Vicepremierul Paul Stănescu: Referendum pentru familie, în luna mai

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 26 martie 2018, 11:12 Actualitate | Politic


Paul Stanescu
Foto: Agerpres
"În luna mai ar trebui să fie referendum pentru familie", a declarat luni dimineață vicepremierul Paul Stănescu, răspunzând unor întrebări ale jurnaliștilor. Organizarea referendumului pentru familie este una dintre temele ce vor fi abordate luni în cadrul Biroului Permanent Naţional la PSD, care are loc la Palatul Parlamentului, scrie Agerpres.

Coaliţia pentru Familie a depus, în urmă cu doi ani, la Parlament, o iniţiativă de modificare a articolului 48 din Constituţie, însoțită de 3 milioane de semnături.

Articolul 48 din Constituţie prevede, în prezent, că "Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor." Modificarea propusă de Coaliția pentru familie este ca familia să fie întemeiată, conform Constituției, "pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie”.

















3549 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    mda (Luni, 26 martie 2018, 11:15)

    SoulSearcher [utilizator]

    familia insemnand sa ai 56 ani, si sa ai amanta de 24 ani ?

    ok am inteles

    sau sa ai 63 ani, si sa ai nevasta de 25 ani (ca tariceanu)
    • +5 (5 voturi)    
      referendum (Luni, 26 martie 2018, 12:49)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      asa ziceau si anul trecut, ca in primavara se va organiza. Si a mai trecut un an. Si vor mai trece, timp in care PSD va repeta din timp in timp aceeasi mantra pt fraieri.
    • +2 (4 voturi)    
      Familia cui?A lui Dragnea? (Luni, 26 martie 2018, 15:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Hai măi Paul că nu are timp Dragnea să facă nunta.Lasă-l pentru toamnă,iese și tulburelul,plus că a ochit \Liviu pe una care face 18 ani mai spre toamnă.O fi Liviu tomnatec,dar îi plac fetele cu puține primăveri.
  • -20 (34 voturi)    
    De acord! Si cu referendumul, si cu clarificarea (Luni, 26 martie 2018, 11:21)

    CezarN [utilizator]

    Sunt si impotriva adoptiei de catre cuplurile homosexuale - este o trauma pentru copii si un moft pentru parinti.
    • +13 (21 voturi)    
      ? (Luni, 26 martie 2018, 12:19)

      crisab [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      nu suntem in masura sa mentionam ce e mai traumatizant dar incercam sa ne imaginam, sa ai 2 parinti/prieteni de acelasi sex sau sa nu ai pe nimeni iar la 18 ani sa ajungi direct in strada
    • +6 (8 voturi)    
      esti sigur? (Luni, 26 martie 2018, 13:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ai fost prin vrun centru de plasament sa vezi cum traiesc acolo copiii? Daca nu, mergi si fa un sondaj acolo sa vezi ce prefera copiii: adoptie in familie de homosexuali/lesbiene sau tratamentul ingrijitoarelor de la centru.
      • -5 (11 voturi)    
        Nu se repara un rau cu alt rau (Luni, 26 martie 2018, 13:57)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        SImplu!
        Mecanismele statului de protectie a copiilor fara parinti trebuie sa functioneze. Solutia nu este sa-i dam spre adoptie la lupoaice pe motiv ca metoda a functionat cu Romulus si Remus.
        • +2 (6 voturi)    
          pai ete ca nu fuctioneaza (Luni, 26 martie 2018, 14:28)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          La fel cum nu functioneaza mecanismele astea nici la parintii alcoolici de la tara care beau alocatia copiilor si-i tin in foame, nici la aia care-si bat copiii de-i baga in spital, nici la cei care-si violeaza copiii. Cum nu functioneaza nici la copiii strazii. Dar de astia nu-i pasa nimanui, ca nu iese nimic electoral de aici. Lor (si pSD-ului si bisericii) le pasa de credulitatea unor fraieri pentru a abate atentia de la mutilarea justitiei.
  • +24 (26 voturi)    
    Propaganda! (Luni, 26 martie 2018, 11:22)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ce rost are cheltuirea banilor pentru un referendum intr-o tara in care deciziile referendumurilor nu se respecta!
    • +8 (8 voturi)    
      cum ce rost? (Luni, 26 martie 2018, 13:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Va avea rostul lui. Cel mai probabil se va suprapune peste referendumul lui Johannis despre statul de drept. Si va avea rolul de a crea zgomot.
  • +17 (23 voturi)    
    EU RENUNT LA ORTODOXIE (Luni, 26 martie 2018, 11:28)

    moka [utilizator]

    si cu aceasta ocazie, eu va anunt ca renunt la ordoxie.
    Nu ma mai regasesc in ea.
    A evoluat intr-o directie total diferita fata de ceea ce am fost invatat cand eram mic.
    Unde intorc capul dau doar de unii care vor sa-mi salveze familia de la tot felul de pericole inchipuite.
    Lasati-mi dom'le familia in pace ca mi-o pazesc si singur.
    • +8 (10 voturi)    
      BOR e de fapt o afacere (Luni, 26 martie 2018, 12:53)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Produce bani mai ceva ca o multinationala. Iar politicul face casa buna cu orice produce bani si e dispus sa imparta.

      Cata vreme populatia e indobitocita, atat PSD cat si BOR vor avea de castigat.
    • -7 (11 voturi)    
      nu renunti la nimic (Luni, 26 martie 2018, 13:03)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui moka

      caci nu ai fost niciodata ortodox
  • +25 (25 voturi)    
    pe cind un referendum : FARA PENALI (Luni, 26 martie 2018, 11:43)

    mnicku [utilizator]

    in functiile din administratia publica: parlament, guvern, primarii, consilii locale......etc

    cind intra in vigoare referendumul cu 300 parlamentari ?

    aaa... ia zi ?
    • +8 (8 voturi)    
      In Programul de Guvernare NU se specifica (Luni, 26 martie 2018, 12:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Sintagma Mandru Ca Sunt Penal, datorita unei erori materiale la redactarea textului
    • -2 (6 voturi)    
      fara penali... (Luni, 26 martie 2018, 13:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      referendumul cu poenalii... cind o stringe usr 500.000 de semnaturi plus citiva ani cit ii va lua guvernului sa ia la Cunostinta (asta cu familia e tinut la fezandat de 2 ani, desi a avut 3 mil de semnaturi).

      iar referendumul cu 300 de parlamentari... cind o iesi usr invingator in alegeri cu 66%, adica niciodata.
  • +8 (14 voturi)    
    :x (Luni, 26 martie 2018, 11:48)

    tirolez [utilizator]

    Am o parere, dar decat sa-i legitimez pe pacalicii astia prefer sa stau acasa.
  • +9 (21 voturi)    
    Ne intoarcem in evul mediu (Luni, 26 martie 2018, 11:58)

    florinos [utilizator]

    Iata ca ne intoarcem in evul mediu desi este un trend in Europa de Est, vezi Polonia si Ungaria, se pare ca Rusii continua propaganda prin intermediul organizatiilor asa zise religioase care se tem de cifra 666 si de Cardurile de credit.
    • 0 (4 voturi)    
      ? (Luni, 26 martie 2018, 12:22)

      crisab [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      fascismul era altfel....nu cumva isi gaseau sfarsitul in lagare de concentrare cei care nu sunt nici astazi intelesi?
  • +13 (15 voturi)    
    aiurea in tramvai (Luni, 26 martie 2018, 12:01)

    Mircea1978 [utilizator]

    toate chestiunile au fost rezolvate a mai ramas asta de rezolvat si tara-i gata
    • -4 (6 voturi)    
      „Prioritizare” (Luni, 26 martie 2018, 12:48)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      Îmi plac maxim abordările astea de tipul „de ce să ne ocupăm de X, când încă nu am rezolvat Y, Z, W, Ț, Ș, Â...?”
      Da' ce, frate, noi ca societate suntem procesor pe 2 biți cu un singur thread ? Până și un singur om poate face multitasking, de ce n-ar putea o societate ?

      Dacă totuși insistați să prioritizăm totul și să ne ocupăm de probleme în mod strict secvențial, vă propun să decideți ordinea priorității pentru:
      - ce ne trebuie mai întâi - autostrăzi sau școli ?
      - școli sau spitale ?
      - combaterea corupției sau protecția mediului ?
      - protecția mediului sau creștere demografică ?
      - autostrăzi sau protecția mediului ?
      - stadioane sau Catedrala ?
      - eradicarea sărăciei sau spitale ?
      - metroul din Drumul Taberei sau reabilitarea Centurii ?
      ...etc
  • +14 (16 voturi)    
    dracia dracului:) (Luni, 26 martie 2018, 12:08)

    ceoteldrum [utilizator]

    astia din psd tot o tin cu familia,vezi Doamne ar fi toti mari familisti...eu cred ca ei incearca o tentativa de santaj pt uniunea europeana,gen o lasati mai moale cu olafu' si va lasam libertate pt lgbt...
  • +6 (8 voturi)    
    Ar fi mai bun un referendum cu subiect familia PSD (Luni, 26 martie 2018, 12:13)

    goguz [utilizator]

    Hic!
  • +11 (11 voturi)    
    probabil cuplat cu suspendarea lui Iohannis! (Luni, 26 martie 2018, 12:26)

    trem [utilizator]

    Iohannis a spus ca va lua o decizie dupa Paste legata de Kovesi...asta inseamna ca dupa ce o sa va lua decizia (probabil de a o tine in continuare la DNA), PSD+ALDE va arunca 2-3 petarde ca sa justifice un referendum privind suspendarea Presedintelui.

    Singura necunoscuta e UDMR...care scade puternic in sondaje si nu se stie daca ar sprijini asa ceva. Dar daca se aproba liceul la Tg Mures o sa isi dea si camasa de pe ei.

    Stanescu e doar o voce PSD pusa sa arunce 'pisica'....are senzatia ca se adreseaza doar unei adunaturi de spalatzi pe creier.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect! (Luni, 26 martie 2018, 12:40)

      cristidxb [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Același lucru doream să-l spun și eu. Programul viitor al cleptocrației devine puțin mai clar acum.
  • +3 (5 voturi)    
    Fumigene (Luni, 26 martie 2018, 12:51)

    Isobar [utilizator]

    O ""noua initiativa"" PSD-ALDE pe o tema veche.
    Scopul este multiplu:
    Abaterea de la preocuparile de buna guvernare.
    Declansarea unui nou conflict cu Uniunea Europeana
    Divizarea societati romanest in abordarea definitiei familiei.
    Introducerea unei legi medievale de ostracizare a homosexualilor din societate.
    Aceasta initiativa nu aduce"" mai muti bani in buzunarul romanilor" "ci amplifica starea conflictuala a momentului.

    Nu prin diversiune se castiga simpatizanti.

    Incercati mai intai sa puneti in practica rezultatul referendumului din 2009 de reducere a numarului de
    parlamentari.si nu sa ignorati vointa poporului.
  • +3 (3 voturi)    
    frectie scumpa (Luni, 26 martie 2018, 15:32)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...atata timp cit referendumul este consultativ, abtineti va sa mai convocati referendum, prostilor !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu sunt prosti deloc, (Luni, 26 martie 2018, 20:33)

      Isobar [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      Doresc sa ameninte Presedentia ,sa cupleze acest referendum cu o eventuala destituire a marelui
      dusman.
  • -1 (1 vot)    
    Jegosii (Luni, 26 martie 2018, 21:44)

    wintershadow [utilizator]

    astia vor acum sa-si bata joc si sa compromita o initiativa sustinuta de 3 milioane de cetateni.