Scandal la ședința Consiliului Capitalei - Firea, către Ciucu: Sunteţi obsedat de mine, dar nu cred că sunteţi masochist, aşa că o sa vă fac cunoştinţă cu soţul meu / Primarul spune că o să-i dea în judecată pe consilierii care nu voteaza pentru companiile PMB

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 28 martie 2018, 14:51 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Primarul Capitalei Gabriela Firea a spus la începutul şedinţei de Consiliu General că îi va da în judecată pe consilierii care nu votează proiectele privind delegarea serviciilor publice către companiile municipale. Firea i s-a adresat consilierului PNL Ciprian Ciucu, care încerca să ia cuvântul, cu „domnule agitat”, spunându-i că ar trebui să-i fie ruşine pentru denigrarea pe care o face pe Facebook, adăugând că va face publică o listă cu toate rudele şi prietenii săi care lucrează în Primăria Capitalei şi în instituţiile din subordine.

UPDATE 15.47 Ciprian Ciucu: ”Pentru conformitate, nu am rude și nu am prieteni în Primărie. Nu am schelete in dulap, Firea fabrică minciuni. NU am avut niciun interes financiar in aceasta institutie vreodată! Dă pe mine fix ce face ea. Pe pagina mea am inceput sa public numele acelora care au afinitați cu cuplul Firea/Pandele, adusi deja in primarie si companii pe functii care nu ar trebui sa fie politice.”

„Vreau să vă spun de la început că nu voi răspunde cu aceeaşi violenţă în limbaj şi nedreptate, aşa cum au făcut unii colegi din opoziţie. (...) De ce se opun colegii noştri din opoziţie înfiinţării societăţilor? Câtă vreme municipii conduse de primari PNL au înfiinţat multiple societăţi, companii de ani de zile şi îi felicit pe foştii primari PNL...”, a declarat primarul Capitalei Gabriela Firea. La intervenţia consilierului general PNL Ciprian Ciucu, a continuat: „Da, şi domnul Pandele. Dar cum dumneavoastră sunteţi obsedat de mine... dar nu cred că sunteţi masochist, aşa că o sa vă fac cunoştinţă cu soţul meu”, a mai spus Firea.

Ciprian Ciucu a încercat să ia cuvântul la începutul şedinţă, iar Firea i-a cerut să respecte regulamentul Consiliului. Edilul a mai spus că va face publică o listă cu rudele şi prietenii consilierului care lucrează în primărie.

„Nu mai fiţi aşa agitat. Sunteţi tânăr, mai faceţi şi riduri. Vă vom asculta cum nu vă ascultă nici familia dumneavoastră, cred. Domnul agitat, nu vă foloseşte şi nu vă este în avantaj acest subiect. Voi face publică lista cu toate rudele dumneavostră şi prietenii dumneavoastră. Avem 40.000 de angajaţi în primărie, avem lista cu toate rudele, prietenii, iubiţii celor de la PNL, PDL. Sunt consilieri care se opun, dar prietenii lor câştigă bani mulţi de la primărie. Vă penibilizaţi şi veţi răspunde. Vă dau în judecată. Nu îmi voi mai retrage procesul ca data trecută, nici eu, nici soţul meu. Nu mai trimiteţi pe nimeni la mine să îmi spună să retrag procesul”, i s-a adresat ea consilierului general.

Firea a continuat în ciuda protestelor consilierilor PNL, spunând că după aprobarea proiectelor de delegare a serviciilor publice va cere votul nominal, ca să îi dea în judecată pe consilierii care nu au votat „pentru”.

„Nu mă veţi împiedica la nesfârşit, pentru că există lege pentru orice. În momentul în care se va aproba transferul patrimoniului de la regii la companiile moderne înfiinţate o să cer vot nominal, ca să vă dăm în judecată pe cei care nu votaţi, să spuneţi dumneavoastră de ce blocaţi Bucureştiul. (...) Dar de la Bruxelles domnul Buşoi nu vede căpuşele de aici?”, a spus Firea.

La rândul său, consilierul PNL Cristian Olteanu a răspuns acuzaţiilor, afirmând că diferenţa dintre societăţile comerciale înfiinţate de PNL şi cele înfiinţate de PSD este transparenţa. Olteanu a solicitat scoaterea proiectelor de pe ordinea de zi.

„Acum un an discutam aici ideea dumneavoastră de a înfiinţa companiile municipale. Aşa cum am spus şi atunci, PNL nu a fost împotriva ideii de a avea societăţi comerciale. Dar există o diferenţă foarte mare între ce am făcut atunci şi ce se întâmplă acum. O dezbatere. Transparentizare. Da, suntem în opoziţie (...), dar vă rog să scoateţi aceste proiecte de pe ordinea de zi şi să faceţi o şedinţă specială pentru acest subiect, administratorii companiilor să vină în faţa CGMB să prezinte raportul lor pe cât au reuşit să facă în 2017. Şi să ne uităm pe acele domenii pe care avem într-adevăr nevoie de companii municipale”, a spus Olteanu.

Şi grupul USR din Consiliu a cerut scoaterea proiectelor şi punerea lor în dezbatere.

Cu toate că ambele grupuri din opoziţie au cerut asta, primarul Gabriela Firea, în calitate de iniţiator, a refuzat, acuzând din nou că regiile au fost „căpuşate” de PNL.

„De 20 de ani ar fi trebuit reformate RADET şi RATB. Aceste regii au fost căpuşate de firmele de casă ale PNL şi PDL. Primăria Capitalei, CGMB, nu au repsectat legile în vigoare privind delgarea serviciilor publice. Dacă alţii au fost în ilegalitate, este problema lor, dar eu nu văd normal şi firesc să continuăm aceste ilegalităţi. Noi trebuie să delegăm serviciile publice. Nu există o transparenţă mai mare decât la aceste companii!”, a subliniat Firea.

Pe ordinea de zi a şedinţei CGMB se află o serie de proiecte de hotărâre privind delegare a unor servicii publice către companiile municipale.

















5498 vizualizari

  • +42 (42 voturi)    
    Nebuna (Miercuri, 28 martie 2018, 14:59)

    mitg [utilizator]

    "ca să vă dăm în judecată pe cei care nu votaţi, să spuneţi dumneavoastră de ce blocaţi Bucureştiul"

    gabriela zis gerontofila probabil ne-ar baga pe toti la puscarie dac-ar fi dupa ea si mobila ei rococo.
    • +11 (13 voturi)    
      Nu ! Atitudinea aceasta agresiva face parte (Joi, 29 martie 2018, 1:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      din politica de intimidare a opozitiei !

      PSD si-a impus sa schimbe tot in propriul si totalul si exclusivul sau interes, de la legislatie, la institutii, pt acapararea mai lesnicioasa a tuturor parghiilor de putere atat la nivel central cat si local prin care sa subjuge Romania dpdv economic si sa creeze cadrul unei impunitati cat mai cuprinzatoare in ceeace-i priveste pe membri, simpatizantii si clienti sai. Or pt aceasta, toate vocile critice care ar putea conturba, fie si cat de putin acest plan, trebuie reduse la tacere. Metode : amenintari, expulzari din institutii (Nicusor Dan), dari absurde in judecata. Si suntem inca in etapa soft a actiunii pesediste de acaparare a statului prin obturarea vocii si actiunii opozitiei ! Abia ce se "incalzesc" pe seama noastra.

      Cum tot spun de la o vreme incoace, incercand sa atrag atentia, Dragnea se pregateste sa faca din Romanica un fel de Planeta maimutelor in care oamenii cinstiti (majoritari in cadrul populatiei) dar tocmai din cauza cinstei, slabi, vulnerabili) vor fi marginalizati de grupul mai putin numeros, dar mult mai hotarat al "maimutelor" format din oameni necinstiti, fara scrupule, corupti, violenti, dar pregatiti sa conduca o societate slaba, haotica, ale carei repere se clatina tocmai datorita slabiciunii de care da dovada marea masa a oamenilor.

      Mai avem insa inca sansa sa oprim ascensiunea acestor "maimute"!

      Cum ? Prin vot, in anul 2020, altfel peste ani, nepotii nostri vor ajunge sa descopere prabusit si pe jumatate ingropat in pamant si acoperit de vegetatie Arcul de Triumf !

      PS. Asta ne dorim ?
      • 0 (0 voturi)    
        prin vot ? (Joi, 29 martie 2018, 13:48)

        fried [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        votul produce plutocratie. "civil disobedience" poate ne mai scapa
        • +2 (2 voturi)    
          Da-mi, te rog, un exemplu de tara din UE (Joi, 29 martie 2018, 17:39)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui fried

          in care votul a produs plutocratie !

          Si mai dam, te rog, si un exemplu de tara din Europa democrata in care nesupunerea civila a fost mai eficace decat procesul electoral !

          PS. Prin intrebarile mele nu vreau neaparat sa neg existenta pericolului pe care implicit il relevi, ci doar sa spun ca apartenenta la UE, face acest proces extrem de dificil !

          Nesupunerea civica este ceva ce inca societatea noastra nu a experimentat in aproape niciuna din formele sale de manifestare !

          PPS. Eu, unul ma bazez ca protestul masiv de strada cu blocarea temporara a circulatiei si a cailor de acces va reveni in forta in aceasta primavara ! Votul insa cred ca ramane decisiv !
    • +1 (1 vot)    
      Puteti sa dezvoltati putin subiectul cu (Joi, 29 martie 2018, 17:22)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      gerontofila, va rog ?! E vorba de faptul ca prefera...kuaiele ''crețe'', sau faceti trimitere la vreo preferinta culinara...? Stiti sunt foarte interesat de subiect si m-as lasa si ..gatit, de n-ar fi frica ca nu voi face fata la anumite...gusturi...!
      Nea Florine, fara resentimente nene, OK...?
  • +40 (40 voturi)    
    Tare prosti ca n-ati votat (Miercuri, 28 martie 2018, 15:03)

    2087 [utilizator]

    Sper ca v-a placut ziua votului, orice ati facut atunci.

    Trageti ponoasele acum, cu comunistii reveniti la putere.
    • -9 (9 voturi)    
      hai bre, (Miercuri, 28 martie 2018, 20:59)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      fii serios, au votat'o bucalezii in draci.
      altfel cum ?!
      cea mai zdrobitoare viktorie de la al batran si ilici kaghebescu.
      • +2 (2 voturi)    
        iti (Joi, 29 martie 2018, 15:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        lipseste medicamentatia?
        18% ti se pare ca a fost votata firea in draci?
  • +32 (32 voturi)    
    ţaţa se da pe faţa (Miercuri, 28 martie 2018, 15:16)

    codo [utilizator]

    In sfarsit are si firea oportunitatea sa arate la ce e buna: la dat din gura la nivel de ţaţa. Felicitari bucurestenilor pentru asa performanta. Sa nu uite sa le dea si al doilea mandat pentru ultimul cui din coşciug.
  • +28 (28 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 28 martie 2018, 15:16)

    nash pandelica [utilizator]

    ameninta cu pandele !
    pandele are niscai antecedente cu imbranceli si pumni.
    aparuse si'un filmulet, cu un fost partener din muncipiul(!) voluntari. ceva pe baza de bani, datorii. se pare ca s'a musamalizat, desi cel de la primire se lauda ca sa'l dea pe mana precuraturii.
    se pare ca dna e cu pandele si familia.

    cucoana asta, isi tot da fustele peste cap. intr'o zi o sa i se vada galbenu'....
    • +2 (2 voturi)    
      Nashule, daca o fi sa i se...vada, asa cum (Joi, 29 martie 2018, 16:41)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      speri, musai trebuie sa-ti iei display cu diagonala mare, daca vrei s-o admiri in toata...imensitatea...!
  • +24 (24 voturi)    
    limbaj de latrina teleormanizata (Miercuri, 28 martie 2018, 15:25)

    programatoru [utilizator]

    "nu voi răspunde cu aceeaşi violenţă în limbaj şi nedreptate"
    DAR
    "Domnul agitat" "Voi face publică lista cu toate rudele dumneavostră şi prietenii dumneavoastră." " o să cer vot nominal, ca să vă dăm în judecată pe cei care nu votaţi,"

    asa invatat de la varan sa nu fie violenta
    de la teleorman a invatat mistocareala ieftina de crasma de obor
  • +14 (14 voturi)    
    deci... (Miercuri, 28 martie 2018, 16:30)

    liviu_ [utilizator]

    dai pe cineva in judecata pt ca nu e de acord cu tine?!

    LOOOOOLLLLLLLllll pai si cum ramane cu "politicienii nu pot fi trasi la raspundere pt ce voteaza?" cuvinte citate psd... sau de fapt testul este "politicienii psd nu pot fi trasi la raspundere"...

    asta ca sa bagi cat mai repede bani in firmele primariei ca sa poti fura linistita....
    ca doar acus scapam si de justitie... e doar o chestiune de timp...
    o sa se fure.... o sa asteptam inca 20 de ani sa se mai termine vreun pasaj

    ce sa zic... si hoata si proasta si cu tupeu!
  • +10 (10 voturi)    
    Transparenta? (Miercuri, 28 martie 2018, 16:41)

    Metec [utilizator]

    Am vazut un reportaj in care s-a incercat contactarea celor 22 de societati comerciale infiintate de PMB. La sediile respective batea vantul, nici urma de angajati sau conducere!
    Prinzand probabil de veste, i-au interzis reporterului sa mai intre in sediile respective.
    Aceste societati sunt buzunarele clanului Pandele-Firea si ale clicilor asociate lor.
    Situatia este extrem de grava si ar trebui sesizata Curtea de Conturi si DNA!
    • +1 (1 vot)    
      Curtea de Conturi (Joi, 29 martie 2018, 13:35)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Curtea de Conturi e a lor, au avut grijă să pună pesediști și acolo.
  • +12 (12 voturi)    
    bleah (Miercuri, 28 martie 2018, 17:30)

    1A [utilizator]

    Firea , Ceausescu in fusta pare-se, ce dezbatere ce consultari, ori faceti ca mine ori va dau pe mana securitatii. Cum spunea seful ei '' Nu avem toata puterea pana nu avem si justitia''.

    E trist pana la Dumnezeu ca bucurestenii si-au pierdut mintile si au votat o comunista ata de prefacuta si perversa.
  • +6 (6 voturi)    
    timpita! (Miercuri, 28 martie 2018, 17:48)

    DT34 [utilizator]

    Si eu sa o dau in judecata ca a votat cu PSD?
    Imi este rushine ca locuiesc intr-un oras cu un asemenea primar.
  • +5 (5 voturi)    
    ha? (Miercuri, 28 martie 2018, 18:44)

    AndJorj [utilizator]

    sa-i dea in judecata pentru ca nu voteaza intr-un anumit fel? Ii da pe mana sotului? (am vazut la un moment dat la TV cum sotul il alerga pe unul intr-o parcare). In ce tara traim? Si la PCR se mima macar democratia.
  • +9 (9 voturi)    
    Incredibil... (Miercuri, 28 martie 2018, 22:26)

    blackarrow [utilizator]

    cat tupeu are nesimtita asta ! Ce-ati ajuns, mai bucurestenilor , ce-ati facut ?! Si cica fufa asta e un posibil candidat la presedintie... te doare capul ,de cata prostie mai trebuie sa dea dovada oamenii ca sa inteleaga odata ca ne ducem pe copca cu comunistii astia ?
  • +4 (4 voturi)    
    Gabriela Firea a mintit ca va face RATB Gratis ! (Joi, 29 martie 2018, 13:06)

    Frankie [utilizator]

    restul e foc de paie
  • +1 (1 vot)    
    de toata jena! (Joi, 29 martie 2018, 15:54)

    manon [utilizator]

    Aia a fost atitudine de primar al unei capitale europene? De toata jena...ma intreb ce educatie da copiilor ei care o vad cum se comporta intr-o sedinta publica. Vrea sa fie respectata dar ea nu respecta. De fapt ce asteptari avem de la una ca ea? Mi-a fost rusine cand am vazut cum vorbeste si cum se comporta, departe de "doamna" care se vrea a fi, asa ceva am vazut pe la piata la unele duduci care daca aveau taraba in piata in Bucuresti se credeau si doamne....rusine, rusine...
  • +2 (2 voturi)    
    ce zdreanta (Joi, 29 martie 2018, 15:55)

    florin_f [utilizator]

    asta e nivelul de abordare a problemelor, voi a-ti ales-o voi o aveti...