Tăriceanu, despre referendumul privind redefinirea familiei în Constituţie: Nu putem să ignorăm trei milioane de semnături ale cetăţenilor

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 22 martie 2018, 16:44 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres (editat)
Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a afirmat joi, ca răspuns la întrebarea dacă se va organiza anul acest referendumul pentru redefinirea familiei în Constituție, că nu pot fi ignorate cele trei milioane de semnături ale cetăţenilor care au solicitat într-o iniţiativă legislativă acest lucru.

Întrebat dacă ar trebui să fie în 2018 referendumul cerut de Coaliţia pentru familie, Tăriceanu a spus: "Nu putem să ignorăm trei milioane de semnături ale cetăţenilor români. Nu ştiu care va fi rezultatul referendumului, dar avem totuşi o anumită responsabilitate şi obligaţie. Trebuie întâi ca legea să parcurgă etapele", a declarat el, potrivit Agerpres.

Camera Deputaţilor a adoptat în mai 2017 iniţiativa cetăţenească de revizuire a Constituţiei care prevede că familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie, semnată de 3 milioane de cetăţeni. Iniţiativa trebuie adoptată şi de Senat, în calitate de for decizional, ulterior fiind necesară organizarea unui referendum.

Preşedintele Klaus Iohannis a cerut pe 14 martie Parlamentului reexaminarea Legii pentru modificarea şi completarea Legii 3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului. Legea, ca urmare a cererii de reexaminare a preşedintelui, se află în procedură la Senat. Fara ca o astfel de lege să fie în vigoare, un referendum nu poate fi organizat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1270 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    mai degrabă (Joi, 22 martie 2018, 16:50)

    samuraijack [utilizator]

    Mai degrabă ar face un referendum să întrebe populația dacă vrea persoane condamnate penal în parlament și dacă vor ca demnitarii să aibă imunitate și pensii speciale.

    Singurul lucru care amenință familia "tradițională" e incompetența și corupția liderilor acestor țări.
  • +22 (24 voturi)    
    sigur (Joi, 22 martie 2018, 16:51)

    decretelu [utilizator]

    ati ignorat voi un rezultatele unui referendum ce propunea reducerea numarului de lipitori la 300 si acum va roade de redefinirea familiei. ia sa vedem, faceti si un referendum prin care penalii sa nu mai poata fi alesi sau numiti in functii publice? noo, asta nu e de interes, stim...
  • +7 (7 voturi)    
    Referendumul pentru 300 de parlamentari? (Joi, 22 martie 2018, 16:57)

    taro [utilizator]

    Tariceanu si guvernul PSD poate sa ignore 88% din Romani!

    Cand pune PSD in aplicare ce s-a cerut in referendum?
  • +4 (4 voturi)    
    Scarbavnicene, (Joi, 22 martie 2018, 17:01)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    De buna voie si nesilit de nimeni , il iei in casatorie pe matahala plina de osanza , condamnat la inchisoare pe viata , poreclit " Maciuca " sau Boa Constrictor "

    ( parnaiasii stiu de ce ! ;) , pentru urmatorii 5 ani ? ...

    - Dddddaaaaaaa...uuuuuuuuUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!

    Traditional parnaiesc !
  • +7 (7 voturi)    
    dar... (Joi, 22 martie 2018, 17:12)

    liviu_ [utilizator]

    puteti ignora un referendum in care au iesit maxim 300 parlamentari

    also cum o sa-l implementati pe asta ignorandu-l pe alalalt?! nici macar dormamu asta de la ccr nu poate sa implementeze referendumurile selectiv

    oricum e clar ca o sa fie in acel referendum si alte chestii "minore" in interesul psd
    • +1 (1 vot)    
      te (Joi, 22 martie 2018, 18:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pomenesti ca tradiceanu e atat de ametit de sondajul la el in familie si care zice ca e dorit presedinte de tara, incat a uitat ca nu se poate modifica Constitutia fara implementarea vointei poporului la referendumul din 2009.
      Sau o fi senil?
      Sau habar nu are?
  • +5 (5 voturi)    
    cat o sa mai tina vraja? (Joi, 22 martie 2018, 17:13)

    Stefan534324 [utilizator]

    astia vor sa-i tina calzi pro psd/alde pe sustinatorii normalitatii. De aceea mai arunca din cand in cand tema pe piata, in scop politico-electoral. In rest n-au niciun gand sa organizeze referendumul, a carui data a fost deja amanata de cateva ori. Cand se va prinde lumea de pacaleala va fi prea tarziu.
  • +5 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 22 martie 2018, 17:17)

    qwerasdf [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Declara Calin 3 neveste! (Joi, 22 martie 2018, 17:29)

    trem [utilizator]

    Pe aceste fante platitor de pensii alimentare il doare drept in cot de redefinirea familiei....de fapt e o manevra prin care nfractorii vor sa combine un astfel de referendum legat de redefinirea familiei cu un altul...de suspendare. a Presedintelui.

    Om trai si om vedea....
  • +7 (7 voturi)    
    Cred ca initiativa cetateneasca... (Joi, 22 martie 2018, 17:40)

    Observator roman [utilizator]

    ...vizand alungarea cu suturi in fund a presedintilor celor doua camere ale parlamentului si, ulterior, de dizolvarea parlamentului pe motiv de exces de prostie ar intruni mult mai mult decat „trei milioane de semnaturi ale cetăţenilor romani”. Ce spui, Motocicleanu? Te prinzi?
  • +8 (8 voturi)    
    ignorantii... (Joi, 22 martie 2018, 17:57)

    sareta [utilizator]

    Ignoranti sa fie oare cei care au nesocotit votul a 9 (noua) milioane de romani la referendumul pentru "usurarea " parlamentului ? Chiar,cum s-au putut ignora ,cu cat tupeu va dati rotunzi acuma ...?.Aplicati-l pe acela ,aratati ca NU puteti ignora acel vot si mai apoi faceti si alte referendumuri .Rusine sa va fie pentru nerusinarea de care dati dovada. Va pasa sau nu va pasa de votul poporului ? S-auzim raspunsul coane si mai vrei si sa fi ales ca Presedinte .
  • +1 (1 vot)    
    dar (Joi, 22 martie 2018, 18:55)

    nahir [utilizator]

    semnaturile celor de la referendumul din 2009, de ce il ignori?