Dragnea: "Vreau să ne unim cu Moldova. Vreau să fim împreună în Europa, dar ca o singură națiune"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2018, 11:50 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, a declarat marti, în plenul reunit al Parlamentului, ca vrea unirea Romaniei cu Republica Moldova, "impreuna in Europa, dar ca o singura natiune", potrivit Agerpres.

"O spun deschis, simplu şi explicit - eu vreau să ne unim cu Moldova! Vreau să fim împreună în Europa, dar ca o singură naţiune. România a fost puternică atunci când a fost unită. Şi va fi unită. Şi va fi puternică. Acesta este idealul nostru. Acesta este idealul acela de a ne afirma în istorie ca o naţiune unită, liberă şi prosperă, în care toţi cetăţenii ei să se simtă liberi, să se simtă mândri şi să aibă o viaţă mai bună", a afirmat Dragnea, în şedinţa solemnă a Legislativului de la Bucureşti, dedicată împlinirii a 100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România.

El a propus ca sala de plen a Camerei Deputaţilor să ne numească "Vasile Stroescu", primul președinte al Parlamentului reunificat.

"Voi propune Biroului permanent ca această sală să se numească sala 'Vasile Stroescu' . Vasile Stroescu a fost primul preşedinte al Parlamentului reunificat al României Mari. După cum ştim, ştergerea graniţelor dintre România şi Basarabia a fost de scurtă durată, acestea fiind reintroduse de pactul semnat de Rusia stalinistă şi Germania nazistă. A fost nu numai comunism, a fost şi fascism. Reprezentanţi de marcă ai acestei generaţii şi-au găsit sfârşitul în lagărul comunist de la Sighet. Pantelimon Halippa, Ioan Pelivan, Daniel Ciugureanu sunt victimele represiunii comuniste din anii '50", a spus. Dragnea.

"În legătură cu Declaraţia pe care o să o adoptăm astăzi, aş vrea să citez un paragraf care, până la urmă, nu a mai fost introdus în această Declaraţie şi anume articolul 8 din Actul final de la Helsinki: toate popoarele au mereu dreptul în deplină libertate să îşi hotărască când şi dacă doresc statutul politic, intern şi extern, fără ingerinţe exterioare şi să îşi urmărească după propria voie dezvoltarea politică, economică, socială şi culturală. Pe baza acestui articol 8 de la Helsinki s-a reunificat Germania şi, dragii mei colegi, domnule preşedinte Candu, domnule vicepremier Iurie Leancă, chiar nu avem atâta curaj să spunem clar ce vrem? Şi, ca să nu existe echivoc, eu o spun deschis, simplu şi explicit - eu vreau să ne unim cu Moldova! Vreau să fim împreună în Europa, dar ca o singură naţiune. România a fost puternică atunci când a fost unită. Şi va fi unită. Şi va fi puternică. Acesta este idealul nostru. Acesta este idealul acela de a ne afirma în istorie ca o naţiune unită, liberă şi prosperă, în care toţi cetăţenii ei să se simtă liberi, să se simtă mândri şi să aibă o viaţă mai bună. La mulţi ani, România!", a mai spus Dragnea, referindu-se la documentul pe care Parlamentul urmează să îl voteze.


Citeste mai multe despre   


















3416 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    crezi (Marţi, 27 martie 2018, 11:55)

    Adran [utilizator]

    ca mai ai ce fura din Moldova? a mai ramas ceva?
    • +17 (23 voturi)    
      Dragnea intra si el in campania electorala (Marţi, 27 martie 2018, 12:05)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      toata povestea asta cu UNIREA cu Moldova e FakeNews. De fapt toti astia care vorbesc de unire incearca sa ia voturile moldovenilor, asta e tot.


      in 2019 sunt ALEGERI, suntem deja in campanie electorala
      • +3 (9 voturi)    
        Nu asteptam cu reintregirea pina in 2019! (Marţi, 27 martie 2018, 13:23)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Am asteptat destul.
        Pina in decembrie sa fie facute referendumurile si proclamata reunificarea.
        • +2 (6 voturi)    
          Hahahahaha (Marţi, 27 martie 2018, 15:26)

          Pseudonimgfdfjhtfrthjf [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          hai ca n-am mai ras demult asa bine....
        • +3 (5 voturi)    
          L-ai auzit pe Dragnea ca vrea referendum pt unire? (Marţi, 27 martie 2018, 16:30)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          NU ! Dragnea n-a zis ca vrea referendum pt unire sau ca face vreo COMISIE d-aia PSD-ista pt unire...nu , el a zis doar ca vrea, asa la misto


          unirea se poate face doar prin referendum, prin LEGE votata in Parlamentul Romaniei si Moldovei etc

          l-ai auzit pe Dragnea ca propune vreo LEGE pt unire? Nu, totul e la nivel de declaratii ELECTORALE
    • +5 (11 voturi)    
      Reintregirea se face pentru vecie. Nu se discuta. (Marţi, 27 martie 2018, 13:20)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Sint idealuri si datorii mai presus de meschinariile prezentului.

      Starbunicul meu, taran moldovean, a murit la Marasesti. A aparat tara care, cu doar 10 ani inainte, in 1907, a trimis armata sa traga cu tunurile in tarani.
    • +3 (3 voturi)    
      Cata nerusinare la jivina asta ??? (Marţi, 27 martie 2018, 18:35)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Mi-e o scarba infinita cand vad ca un infractor condamnat, un penal cu inca doua dosare pe rol si o mie de furturi inca nedescoperite, cu o cohorta de foste amante blonde si proaste puse in fruntea statului, ne da lectii de patriotism. Ticalosul poate ne explica si ce a cautat la Moscova de 6 ori in ultima jumatate de an si dupa aceea sa ne vorbeasca de Unire. Eu banuiesc ca intelegerea lui cu statul asiatic medieval rus este taman pe dos !!!! Cara-te ba nenorocitule si lasa romanii din ambele parti ale Prutului sa-si vada de treburile lor, ca vor sti sa-si rezolve singuri problemele, fara amestecul unora ca tine !!!!!
  • +20 (24 voturi)    
    a (Marţi, 27 martie 2018, 11:56)

    adrian67 [utilizator]

    Ce "patriot" ! Vrei sa asfaltezi si pe acolo? Avem in oglinda 2 feluri de politicieni : cei de la 1918, care au facut unirea si cei de acum : Dragnea, Tariceanu, Firea, Olguta, Badalau, Serban "Guit" Niciolae, Manda, Ciordache, Nicolicea, etc.
    Credeti ca avem vreo sansa?
  • +17 (19 voturi)    
    ...patriotul nostru... (Marţi, 27 martie 2018, 12:01)

    mitocanu [utilizator]

    ...daddy se da mare patriot....in realitate este doar un MARE PATRIHOT....
    • +5 (11 voturi)    
      PSD vrea voturile moldovenilor in alegeri 2019 (Marţi, 27 martie 2018, 12:31)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      in 2019 sunt alegeri pt Parlamentul European si pt PRESEDINTELE Romaniei si toti astia vor sa ia voturile moldovenilor
  • +7 (11 voturi)    
    :| (Marţi, 27 martie 2018, 12:02)

    zicsieu [utilizator]

    e trist sa aud aceste cuvinte din gura unuia ca dragnea. oricum e doar o declaratie... maine vor uita cu totii.
    • +3 (7 voturi)    
      Dragnea vrea voturile moldovenilor...e vrajeala (Marţi, 27 martie 2018, 13:33)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      nu-l doare gura sa spuna ca vrea ...dar el stie ca unirea e imposibila. e declaratie electorala
  • +9 (11 voturi)    
    .... (Marţi, 27 martie 2018, 12:04)

    tirolez [utilizator]

    :)) Astia au facut sondaj ce-si doresc oamenii. Si acum lanseaza pentru fiecare cate o oferta. Vor copii? Le dam fertilizari? Vor unire? Declaram si in aia. Vor salarii? Si salarii.
    • -2 (4 voturi)    
      Si care e problema? PSD le ofera romanilor ce vor. (Marţi, 27 martie 2018, 16:31)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      PSD le ofera romanilor ce vor, ca de aia exista alegeri democratice....

      USD si PNL ar scadea salariile si pensiile si ar creste taxele... wow oare de ce nu ii alege nimeni... mare mister /s
  • +7 (11 voturi)    
    nationalism (Marţi, 27 martie 2018, 12:05)

    john06 [utilizator]

    de 2 parale,mujicul vrea unirea pt ca numarul votantilor ciumei rosii sa creasca exponential si uite asa ar mai ramane ei la putere inca vreo 50 de ani,caci daca la noi inca mai exista,dupa 20 de ani,votanti psd,atunci prin unire bazinul ciumei se va mari exponential,mai ales ca moldovenii umbla cu fofarlica,cu smechereala,spaguta,au destule obiceiuri de Ev Mediu.
  • +3 (13 voturi)    
    doua non-sensuri intr-o propozitie (Marţi, 27 martie 2018, 12:08)

    bogdan1477 [utilizator]

    1. La cum actionati vom fi scosi din europa in maxim 2 ani, pe motiv ca nu am respectat contractul din MCV
    2. Unirea cu republica Moldova e o utopie atit timp cit nu vrea nici Rusia si nici jumate din cetatenii RM. Sa nu uitam ca presedinte la ei a iesit Dodon.

    Ai vazut ca a aparut zarva asta fara sens cu unirea prin semnarea de declaratii si te=ai gindit sa te bagi si tu nitel in seama.
  • +5 (15 voturi)    
    Cati au fost prin Rep. Moldova? (Marţi, 27 martie 2018, 12:23)

    RaluPetru [utilizator]

    Ma intreb si eu cati dintre politicienii care fac zilele declaratii pro-Unire au fost prin Rep. Moldova, au locuit acolo mai mult timp, au vorbit cu oamenii? Cred ca reactiile lor ar fi mai putin euforice daca ar fi facut asta. Din propria experienta, curentul unionist este un fenomen marginal - cel putin in orasele din Rep. Moldova. Multi reactioneaza chiar violent cand isi dau seama ca esti din Romania. Exista moldoveni, romani, gagauzi etc.
    Ar trebuie sa aiba loc un referendum pe aceasta tema, atat in Romania cat si in Rep. Moldova. Desi nu cred ca Dodon sau Moscova s-ar putea abtine sa nu intervina.
    Se vorbeste mult prea usor despre unire fara sa se discute ce urmari si procese complexe ar aduce acest lucru.
    Cat despre interesele lui Dragnea in aceasta poveste: cred ca are nevoie de electoral marca PSD, ii suparat ca vestul Romania nu-l alege, si stie ca orice ar face nu o sa-l alegem. In schimb cam toata Rep. Moldova arata ca si Teleormanul.
    • +3 (9 voturi)    
      a (Marţi, 27 martie 2018, 12:39)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui RaluPetru

      Asta e si ideea, ar schinba denumirea in Teleormoldova si ar presedinte de consiliu cu asfaltari, terenuri, ferme de porci, etc...
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 27 martie 2018, 12:39)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui RaluPetru

      https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/alegeri-parlamentare-2016/alegeri-parlamentare-rezultatele-finale-pe-judete-harta-630896

      Si vestul e rosu! Trei judete sunt excpetia de la regula... Nu avem scapare...
      • +1 (3 voturi)    
        Da... (Marţi, 27 martie 2018, 13:15)

        RaluPetru [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        Ah, scuze, da, oribila harta!
        Eu eram tot cu gandul la alegerile prezidentiale din 2014.
    • 0 (6 voturi)    
      Daca... (Marţi, 27 martie 2018, 13:33)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui RaluPetru

      Daca predecesorii nostri ar fi discutat de urmari, consecinte,costuri si altele de tipul acesta, am fi ramas acelasi carnat pe harta Europei!Sunt lucruri care nu pot si nu trebuie sa fie estimate in costuri, iar reintregirea neamului este unul dintre acestea.
    • -3 (5 voturi)    
      PSD au obtinut primul loc in timis arad bihor ... (Marţi, 27 martie 2018, 16:38)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui RaluPetru

      Dar nimeni nu ii voteaza conform propagandistilor

      Daca PSD nu e ales de nimeni in Vest atunci PNL-ul USR-ul au scoruri negative, cei drept avem deja o uniune plin de corupti unguri nu e nevoie de 2.Nu e de mirare ca nu voteaza nimeni cu uniunile astea cu finantare din Ungaria gen UDMR si USR.
  • +5 (11 voturi)    
    ! (Marţi, 27 martie 2018, 12:36)

    tudorr [utilizator]

    Pai Europa nu te vrea pe tine, nominal, infractorule!
  • +4 (12 voturi)    
    " Patriot " in furt en gros & fara frontiere (Marţi, 27 martie 2018, 12:40)

    Plagarus [utilizator]

    Ce alegatii sforaitoare face muhaiaua asta din TR
  • +3 (7 voturi)    
    o noua zi...alta petarda! (Marţi, 27 martie 2018, 13:08)

    trem [utilizator]

    Il doare pe Dragnea drept in cot de unire....uitati-va in gura liderului suprem si o sa vedeti numai minciuni si ceva dinti stricatzi
  • -1 (9 voturi)    
    da, sa intram cu totii in Europa (Marţi, 27 martie 2018, 13:10)

    jescu [utilizator]

    Deocamdata suntem in Europa doar cu Transilvania, Banatul si cu Bucuresti-Ilfov-ul. Intai trebuie sa intre restul tarii in Europa. Romania nu are acum putere suficienta (economic) ca sa absoarba Basarabia.
    • +1 (3 voturi)    
      Iarasi trolli unguri/mongoli pe hotnews. (Marţi, 27 martie 2018, 16:42)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      lasa-ne cu Transilvania bogata, Covasna si Harghita... fix in inima transilvaniei sunt vai de mama lor, sarace si pline de asistati sociali care nu stiu o boaba romana pentru ca sunt prea idioti sa invete o limba europeana. Lor le trebuie scoli cu predare in maghiara si cu mongoleza limba straina =))
  • +3 (5 voturi)    
    iar (Marţi, 27 martie 2018, 13:11)

    liviu_ [utilizator]

    o arde cu patriotismul... sa mai recupereze din voturile pierdute...

    1 - situatia posibila face imposibila o unire
    2 - fapte nu vorbe... vorbele sunt fix 0
    3 - o arzi cu patriotismul dar o vroiai pe shaidek sau cum se scrie prim ministru.... finantezi moschei s.a.m.d.
  • -2 (10 voturi)    
    Ce bizaraeste... (Marţi, 27 martie 2018, 13:24)

    Nonidem [utilizator]

    Ce bizara este viata!La orice m-as fi asteptat dar la o atitudine-vorbesc ca un adversar declarat al lui Dragnea-corecta, nationala,directa si sincera pro natiune-din partea d-lui Dragnea nu m-as fi asteptat!A dat dovada de curaj politic chiar organizand aceasta sedinta solemna, si declarand fara echivoc actiuni privind integrarea si in final reintregirea neamului.Cu toate actiunile lui condamnabile, strict in cazul de fata Dragnea a dovedit-interesat sau din sentiment national-mai multa adecvare la idealul natiunii decat oricare alt politician.
  • +2 (2 voturi)    
    Dezbatere serioasa (Marţi, 27 martie 2018, 14:18)

    Propinatiu [utilizator]

    Printre consecinţe: o dezbatere serioasă electoral.
  • +1 (3 voturi)    
    Vrea pe dracu ! (Marţi, 27 martie 2018, 16:50)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu e in stare sa dea o lege ca lumea a salarizarii unitare si nici o lege a pensiilor concordanta cu cea a salarizarii si vine sa ne spuna ca vrea sa isi mai puna in cap inca vreo 4 milioane de cetateni carora trebuie sa le dea salarii, pensii, ajutoare sociale !

    Bineinteles ca stim cu totii ca daca se va face unirea Dragnea va fi atunci de mult oale si ulcele dpdv politic, ba poate si fizic, dar declaratia lui tot trebuie taxata, pt lipsa ei de sinceritate !

    PS. Ati observat ca omul acesta, caruia eu ii mai spun si Livache Ochi de Peste Mort, nu este capabil sa dezvolte nicio emotie, nicio traire, nici prin priviri, nici prin glas, nici prin gesturi ?

    PPS. Asta il da de gol in momentele in care trebuie sa fie crezut si totodata indica si un potential crescut de pericol pt adversarii sai !

    PPPS. Un astfel de om insa, cand ii vine momentul sa cada, nu va fi ajutat sub nicio forma, de nimeni (pt ca nu are prieteni, el are doar dusmani si oameni care se tem de el) in asa fel incat prabusirea lui este mai teribila decat o alta similara a unui ticalos cu "suflet" ! Asta-i omul care vrea unirea !!
  • 0 (0 voturi)    
    o lume prea mica (Marţi, 27 martie 2018, 21:06)

    revo [utilizator]

    pentru ambitiile sultanului dragnea I-ul - ii trebuie si Moldova pt. ca nu-i mai ajunge mafia din Romania si Brazilia, ii trebuie si mafia ruseasca! Urmeaza mafia din Bucovina ucrainiana.
    Va dati seama cate sute de miliarde s-ar toca cu asa-zisa unire, ajutorare, integrare a moldovenilor in sanul patriei dragniste? Mama, mama, iti lasa gura apa!
    Da, e clar ca se face, chiar daca am iesi toti 20 milioane sau cati mai suntem si am vota NU. Este o oportunitate extraordinara, mana cereasca cazuta pe capul mafiei PSD-ALDE-PNL. Sa nu ziceti ca PNL n-ar pune botul!

    Si pe urma s-ar face si integrare in CSI! Firesc, simplu, direct - pofta ce pofteste MAFIA!!!