​DOCUMENT Declarația adoptată de Parlamentul României, la 100 de ani de la unirea cu Basarabia: România și cetățenii ei sunt și vor fi întotdeauna pregătiți să vină în întâmpinarea oricărei manifestări de reunificare

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2018, 11:38 Actualitate | Politic


Marsul pentru Basarabia in Capitala
Foto: Hotnews
 documente
Parlamentul României a adoptat luni, la finalul ședinței solemne dedicate celebrării a 100 de ani de la unirea cu Basarabia, o declarație prin care "dorința acelor cetățeni ai Republicii Moldova care susțin unificarea celor două state" este considerată "pe deplin legitimă" și în care se afirmă că "România și cetățenii ei sunt și vor fi întotdeauna pregătiți să vină în întâmpinarea oricărei manifestări de reunificare".

Pentru acestă declarație s-au înregistrat doar 19 abțineri și niciun vot împotrivă.

Citește aici documentul

În discursul său, Dragnea precizat că a lucrat împreună cu mai mulți colegi, printre care Călin Popescu-Tăriceanu, deputatul PNL Ben-Oni Ardelean și deputatul PMP Eugen Tomac, la acest document și a ținut să citească un pasaj care nu a mai ajuns în varianta finală a textului.

"În legătură cu Declaraţia pe care o să o adoptăm astăzi, aş vrea să citez un paragraf care, până la urmă, nu a mai fost introdus în această Declaraţie şi anume articolul 8 din Actul final de la Helsinki: toate popoarele au mereu dreptul în deplină libertate să îşi hotărască când şi dacă doresc statutul politic, intern şi extern, fără ingerinţe exterioare şi să îşi urmărească după propria voie dezvoltarea politică, economică, socială şi culturală. Pe baza acestui articol 8 de la Helsinki s-a reunificat Germania şi, dragii mei colegi, domnule preşedinte Candu, domnule vicepremier Iurie Leancă, chiar nu avem atâta curaj să spunem clar ce vrem? Şi, ca să nu existe echivoc, eu o spun deschis, simplu şi explicit - eu vreau să ne unim cu Moldova! Vreau să fim împreună în Europa, dar ca o singură naţiune. România a fost puternică atunci când a fost unită. Şi va fi unită. Şi va fi puternică. Acesta este idealul nostru. Acesta este idealul acela de a ne afirma în istorie ca o naţiune unită, liberă şi prosperă, în care toţi cetăţenii ei să se simtă liberi, să se simtă mândri şi să aibă o viaţă mai bună. La mulţi ani, România!" a spus Dragnea.


Citeste mai multe despre   
















3924 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    La un referendum de unificare as vota impotriva (Marţi, 27 martie 2018, 11:58)

    KTerinca [utilizator]

    Am fost de multe ori in Rep. Moldova cu treburi si mi-am dat seama cu tristete ca cetatenii de acolo sunt mult mai apropiati de rusi decat de romani.
    Cand au un interes, de exemplu sa obtina cetatenie romana, sa poata circula liberi in UE, etc, vorbesc romaneste si se dau drept romani. In familie insa si intre prieteni, vorbesc ruseste.
    Pentru ei, Rusia e soarele, Romania e doar o vaca de muls si oricum incearca sa obtina castig din ambele parti.
    Ar fi un dezastru pentru Romajia o astfel de reunificare.
    O spun cu sinceritate si cu parere de rau.
    Am tot incercat sa trec cu vederea multe aspecte, cu speranta ca intr-adevar unificarea cu Romania reprezinta viitorul pentru Rep. Moldova, insa cu parere de rau m-am convins ca nu este asa.
    Moldovenii sunt mult mai rusificati decat credem noi, romanii din Romania.
    Pacat dar adevarat.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce ar face ungurii? Ce au facut nemtii? (Marţi, 27 martie 2018, 12:44)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Ar fi asteptat ei oare aproape 30 ani?
    • -1 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 27 martie 2018, 12:45)

      Heretic [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Eu locuiesc de mult timp in Romania si am observat de ceva vreme ca romanii au inceput sa vorbeasca engleza si in timpul lucrului si in timpul liber. Fac asta de buna voie, fara sa ii englezificeasca vreun guvern, si se mandresc cu asta. E trist. Ne englezificam mai repede decat credem.
      Ce se va intampla oare cand romanii o sa vorbeasca complet engleza, moldovenii rusa, iar romana va disparea? Cum ne vom mai intelege unii cu altii ?
      • +1 (3 voturi)    
        Prea exagerat (Marţi, 27 martie 2018, 20:13)

        Sahrian [utilizator] i-a raspuns lui Heretic

        Prea exagerată comparație și prea exagerate temeri, haideți să fim mai realiști.
    • 0 (6 voturi)    
      Ce esti si in numele cui vorbesti? (Marţi, 27 martie 2018, 12:50)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      E foarte important ca orice mesaj sa fie citit in cheia adecvata, adica sa se stie din partea cui vine.

      De exemplu, soarecii, cind se infecteaza cu Toxoplasma, nu se mai tem de pisici, ba chiar se duc singuri spre ele.

      Ei cred ca e alegerea lor, de fapt, sunt condusi la moarte de parazitii care vor sa ajunga la specia-gazda.
    • -1 (5 voturi)    
      lasa ca sunt mai buni pakistanezii (Marţi, 27 martie 2018, 15:02)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      aia de ajung pe barci la capu midia, daca cu basarabenii nu-ti convine.
    • 0 (2 voturi)    
      Basarabeni (Marţi, 27 martie 2018, 20:09)

      Sahrian [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Părerea de acum a majorității basarabenilor contează prea puțin, convingerile și atitudinile pot fi schimbate cu ușurință dacă există voință și știință. Important e să să facem Unirea și pe urmă o să-i facem și pe ei să iubească cu patimă România.
  • +4 (6 voturi)    
    E nevoie de un referendum (Marţi, 27 martie 2018, 12:33)

    andipetre [utilizator]

    Un act politic de o asemenea importanta nu se poate valida decat printr-un referendum, nu merge doar cu declaratii sterile in Parlament. Altfel, ramane asa cum este acum, un simplu joc de imagine al lui Dragnea si Tariceanu.
    • -2 (4 voturi)    
      Nu-i nevoie de nici un referendum! (Marţi, 27 martie 2018, 21:07)

      Sahrian [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Nici acum 100 de ani nu a fost vreun referendum, nu este nevoie decât de votul celor două Parlamente.
  • -1 (9 voturi)    
    Bila alba pt Dragnea. Bila neagra pt. Iohannis (Marţi, 27 martie 2018, 12:40)

    D-or [utilizator]

    Da, daca UE vrea Moldova - si este evident ca da, din moment ce ar fi vrut-o si pe Ucraina, dar nu s-a putut - sa se stie ca nu o poate avea decit unita cu Romania si nu separat.

    Pozitia domnului Presedinte Iohannis cu calea europeana a Moldovei e ca o solutie de avarie, pentru cazul in care nu ar fi posibila unirea cu Romania. Dar nu se opune nimeni reintregirii, asa ca pare o tradare prosteasca.
  • -1 (11 voturi)    
    serios? (Marţi, 27 martie 2018, 12:45)

    Toni_Romania [utilizator]

    reunificarea RO-MD nu este in agenda US/UE
    • +3 (11 voturi)    
      Lumea e a celor indrazneti. Nu cerem voie. (Marţi, 27 martie 2018, 13:05)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Sa indraznim sa ne facem datoria fata de stramosi si fata de urmasi.

      Sa nu lasam noi o pata neagra in istorie prin lasitatea noastra.
      • +1 (3 voturi)    
        frumos spus dar.... (Miercuri, 28 martie 2018, 15:26)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        .... RO din 1990 depinde de un Big Boss de la Vest, nu'i de capul ei.
    • +1 (5 voturi)    
      ai citit tu agenda aia a SUA si UE? (Marţi, 27 martie 2018, 15:57)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      noi nici macar agenda intima a lu Udrea nu am reusit s-o citim
  • +1 (9 voturi)    
    Dragnea, daca face referendum, intru in PSD! (Marţi, 27 martie 2018, 12:57)

    D-or [utilizator]

    Promit!.
  • +2 (4 voturi)    
    dar continutul declaratiei de la 1918? (Marţi, 27 martie 2018, 15:26)

    zambara [utilizator]

    Poate posta Hotnews si continutul declaratiei de unire din 1918?
    Am fi curiosi multi ce scria acolo.
    Sa vedem ce s-a promis in declaratie si ce s-a realizat.
    • -1 (3 voturi)    
      Sa realizat tot. (Marţi, 27 martie 2018, 19:10)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Ba chiar mai mult. Avem unguri in romania care nu stiu o boaba de romana. Bucurestiul trimite anual milioane de euro in Hargita si Covasna, care sunt cele mai sarace judete din Romania, si pe buna dreptate e plin de unguri care nu stiu o boaba de romana, pentru ca statul le permite sa vorbeasca in limba lor, sa invete in limba lor.

      Declaratia din 1918 a fost implinita, atat pentru romani cat si pentru cei 6% maghiarii care traiesc in Romania.
  • +2 (4 voturi)    
    adica (Marţi, 27 martie 2018, 16:13)

    AndJorj [utilizator]

    daca voi ati vrea, atunci am vrea si noi. Dar nu suntem prea siguri, stim ca nici voi nu stiti exact, asa ca mai stam asa o vreme...
  • +2 (2 voturi)    
    Romania si cetatenii ei (Marţi, 27 martie 2018, 22:15)

    iPig Pro [utilizator]

    Mai ales diaspora. Cea care ar cere unificarea cu Spania, Italia si Canada.
  • +1 (1 vot)    
    hotii (Joi, 29 martie 2018, 9:36)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    La cat se fura in Romania ... le e frica si lor ....
  • +1 (1 vot)    
    Neam prost (Joi, 29 martie 2018, 19:12)

    mmordean [utilizator]

    „Declarația adoptată de Parlamentul României, la 100 de ani de la unirea cu Basarabia: România și cetățenii ei sunt și vor fi întotdeauna pregătiți să vină în întâmpinarea oricărei manifestări de reunificare”

    Ăștia au întrebat cetățenii țării și-au aflat că sută la sută vor acel lucru?
    Mi se pare neserioasă acea afirmație.

    Bașca formula că vor fi întotdeauna...