstiti.
    • +5 (5 voturi)    
      Devii persoana defavorizata (Joi, 29 martie 2018, 17:01)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      Daca, de eexemplu gasesti in puscarie wc turcesc cand tu aveai acasa tron de aur, te apuca spleenul.
      La astia s-au gandit.
  • +5 (5 voturi)    
    alesii nostri (Joi, 29 martie 2018, 16:15)

    trandafil [utilizator]

    isi pregatesc un viitor confortabil...
  • +6 (6 voturi)    
    pai (Joi, 29 martie 2018, 16:20)

    alex34 [utilizator]

    se pun si ei bine cu viitorii colegi de "apartament" ca nu se stie.. pe aia din spitale si scoli da-i incolo, oricum alesii nu calca pe acolo
  • +5 (5 voturi)    
    Plus,carnetul.... (Joi, 29 martie 2018, 16:26)

    gigiN [utilizator]

    ...de membru psd.
    • 0 (0 voturi)    
      si PNL, nu uita (Joi, 29 martie 2018, 22:54)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      si PNL! la Cluj, Boc arunca un milion de euro, bani publici, ca sa le inchirieze case in oras tiganilor de la Pata Rat
  • +4 (4 voturi)    
    usl traieste. (Joi, 29 martie 2018, 16:29)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +11 (11 voturi)    
    :)))) (Joi, 29 martie 2018, 16:32)

    lula [utilizator]

    lesin!!!! ieri ma enervasem, azi lesin de ras.

    urmeaza sa fie pusi si in plasament in familii, in caz ca nu mai au acasa????

    ma apuc de ilegalitati! m-au convins! traiesti mult mai bine ca puscarias si ai viitorul asigurat decat un roman cinstit care plateste facturi si taxe.
    aaa...si apoi ma inregistrez in PSD!!!!! am viitorul asigurat.
    • +2 (2 voturi)    
      Cu cei 12000 de euro, poti sa-ti achiti un credit (Joi, 29 martie 2018, 18:13)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Daca ai credit, pentru ce sa muncesti?

      Comiti o infractiune, faci puscarie in conditii improprii fiindca nu ai bani de spaga sa intri la Gaesti, unde se duc PSDistii de top, si apoi iti da idiotul de Tudorel 12000 de euro.

      Gata.

      Romania a ajuns o mizerie sub PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    "Pune-te tu in locul lor!" (Joi, 29 martie 2018, 16:34)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    I-a cuprins pe toti parlamentarii mila si remuscarile fata de puscariasi.
    Se gandesc ca s-ar putea sa ajunga in aceeasi situatie.
    Nicio grija suplimentara fata de pagubiti sau victimele acelora aflati, vai de maiculita lor, in puscarie din cauza justitiei.
  • +3 (3 voturi)    
    Din timp! (Joi, 29 martie 2018, 16:38)

    surena [utilizator]

    Se pare ca actualii nostri dragi conductori (da, conductori, ca la atelaje!) isi pregatesc din timp conditii cit mai avantajoase pentru ce vor face peste 10-15 ani! La mai mare! Mai ramine ca puscariasii sa primeasca si pensie pentru ...vechimea "in studii" la zu-haus si e bine! Din ce in ce mai bine!
    • +1 (1 vot)    
      Da (Joi, 29 martie 2018, 18:50)

      Lake123 [utilizator] i-a raspuns lui surena

      DA, în mod sigur. În plus mai fac rost și de ceva voturi, că li se apropie funia de par.
      • +2 (2 voturi)    
        exact (Joi, 29 martie 2018, 21:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

        puscariasii PSD nu au nevoie de astfel de masuri, ei raman oricum cu milioanele.

        dar au nevoie de voturi. si voturile se rezolva mult mai usor daca ai in spate cateva clanuri de minoritari care beneficiaza de astfel de legi.
        mafia USL nu se limiteaza la primari si parlamentari.
  • +4 (4 voturi)    
    Un senator/deputat la una bucata puscarias (Joi, 29 martie 2018, 16:38)

    sim18 [utilizator]

    Propun ca cei care voteaza asa ceva, sa ia cate unul acasa. Bonus!
  • +8 (8 voturi)    
    PSD + PNL = USL (Joi, 29 martie 2018, 16:39)

    trem [utilizator]

    Uite cum se dau fraierii de gol ca de fapt mai stau impreuna ca pe vremea USL - la un spritz, o discutie, un 'brainstorming' mic vorbind de 'problemele majore' ale tzari...li se rupe inima de puscariasi saracii.

    Voi ceilalti care sunteti amarati....pai nu ne pasa de voi. Nu existati, decat poate la alegeri.
  • +10 (10 voturi)    
    spital (Joi, 29 martie 2018, 16:40)

    Jude [utilizator]

    Le sugerez celor de la PSD si PNL sa faca un proiect de lege si pentru amaratii care ajung in spital.
    Sa primeasca fiecare bolnav cate un cosciug si un loc de veci gratuit. Ca acolo ne indreptam....
  • +6 (6 voturi)    
    Alternativa nu e placuta... (Joi, 29 martie 2018, 16:41)

    GCI [utilizator]

    ... inseamna efort. Munca:
    http://www.card-profesional.ro/
    Sunt cateva locuri libere pe acolo, oare chiar nu se pot "incadra" in societate cu salariu ca oamenii normali? Sau, de fapt, societatea lor este a smecherilor care traiesc pe spinarea altora si atunci incadrarea e, de fapt, un ciclu: infractiune - concediu 2-3 ani - extra concediu 3 luni - rasplata pentru infractiune - infractiune...
    Justificarea semnatarilor ca ar scadea procentul recidivistilor e ... hilara: adica ii dai masa, casa, bani fara nicio restrictie si te astepti ca dupa aia sa refuze toate astea muncind? Eu cred ca va creste numarul recidivistilor :)

    Intre timp:
    https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-22369855-criza-imunoglobulinei-nu-rezolvat-nici-dupa-activarea-mecanismului-protectie-civila-din-10-000-doze-care-trebuit-intre-tara-saptamna-trecuta-ajuns-romnia-doar-1-000.htm
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Joi, 29 martie 2018, 16:45)

    tudorr [utilizator]

    Sa le dea si bani de pacanele! BRAVO MAFIEI PSD!
  • +5 (5 voturi)    
    PNL? (Joi, 29 martie 2018, 16:47)

    karla2019 [utilizator]

    O alocatie de 1000 EUR/luna nu primesc? Daca si PNL a fost de acord sa initieze un astfel de proiect aberant inseamna ca ceva bizar se intampla in Romania. Cum vor mai putea copii sa se joace in parcuri sau sa iasa de la scoala singuri? Cum ar mai putea batranii sa mearga in siguranta pe strazi? Asta este solutia gasita de PNL (pentru ca de la PSD n-am pretentii)? De ce nu-i reabiliteaza mai bine pe fostii puscariasi sau de ce nu-i incurajeaza sa se recalifice? Romania cred ca este atacata in acest moment si destabilizata total.
    • -1 (3 voturi)    
      n-ai inteles! (Joi, 29 martie 2018, 17:39)

      lula [utilizator] i-a raspuns lui karla2019

      exact de asta le dau "prima" la iesire si o masa calda pe zi. ei cred ca asta e suficient sa ii opreasca din faptuirea altor faradelegi.

      hai, pariu?!?
  • +2 (2 voturi)    
    teribil (Joi, 29 martie 2018, 17:02)

    Elfu [utilizator]

    nu se mai satura .....
  • +6 (6 voturi)    
    .. (Joi, 29 martie 2018, 17:24)

    Andrei_Buc [utilizator]

    blatul PNL cu PSD continua. Nu mai am incredere in PNL. Punct. Din punct de vedere moral, sunt falimentari.
  • +5 (5 voturi)    
    xxxxl (Joi, 29 martie 2018, 17:33)

    vorbeste lumea [utilizator]

    or sa-nceapa judecatorii si procurorii sa ceara spaga sa dea pedepsa cu-nchisoarea, in ritmu'-n care mergeti cu pomenile astea ...
  • +3 (3 voturi)    
    Să-i învețe carte,o meserie nu? (Joi, 29 martie 2018, 17:55)

    asavreau [utilizator]

    Și să nu poată fi eliberați dacă nu sau alfabetizat și un loc de muncă asigurat.Cu contract de muncă.Era o măsură mai umană decât pomana asta.
  • +4 (4 voturi)    
    baaa (Joi, 29 martie 2018, 18:15)

    Yo_yo [utilizator]

    astia doar la binele puscariasilor le este gandul!!!!
    La copii dependenti de imunoglobulina nu le este gandul. O multime de copii se trateaza in afara ca in tara spitalele PUT si pe astia ii doare de puscariasi.
  • +2 (2 voturi)    
    excelent (Joi, 29 martie 2018, 22:52)

    srpc [utilizator]

    deci se vor intoarce in penitenciar dupa 3 luni si ceva, nu in cateva zile
    • +1 (1 vot)